« Survive the End of the World 10k | Main | 2012 Kailua-Kona Community Christmas Parade and Food Drive »
Monday
Dec102012

2012 Abbott Galaher Race ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the Abbott Galaher SeaMan Race

The results are:

Short course
Place Time Division place
1 Joe Meheula 29:36 1st OC1 novice men
2 Nick Matsuoka 29:53 2nd OC1 novice men
3 Shannon/Kalai Hardy 32:48 1st OC2 mixed Ohana
4 Tyron Libarios-Moses 37:15 1st OC1 under 19 boys
5 Luna Sharfin/Trinity Klawansky 38:11 1st OC2 under 19 girls
6 Anne Cole 40:08 1st OC1 novice women
7 Jeff Okuna 40:09 1st Standup paddleboard men
8 Linda Greentree 40:49 1st OC1 Recreational women
9 Maryanne Obrey 28:52 1st OC1 novice women
10 Alycea Hughes 43:11 1st OC1 under 19 girls
11 Evan Obra 1:03:23 2nd Standup paddleboard men
12 Chris Lira 1:09:27 3rd Standup paddleboard men
Long course
Place Time Division place
1 Scott Ferry/Grant Kojima 41:41 1st OC2 50-and-over men
2 Kua Nolan 42:26 1st OC1 19-39 men
3 Steve Arnett/Lambert Lee Loy 42:54 2nd OC2 50-and-over men
4 Trey Cox 43:32 2nd OC1 19-39 men
5 Bob Bruce/Richard Everett 43:36 3rd OC2 50-and-over men
6 Hunter Anderson 44:09 1st OC1 50-59 men
7 Healani Leialoha/Noelani Spencer 44:33 1st OC2 21-39 women
8 Theron Ogata 44:59 3rd OC1 19-39 men
9 Zach Judd 45:12 4th OC1 19-39 men
10 Angela Rey/Paul Streiter 45:16 1st OC2 21-49 mixed
11 Daniel Legler 45:20 1st OC1 40-49 men
12 Maitland Akau 45:57 2nd OC1 40-49 men
13 James Uding/Peter Greenwell 46:22 4th OC1 50-and-over men
14 Ryan Nakamura 46:27 5th OC1 19-39 men
15 Peter Sulliban/Nolan Chock 46:33 5th OC2 50-and-over men
16 Kekoa Spoon 47:38 1st Rudderless men
17 Spencer Lavea 47:46 2nd OC1 50-59 men
18 Chris Grogan 48:33 1st OC1 60-69 men
19 Paul Jeffries 48:52 3rd OC1 50-59 men
20 Derek Park 58:54 5th OC1 19-39 men
21 Linwood Cox 49:14 4th OC1 50-59 men
22 Alyssa Prendergast 49:17 1st OC1 40-49 women
23 Kim Rowe 49:27 2nd OC1 40-49 women
24 Bruce Clifford 51:26 2nd OC1 60-69 men
25 David Monson 51:43 5th OC1 50-59 men
26 Robert Van de Spoel 51:45 1st Surfski men
27 Mel Pauole 52:08 2nd Rudderless men
28 Kaeti Ecker/Marianne Starr 53:23 1st OC2 50-and-over women
29 Jennifer Kalili/Rebekah Mersburgh 53:54 1st OC2 Under 19 girls
30 Kainoa Lavea 54:34 1st OC1 50-59 women
31 Fisher Nitta 54:59 1st OC1 Under 19 boys
32 Christina Williams 56:34 3rd OC1 40-49 women
33 Hanalei Akazawa 57:11 2nd OC1 under 19 boys
34 Melissa Nitta 58:28 4th OC1 40-49 Woen
35 Sue LaLanne 59:51 1st 60-and-over women
36 Ian Kalili 1:04:48 3rd OC1 40-49 men


PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>