« 2012 Pdl2day Luv 2mrw Race ~ Results | Main | Hawaiian Energy Shotz commercial - Ocean Paddler TV »
Sunday
Feb122012

2012 Lulu's Pali Race ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the Lulu's Pali Race

The overall results are:

LONG COURSE ORDER OF FINISH 

Place BibFirst Name Last Name Class Total Time 

1 216Carter Evans Surf Ski Men 18-39 1:15:59.29 

2 263Tony Calderon Surf Ski Men 40-54 1:18:24.89 

3 39Jordan Johnson Surf Ski Men 18-39 1:19:41.33 

4 103Mike Buden Surf Ski Men 40-54 1:19:59.29 

5 33Eric Rohozinski Surf Ski Men 40-54 1:20:43.02 

6 47Richard Spork Surf Ski Men 40-54 1:23:02.50 

7 312Joey Hertz Eric Mitchell OC-2 Men 1:23:07.90 

8 12Felipe Gomes OC-1 Men 30-39 1:24:08.92 

9 275Margerie K Willy Pea OC-2 Coed 1:24:14.15 

10 107Lee Moyers OC-1 Men 18-29 1:24:15.50 

11 52Kawika Williams OC-1 Men 50-59 1:25:22.07 

12 31Tim Lara Rudderless Men 1:25:37.89 

13 81Daryl Smith OC-1 Men 40-49 1:25:38.62 

14 55Jono Fadriquela Ron Johnston OC-2 Men 1:26:18.51 

15 165Keona Dang OC-1 Men 30-39 1:26:40.08 

16 260Christopher Harper OC-1 Men 50-59 1:26:46.47 

17 213Chad Lima OC-1 Men 30-39 1:27:48.15 

18 54Cameron Jacome OC-1 Men 30-39 1:28:17.58 

19 233Bram Denhaan Surf Ski Men 40-54 1:28:22.75 

20 62Keith Keahi Rudderless Men 1:28:47.39 

21 269Donny Abernathy OC-1 Men 30-38 1:28:57.00 

22 23Andrew Stamp Norman Mallory OC-2 Men 1:29:34.16 

23 51Cody Vares OC-1 Men 18-29 1:30:13.08 

24 346Lauren Franzwa Sol Pali OC-2 Coed 1:30:33.59 

25 2Aaron Placourakis OC-1 Men 50-59 1:30:36.92 

26 111Chuck Barrett OC-1 Men 40-49 1:30:48.10 

27 9Deren Ash Stacia Ash OC-2 Coed 1:31:07.81 

28 134Lauren Bartlett OC-1 Women 18-34 1:31:23.06 

29 66Joe Mateo OC-1 Men 40-49 1:31:32.31 

30 221Wally Bouchard Surf Ski Men 55+ 1:31:37.17 

31 304Lee Ishikawa OC-1 Men 40-49 1:31:45.29 

32 204Paul donovan Christine Donovan OC-2 Coed 1:31:53.38 

33 145Strider Kerrick OC-1 Men 30-39 1:32:01.50 

34 319Brad Thomas OC-1 Men 18-29 1:32:20.12 

35 4Spud Lenhardt OC-1 Men 50-59 1:32:46.62 

36 11Pedro Jr Gapero OC-1 Men 30-39 1:33:08.96 

37 15Frank Zajac OC-1 Men 50-59 1:33:36.74 

38 26Kamuela Guth OC-1 Men 18-29 1:34:20.62 

39 179Sharon Balidoy Yuka Miller OC-2 Women 1:35:26.29 

40 206Nicola Koyana OC-1 Women 35-49 1:35:41.21 

41 223Gilbert "Gary" Saldana OC-1 Men 50-59 1:36:07.81 

42 202Jim Kohler Jane Kohler OC-2 Coed 1:36:46.09 

43 105Pia Aluli OC-1 Men 60+ 1:38:50.39 

44 130Jeffrey Oltman OC-1 Men 30-39 1:39:05.63 

45 135Kekoa Kasbergen Mark Kasbergen OC-2 Men 1:39:22.64 

46 133Cheryl Dang OC-1 Women 18-34 1:39:37.66 

47 133Cheryl Dang OC-1 Women 18-34 1:39:37.66 

48 72Joanna Lee OC-1 Women 35-49 1:40:33.41 

49 21Barry Chang OC-1 Men 50-59 1:40:53.92 

50 35Sam Cavitt OC-1 Men 50-59 1:41:19.27 

51 207Joshua Guth OC-1 Men 18-29 1:41:29.70 

52 65Ricky Balidoy OC-1 Men 40-49 1:41:41.97 

53 79Vince Robinson OC-1 Men 50-59 1:42:10.09 

54 14Larry Risley Surf Ski Men 40-54 1:42:21.57 

55 131Kristina Dougherty OC-1 Women 18-34 1:43:04.91 

56 277Danielle Kuck OC-1 Women 18-34 1:44:02.01 

57 117Carla Fadriquela OC-1 Women 35-49 1:44:25.73 

58 102Jason Humphries OC-1 Men 30-39 1:46:40.40 

59 162Angelique Fontaine OC-1 Women 18-34 1:47:13.48 

60 112Peter Conmy Surf Ski Men 40-54 1:47:25.36 

61 98Robin Bolos OC-1 Men 50-59 1:48:01.13 

62 77Kelly Leon OC-1 Women 35-49 1:48:03.87 

63 93Donna Stockwell OC-1 Women 35-49 1:48:07.00 

64 29Mary 'Beth' Faust OC-1 Women 50+ 1:48:53.54 

65 36Bob Getzen OC-1 Men 60+ 1:50:02.60 

66 37Mike Federoff Marty OC-2 Men 1:51:30.64 

67 17Marian Zajac OC-1 Women 50+ 1:58:02.67 

68 44Faith Mori OC-1 Women 50+ 2:01:20.51 

69 41Robert "Bob" Fulkerson OC-1 Men 60+ 2:22:42.89

 2012 Pali Race - Overall Results 

SHORT COURSE ORDER OF FINISH 

Place BibFirst Name Last Name Class Total Time 

1 166Kevin Dudoit SC OC-1 Men Novice B 0:37:48.44 

2 215Keola Kino SC OC-1 Men Novice A 0:37:57.44 

3 332Charlie Palakiko SC OC-1 Men Novice A 0:38:20.05 

4 331Kawika Aki SC OC-1 Men Novice A 0:39:23.55 

5 161J.R. Rios SC OC-1 Junior (17 and under) 0:39:28.05 

6 335Kai Bartlett Lea Bartlett SC OC-2 Coed 0:42:12.46 

7 73Tom Wright Jim Woessner SC OC-2 Men 0:42:19.41 

8 106Jeremy Wilmes SC OC-1 Men Novice B 0:42:30.89 

9 210Jordan Malloch SC OC-1 Men Open 0:42:32.13 

10 311Mike Ellers Susan Ramos SC OC-2 Coed 0:44:01.79 

11 101Wilson Angel SC OC-1 Men Novice B 0:44:15.14 

12 180Fiona Van Ammers SC OC-1 Women Novice B 0:45:00.97 

13 113Ken Pearsall Deb Pearsall SC OC-2 Coed 0:45:25.90 

14 214Lily Napoleon SC OC-1 Women Novice A 0:46:53.28 

15 205Eddie Kanohokula SC OC-1 Men Novice B 0:46:54.58 

16 348Eric Goertz SC OC-1 Men Open 0:47:07.12 

17 159David Kauhaahaa SC OC-1 Men Novice A 0:48:25.28 

18 30Vanessa Weiss Rudderless Women 0:50:05.67 

19 315Stuart Vieira SC OC-1 Men Open 0:50:06.92 

20 89Jeanette Kaauamo SC OC-1 Women 60+ 0:50:26.10 

21 20Judy Epstein SC OC-1 Women Open 0:50:26.47 

22 211Zoltan Milaskey SC OC-1 Men Novice B 0:50:38.46 

23 362Pedro Gapero SC OC-1 Men Open 0:51:15.40 

24 309Florentine Leon SC OC-1 Women Open 0:51:43.63 

25 212Sule Mon SC OC-1 Men Novice B 0:52:16.12 

26 127Cary Ritt SC OC-1 Men Novice B 0:52:49.71 

27 128Shannon Pierce SC OC-1 Women Novice B 0:53:33.49 

28 355Denise Guerin SC OC-1 Women Open 0:53:59.41 

29 321Deanna Salse SC OC-1 Women 60+ 0:54:22.08 

30 339Meryl Cohen SC OC-1 Women 60+ 0:55:00.49 

31 913Blair Thornedike Prone Paddleboard Men 0:55:09.46 

32 313Derek Barona SC OC-1 Men Open 0:55:49.93 

33 912Ron St. John SUP Men 14' No Rudder 0:55:58.27 

34 110James Takayesu SC OC-1 Men Novice B 0:56:42.76 

35 917Richard Latera Prone Paddleboard Men 0:58:03.21 

36 109Colin Lee SC OC-1 Men Novice B 0:59:02.34 

37 203Jill La Fleur SC OC-1 Women Novice B 0:59:41.00 

38 157Florida Town SC OC-1 Women 60+ 1:01:37.66 

39 916Manny Ruiz SUP Men Unlimited 1:02:23.08 

40 334Emilou Alves SC OC-1 Women Open 1:05:06.54 

41 927Armadillo Armadillo SUP Men Unlimited 1:05:51.38 

42 918Travis Baptiste SUP Junior (17 and under) 1:07:37.89 

43 201Suzie Cenjiz SC OC-1 Women Open 1:12:29.74 

44 928Morgan Andaluz Prone Paddleboard Women 1:13:26.29 

45 908Greg Harbottle SUP Men Unlimited 1:16:03.69 

46 915Sharon Li SUP Women Unlimited 1:20:43.43 

47 351Nancy Plenty SC OC-1 Women 60+ 1:24:59.70 

48 923Kevin Solt SUP Men 14' No Rudder 1:25:31.71 

49 926Svar Hartman SUP Men 12'6" No Rudder 1:26:11.41 

50 907Kevin Angala SUP Men Unlimited 1:28:43.04 

51 903Madeline Jordan SUP Women 14' No Rudder 1:34:40.31 

52 919Bethany Muffley SUP Women 14' No Rudder 1:34:54.28 

53 900Mark Sarver SUP Men Unlimited 1:39:41.92 

54 920Keith Benedict SUP Men 12'6" No Rudder 1:40:25.85 

55 904Virgil Tumpap SUP Men 12'6" No Rudder 1:48:41.51 

56 914Victoria "Tori" Takeyesu SUP Women Unlimited 1:50:59.78 

57 925Sage Reardon SUP Junior (17 and under) 1:58:55.25 

58 922Chase Granum SUP Junior (17 and under) 2:05:55.55 

DNF 301John Vogel SC OC-1 Men Open DNF 

DNF 901RJ Whener SUP Junior (17 and under) DNF 

DNF 921Caden Granum SUP Junior (17 and under) DNF 

DNF 902Sharon Look SUP Women 12'6" No Rudder DNF 

DNF 910Jamie Cahill SUP Women 12'6" No Rudder DNF 

DNF 911Erin Davis SUP Women 12'6" No Rudder DNF 

DNF 906Gina Lawless SUP Women 14' No Rudder DNF 

DNF 905Suzi Tucker SUP Women 14' No Rudder DNF

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>