« 2012 Zoomin' Zak Plunge and Plod Biathlon ~ Results | Main | 2012 Haleiwa Triathlon ~ Results »
Saturday
Mar032012

2012 Kohala Coast Challenge ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the 18th Annual Kohala Coast Challenge

The results are:

PL Name div / Div place Total Time

 

  Long Course 9 miles    

 

1 Daniel Legler & Chuck Santiago OC2-Long-M 18-49 / 1 1:15:54

 

2 Gerard Pila OC1-Long-M 16-39 / 1 1:17:01

 

3 George Abood Surfski-Long-M / 1 1:18:18

 

4 Ian Foo OC1-Long-M 40-49 / 1 1:19:13

 

5 Edward Aldridge OC1-Long-M 16-39 / 2 1:19:45

 

6 Jim Budd & Madeleine Budde OC2-Long-Mixed 50-+ / 1 1:20:15

 

7 Ina Ynigues OC1-Long-M 16-39 / 3 1:21:54

 

8 Ken Tanaka OC1-Long-M 16-39 / 4 1:22:15

 

9 Koa Paulo OC1-Long-Novice-M / 1 1:22:28

 

10 Freddie Berengue & Carol Strawn OC2-Long-Mixed 50-+ / 2 1:24:26

 

11 Tyde Spencer OC1-Long-M 16-39 / 5 1:25:28

 

12 Zachary Judd OC1-Long-Novice-M / 2 1:25:58

 

13 Eddie Nabarro rudderless-Long-M 18-50 / 1 1:26:11

 

14 Scott Ferry OC1-Long-M 50-59 / 1 1:26:20

 

15 David Okita OC1-Long-M 40-49 / 2 1:26:21

 

16 Ryan Nakamura OC1-Long-Novice-M / 3 1:27:04

 

17 Nicola Koyama OC1-Long-F 0-+ / 1 1:28:56

 

18 Kimberlee Rowe OC1-Long-F 0-+ / 2 1:29:16

 

19 Keven Rinkenbach OC1-Long-M 60-+ / 1 1:29:40

 

20 Sheila Cadaoas OC1-Long-F 0-+ / 3 1:29:59

 

21 Ben Lindsey OC1-Long-M 60-+ / 2 1:34:24

 

       

 

  Short Course 6 miles    

 

1 Maitland Akau & Michael Akau OC2-Short-M 16-49 / 1 0:58:02

 

2 Ivan McIvor Surfski-Short-M / 1 0:58:59

 

3 Bob Bruce & Richard Everett OC2-Short-M 50-+ / 1 0:59:13

 

4 Shannon Hardy & Keola Pelekane OC2-Short-M 16-49 / 2 1:00:21

 

5 Terry Neubert & Kaeti Eckeer OC2-Short-Mixed 50-+ / 1 1:01:29

 

6 Kim Kimi, Charlie White & Tiger Taylor OC3-Short-Mixed 18-+ / 1 1:03:31

 

7 Jeff Clemenson Surfski-Short-M / 2 1:04:12

 

8 Stephen Arnett OC1-Short-M 65-69 / 1 1:04:16

 

9 Rafael Hecror Jesus Flores OC1-Short-M 14-18 / 1 1:05:06

 

10 Noelani Spencer OC1-Short-F 20-39 / 1 1:05:24

 

11 Kade Pelekane OC1-Short-M 14-18 / 2 1:05:27

 

12 Haaheo Kaiawe OC1-Short-M 14-18 / 3 1:05:35

 

13 Teri Fong & Leslie Woods OC2-Short-F 50-+ / 3 1:05:38

 

14 Diane Neubert & Vern Heikkila OC2-Short-Mixed 50-+ / 2 1:06:02

 

15 Tim Haentsens OC1-Short-M 60-64 / 1 1:06:11

 

16 Peter Greenwell & Marianne Starr OC2-Short-Mixed 50-+ / 3 1:06:47

 

17 Kerry Long OC1-Short-M 50-59 / 1 1:06:51

 

18 Lorrin Ching OC1-Short-M 65-69 / 2 1:06:52

 

19 Leilani Shackelford OC1-Short-Novice-F / 1 1:07:14

 

20 Sean Arellano OC1-Short-Novice-M / 1 1:07:18

 

21 Leila Duim & Kathleen Leahy OC2-Short-F 50-+ / 4 1:07:22

 

22 Bronson Kane OC1-Short-M 19-49 / 1 1:07:44

 

23 Glen Bousquet OC1-Short-M 50-59 / 2 1:08:04

 

24 Shawn Merit OC1-Short-M 19-49 / 2 1:08:10

 

25 Nolan Chock OC1-Short-M 50-59 / 3 1:08:37

 

26 Patricia Eames OC1-Short-F 60-+ / 1 1:09:47

 

27 Kelley Davis OC1-Short-F 40-49 / 1 1:09:50

 

28 Keoki Kama OC1-Short-M 19-49 / 3 1:11:40

 

29 Ronald Hayward OC1-Short-Novice-M / 2 1:12:11

 

30 Daniel Mersburgh OC1-Short-Novice-M / 3 1:13:06

 

31 Mark Crawford OC1-Short-M 50-59 / 4 1:13:39

 

32 Robert Keanaaina OC1-Short-M 50-59 / 5 1:14:34

 

33 Rebekah Mersburgh Surfski-Short-F / 1 1:14:35

 

34 Ilona Higgins OC1-Short-F 60-+ / 2 1:14:36

 

35 Leslie Crawford OC1-Short-F 50-59 / 1 1:14:37

 

36 Kimberly Schneider OC1-Short-F 50-59 / 2 1:14:56

 

37 Sammie Stanbro OC1-Short-F 60-+ / 3 1:15:13

 

38 Joreen Knox OC1-Short-F 50-59 / 3 1:16:41

 

39 Beve Schorr OC1-Short-F 60-+ / 4 1:17:58

 

40 Ian Kalili OC1-Short-M 19-49 / 4 1:23:35

 

41 Jennifer Kalili OC1-Short-F 14-18 / 1 1:23:42

 

42 Jim Elder Standup-Short-M 40 - + / 1 1:41:44

 

       

 

  Paddleboard Course 3 miles    

 

1 Dylan Lary Standup--M 0 - 39 / 1 0:31:05

 

2 Rhinehart Jensen Standup--M 0 - 39 / 2 0:31:40

 

3 Jeff Okuma Standup--M 0 - 39 / 3 0:35:28

 

4 Keith Cabrall Standup--M 40 - + / 1 0:36:08

 

5 Marty Smith Standup--M 40 - + / 2 0:36:22

 

6 Mike Proltoroff Standup--M 40 - + / 3 0:41:03

 

7 Pete Hendricks Paddleboard--M / 1 0:41:05

 

8 Jared Eaton Standup--M 40 - + / 4 0:41:57

 

9 Mike Eaton Paddleboard--M / 2 0:42:09

 

10 Cyrus Mead Standup--M 40 - + / 5 0:43:13

 

11 Tim McCullough Paddleboard--M / 3 0:45:01

 

       

 

  Junior Course 3 miles    

 

1 Aulike Kaiawe & Wendall Kaiawe OC2-Junior-Mixed 0-19 / 3 0:28:28

 

2 Tatelyn Spencer & Apryl Sasaki OC2-Junior-F 0-19 / 1 0:30:37

 

3 Meleana Spencer & Jan Kekua Spencer OC2-Junior-F 0-19 / 2 0:31:02

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>