« 2012 Kawaihae Canoe Club Long Distance Race | Main | 2012 Kaiwi Channel Relay ~ Official Results »
Wednesday
May092012

2012 Waikiki Paddle Festival ~ Sunday Results

Congratulations to the paddlers that competed in the Waikiki Paddle Festival

The overall results from Sunday are:

RaceTimePaceNumberFnameLnameAge Group
Pron/Sup Relay 12:30.1   444 SURFTECH WAHINES    
Pron/Sup Relay 12:36.1   446 KONA RED    
Sup 4 person Relay 12:44.0   439 C-FOUR TGIF    
Sup 4 person Relay 12:51.2   443 SURFTECH MEN    
Sup 4 person Relay 12:56.2   445 KONA RED    
Pron/Sup Relay 13:03.6   436 TEAM TROUBLE MAKERS    
Sup 4 person Relay 13:10.0   442 NAISH    
Sup 4 person Relay 14:07.8   237 ED WHEELER    
Sup 4 person Relay 14:22.3   233 HILTON ALVES    
Sup 4 person Relay 14:28.3   448 TEAM WET FEET    
Sup 4 person Relay 14:39.9   434 S.I.C. MAUI    
Sup 4 person Relay 14:49.7   447 SURFTECH OHANA    
Pron/Sup Relay 14:50.0   435 SCOTT MCPHAIL    
Sup 4 person Relay 15:08.0   235 KM HAWAII    
Pron/Sup Relay 15:18.2   450 TEAM GERRY LOPEZ    
Sup 4 person Relay 15:46.1   236 SCOTT MCPHAIL    
Sup 4 person Relay 16:07.3   449 TEAM KENT KAM    
Waterman Male 22:12   250 JACKSON MAYNARD  
Waterman Male 22:17   279 LINCOLN DEWS  
Waterman Male 22:48   266 BRIAN MURPHY  
Waterman Male 23:11   272 ROBERT PELKEY  
Waterman Male 23:35   270 JAKE JENSEN  
Waterman Male 23:40   271 KELLY MARGETTS  
Waterman Male 24:00   268 SLATER TROUT  
Waterman Male 24:00   257 DOLAN EVERSOLE  
Waterman Male 24:08   455 JERRY BESS  
Waterman Female 24:15.3   259 GILLIAN GIBREE  
Waterman Female 24:19.3   453 MORGAN HOESTEREY  
Waterman Male 24:30   460 DAVIDE GIARDINI  
Waterman Male 24:37   258 KIRK FRITZ  
Waterman Female 24:49.3   452 ALISON RIDDLE  
Waterman Male 24:57   458 CHRIS LIETO  
Waterman Male 25:26   457 JOHN FLANAGAN  
Waterman Female 25:59.6   459 JENNY KALMBACH  
Waterman Male 26:17   262 JASON IGNACIO  
Waterman Female 26:21.6   252 TERRENE BLACK  
Waterman Male 26:54   267 J STEPHENS  
Waterman Male 26:58   254 BART DE  
Waterman Male 27:10   454 KELLY TAM  
Waterman Female 27:19.8   273 SONDRA PURSER  
Waterman Male 27:21   261 PETER HURSTY  
Waterman Male 27:25   251 KAMUELA AEA  
Waterman Female 27:27.6   451 KANESA SERAPHIN  
Waterman Female 27:49.3   280 LEANE DARLING  
Waterman Male 28:11   456 TERRY MCDERMOTT  
Waterman Male 28:30   260 JAMES GLINN  
Waterman Female 29:31.2   271 KELLY MARGETTS  
Waterman Male 29:38   263 DANIEL MILLER  
Waterman Male 30:41   264 MARK MITCHELL  
SURF SKI 1:08:33 7:37 430 ZOLT SZADOVSZKI Men 30 - 39
SURF SKI 1:10:57 7:53 230 ROBERT PELKEY SURF SKI
OC-1 1:11:25 7:57 175 KAI CHONG Men 40 - 49
OC-1 1:12:42 8:05 367 JUSTIN BENFIELD Men 29 & Under
OC-1 1:12:52 8:06 360 ALFRED VAN GIESON Men 30 - 39
OC-1 1:13:18 8:09 174 DANNY SHEARD Men 50 - 59
OC-1 1:14:50 8:19 392 AARON NAPOLEON Men 40 - 49
OC-1 1:16:45 8:32 364 MATTHEW DUBRULE Men 40 - 49
OC6 Iron 1:19:36   182 Team KINARD    
OC-1 1:19:50 8:53 177 BYRON HO Men 50 - 59
OC-1 1:20:12 8:55 433 NOLAND KEAULANA Men 29 & Under
OC-1 1:20:23 8:56 418 BEN WILKINSON Men 29 & Under
OC-1 1:20:45 8:59 173 MATT NEAL Men 30 - 39
OC-1 1:20:55 9:00 326 KAEO ABBEY Men 29 & Under
OC-1 1:22:34 9:11 180 KULANI RYAN Men 29 & Under
SUP Unlimited 1:22:47 9:12 241 SCOTT GAMBLE Men 30 - 39
OC-1 1:22:56 9:13 179 KAPUNI PATCHO Men 29 & Under
OC6 Iron 1:23:16   378 NA KOA PRODUCTIONS na koa productions    
SUP 14ft Class 1:24:04 9:21 407 JAIME MITCHELL Men 30 - 39
OC-1 1:24:42 9:25 163 BINNEY PHIL KAI Men 40 - 49
SUP Unlimited 1:25:56 9:33 216 TRAVIS GRANT Men 29 & Under
OC-3 1:27:11 9:42 181 J STEPHENS Men 40 - 49
SUP Unlimited 1:27:37 9:45 221 LIVIO MENELAU Men 30 - 39
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:28:33 9:51 421 ANDREW LOGRELO Men 29 & Under
SUP Unlimited 1:28:44 9:52 426 JERRY BESS Men 40 - 49
OC-1 1:29:08 9:55 366 GREG SHIU Men 30 - 39
SUP 14ft Class 1:29:25 9:57 215 NOA GINELLA Men 29 & Under
SUP 14ft Class 1:29:56 10:00 228 JAKE JENSEN Men 29 & Under
SUP 14ft Class 1:30:44 10:05 214 BART DE ZWART Men 40 - 49
OC-1 1:31:23 10:10 246 KIMO MIRANDA Men 50 - 59
SUP Unlimited 1:31:56 10:13 336 TAPETA RAIHEI Men 29 & Under
SUP Unlimited 1:33:23 10:23 380 BILLY ROBELLO Men 40 - 49
OC-1 1:33:39 10:25 178 ROBERT KERCH Men 50 - 59
SUP 14ft Class 1:34:01 10:27 229 KELLY MARGETTS Men 30 - 39
SUP Unlimited 1:34:08 10:28 379 MARSHALL ROSA Men 60 & over
SUP Unlimited 1:34:10 10:28 198 DOUG LOCK Men 40 - 49
OC-1 1:34:13 10:29 382 NAPPY NAPOLEON Men 60 & over
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:34:38 10:31 127 PAUL JACKSON Men 30 - 39
OC-1 1:34:46 10:32 377 LESLIE FABISH Women Open
Paddleboard Stock Class 12' 1:35:01 10:34 142 JACKSON MAYNARD Men 49 & Under
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:35:06 10:34 130 BEAU O'BRIEN Men 40 - 49
SUP 14ft Class 1:35:25 10:37 391 RIGGS NAPOLEON Men 29 & Under
SUP 14ft Class 1:35:45 10:39 122 MATTHEW BECKER Men 29 & Under
Paddleboard Unlimited 1:35:48 10:39 406 KEONI WATSON Men 49 & Under
SUP 14ft Class 1:36:25 10:43 212 KIRK ZIEGLER Men 29 & Under
SUP Unlimited 1:36:46 10:46 395 JEFF CHANG Men 50 - 59
SUP Unlimited 1:37:04 10:48 238 ANDREA MOLLER Women Open
OC6 Iron 1:37:05   410 Team NAKAMURA    
SUP Unlimited 1:37:14 10:49 226 ED WHEELER Men 40 - 49
SUP Unlimited 1:37:43 10:52 190 JIMMY FITT Men 30 - 39
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:37:52 10:53 390 LEUO ON ERIC Men 29 & Under
SUP 14ft Class 1:37:55 10:53 184 TRAVIS BAPTISTE Men 29 & Under
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:38:04 10:54 217 RYAN HELM Men 30 - 39
OC-1 1:38:05 10:54 176 LONO GOO Men 50 - 59
Paddleboard Unlimited 1:38:08 10:55 414 AARON UNGERLEIDE Men 49 & Under
SUP 14ft Class 1:38:27 10:57 375 RAVEN AIPA Men 40 - 49
Paddleboard Unlimited 1:38:30 10:57 420 CHRIS OWENS Men 50 & Over
SUP 14ft Class 1:38:37 10:58 225 JIM TERRELL Men 40 - 49
SUP 14ft Class 1:38:48 10:59 385 DALE HOPE Men 50 - 59
SUP Unlimited 1:38:51 10:59 170 JAMES MARTINDALE Men 30 - 39
SUP 14ft Class 1:39:07 11:01 206 ROBERT STEHLIK Men 40 - 49
Paddleboard Unlimited 1:39:13 11:02 408 MARC ROCHELEAU Men 49 & Under
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:39:25 11:03 185 KAINOA BEAUPRE Men 30 - 39
SUP 14ft Class 1:39:45 11:05 397 MORGAN HOESTEREY Women Open
SUP Unlimited 1:40:08 11:08 204 BEAU OLIVEIRA Men 40 - 49
SUP 14ft Class 1:41:11 11:15 248 MARK RAAPHORST Men 40 - 49
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:41:15 11:15 393 FERNANDO STALLA Men 29 & Under
SUP 14ft Class 1:41:25 11:17 121 EUGENE ANCHETA Men 40 - 49
SUP Unlimited 1:41:36 11:18 335 JENNY KALMBACH Women Open
Paddleboard Unlimited 1:41:40 11:18 411 MARK HAINE Men 50 & Over
SUP Unlimited 1:41:53 11:20 374 JOHN HICKS Men 40 - 49
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:41:56 11:20 195 KOLAIAH JARDINE Men 30 - 39
Paddleboard Stock Class 12' 1:42:28 11:24 330 KAI HALL Men 49 & Under
SUP 14ft Class 1:42:42 11:25 223 CHUCK PATTERSON Men 40 - 49
SUP Unlimited 1:42:45 11:25 205 MATT PARKER Men 30 - 39
SUP 14ft Class 1:43:48 11:32 389 TOM CARROLL Men 30 - 39
SUP 14ft Class 1:44:17 11:36 123 TERRENE BLACK Women Open
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:44:28 11:37 277 LINCOLN DEWS Men 29 & Under
SUP 14ft Class 1:44:31 11:37 409 BOBBY BALOUSKUS Men 40 - 49
SUP 14ft Class 1:44:51 11:39 337 TEVA ZAVERONI Men 30 - 39
SUP 14ft Class 1:44:59 11:40 432 NOAH GARFIELD Men 29 & Under
SUP 14ft Class 1:45:47 11:46 199 CHARLIE MACARTHUR Men 50 - 59
V-1 1:45:47 11:46 417 ANTHONY ORTIZ SURF SKI
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:45:49 11:46 220 ALESSANDRO MATERO Men 30 - 39
Paddleboard Stock Class 12' 1:45:51 11:46 428 MIKEY COTE' Men 49 & Under
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:46:20 11:49 316 KAINOA HAUANIO Men 30 - 39
Paddleboard Stock Class 12' 1:46:51 11:53 141 PATRICK WONG Men 49 & Under
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:47:03 11:54 342 ANTHONY VELA Men 30 - 39
SUP 14ft Class 1:47:07 11:55 197 CORY LAR RIEU Men 50 - 59
SUP 14ft Class 1:47:12 11:55 207 HERBIE TITCOMB Men 50 - 59
SUP 14ft Class 1:47:44 11:59 422 KEVIN SEID Men 40 - 49
SUP 14ft Class 1:47:49 11:59 347 CHRISTOPHER PARKER Men 29 & Under
SUP Unlimited 1:48:06 12:01 244 DENIS MASSEY Men 30 - 39
SUP 14ft Class 1:48:14 12:02 419 TALIA GANGINI Women Open
SUP 14ft Class 1:48:16 12:02 224 MARIKO STRICKLAND Women Open
Paddleboard Stock Class 12' 1:48:27 12:03 321 HOGAN KANIA Men 49 & Under
OC-1 1:48:30 12:04 398 JEN LEE Women Open
SUP 14ft Class 1:48:55 12:07 383 ROBERTO LOPES Men 40 - 49
SUP 14ft Class 1:49:19 12:09 388 TUAHINE ARIITEA Men 29 & Under
SUP 14ft Class 1:49:26 12:10 131 INGO RADEMACHER Men 40 - 49
SUP 14ft Class 1:49:38 12:11 156 HALIE HARRISON Women Open
SUP 14ft Class 1:49:40 12:12 208 ALIKA WILLIS Men 40 - 49
SUP Unlimited 1:49:45 12:12 376 MARCIANO WHITFORD Men 29 & Under
SUP 14ft Class 1:49:49 12:13 381 MAHEALANI HAUANIO Women Open
SUP 14ft Class 1:50:09 12:15 368 WALTER MACHADO Men 60 & over
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:50:19 12:16 211 PAUL ZACHARIAS Men 40 - 49
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:50:39 12:18 209 EVANN YAMADA Men 30 - 39
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:50:51 12:19 227 HILTON ALVES Men 30 - 39
SUP Unlimited 1:51:14 12:22 309 BOBBY NOTTAGE Men 40 - 49
Paddleboard Stock Class 12' 1:51:44 12:25 413 GREG QUINN Men 50 & Over
SUP 14ft Class 1:52:20 12:29 192 CHARLIE HERR Men 40 - 49
SUP 14ft Class 1:52:34 12:31 157 ERROL KANE 2 Men 30 - 39
SUP 14ft Class 1:53:30 12:37 386 RAIMANA VAN-BASTOLAEZ Men 30 - 39
SUP 14ft Class 1:53:51 12:39 405 ATILLA JOBBAGY Men 30 - 39
SUP 14ft Class 1:54:12 12:42 183 ART AQUINO Men 40 - 49
SUP 14ft Class 1:54:31 12:44 370 GERRY LOPEZ Men 60 & over
SUP 14ft Class 1:55:24 12:50 396 JOE CARBERRY Men 30 - 39
Paddleboard Stock Class 12' 1:55:26 12:50 143 PETER BALDING III Men 49 & Under
Paddleboard Unlimited 1:55:30 12:50 424 LEANE DARLING Women Open
OC-2 1:55:34 12:51 245 PERNA MCPHAIL Men 50 - 59
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:55:36 12:51 136 STEVE WALKER Men 30 - 39
SUP 14ft Class 1:55:40 12:52 171 DALBERT RIVERA Men 30 - 39
SUP 14ft Class 1:56:28 12:57 153 NEIL ENGLISH Men 50 - 59
Paddleboard Stock Class 12' 1:56:58 13:00 140 BLAIR THORNDIKE Men 49 & Under
Paddleboard Unlimited 1:57:00 13:00 322 KANESA DUNC AN SERAPHIN Women Open
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:57:01 13:01 172 DALBERT JR. RIVERA Men 29 & Under
SUP 14ft Class 1:57:14 13:02 369 KENT KAM Men 50 - 59
SUP 14ft Class 1:57:16 13:02 161 CADE OYADOMARI Men 30 - 39
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:57:17 13:02 196 HEATHER JEPPESEN Women Open
Paddleboard Unlimited 1:57:26 13:03 412 ANDREW OZIMEC Men 49 & Under
Paddleboard Stock Class 12' 1:57:42 13:05 147 JEFF PETERSON Men 50 & Over
SUP 14ft Class 1:57:48 13:06 160 LEIGHTON LAM Men 50 - 59
SUP 14ft Class 1:58:05 13:08 400 RANDY VIVEIROS Men 40 - 49
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:58:13 13:09 128 ANGELA JACKSON Women Open
SUP 14ft Class 1:58:16 13:09 154 CHRIS FARMER Men 50 - 59
SUP 14ft Class 1:58:27 13:10 159 MASA KURITA Men 29 & Under
Paddleboard Stock Class 12' 1:58:38 13:11 139 HAYLEY LEMARSENY Women Open
Paddleboard Stock Class 12' 1:58:40 13:12 138 ROBB EICHELBERGER Men 49 & Under
SUP Stock Class 12'.6 Max 1:59:24 13:16 231 SONDRA PURSER Women Open
SUP 14ft Class 1:59:31 13:17 158 MARK KLINTWORTH Men 40 - 49
SUP 14ft Class 1:59:33 13:17 384 BRAD FELDMAN Men 50 - 59
Paddleboard Stock Class 12' 1:59:49 13:19 145 MARK EUGENIO Men 50 & Over
Paddleboard Stock Class 12' 2:00:35 13:24 148 SCOTT SHIMADA Men 49 & Under
SUP 14ft Class 2:01:32 13:31 427 SEATON ROLLESTON Men 30 - 39
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:02:01 13:34 218 CODY HUF Men 29 & Under
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:02:04 13:34 191 JAMES GLINN Men 40 - 49
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:02:15 13:35 166 VANINA WALSH Women Open
SUP 14ft Class 2:02:25 13:37 203 DENNIS OLIPHANT Men 50 - 59
Paddleboard Unlimited 2:02:30 13:37 425 ALAN PFLUEGER Men 49 & Under
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:02:40 13:38 186 CLAUDIO CHAIN Men 40 - 49
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:02:42 13:38 394 ESTE'E OKUMURA Women Open
RaceTimePaceNumberFnameLnameAge Group
SUP 14ft Class 2:02:51 13:39 155 TEVA FOURCADE Men 30 - 39
SUP 14ft Class 2:03:00 13:40 296 GUEIRARD OLIVIER Men 30 - 39
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:03:30 13:44 210 TOMOE YASU Women Open
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:03:44 13:45 188 WARWICK GRAY Men 50 - 59
Paddleboard Unlimited 2:03:46 13:46 431 CANDICE APPLEBY Women Open
Paddleboard Stock Class 12' 2:03:54 13:46 189 GEOFF DEWS Men 50 & Over
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:04:03 13:47 133 MATTHEW RUEL Men 40 - 49
SUP Unlimited 2:04:24 13:50 240 DAMON FLOOD Men 30 - 39
SUP 14ft Class 2:04:45 13:52 165 ILIMA VICENTE Women Open
SUP Unlimited 2:04:46 13:52 278 JENNIFER LEE Women Open
SUP 14ft Class 2:05:44 13:59 151 LYMAN ASHIKAWA Men 50 - 59
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:05:50 13:59 125 PAUL DAVIDSON Men 40 - 49
Paddleboard Stock Class 12' 2:05:54 14:00 137 BRAD AKEO Men 49 & Under
SUP 14ft Class 2:06:48 14:06 423 TAMMY AIPA-NAPOLEON Women Open
SUP 14ft Class 2:07:22 14:10 249 BRETT THOMAS Men 40 - 49
Paddleboard Unlimited 2:07:42 14:12 416 KIYOMI SHEPPARD Women Open
SUP Unlimited 2:07:50 14:13 371 EGI DODEL Women Open
SUP 14ft Class 2:07:56 14:13 373 TASHA LOKEL AN AIPA Women Open
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:08:34 14:18 232 ANTHONY RUAULT Men 29 & Under
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:08:43 14:19 222 BRIT OLIPHANT Women Open
Paddleboard Stock Class 12' 2:09:10 14:22 372 DENNIS PANG Men 50 & Over
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:10:12 14:28 202 MIRA NEAL Women Open
SUP 14ft Class 2:10:46 14:32 285 MARJ TAKABAYASHI Women Open
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:10:52 14:33 124 JACOB CHAR Men 30 - 39
Paddleboard Stock Class 12' 2:11:06 14:34 150 COLLEEN TESSLER Women Open
Paddleboard Unlimited 2:11:38 14:38 146 MARY GRAHAM Women Open
Paddleboard Unlimited 2:15:40 15:05 415 BUDDY SHEPPAR Men 50 & over
SUP 14ft Class 2:17:01 15:14 164 KAILY SMITSON Women Open
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:17:02 15:14 134 DAVID TANIYAMA Men 30 - 39
SUP Unlimited 2:17:30 15:17 242 PHILIP LIZARES Men 60 & over
SUP Unlimited 2:18:03 15:21 239 WILLIAM ENOKA Men 40 - 49
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:18:25 15:23 126 SVENJA HARMS Women Open
SUP 14ft Class 2:19:59 15:34 402 KAINOA LOCEY Men 30 - 39
SUP 14ft Class 2:21:10 15:42 387 CURT SMITH Men 50 - 59
Paddleboard Stock Class 12' 2:22:49 15:53 144 HEIDI DANIELS Women Open
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:23:29 15:57 401 ALIKA WATSON Men 29 & Under
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:23:37 15:58 187 WARREN CURRIE Men 40 - 49
SUP 14ft Class 2:27:11 16:22 129 AUDREY LEE Women Open
Paddleboard Unlimited 2:29:55 16:40 149 WES STONE Men 50 & Over
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:30:12 16:42 404 CORY MILLER Men 29 & Under
SUP 14ft Class 2:31:12 16:48 18 ALEXANDRE SCALAMANDR Men 40 - 49
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:33:08 17:01 20 PEG TATUM Women Open
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:33:15 17:02 399 JASON KAUHANE Men 40 - 49
SUP 14ft Class 2:33:33 17:04 429 RUSTY NAILS Men 60 & over
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:34:22 17:10 200 JOSIE MAWAE Women Open
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:34:49 17:13 193 TRIXIE HOOGCARSPEL Women Open
SUP 14ft Class 2:35:20 17:16 403 STEVE KARDASH Men 30 - 39
SUP 14ft Class 2:36:06 17:21 132 DEBRA REGO Women Open
SUP 14ft Class 2:36:14 17:22 169 CHRISTOPHER HEMING Men 30 - 39
SUP Stock Class 12'.6 Max 2:36:27 17:23 167 EDWARD FEELEY Men 40 - 49

 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>