« Hawaiian Energy Shotz - Vitamin B6 | Main | 2012 Hui Waa Championship ~ Results »
Sunday
Jul292012

2012 Molokai 2 Oahu Paddleboard World Championships ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the Molokai 2 Oahu Paddleboard World Championships

The overall results are:

Standup

PlaceSu/PaddleboardFnameLnameFname2Lname2Fname3Lname3CityStateCntryDivTime
1 Standup Connor Baxter         Makawao HI US SUP UNL M01-29 4:13:26
1 Standup Kai Lenny         Paia HI US SUP STK M18-29 4:22:14
1 Standup Jeremy Riggs Travis Baptiste     Wailuku HI US SUP STK 2 Team M01-79 4:32:26
1 Standup Mark Raaphorst Scott Trudon Junya McGern Haiku HI US SUP Team 3 Male 4:35:38
2 Standup Dave Kalama         Kula HI US SUP UNL M40-49 4:13:50
2 Standup Greg Pavao Raven Aipa Joey Napoleon Waianae HI US SUP Team 3 Male 4:39:50
2 Standup Andrew Logreco         Honolulu HI US SUP STK M18-29 4:42:09
2 Standup Patrick Cowan Tamarua Cowan     Mahina Tah French Polyn SUP STK 2 Team M01-79 4:45:16
3 Standup Livio Menelau         Haiku HI US SUP UNL M30-39 4:22:21
3 Standup Michi Schweiger Jerry Bess     Paia HI US SUP STK 2 Team M80-99 4:52:38
3 Standup Jeff Chang Doug Lock Robert Stehlik Honolulu HI US SUP Team 3 Male 4:56:52
3 Standup Michael Murphy         Redondo Beach CA US SUP STK M30-39 5:12:45
4 Standup Kaeo Abbey         Kaneohe HI US SUP UNL M01-29 4:30:20
4 Standup David Boehne Slater Trout     Dana Point CA US SUP STK 2 Team M01-79 4:53:50
4 Standup Daniel Chun Richard Chan Chevise Conte Honolulu HI US SUP Team 3 Male 5:01:24
4 Standup Kolaiah Jardine         Honolulu HI US SUP STK M30-39 5:31:05
5 Standup Eric Terrien         La Oliva Can Spain SUP UNL M30-39 4:35:04
5 Standup Christian Bradley Brendan Bradley     Honolulu HI US SUP STK 2 Team M01-79 4:54:00
5 Standup Kalani Vierra Kawika Carvalho Kimo Miranda Koloa HI US SUP Team 3 Male 5:11:36
5 Standup Rachel Bruntsch         Honolulu HI US SUP STK Female 5:49:10
6 Standup Matt Becker         Santa Barbara CA US SUP UNL M01-29 4:45:45
6 Standup Roberto Lopes Mo Freitas     Haleiwa HI US SUP STK 2 Team M01-79 4:59:07
6 Standup John Smalley Loch Eggers Sonni Honscheid Kula HI US SUP Team 3 Male 5:19:18
6 Standup Peter Meyer         Tempe NSW Australia SUP STK M30-39 5:56:53
7 Standup Belar Diaz         Cubelles Bar Spain SUP STK M30-39 6:18:35
7 Standup Luiz Carlos Guida         Sao Paulo Sao Brazil SUP UNL M01-29 4:46:11
7 Standup Chuck Patterson Yoshiaki Nagamatsu     San Clemente CA US SUP STK 2 Team M01-79 5:05:19
7 Standup Rick Karr Ryan Voci Aaron Napoleon San Clemente CA US SUP Team 3 Male 5:28:37
8 Standup Alison Riddle         Hermosa Beach CA US SUP STK Female 6:28:17
8 Standup Jeremy Stephenson         Mt. Wellington Auc New Zealand SUP UNL M40-49 4:52:49
8 Standup Jamie Sterling Tucker Ingalls     Haleiwa HI US SUP STK 2 Team M01-79 5:15:47
8 Standup Matt Friedman Brian Szymanski Rob Machado Encinitas CA US SUP Team 3 Male 5:31:12
9 Standup Bob Arnot         Stowe VT US SUP STK M50-59 8:17:00
9 Standup Talia Gangini         Haiku HI US SUP UNL Female 4:55:02
9 Standup Dave Parmenter Archie Kalepa     Kapaa HI US SUP STK 2 Team M80-99 5:19:22
9 Standup Heather Jeppesen Cory Lar Rieu Beau Oliveira Honolulu HI US SUP Team 3 Female 5:50:38
10 Standup Robert Balouskus Curtis Smith Randall Viveiros Honolulu HI US SUP Team 3 Male 6:16:30
10 Standup Billy Robello         Honolulu HI US SUP UNL M40-49 4:55:25
10 Standup Claudio Chain Masao Fukayama     Sao Paulo Sao Brazil SUP STK 2 Team M80-99 5:34:29
11 Standup Errol Kane 2 Freddy Ramos Masa Kurita Aiea HI US SUP Team 3 Male 6:16:32
11 Standup Will Anido         Wamberal NSW Australia SUP UNL M40-49 4:57:54
11 Standup Philip Nicolle Roger Casey     Singapore Sin Singapore SUP STK 2 Team M80-99 5:35:26
12 Standup Lyman Ashikawa Art Takabayashi Marj Takabayashi Honolulu HI US SUP Team 3 Male 6:19:13
12 Standup Tomoyasu Murabayashi         Aoshima Miy Japan SUP UNL M30-39 4:59:03
12 Standup Victor Lopez Nick Marvin           SUP STK 2 Team M100+ 5:54:48
13 Standup Dana Hart Chad White Shane White Saint Petersburg FL US SUP Team 3 Male 6:27:24
13 Standup Andrea Moller         Haiku HI US SUP UNL Female 5:09:12
13 Standup Roberto Araujo Gustavo Oliveira     Rio De Janeiro Rio Brazil SUP STK 2 Team M01-79 5:58:25
14 Standup Herbert Titcomb Kent Kam George Kam Honolulu HI US SUP Team 3 Male 6:28:04
14 Standup Alex Matero         Sao Paulo Sao Brazil SUP UNL M30-39 5:11:06
14 Standup Nicole Madosik Dane Morrissey     Kailua HI US SUP STK 2 Team Female 6:00:20
15 Standup Lani Gomes Meghan Dunn Megan Abubo Kula HI US SUP Team 3 Female 6:38:18
15 Standup Terrene Black         Long Jetty NSW Australia SUP UNL Female 5:18:48
15 Standup Neal Drinkward Jonathan Jones     Redondo Beach CA US SUP STK 2 Team M80-99 6:01:33
16 Standup Nevvar Hickmet Johnny Kessel Mike Richards Encinitas CA US SUP Team 3 Male 6:44:35
16 Standup Dale Chapman         Burleigh QLD Australia SUP UNL M40-49 5:27:55
16 Standup Fabiano Faria Antonio Chaer Filho     Niteroi Rio Brazil SUP STK 2 Team M01-79 6:08:58
17 Standup Egi Dodd Tasha Lokelani Aipa Ilima Vicente Honolulu HI US SUP Team 3 Female 6:48:45
17 Standup Jenny Kalmbach         Kailua Kona HI US SUP UNL Female 5:28:18
17 Standup Alika Willis Tony Moniz     Honolulu HI US SUP STK 2 Team M100+ 6:09:36
18 Standup Jimmy Fitt Sandy Rodriguez     Kailua HI US SUP STK 2 Team M01-79 6:22:02
18 Standup Morgan Hoesterey         Honolulu HI US SUP UNL Female 5:33:23
19 Standup Don Lui-Kwan Walter Machado     Aier HI US SUP STK 2 Team M100+ 6:23:30
19 Standup Ingo Rademacher         Haleiwa HI US SUP UNL M40-49 5:33:38
20 Standup Tomoe Yasu Tammy Aipa Napoleon     Hayamamachi Miu Japan SUP STK 2 Team Female 6:27:04
20 Standup Mariko Strickland         Anahola HI US SUP UNL Female 5:34:33
21 Standup Leighton Lam Brett Thomas     Honolulu HI US SUP STK 2 Team M100+ 6:28:57
21 Standup J Stephens         Kailua HI US SUP UNL M40-49 5:36:11
22 Standup Devin Blish         Makawao HI US SUP UNL Female 5:37:13
23 Standup Xavier De Longeaux         Papenoo Tah French Polyn SUP UNL M40-49 5:41:07
24 Standup Scott McPhail         Honolulu HI US SUP UNL M50-59 5:41:38
25 Standup Patrick Klemawesch         St. Petersburg FL US SUP UNL M30-39 5:42:12
26 Standup Kevin Horgan         Hanalei HI US SUP UNL M40-49 5:53:25
27 Standup Izaak Tyrrell         Haiku HI US SUP UNL M30-39 5:58:21
28 Standup Darren Odonnell         Copacabana NSW Australia SUP UNL M50-59 6:00:14
29 Standup Nick Moloney         Jan Juc Vic Australia SUP UNL M40-49 6:01:00
30 Standup Noah Garfield         Laie HI US SUP UNL M01-29 6:04:06
31 Standup Joel Comer         Kentfield CA US SUP UNL M40-49 6:06:00
32 Standup Alain Teurquetil         Byron Bay NSW Australia SUP UNL M50-59 6:12:59
33 Standup Mike Bennett         Honolulu HI US SUP UNL M40-49 6:13:48
34 Standup Vince Longo         Huntington Beach CA US SUP UNL M40-49 6:14:40
35 Standup Karen Wrenn         Portland OR US SUP UNL Female 6:22:53
36 Standup Brad Feldman         Haleiwa HI US SUP UNL M50-59 6:25:31
37 Standup Adam Crawford         San Celmente CA US SUP UNL M50-59 6:31:13
38 Standup Laura Birse         Honolulu HI US SUP UNL Female 6:35:11
39 Standup Ron Gallemore         Rancho Palos Verdes CA US SUP UNL M40-49 6:41:10
40 Standup Jennifer Lee         Honolulu HI US SUP UNL Female 6:59:51
41 Standup Terry Stevens         St. Thomas USV USVI SUP UNL M40-49 7:12:28
42 Standup Frank Fumich         Falls Church VA US SUP UNL M40-49 7:50:14

Paddleboard

PlaceSu/PaddleboardFnameLnameFname2Lname2Fname3Lname3CityStateCntryDivTime
1 Paddleboard Brad Gaul         Warriewood NSW Australia PDB UNL M30-39 4:43:54
1 Paddleboard Mikey Cote Mitch Degues     Honolulu HI US PDB STK Team 2 M01-79 5:23:48
1 Paddleboard Jack Bark         Rancho Palos Verdes CA US PDB STK M18-29 5:28:16
1 Paddleboard Blair Thorndike Dave Ward Zadoc Brown Kahului HI US PDB Team 3 Male 5:59:15
2 Paddleboard Hunter Pflueger Nathaniel Yee Aukai Manson Honolulu HI US PDB Team 3 Male 6:22:21
2 Paddleboard Jackson English         Singapore Sin Singapore PDB UNL M30-39 4:59:57
2 Paddleboard Zeb Walsh         Jan Juc VIC Australia PDB STK M18-29 5:29:15
2 Paddleboard Marc Rocheleau Brian Murphy     Honolulu HI US PDB STK Team 2 M01-79 5:34:22
3 Paddleboard Bram Denhaan John Guard Alexander Parker Haiku HI US PDB Team 3 Male 6:27:47
3 Paddleboard Brian Rocheleau         Kailua HI US PDB UNL M30-39 5:01:49
3 Paddleboard Kai Hall         Haleiwa HI US PDB STK M30-39 5:38:04
3 Paddleboard Wes Berg Joel Parkinson     Miami QLD Australia PDB STK Team 2 M01-79 5:49:17
4 Paddleboard Chris Christenson Toru Yamaguchi Kenneth McOmber Cardiff CA US PDB Team 3 Male 7:32:16
4 Paddleboard Tim Foran         Dudley NSW Australia PDB UNL M30-39 5:03:08
4 Paddleboard Kaniela Lyman-Mersereau         Honolulu HI US PDB STK M18-29 5:40:38
4 Paddleboard Govi Tillotson Justin Watts     Santa Barbara CA US PDB STK Team 2 M01-79 5:50:13
5 Paddleboard Michael Porra         Warriewood NSW Australia PDB UNL M50-99 5:04:42
5 Paddleboard Fletcher Davies         Newport Beach NSW Australia PDB STK M18-29 5:44:18
5 Paddleboard Dan Van Dyck Steve Shlens     Cardiff CA US PDB STK Team 2 M80-99 5:57:15
6 Paddleboard Keoni Watson         Honolulu HI US PDB UNL M30-39 5:05:23
6 Paddleboard Kania Hogan         Haiky HI US PDB STK M18-29 5:48:40
6 Paddleboard Marc Haine Patrick Wong     Honolulu HI US PDB STK Team 2 M100+ 5:59:26
7 Paddleboard Dean Hanmer         Broadbeach QLD Australia PDB UNL M01-29 5:17:55
7 Paddleboard Matt Sack         Kaaawa HI US PDB STK M40-49 5:58:04
7 Paddleboard Joel Pepper Reno Caldwell     Redondo Beach CA US PDB STK Team 2 M80-99 6:04:26
8 Paddleboard Jordan Mercer         Castaways Beach QLD Australia PDB UNL Female 5:34:53
8 Paddleboard Tom Hinds         Solana Beach CA US PDB STK M30-39 6:04:08
8 Paddleboard Scott Lincoln Wil Reichenstein     Newport Beach CA US PDB STK Team 2 M01-79 6:07:43
9 Paddleboard Rodney Ellis         Hermosa Beach CA US PDB STK M30-39 6:20:15
9 Paddleboard George Plsek         Solana Beach CA US PDB UNL M40-49 5:35:16
9 Paddleboard Yuka Miller         Pukalani HI US PDB STK Female 5:47:15
9 Paddleboard Peter Balding Jr Peter Balding     Honolulu HI US PDB STK Team 2 M01-79 6:10:07
10 Paddleboard Nicholas Franco         San Francisco CA US PDB STK M18-29 6:24:49
10 Paddleboard Mick Dibetta         Palm Beach QLD Australia PDB UNL M40-49 5:39:18
10 Paddleboard Jeff Peterson Mike Cheape     Wahiawa HI US PDB STK Team 2 M100+ 6:12:15
11 Paddleboard Anders Jonsson         Honolulu HI US PDB STK M30-39 6:26:02
11 Paddleboard Bert Charlton         Ewa Beach HI US PDB UNL M40-49 5:41:45
11 Paddleboard John Gangini Tehani Gangini     Haiku HI US PDB STK Team 2 M01-79 6:16:13
12 Paddleboard John Stirling Jeff Denholm     San Juan Capistrano CA US PDB STK Team 2 M01-79 6:26:10
12 Paddleboard Austin Kino         Honolulu HI US PDB STK M18-29 6:33:40
12 Paddleboard Kanesa Duncan Seraphin         Kapaa HI US PDB UNL Female 5:45:00
13 Paddleboard Mark Eugenio Scott Shimada     Mililani HI US PDB STK Team 2 M80-99 6:26:24
13 Paddleboard Kevin Dalit         Honolulu HI US PDB STK M18-29 6:34:50
13 Paddleboard Peter Hursty         Honolulu HI US PDB UNL M30-39 5:45:45
14 Paddleboard Jo Ambrosi Kelsey O'Donnell     Jan Juc Vic Australia PDB STK Team 2 F Open 6:35:59
14 Paddleboard Greg Ford         Cardiff CA US PDB STK M40-49 6:38:17
14 Paddleboard Sean Richardson         Palos Verdes Estates CA US PDB UNL M50-99 5:48:38
15 Paddleboard Robert Schade Bart Schade     Solana Beach CA US PDB STK Team 2 M100+ 6:38:12
15 Paddleboard Joanna Bilancieri         Honolulu HI US PDB STK Female 6:39:43
15 Paddleboard George Loren         Redondo Beach CA US PDB UNL M40-49 5:59:14
16 Paddleboard Kyle Ryan         Waialua HI US PDB STK M30-39 6:49:41
16 Paddleboard Joan Fukumoto Layne Owen     Honolulu HI US PDB STK Team 2 F Open 6:59:27
16 Paddleboard Roch Frey         Encinitas CA US PDB UNL M40-49 6:05:27
17 Paddleboard Colleen Tessler         Honolulu HI US PDB STK Female 6:57:39
17 Paddleboard David Eilbeck Jason Kennett     Palm Beach NSW Australia PDB STK Team 2 M80-99 7:01:16
17 Paddleboard Dean Simpson         Sydney NSW Australia PDB UNL M01-29 6:07:49
18 Paddleboard James Montalbano         Imperial Beach CA US PDB STK M50-99 7:18:19
18 Paddleboard Stephen Nolan John Brockhoff     Avalon Beach NSW Australia PDB STK Team 2 M80-99 7:21:48
18 Paddleboard Leane Darling         Haleiwa HI US PDB UNL Female 6:08:14
19 Paddleboard Drew Stovall         Honolulu HI US PDB STK M30-39 7:19:32
19 Paddleboard Steve Shikiya Duane Shikiya     Palos Verdes Estates CA US PDB STK Team 2 M80-99 7:28:15
19 Paddleboard Chris Owens         Haleiwa HI US PDB UNL M50-99 6:12:10
20 Paddleboard Andrew Ozimec         Hauula HI US PDB UNL M40-49 6:32:33
20 Paddleboard Mandy Hanmer         Robina QLD Australia PDB STK Female 7:34:55
20 Paddleboard Wally Buckingham Wayne Buckingham     Cardiff CA US PDB STK Team 2 M100+ 7:52:59
21 Paddleboard Joe Bark         Rancho Palos Verdes CA US PDB UNL M50-99 6:43:03
21 Paddleboard Carly Rogers         Hermosa Beach CA US PDB STK Female 7:39:09
22 Paddleboard Quintin Ciszek         Mt Martha Vic Australia PDB UNL M01-29 6:51:34
22 Paddleboard John Hicks         Kaaawa HI US PDB STK M40-49 7:49:05
23 Paddleboard Kiyomi Sheppard         Haleiwa HI US PDB UNL Female 7:30:44
23 Paddleboard Eric Shamas         St. Pete FL US PDB STK M30-39 8:17:02

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>