« 2013 Jackie Rey's Relay ~ Results | Main | Get Fit With Caffeine »
Monday
Jan212013

2013 Pali Race ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the MCKC Pali Race

The overall results are:

Short Course Distance Place (Class) BibFirst Name Last Name Total Time Time Back Pace 

SC OC1 60+ Men

4.5 1 108Bob Getzen 1:08:26.38 0:00:00.00 15:12.53 

4.5 2 10John Salse 1:08:50.68 0:00:24.30 15:17.93 

4.5 3 135Pedro Gapero 1:12:50.58 0:04:24.20 16:11.24 

4.5 4 45Tom Wright 1:14:30.93 0:06:04.55 16:33.54 

4.5 5 109Franklin Crozier 1:21:39.13 0:13:12.75 18:08.70 

SC OC1 60+ Women

4.5 1 15Jeanette Kaauamo 1:11:56.74 0:00:00.00 15:59.28 

4.5 2 119Meryl Cohen 1:13:29.48 0:01:32.74 16:19.88 

4.5 3 11Deanna Salse 1:16:05.59 0:04:08.85 16:54.58 

SC OC1 Novice Men

4.5 1 52Quinn Whitford 1:03:43.49 0:00:00.00 14:09.66 

4.5 2 30Josiah Nishita 1:04:41.70 0:00:58.21 14:22.60 

4.5 3 43Andy McComb 1:05:59.81 0:02:16.32 14:39.96 

4.5 4 22Mathew Langella 1:07:21.33 0:03:37.84 14:58.07 

4.5 5 152Otto Redongo 1:09:37.32 0:05:53.83 15:28.29 

4.5 6 50Glen Barr 1:11:00.40 0:07:16.91 15:46.76 

4.5 7 58Jojo Advincula 1:11:32.02 0:07:48.53 15:53.78 

4.5 57Eddie Kauohokula DNF 0:00.00 

SC OC1 Novice Women

4.5 1 134Fiona Van Ammers 1:07:56.16 0:00:00.00 15:05.81 

4.5 2 35Cynthia Conrad 1:09:37.32 0:01:41.16 15:28.29 

4.5 3 25Catherine Deboni 1:11:17.43 0:03:21.27 15:50.54 

4.5 4 107Tracy Dudley 1:13:02.11 0:05:05.95 16:13.80 

4.5 5 38Melinda Johansen 1:13:56.89 0:06:00.73 16:25.98 

4.5 6 29Emilon Alves 1:18:22.15 0:10:25.99 17:24.92 

SC OC1 Open Men

4.5 1 102Jeremy Wilmes 1:04:49.21 0:00:00.00 14:24.27 

4.5 2 53Daniel Tancayo 1:05:50.39 0:01:01.18 14:37.86 

4.5 2 59Kelekona Nlaielua 1:05:50.39 0:01:01.18 14:37.86 

4.5 4 44Eric Goertz 1:08:28.94 0:03:39.73 15:13.10 

4.5 5 42Marti Traver 1:10:46.23 0:05:57.02 15:43.61 

4.5 6 41Dereck Barona 1:11:52.65 0:07:03.44 15:58.37 

SC OC1 Open Women

4.5 1 154Flori Leon 1:12:36.48 0:00:00.00 16:08.11 

SC OC2 Coed

4.5 1 32Robyn Cavitt Sam Cavitt 1:05:27.46 0:00:00.00 14:32.77 

4.5 2 129Mike Eilers Suson Ramos 1:06:37.38 0:01:09.92 14:48.31 

SC OC2 Men

4.5 1 165Zoltan Milaskey Sulemon Sulemon 1:03:44.32 0:00:00.00 14:09.85 

4.5 2 168Keahi Ho Nalu Ho 1:04:48.92 0:01:04.60 14:24.20 

SC OC2 Women

4.5 1 9Deborah Pearsall Anita Anderson 1:12:17.41 0:00:00.00 16:03.87 

Surfski Novice

4.5 1 40Ron Perry 1:07:48.18 0:00:00.00 15:04.04 

Long Course Distance Place (Class) BibFirst Name Last Name Total Time Time Back Pace 

LC OC1 18-34 Men

9.5 1 18Lee Moyers 1:20:40.11 0:00:00.00 8:29.49 

9.5 2 12Brad Thomas 1:22:54.46 0:02:14.35 8:43.63 

9.5 3 125Richard "Kapio Grace 1:26:18.35 0:05:38.24 9:05.09 

LC OC1 35-49 Men

9.5 1 81Daryl Smith 1:22:28.63 0:00:00.00 8:40.91 

9.5 2 36Jeffry Oltman 1:22:48.93 0:00:20.30 8:43.05 

9.5 3 173Chris Dunn 1:22:51.91 0:00:23.28 8:43.36 

9.5 4 37Joe Mateo 1:23:44.29 0:01:15.66 8:48.87 

9.5 5 16Lee Ishikawa 1:24:16.83 0:01:48.20 8:52.30 

9.5 6 56Pedro K. Gapero Jr. 1:25:14.86 0:02:46.23 8:58.41 

9.5 7 27Hunter Eggers 1:27:16.81 0:04:48.18 9:11.24 

9.5 8 131Hideharu Yoshikawa 1:37:21.66 0:14:53.03 10:14.91 

LC OC1 50+ Men

9.5 1 34Kawika Williams 1:21:13.13 0:00:00.00 8:32.96 

9.5 2 151Louis Dionese 1:26:24.03 0:05:10.90 9:05.69 

9.5 3 164Spud Lenhardt 1:28:31.57 0:07:18.44 9:19.11 

9.5 4 46Ron Johnston 1:35:36.24 0:14:23.11 10:03.81 

LC OC1 50+ Women

9.5 1 17Mary "Beth" Faust 1:51:43.55 0:00:00.00 11:45.64 

LC OC1 Open Elite Men

9.5 1 51Felipe Gomes 1:18:28.86 0:00:00.00 8:15.67 

9.5 2 163Tim Lara 1:18:30.79 0:00:01.93 8:15.87 

9.5 3 176Keona Dang 1:19:34.19 0:01:05.33 8:22.55 

LC OC1 Open Elite Women

9.5 1 14Emili Janchevis 1:27:54.61 0:00:00.00 9:15.22 

9.5 2 47Nicola Koyama 1:27:56.40 0:00:01.79 9:15.41 

9.5 3 130Marian Zajac 1:39:58.23 0:12:03.62 10:31.39 

LC OC2 Coed

9.5 1 49Wendy Giblin Mike Giblin 1:20:11.66 0:00:00.00 8:26.49 

9.5 2 123Tom Guerin Denise Guerin 1:22:28.30 0:02:16.64 8:40.87 

9.5 3 136Stacia Ash Deren Ash 1:26:54.97 0:06:43.31 9:08.94 

LC OC2 Men

9.5 1 103Ramone Mullen George Dagard 1:16:30.04 0:00:00.00 8:03.16 

9.5 2 100Frank Zajac Pia Aluli 1:17:01.61 0:00:31.57 8:06.49 

9.5 3 117Eric Mitchell Mike Federrof 1:21:24.50 0:04:54.46 8:34.16 

9.5 4 26Jack Breen Paul Strauss 1:23:50.99 0:07:20.95 8:49.58 

LC OC2 Women

9.5 1 128Kristy Dougherty Danielle Kuck 1:26:32.89 0:00:00.00 9:06.62 

LC Rudderless Open

9.5 1 54Keith Keahi 1:23:57.54 0:00:00.00 8:50.27 

LC Surfski 40-54 Men

9.5 1 28Anibal "Ani" Alfaro 1:19:02.00 0:00:00.00 8:19.16 

9.5 2 132Eric Rohozinski 1:19:41.80 0:00:39.80 8:23.35 

9.5 3 101Bram Denhamm 1:19:48.55 0:00:46.55 8:24.06 

9.5 4 39Robin Bolos 1:38:29.23 0:19:27.23 10:22.02 

9.5 5 31Brian Ross 1:39:41.48 0:20:39.48 10:29.63 

9.5 6 106Peter Conmy 1:49:11.20 0:30:09.20 11:29.60 

LC Surfski 55+ Men

9.5 1 48Wally Bouchard 1:26:19.08 0:00:00.00 9:05.17 

9.5 2 133Doug Posely 1:32:40.74 0:06:21.66 9:45.34 

LC Surfski Open Elite Men

9.5 1 55Dylan Thomas 1:15:05.01 0:00:00.00 7:54.21 

9.5 2 24Richard Spork 1:16:37.77 0:01:32.76 8:03.98 

9.5 3 20Michael Owens 1:17:38.15 0:02:33.14 8:10.33 

Boards Distance Place (Class) BibFirst Name Last Name Total Time Time Back Pace 

Prone Paddle Board Men

4.5 1 904Eric Dijau 1:13:40.68 0:00:00.00 16:22.37 

SUP 12' 6"  No Rudder Men

4.5 1 901Pat McCarthy 1:33:18.45 0:00:00.00 20:44.10 

SUP 12' 6" No Rudder Women

4.5 1 915Rowena Estayo 1:28:51.62 0:00:00.00 19:44.80 

SUP 14 No Rudder' Men

4.5 1 911Josh Riccia 1:12:15.19 0:00:00.00 16:03.38 

4.5 2 908Manny Ruiz 1:13:43.61 0:01:28.42 16:23.02 

4.5 3 900Ron St. John 1:13:46.31 0:01:31.12 16:23.62 

4.5 4 907Kevin Solt 1:18:56.26 0:06:41.07 17:32.50 

4.5 5 902Bruce McKinney 1:26:26.42 0:14:11.23 19:12.54 

SUP 14' No Rudder Women

4.5 1 903Kathy Shipman 1:16:33.36 0:00:00.00 17:00.75 

4.5 2 914Kimberly Vanderlan 1:29:20.48 0:12:47.12 19:51.22 

SUP Junior (17 and under)

4.5 1 905Sage R. Reardon 1:38:43.11 0:00:00.00 21:56.25 

SUP Unlimited Men

4.5 1 912Armadillo Armadillo 1:14:30.93 0:00:00.00 16:33.54 

4.5 2 913Svar Hartman 1:14:48.68 0:00:17.75 16:37.48 

4.5 3 909Greg Harbottle 1:15:51.72 0:01:20.79 16:51.49 

4.5 4 906Bill Babcock 1:17:58.95 0:03:28.02 17:19.77 

SUP Unlimited Women

4.5 1 910Gina Lawless 1:26:31.72 0:00:00.00 19:13.72 

Short Course 

BibFirst Name Last Name Class Total Time 

52Quinn Whitford SC OC1 Novice Men 1:03:43.49 

165Zoltan Milaskey Sulemon Sulemon SC OC2 Men 1:03:44.32 

30Josiah Nishita SC OC1 Novice Men 1:04:41.70 

168Keahi Ho Nalu Ho SC OC2 Men 1:04:48.92 

102Jeremy Wilmes SC OC1 Open Men 1:04:49.21 

32Robyn Cavitt Sam Cavitt SC OC2 Coed 1:05:27.46 

53Daniel Tancayo SC OC1 Open Men 1:05:50.39 

59Kelekona Nlaielua SC OC1 Open Men 1:05:50.39 

43Andy McComb SC OC1 Novice Men 1:05:59.81 

129Mike Eilers Suson Ramos SC OC2 Coed 1:06:37.38 

22Mathew Langella SC OC1 Novice Men 1:07:21.33 

40Ron Perry Surfski Novice 1:07:48.18 

134Fiona Van Ammers SC OC1 Novice Women 1:07:56.16 

108Bob Getzen SC OC1 60+ Men 1:08:26.38 

44Eric Goertz SC OC1 Open Men 1:08:28.94 

10John Salse SC OC1 60+ Men 1:08:50.68 

152Otto Redongo SC OC1 Novice Men 1:09:37.32 

35Cynthia Conrad SC OC1 Novice Women 1:09:37.32 

42Marti Traver SC OC1 Open Men 1:10:46.23 

50Glen Barr SC OC1 Novice Men 1:11:00.40 

25Catherine Deboni SC OC1 Novice Women 1:11:17.43 

58Jojo Advincula SC OC1 Novice Men 1:11:32.02 

41Dereck Barona SC OC1 Open Men 1:11:52.65 

15Jeanette Kaauamo SC OC1 60+ Women 1:11:56.74 

911Josh Riccia SUP 14 No Rudder' Men 1:12:15.19 

9Deborah Pearsall Anita Anderson SC OC2 Women 1:12:17.41 

154Flori Leon SC OC1 Open Women 1:12:36.48 

135Pedro Gapero SC OC1 60+ Men 1:12:50.58 

107Tracy Dudley SC OC1 Novice Women 1:13:02.11 

119Meryl Cohen SC OC1 60+ Women 1:13:29.48 

904Eric Dijau Prone Paddle Board Men 1:13:40.68 

908Manny Ruiz SUP 14 No Rudder' Men 1:13:43.61 

900Ron St. John SUP 14 No Rudder' Men 1:13:46.31 

38Melinda Johansen SC OC1 Novice Women 1:13:56.89 

45Tom Wright SC OC1 60+ Men 1:14:30.93 

912Armadillo Armadillo SUP Unlimited Men 1:14:30.93 

913Svar Hartman SUP Unlimited Men 1:14:48.68 

909Greg Harbottle SUP Unlimited Men 1:15:51.72 

11Deanna Salse SC OC1 60+ Women 1:16:05.59 

903Kathy Shipman SUP 14' No Rudder Women 1:16:33.36 

906Bill Babcock SUP Unlimited Men 1:17:58.95 

29Emilon Alves SC OC1 Novice Women 1:18:22.15 

907Kevin Solt SUP 14 No Rudder' Men 1:18:56.26 

109Franklin Crozier SC OC1 60+ Men 1:21:39.13 

902Bruce McKinney SUP 14 No Rudder' Men 1:26:26.42 

910Gina Lawless SUP Unlimited Women 1:26:31.72 

915Rowena Estayo SUP 12' 6" No Rudder Women 1:28:51.62 

914Kimberly Vanderlan SUP 14' No Rudder Women 1:29:20.48 

901Pat McCarthy SUP 12' 6"  No Rudder Men 1:33:18.45 

905Sage R. Reardon SUP Junior (17 and under) 1:38:43.11 

57Eddie Kauohokula SC OC1 Novice Men DNF 

Long Course 

BibFirst Name Last Name Class Total Time 

55Dylan Thomas LC Surfski Open Elite Men 1:15:05.01 

103Ramone Mullen George Dagard LC OC2 Men 1:16:30.04 

24Richard Spork LC Surfski Open Elite Men 1:16:37.77 

100Frank Zajac Pia Aluli LC OC2 Men 1:17:01.61 

20Michael Owens LC Surfski Open Elite Men 1:17:38.15 

51Felipe Gomes LC OC1 Open Elite Men 1:18:28.86 

163Tim Lara LC OC1 Open Elite Men 1:18:30.79 

28Anibal "Ani" Alfaro LC Surfski 40-54 Men 1:19:02.00 

176Keona Dang LC OC1 Open Elite Men 1:19:34.19 

132Eric Rohozinski LC Surfski 40-54 Men 1:19:41.80 

101Bram Denhamm LC Surfski 40-54 Men 1:19:48.55 

49Wendy Giblin Mike Giblin LC OC2 Coed 1:20:11.66 

18Lee Moyers LC OC1 18-34 Men 1:20:40.11 

34Kawika Williams LC OC1 50+ Men 1:21:13.13 

117Eric Mitchell Mike Federrof LC OC2 Men 1:21:24.50 

123Tom Guerin Denise Guerin LC OC2 Coed 1:22:28.30 

81Daryl Smith LC OC1 35-49 Men 1:22:28.63 

36Jeffry Oltman LC OC1 35-49 Men 1:22:48.93 

173Chris Dunn LC OC1 35-49 Men 1:22:51.91 

12Brad Thomas LC OC1 18-34 Men 1:22:54.46 

37Joe Mateo LC OC1 35-49 Men 1:23:44.29 

26Jack Breen Paul Strauss LC OC2 Men 1:23:50.99 

54Keith Keahi LC Rudderless Open 1:23:57.54 

16Lee Ishikawa LC OC1 35-49 Men 1:24:16.83 

56Pedro K. Gapero Jr. LC OC1 35-49 Men 1:25:14.86 

125Richard "Kapio Grace LC OC1 18-34 Men 1:26:18.35 

48Wally Bouchard LC Surfski 55+ Men 1:26:19.08 

151Louis Dionese LC OC1 50+ Men 1:26:24.03 

128Kristy Dougherty Danielle Kuck LC OC2 Women 1:26:32.89 

136Stacia Ash Deren Ash LC OC2 Coed 1:26:54.97 

27Hunter Eggers LC OC1 35-49 Men 1:27:16.81 

14Emili Janchevis LC OC1 Open Elite Women 1:27:54.61 

47Nicola Koyama LC OC1 Open Elite Women 1:27:56.40 

164Spud Lenhardt LC OC1 50+ Men 1:28:31.57 

133Doug Posely LC Surfski 55+ Men 1:32:40.74 

46Ron Johnston LC OC1 50+ Men 1:35:36.24 

131Hideharu Yoshikawa LC OC1 35-49 Men 1:37:21.66 

39Robin Bolos LC Surfski 40-54 Men 1:38:29.23 

31Brian Ross LC Surfski 40-54 Men 1:39:41.48 

130Marian Zajac LC OC1 Open Elite Women 1:39:58.23 

106Peter Conmy LC Surfski 40-54 Men 1:49:11.20 

17Mary "Beth" Faust LC OC1 50+ Women 1:51:43.55 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>