« 2013 Kanaka Ikaika Racing Association Race 5 | Main | 2013 Valentine's Biathlon ~ Results »
Sunday
Feb102013

2013 Kanaka Ikaika Racing Association Race 4 ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the Kanaka Ikaika Racing Association's Race 4

The overall results are:

Long Course

Overall Place Course Craft First Name Last Name First Name2 Last Name2 Div Place Division Time
1 Long Surfski Zsolt Szadobszki     1 M-OPEN 30-39 Surfski 1:13:53
2 Long Surfski Michael Beyer     2 M-OPEN 30-39 Surfski 1:14:46
3 Long OC-1 Pat Dolan     1 M-OPEN 19-29 OC-1 1:16:23
4 Long OC-1 Danny Ching     2 M-OPEN 19-29 OC-1 1:16:38
5 Long Surfski Brady Piercy     3 M-OPEN 30-39 Surfski 1:17:59
6 Long OC-1 Manny Kulukulualani     1 M-OPEN 30-39 OC-1 1:18:05
7 Long OC-1 Billy Lawson     3 M-OPEN 19-29 OC-1 1:18:35
8 Long Surfski Patrick Switzer     4 M-OPEN 30-39 Surfski 1:18:47
9 Long Surfski Andrew Glatzel     1 M-MASTER 40-49 Surfski 1:18:49
10 Long Surfski Geoff Graf     1 M-SR. MASTER 50-59 Surfski 1:19:14
11 Long OC-1 Aaron Creps     2 M-OPEN 30-39 OC-1 1:19:22
12 Long Surfski Courtney Seto     2 M-SR. MASTER 50-59 Surfski 1:19:28
13 Long OC-1 Kalei Kahookele     1 F-OPEN 19-29 OC-1 1:19:47
14 Long OC-1 Simeon Ke-Palama     4 M-OPEN 19-29 OC-1 1:20:32
15 Long OC-1 Jack Roney     5 M-OPEN 19-29 OC-1 1:21:05
16 Long OC-1 Makana Denton     6 M-OPEN 19-29 OC-1 1:21:11
17 Long OC-1 Justin Watts     7 M-OPEN 19-29 OC-1 1:21:16
18 Long OC-1 Carlton Helm     3 M-OPEN 30-39 OC-1 1:21:25
19 Long OC-1 Franco Arango     4 M-OPEN 30-39 OC-1 1:21:50
20 Long OC-1 Nathan Loyola     8 M-OPEN 19-29 OC-1 1:21:55
21 Long Surfski John Hoogsteden     3 M-SR. MASTER 50-59 Surfski 1:21:56
22 Long OC-1 Keola Wright     5 M-OPEN 30-39 OC-1 1:22:17
23 Long OC-1 Tim Lara     6 M-OPEN 30-39 OC-1 1:22:18
24 Long OC-1 Kekoa Kau     9 M-OPEN 19-29 OC-1 1:22:30
25 Long OC-1 Justin Akana     10 M-OPEN 19-29 OC-1 1:22:57
26 Long OC-1 Raven Aipa     1 M-MASTER 40-49 OC-1 1:22:58
27 Long OC-1 Ed Joy     2 M-MASTER 40-49 OC-1 1:23:13
28 Long OC-1 Mario Mausio     7 M-OPEN 30-39 OC-1 1:23:32
29 Long OC-1 Jace Faufata     11 M-OPEN 19-29 OC-1 1:23:52
30 Long OC-1 Danny Sheard     1 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:24:08
31 Long OC-1 Makena Fernandez     12 M-OPEN 19-29 OC-1 1:24:16
32 Long OC-1 Indar Lange     8 M-OPEN 30-39 OC-1 1:24:37
33 Long OC-1 Ricky Morris     13 M-OPEN 19-29 OC-1 1:24:53
34 Long OC-1 Makana Darval-Chang     1 M-Jr. 18& Under OC-1 1:25:03
35 Long OC-1 Laercio Cito     14 M-OPEN 19-29 OC-1 1:25:08
36 Long OC-1 William Anderson     9 M-OPEN 30-39 OC-1 1:25:37
37 Long Surfski Micah McGivern     1 M-Jr. 18& Under Surfski 1:25:51
38 Long OC-2 Denise Darval-Chang Tate Brock 1 F-OPEN(OC-2) 1:25:55
39 Long OC-1 Billy Balding     3 M-MASTER 40-49 OC-1 1:26:05
40 Long Surfski Justin Nichols     2 M-Jr. 18& Under Surfski 1:26:07
41 Long OC-1 John Makua     10 M-OPEN 30-39 OC-1 1:26:11
42 Long OC-1 Eric Levora     2 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:26:12
43 Long OC-1 Mike Szewczyk     4 M-MASTER 40-49 OC-1 1:26:15
44 Long OC-1 Chauncey Cody     15 M-OPEN 19-29 OC-1 1:26:16
45 Long OC-1 Sam Alama     3 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:26:39
46 Long OC-1 Kulani Ryan     16 M-OPEN 19-29 OC-1 1:26:50
47 Long Surfski Shelley Oates-Wilding     1 F-MASTER 40-49 Surfski 1:26:58
48 Long Surfski Logan Spencer     3 M-Jr. 18& Under Surfski 1:27:37
49 Long OC-1 Seth Ramolete     17 M-OPEN 19-29 OC-1 1:27:39
50 Long OC-1 Brian Amantiad     5 M-MASTER 40-49 OC-1 1:27:43
51 Long OC-1 Bill Oliver     4 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:27:46
52 Long OC-1 Mavi Cambra     18 M-OPEN 19-29 OC-1 1:27:50
53 Long OC-1 Max Young     19 M-OPEN 19-29 OC-1 1:27:58
54 Long OC-1 Lindsey Shank     1 F-OPEN 30-39 OC-1 1:28:00
55 Long Surfski Ray Connelly     4 M-SR. MASTER 50-59 Surfski 1:28:31
56 Long OC-1 Fred Delos Santos     5 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:28:41
57 Long Surfski Phil Gumbert     5 M-SR. MASTER 50-59 Surfski 1:28:52
58 Long OC-1 Dane Keohohou     11 M-OPEN 30-39 OC-1 1:29:17
59 Long OC-1 Keala Kelii     6 M-MASTER 40-49 OC-1 1:29:28
60 Long OC-1 Arlene Holtzman     1 F-MASTER 40-49 OC-1 1:29:40
61 Long Surfski Geoff Wadley     1 M-MASTER 40-49 SURFSKI 1:30:10
62 Long OC-1 Nainoa Kahale     20 M-OPEN 19-29 OC-1 1:30:15
63 Long OC-1 Philip Yee     7 M-MASTER 40-49 OC-1 1:30:22
64 Long OC-1 Gary Mathis     6 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:30:32
65 Long Surfski Anna Mathisen     1 F-OPEN 30-39 Surfski 1:30:49
66 Long OC-1 Walter Hamasaki     7 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:30:51
67 Long OC-1 Cory Nakamura     12 M-OPEN 30-39 OC-1 1:31:12
68 Long OC-1 Darren Orr     8 M-MASTER 40-49 OC-1 1:31:14
69 Long OC-1 Mark Miller     8 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:31:20
70 Long OC-2 Todd Sandvold Gonner Schull 1 M-OPEN(OC-2) 1:31:31
71 Long OC-1 Eric Soo     1 M-KAPUNA 60-69 OC-1 1:31:53
72 Long OC-1 Joe Giovannini     13 M-OPEN 30-39 OC-1 1:32:07
73 Long OC-1 Joseph Kanana     9 M-MASTER 40-49 OC-1 1:32:13
74 Long OC-1 Jane McKee     1 F-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:32:18
75 Long OC-1 Kazuki Yamada     21 M-OPEN 19-29 OC-1 1:32:30
76 Long Surfski Kaleikoa Kaleoaloha     1 M-OPEN 19-29 Surfski 1:32:38
77 Long OC-1 Cliff Tillotson     1 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:32:39
78 Long OC-1 Chris Kincaid     9 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:33:20
79 Long OC-1 Keo Skudlarick     22 M-OPEN 19-29 OC-1 1:33:27
80 Long OC-1 John Cutler     2 M-Jr. 18& Under OC-1 1:33:36
81 Long OC-1 Keith Cutler     10 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:33:38
82 Long OC-1 Dean Spagnoli     10 M-MASTER 40-49 OC-1 1:33:56
83 Long OC-1 Nikki Radford     2 F-MASTER 40-49 OC-1 1:33:58
84 Long Surfski Greg Locasky     5 M-OPEN 30-39 Surfski 1:34:13
85 Long Surfski Marc Etherton     1 M-KAPUNA 60+ Surfski 1:34:23
86 Long OC-1 Sean Kaawa     11 M-MASTER 40-49 OC-1 1:34:25
87 Long OC-1 Nahoku Keala     2 F-OPEN 19-29 OC-1 1:35:19
88 Long OC-2 Ashley Lincoln Judd Engleman 1 X-OPEN(OC-2) 1:35:50
89 Long OC-1 Paula Crab     1 F-KAPUNA 60-69 OC-1 1:35:52
90 Long OC-1 Eulogio Mangasar     12 M-MASTER 40-49 OC-1 1:36:05
91 Long OC-1 Tom Zelko     11 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:36:32
92 Long OC-1 Jason Labranch     13 M-MASTER 40-49 OC-1 1:36:46
93 Long OC-1 David Stoesser     14 M-MASTER 40-49 OC-1 1:38:41
94 Long OC-1 Timothy Fernandez     1 M-SUPER KAPUNA 70+ OC-1 1:39:01
95 Long OC-1 Gaylord Wilcox     2 M-SUPER KAPUNA 70+ OC-1 1:39:08
96 Long OC-1 Willi Sankey     15 M-MASTER 40-49 OC-1 1:39:14
97 Long OC-1 Kyle Morgan     3 M-Jr. 18& Under OC-1 1:40:53
98 Long Surfski Ale Hedlund     1 F-Jr. 18& Under Surfski 1:41:09
99 Long OC-1 Michael Coleman     2 M-KAPUNA 60-69 OC-1 1:41:41
100 Long OC-1 Daniel Kauai     16 M-MASTER 40-49 OC-1 1:41:51
101 Long OC-1 Paul Lee     17 M-MASTER 40-49 OC-1 1:41:58
102 Long OC-1 Carter Matson     4 M-Jr. 18& Under OC-1 1:42:02
103 Long OC-1 Robert Kerch     12 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:43:16
104 Long OC-1 Kalisi Mausio     2 F-OPEN 30-39 OC-1 1:43:25
105 Long OC-1 Charles Neil     18 M-MASTER 40-49 OC-1 1:43:39
106 Long OC-2 Christie Gibson Mike Gibson 2 X-OPEN(OC-2) 1:44:35
107 Long OC-1 Ke'ea Lum     5 M-Jr. 18& Under OC-1 1:44:43
108 Long Surfski Shannon Martinez     6 M-OPEN 30-39 Surfski 1:45:27
109 Long Surfski Sarah Stoker     2 F-Jr. 18& Under Surfski 1:52:59
110 Long OC-1 Bob Girrier     13 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 2:04:40                    

Short Course

Overall Place Course Craft First Name Last Name First Name2 Last Name2 Div Place Division Time
111 Short OC-2 Kona Bagual Bj Bagual 1 M-OPEN(OC-2) 1:21:50
112 Short OC-1 Beau Blair     1 M-OPEN 30-39 OC-1 1:32:26
113 Short Surfski Blane Chong     1 M-SR. MASTER 50-59 Surfski 1:33:11
114 Short OC-1 Riley Smith     1 M-OPEN 19-29 OC-1 1:34:07
115 Short OC-6 New Hope Juds Crew     1 OC-6 Open Short 1:34:48
116 Short OC-1 Mel Mau     1 M-KAPUNA 60-69 OC-1 1:34:56
117 Short OC-1 Kaho'okahi Kanuha     2 M-OPEN 19-29 OC-1 1:35:33
118 Short OC-1 Kendal Tanigawa     3 M-OPEN 19-29 OC-1 1:35:44
119 Short OC-1 Paul Amoy     1 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:36:31
120 Short OC-6 New Hope 65       2 OC-6 Open Short 1:37:58
121 Short OC-6 E Kaupe-Reach       3 OC-6 Open Short 1:39:27
122 Short OC-1 Anthony Van Buren     2 M-OPEN 30-39 OC-1 1:39:33
123 Short SUP Kaeo Abbey     1 M-Stock to 14'no rdr SUP 1:41:26
124 Short OC-1 Dave Seghorn     2 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:41:54
125 Short OC-1 Ropati Hebenstreit     3 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:42:03
126 Short OC-1 Hanale Halualani     4 M-OPEN 19-29 OC-1 1:42:22
127 Short OC-1 Curtis Popa     1 M-MASTER 40-49 OC-1 1:43:54
128 Short SUP Ingo Rademacher     1 M-Open/Unlimited Class SUP 1:44:16
129 Short OC-1 Jack Laufer     2 M-KAPUNA 60-69 OC-1 1:44:46
130 Short OC-1 Maurie Feldberg     2 M-MASTER 40-49 OC-1 1:45:12
131 Short OC-1 Brittney Keith     1 F-OPEN 19-29 OC-1 1:45:13
132 Short OC-6 New Hope Wahine     4 OC-6 Open Short 1:45:31
133 Short SUP Jeff Chang     2 M-Open/Unlimited Class SUP 1:46:35
134 Short SUP Robert Stehlik     2 M-Stock to 14'no rdr SUP 1:46:45
135 Short SUP Will Reichenstein     3 M-Stock to 14'no rdr SUP 1:47:16
136 Short OC-1 Joelle Foti     1 F-OPEN 30-39 OC-1 1:47:19
137 Short OC-1 Stephen Dweald     3 M-MASTER 40-49 OC-1 1:47:54
138 Short OC-1 Curtis Soda     4 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:47:56
139 Short OC-1 Thomas Murtaugh     5 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:48:21
140 Short OC-1 Judy Allen     1 F-KAPUNA 60-69 OC-1 1:48:23
141 Short OC-1 Aaron Costa     6 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:48:24
142 Short OC-1 Eric Lentz     4 M-MASTER 40-49 OC-1 1:48:26
143 Short OC-1 Catharine Lo     2 F-OPEN 30-39 OC-1 1:49:05
144 Short OC-1 Chase Kessler     1 M-Jr. 18& Under OC-1 1:49:22
145 Short SUP James Foti     4 M-Stock to 14'no rdr SUP 1:49:35
146 Short SUP Kenneth McOmber     5 M-Stock to 14'no rdr SUP 1:49:40
147 Short OC-1 Natasha Staman     1 F-Jr. 18& Under OC-1 1:49:54
148 Short SUP Kai Chong     6 M-Stock to 14'no rdr SUP 1:50:24
149 Short OC-1 Jay Tada     7 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 1:50:51
150 Short SUP Rachel Bruntsch     1 F-Stock to 14'no rdr SUP 1:51:10
151 Short SUP Ed Wheeler     3 M-Open/Unlimited Class SUP 1:52:46
152 Short SUP Leleo Kinimaka     7 M-Stock to 14'no rdr SUP 1:53:44
153 Short SUP Phil Kai Binney     8 M-Stock to 14'no rdr SUP 1:54:31
154 Short OC-1 Kenneth Puaa     3 M-OPEN 30-39 OC-1 1:55:43
155 Short SUP Kolaiah Jardine     1 M-Stock 12'6 1:56:33
156 Short OC-1 Joseph Ah Yuen     1 M-SUPER KAPUNA 70+ OC-1 1:56:42
157 Short OC-1 Lani Twomey     2 F-KAPUNA 60-69 OC-1 1:56:47
158 Short SUP Jan Tillmann     2 M-Stock 12'6 1:56:59
159 Short SUP Kimo Miranda     4 M-Open/Unlimited Class SUP 2:00:59
160 Short SUP Cory Lar Rieu     9 M-Stock to 14'no rdr SUP 2:01:50
161 Short SUP Dalbert Rivera     10 M-Stock to 14'no rdr SUP 2:02:40
162 Short OC-1 W. Gregg Longanecker     8 M-SR. MASTER 50-59 OC-1 2:02:42
163 Short SUP Alika Willis     11 M-Stock to 14'no rdr SUP 2:03:01
164 Short OC-1 Damon Sweazy     1 M-MASTER 40-49 OC-1 2:03:27
165 Short OC-1 Georgette Nickluas     1 F-SR. MASTER 50-59 OC-1 2:03:27
166 Short SUP Robert Picayo     12 M-Stock to 14'no rdr SUP 2:03:32
167 Short OC-1 Marissa Kwon     2 F-Jr. 18& Under OC-1 2:07:04
168 Short OC-1 Nathan Kwon     5 M-MASTER 40-49 OC-1 2:07:47
169 Short OC-1 Kai-Lee Chancey     3 F-Jr. 18& Under OC-1 2:08:38
170 Short SUP Herbie Titcomb     13 M-Stock to 14'no rdr SUP 2:12:20
171 Short SUP Jennifer Lee     1 F-Stock 12'6 2:13:03
172 Short SUP John Scanlon     14 M-Stock to 14'no rdr SUP 2:16:47                    

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>