« 2013 Lava Lava Beach Club Waikoloa Challenge ~ Results | Main | 2013 Try-Go-Athon ~ Results »
Wednesday
Apr032013

2013 MCKC Championships Race ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the

MCKC Championships Race

The overall results are:

Long Course by Order of Finish 

Place (Overall) BibFirst Name Last Name Class Total Time 

1 51Felipe Gomes LC OC1 Open Elite Men 1:14:29.08 

2 96Jacob Abeytia LC OC1 Open Elite Men 1:14:35.46 

3 231Tyson Kubo LC OC1 Open Elite Men 1:15:00.80 

4 187Michael Giblin LC OC1 35-49 Men 1:15:51.29 

5 34Kawika Williams LC OC1 50+ Men 1:16:58.32 

6 23Eric Rohozinski LC Surfski Open Elite Men 1:16:58.87 

7 2499Ani Alfaro LC Surfski Open Elite Men 1:17:21.79 

8 18Lee Moyers LC OC1 18-34 Men 1:17:28.13 

9 24Michael Owens LC Surfski Open Elite Men 1:18:33.26 

10 52Quinn Whitford LC OC1 18-34 Men 1:18:45.49 

11 224Trey Cox LC OC1 18-34 Men 1:18:59.97 

12 120Cody Vares LC OC1 18-34 Men 1:19:10.64 

13 112Michael Delima LC OC1 18-34 Men 1:19:19.25 

14 95Willy Pea Marjorie Kahookele-Pea LC OC2 Co-ed 1:19:26.68 

15 222Maleko Lorenzo LC OC1 18-34 Men 1:19:47.74 

16 173Chris Dunn LC OC1 35-49 Men 1:20:28.50 

17 65Brad Thomas LC OC1 18-34 Men 1:20:38.43 

18 223Dean Bumstead LC Surfski 55+ Men 1:20:56.69 

19 16Lee Ishikawa LC OC1 35-49 Men 1:21:28.50 

20 228Dionese Louis Robert Breday LC OC2 Men 1:22:09.82 

21 37Joe Mateo LC OC1 35-49 Men 1:22:15.02 

22 117Eric Mitchell Joey Hertz LC OC2 Men 1:22:38.84 

23 232Richard Olson LC OC1 50+ Men 1:22:42.27 

24 178Frank Zajac LC OC1 50+ Men 1:22:52.29 

25 199Reggie Balidoy LC OC1 35-49 Men 1:23:58.62 

26 6599Ricky Balidoy LC OC1 50+ Men 1:24:36.55 

27 184George Dagon LC OC1 35-49 Men 1:24:39.02 

28 36Jeff Oltman LC OC1 35-49 Men 1:25:25.36 

29 171Barry Chang LC OC1 50+ Men 1:27:02.35 

30 134Fiona Van Ammers LC OC1 Open Elite Women 1:27:30.50 

31 227Don Mulhall LC OC1 50+ Men 1:28:02.32 

32 164Spud Spud LC OC1 50+ Men 1:29:49.34 

33 198Mark Simonds LC OC1 35-49 Men 1:31:36.16 

34 32Anita Anderson Sam Cavitt LC OC2 Co-ed 1:32:10.82 

35 152Otto Redongo LC OC1 50+ Men 1:33:25.86 

36 90Laura Burger LC OC1 Open Elite Women 1:34:59.37 

37 130Marian Zajac LC OC1 Open Elite Women 1:39:49.95 

38 230Tim Lara LC Rudderless Open (Unisex) DNF

Short Course by Order of Finish 

Place (Overall) BibFirst Name Last Name Class Total Time 

1 149J.R. Rios SC OC1 Junior (17 and under) 1:06:59.96 

2 85Shane 96 Skolil SC OC1 Novice Men 1:10:04.30 

3 141Paul Donovan Christine Donovan SC OC2 Coed 1:10:19.99 

4 30Josiah Nishita SC OC1 Novice Men 1:11:44.12 

5 229Zoltan Milesky Sulemon Sulemon SC OC2 Men 1:12:11.02 

6 133Doug Poseley SC Surfski 1:12:45.16 

7 102Jeremy Wilmes SC Open (Unisex) 1:13:52.56 

8 48Wally Bouchard SC Surfski 1:14:31.70 

9 79Noa Herrera SC OC1 Junior (17 and under) 1:14:45.25 

10 225Lynda Roberts Candace Bourque SC OC2 Women 1:16:13.56 

11 38Angel Wilson SC Open (Unisex) 1:17:06.72 

12 22Matthew Langella SC OC1 Novice Men 1:17:41.15 

13 226Kelly Sherwood SC Open (Unisex) 1:18:09.27 

14 166Jim Kohler Jane Kohler SC OC2 Coed 1:21:10.78 

15 77Vanessa Weiss Flori Leon SC OC2 Women 1:21:54.12 

16 76Maikael G-Gunn Alex Ballard SC OC2 Junior (17 and under) 1:23:40.36 

17 108Bob Getzen SC OC1 60+ Men 1:23:43.43 

18 129Mike Eilers Susan Ramos SC OC2 Coed 1:24:02.84 

19 10John Salse SC OC1 60+ Men 1:24:58.97 

20 35Cynthia Conrad SC OC1 Novice Women 1:25:39.86 

21 60Jeanette Kaauamo SC OC1 60+ Women 1:25:47.42 

22 123Denise Guerin Deanna Salse SC OC2 Women 1:26:32.46 

23 2229Bruce McKinney SC OC1 60+ Men 1:26:45.02 

24 40Ron Perry SC Surfski Novice 1:32:37.35 

25 9Deb Pearsall Lea Giddens SC OC2 Women 1:36:12.97 

26 221Ben Collins SC OC1 Novice Men 1:37:18.94 

27 119Meryl Cohen SC OC1 60+ Women 1:38:34.88 

28 31Brian Ross SC Surfski Novice 1:44:01.10 

29 29Emilu Alves SC Open (Unisex) 1:49:43.42 

30 220Ronald Cain SC OC1 60+ Men 1:53:59.85

Board Course by Order of Finish 

Place (Overall) BibFirst Name Last Name Class Total Time 

1 904Travis Baptiste SUP 14' No Rudder Men 1:18:42.16 

2 910Josh Riccio SUP 14' No Rudder Men 1:20:55.98 

3 908Svar Hartman SUP Unlimited Men 1:26:56.59 

4 900Ron St John SUP 14' No Rudder Men 1:28:22.88 

5 912Kathy Shipman SUP 14' No Rudder Women 1:31:06.74 

6 902Kekoa Kahookele-Santos SUP Unlimited Men 1:33:33.73 

7 909Greg Harbottle SUP Unlimited Men 1:34:31.24 

8 911R.J. Whener SUP Junior (17 and under) 1:35:54.66 

9 916William Boyem SUP Unlimited Men 1:40:46.06 

10 901Donnie Abernathy Prone Paddle Board Men 1:41:33.30 

11 903Bruce Baptiste SUP 12' 6" No Rudder Men 1:44:06.96 

12 915Bill Babcock SUP Unlimited Men 1:50:14.54 

13 913Lani Morey SUP 12' 6" No Rudder Women 1:56:31.99 

14 905David Balding SUP 14' No Rudder Men 2:01:31.57 

15 914Kimberly Vanderlan SUP 14' No Rudder Women 2:04:52.47 

16 907Pat McCarthy SUP 12' 6" No Rudder Men 2:05:38.38 

17 917Rowena Estayo SUP 12' 6" No Rudder Women 2:10:02.36 

18 906John Fitzpatrick SUP 12' 6" No Rudder Men 2:20:42.59

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>