« 2013 Kaiwi Channel Relay ~ Results | Main | 2013 Paddle Imua ~ Results »
Sunday
May052013

2013 Kauai World Challenge ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the Kauai World Challenge

The overall results are:

TIME PLACE TEAM NAME CATEGORY DIVISION COMPETITOR
1:55:43 1st SUP Eugene Ancheta SUP SUP Eugene Ancheta
2:17:41 2nd SUP Krishan Yatagama SUP SUP Krishan Yatagama
2:25:26 3rd SUP Dave Ball SUP SUP Dave Ball
2:39:06 4th SUP Tommy SUP SUP Tommy
2:51:28 5th SUP Clyde SUP SUP Clyde
4:35:03 1st Kane Elite Kai Wa’a #1 OC-1 Kane 41-60 Kai Bartlett/Kai Chong
4:41:15 2nd Kane Elite Kamanu Kane 1 OC-1 Kane 41-60 Makana Denton/Keola Wright
4:44:24 3rd Elite Kamanu Kane4 OC-1 Kane 61-80 Alfred Van Gieson/CJ Day
4:47:36 1st OC-2 Kane Wat U Going Do OC-2 Kane 160 & Below
4:50:04 1st 41-60 here for beer OC-1 Kane 41-60 Bobby Pratt/Kekoa Kau
4:50:46 1st 61-80 Tahiti nui OC-1 Kane 61-80 Tyrus Siale/Christian Martson Jr.
4:55:34 2nd 41-60 Kamanu Kane 2 OC-1 Kane 41-60 Luke Evslin/Carlton Helm
4:59:38 1st 101-120 Ausie Storm OC-1 Kane 101-120 Chris Maynard/Danny Sheard
5:00:38 3rd 41-60 Artsinsurf OC-1 Kane 41-60 Nainoa Kahale/Kaeo Abby
5:05:15 1st Elite Mix team tahiti nui mix OC-1 Mix 61-80 Jody Simpson/Kristin Simpson
5:07:41 2nd Elite Mix Where’s Elsie at? OC-1 Mix 61-80 Mark Frazier/Alana Goo Frazier
5:08:49 2nd 61-80 Team Moke Acktion OC-1 Kane 61-80 Aaron Labuguen/Gavin Hanoa
5:11:35 1st Place OC-2 Mix S.O.S.#@%911~#¡ OC-2 Mix 160 & Below Peter Chow/Sam Hamilton/Shannon Brunner/Camerson Cruse
5:12:52 2nd 101-120 Skinny Weasels OC-1 Kane 101-120 Mac McDonald/Kennie Denton
5:13:17 4th 41-60 All Blax OC-1 Kane 41-60 Blaize Seto-Mook/Max Young
5:14:12 2nd Place OC-2 Mix Irons/Carter OC-2 Mix 160 & Below AJ Irons/Jessica Anderson/Brian Carter/Beth Carter
5:14:54 1st 81-100 Team OC-D OC-1 Kane 81-100 Dave Parmenter/Arlen Williamson
5:15:03 3rd 61-80 Coconut Wireless OC-1 Kane 61-80 Jesse Palumbo/Jacob Akaka
5:16:48 2nd 81-100 ROK OC-1 Kane 81-100 Scott Schroeder/Calvin Chow
5:20:55 3rd 81-100 Flyin’ Hawaiians OC-1 Kane 81-100 Art Mersberg/Kawika Moniz
5:22:22 3rd Place OC-2 Mix Off the Radar OC-2 Mix 161 & Higher Laola Lake Aea/Kamuela Aea/Joe Rapozo/Annette Fernandez
5:24:50 5th 41-60 Ching Young Dragons OC-1 Kane 41-60 Tiloi Alapa/Kailoa Forrest
5:25:29 6th 41-60 BALLZ DEEP OC-1 Kane 41-60 Maui Cambra/BJ Bagood
5:26:28 3rd 101-120 Kauai Outrigger OC-1 Kane 101-120 Steve Bujdoes/Steve Palmier
5:26:46 4th 61-80 The Wizard’s Apprentices OC-1 Kane 61-80 Keala Kelii/Lokahi Fernandez
5:27:32 5th 61-80 Froggies OC-1 Kane 61-80 Sylvain Mercandalli/Fabrice Beranger
5:30:21 4th 81-100 Team HI OC-1 Kane 81-100 Devo Hudson/John Immel
5:30:24 4th Place OC-2 Mix No Panties OC-2 Mix 160 & Below Tiffany Palama/Niki Taniguchi/Justin Tabalno/April David
5:31:07 5th 81-100 Fricken Forties OC-1 Kane 81-100 Keone Miyake/Patrick Fenwick
5:32:51 3rd Elite Mix Wiggle Sticks OC-1 Mix 81-100 Arlene Holzman/Tim Awaya
5:32:51 1st Relay Team Doe nut and Beer OC-1 Kane 4 Person Relay Marshall Mcreedy/Rafter/Jeremy Lloyd/Mike Thornton
5:34:00 7th 41-60 Kamehameha Hilo OC-1 Kane 41-60 Zac Judd/Likeke Sawyer
5:34:38 4th 101-120 Okole OC-1 Kane 101-120 Kawika Goodale/Steve Cole
5:35:00 5th 101-120 Team KO’d OC-1 Kane 101-120 Grant Kojima/David
5:35:46 1st Elite Wahine Team Kamanu Wahines OC-1 Wahine 81-100 Jane Mckee/Robin Saultry
5:36:08 4th 61-80 Donkey Sea and Donkey Deux OC-1 Kane 61-80 Martin Jarolimek/John Deppe
5:36:54 6th 81-100 Kauai Hand Therapy/Elua mea hana OC-1 Kane 81-100 Leleo Kinimaka/Jr. Hoopii
5:38:45 4th OC-1 Mix This Isn’t The Croquet Match? OC-1 Mix 41-60 Nick Engebretson/Lauren Denton
5:39:33 2nd Elite Wahine Moloka’i Roots OC-1 Wahine 61-80 Noelani Sawyer/Hoku Keala
5:39:49 7th 81-100 Vladivostok Tigers #2 OC-1 Kane 81-100 Arkadii/Sergei
5:44:28 5th Place OC-2 Mix Double D OC-2 Mix 161 & Higher Margie Goodno/Mike Pemberton/Katie Curtis/Chris
5:48:59 8th 41-60 Tahiti Nui #2 OC-1 Kane 41-60 Keaki Correra/Salvino
5:50:37 8th 81-100 Team Canadian Cock OC-1 Kane 81-100 Doug Thomas/Tim Jollimore
5:54:54 1st 121-140 Drag on! OC-1 Kane 121-140 Phil Morgan/Tom Bartlett
6:01:07 2nd OC-2 Kane Urine Trouble OC-2 Kane 161 & Higher Coy Rebmann/Neil Zaslow/John Benzon/Zach Young
6:04:34 3rd Elite Wahine Team Taper OC-1 Wahine 61-80 Kathy Braach/Marleny Cotrim
6:05:45 9th 81-100 Team 2island OC-1 Kane 81-100 Bob Kolosky/Andres Grechi
6:06:45 6th 101-120 Tahiti Nui 3 OC-1 Kane 101-120 Christian Martson Sr. /Leggs Yokotake
6:08:28 2nd Relay Team 4KOs OC-1 Mix 4 person relay Katy Otsuji /Diana Kenjic/Mark Jacobson/Jonathan Parrish
6:13:52 4th OC-1 Wahine Team Toko OC-1 Wahine 61-80 Angela Fa’anunu/Kalisi Mausio
6:15:21 5th OC-1 Wahine Spearmint Rhino OC-1 Wahine 81-100 Robyn Jumper/Melissa Burovac
6:18:27 1st 141+ Team Anuenue OC-1 Kane 141+ Gaylord Wilcox/Nappy Napolean
6:20:22 6th OC-1 Wahine DM2 OC-1 Wahine 81-100 Dana Miyake/Denise Morrison
6:25:05 5th OC-1 Mix Kauai Kanaktion OC-1 Mix 61-80 Allison Sokei/Shawn Tangalin
6:25:15 2nd 121-140 Jericho “Jeem’sTeam” OC-1 Kane 121-140 Gabriel Somjen/Jim Smith
6:27:48 1st OC-1 Jr Boys NAC Spider Monkeys OC-1 Kane 31-40 Spencer Lujan/Mike Reo
6:35:32 3rd Relay Team Kuli Kuli OC-1 Wahine 4 Person Relay Mariko Strickland/Shanti Manzano/Tara Palama/Kristy Nagahisa
6:43:24 6th OC-1 Mix C&H OC-1 Mix 121-130 Kaeti Ecker/Michael Parks
6:44:46 10th 81-100 Vladivostok Tigers #1 OC-1 Kane 81-100 Alexander /Alexander
6:44:53 11th 81-100 HaoleWood Icons OC-1 Kane 81-100 Gregory Robison/John Besnehan
7:01:30 3rd 121-140 Hazardous Has-Beens OC-1 Kane 121-140 Andy Reich/Steve Landis
7:01:31 4th 121-140 Marathon Men OC-1 Kane 121-140 Bill Gardner/John Edwards
7:03:21 7th OC-1 Wahine Salt & Peppa OC-1 Wahine 101-120 Debbie Green/Mary Bartlett
7:13:12 1st OC-2 Wahine NAC Chicas OC-2 Wahine 160 & Under Kylie Bergan/Jennifer Jones/Anna Savisaar/Daniella Carresse
7:15:57 4th Relay Team old Bones OC-1 Kane 4 Person Relay James Brennan/NormWatsek/Philip Zeidner/Milan Kenjic
7:22:51 2nd OC-1 Jr Boys NAC Band OC-1 Kane 31-40 Cade Scharnell/Clay Sample
7:24:00 12th 81-100 Seat 7 OC-1 Kane 81-100 Keith Horton/Lee Liddell
7:42:16 3rd OC-1 Jr Boys NAC Mamba OC-1 Kane 31-40 Kane Gunnar Logan/Liam Dixon
DNF Lucky 13 OC-1 Kane 101-120 Tim Cotchay/Lance Kakalia
DNF Leeward Kai OC-2 Kane 160 & Below Graydon Viloria/Kahele Anderson/Ryan Van Gieson/Dane Van Gieson
DNF Child’s Voice OC-1 Iron 3 Legs Milan Kratka


 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>