« 2013 Mayor's Umeke ~ Results | Main | 2013 Keaukaha Canoe Club Regatta »
Monday
Jun242013

2013 Tai Hook Regatta ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the Tai Hook Regatta

The overall results are: 

Event 1: Girls 10 Time Points
1 Hokualele Canoe Club 2:58.66 12 (Kona Gutierrez, Sela Kauvaka, Nai'allele llanes, Kauihane Maka-Adric, Mino Marshall, Kilinoe Ornellas)
2 Niumalu 3:24.46 10
3 Puuwai 3:37.33 9
4 Hanalei 3:38.49 8
5 Koloa 3:44.37 7
Event 2: Boys 10 Time Points
1 Puuwai 3:18.15 12 (Caleb Alalem, CAMERON BOOTH, Koa Harper, RAPHEEPHAT KHAECHAWAT, KEKOA MATSUYAMA, KAWIKA NA-O)
2 Hokualele Canoe Club 3:21.30 10
3 Hanalei 3:31.80 9
4 Niumalu 3:48.08 8
5 Koloa 4:47.51 7
UnO Hanalei 4:00.01 0
Event 3: Mixed Boys and Girls 10 Time Points
1 Hanalei 3:10.35 12 (Lucas Anakalea, Ella Beck, Jewel Candelaria, Hayden Guest, Tom Hamai, Jesseka Palumbo)
2 Niumalu 3:23.06 10
3 Puuwai 3:27.77 9
4 Hokualele Canoe Club 3:54.34 8
5 Koloa 3:56.36 7
UnO Hanalei 4:17.05 0
Event 4: Girls 12 Time Points
1 Niumalu 2:34.97 12 (Rizell Mae Cabungan, Rachel Curnan, Koleka Leong-Chow, Keana Lovell-Obatake, Deija Melchor, Drewan Pigao)
2 Hanalei 2:45.02 10
3 Puuwai 2:52.39 9
4 Hokualele Canoe Club 2:58.81 8
5 Koloa 3:25.00 7
Event 5: Boys 12 Time Points
1 Hanalei 2:35.29 12 (Lucas Anakalea, Andrew Barran, Ezekiel Gates Anakalea, Hayden Guest, Kauahoa Hermosura, Mason Stewart)
2 Niumalu 2:38.05 10
3 Hokualele Canoe Club 2:50.99 9
4 Puuwai 3:30.81 8
5 Koloa 3:32.22 7
Event 6: Mixed Boys and Girls 12 Time Points
0 Hokualele Canoe Club 2:37.14 0 (Ula Apana, Kana Gonzalez, Haku Kauhane, Pua Kealoha, Nai'a Maka-Adric)
1 Niumalu 2:31.24 12
2 Hanalei 2:31.45 10
3 Puuwai 2:52.08 9
4 Koloa 3:19.88 8
Event 7: Girls 13 Time Points
1 Hokualele Canoe Club 2:30.74 12 (Tita Apana, Tiara Carvalho, Kamaile Goodwin, Jazmin Kaleiohi, Sela Kauvaka, Kanoe Pa)
2 Niumalu 2:38.67 10
3 Hanalei 2:43.02 9
4 Puuwai 2:52.74 8
5 Koloa 3:13.53 7
Event 8: Boys 13 Time Points
1 Hanalei 2:34.41 12 (Makani Crowder, Casey Fischer, Ezekiel Gates Anakalea, Manoa Haumea-Oliver, Kauahoa Hermosura, Joey Kaden)
2 Niumalu 2:37.03 10
3 Puuwai 2:58.25 9
4 Hokualele Canoe Club 3:16.21 8
5 Koloa 4:18.97 7
Event 9: Girls 14 Time Points
1 Niumalu 2:26.39 12 (Alexis Benham, Christina Carney, Kira Lanning, Deija Melchor, Drewan Pigao, Kiani Souza)
2 Hanalei 2:35.23 10
3 Hokualele Canoe Club 2:45.76 9
4 Koloa 4:12.56 8
Event 10: Boys 14 Time Points
1 Hanalei 2:26.85 12 (Andrew Barran, Makani Crowder, Casey Fischer, Ezekiel Gates Anakalea, Manoa Haumea-Oliver, Joey Kaden)
2 Niumalu 2:29.04 10
3 Koloa 2:32.59 9
Event 11: Girls 15 Time Points
0 Niumalu 4:58.91 0 (Tori Aki, Christina Carney, Nicole Carney, Hi'ilani Hawelu, Shealynne Mercer-Cayabyab, Kiani Souza)
1 Hanalei 5:25.19 12
2 Koloa 6:05.60 10
UnO Puuwai 5:08.74 0
Event 12: Boys 15 Time Points
1 Koloa 4:33.20 12 (Levi Baclayon, JUSTIN BONACHITA, SCOTT CUSHNIE, Braiden Lazaro, Makoa Pratt, bryan Soria)
2 Hanalei 4:35.55 10
3 Niumalu 5:14.69 9
Event 13: Girls 16 Time Points
0 Koloa 6:03.76 0 (CYANN AKAJI, EMMA KELEKOMA, Daneica Muraoka, Darian Muraoka, MAKALE'A PARONGAO, Danika Viluan)
1 Niumalu 5:06.51 12
2 Puuwai 5:12.86 10
Event 14: Boys 16 Time Points
0 Hanalei 4:12.45 0 (Mikala Crowder, Tapu Laughlin, Gage Rautmann, Wyatt Santoki-Smith, Colby Sargent, James Stevens)
1 Koloa 4:42.44 12
2 Niumalu 5:01.51 10
Event 15: Girls 18 Time Points
1 Kaiola Canoe Club 4:37.71 12 (Kimberly Aguilar, Jamie Alana, Waianuhea Cordeiro, Roshayne Peahu, Taylor Samiano, Tirah Yamamoto)
2 Niumalu 4:37.94 10
3 Hanalei 4:39.24 9
4 Puuwai 4:50.96 8
5 Koloa 5:43.10 7
Event 16: Boys 18 Time Points
1 Hanalei 9:03.09 12 (Mikala Belcher, Eddie Binder Jr., Tapu Laughlin, Wyatt Santoki-Smith, Colby Sargent, James Stevens)
2 Koloa 9:40.55 10
UnO Puuwai 10:27.94 0
Event 17: Women Novice B Time Points
1 Hanalei 2:32.35 12 (Mayra Adachi, Louise Barnfield, Naomi Hild, Laurie O'Rourke, Natalia Smith, Nancy Williams)
2 Puuwai 2:32.64 10
3 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 2:37.91 9
UnO Koloa 2:54.59 0
UnO Kaiola Canoe Club 2:29.24 0
Event 18: Novice B MIx Time Points
1 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 2:11.55 12 (Dave Asman, Cecilia Cardone, Monique Gannon, Jose Montanez, Janet Nathanson, Tyler Restaino)
2 Hanalei 2:19.54 10
UnO Namolokama 2:17.76 0
UnO West Kaua'i Canoe Club 2:11.77 0
Event 19: Men Novice B Time Points
1 Hanalei 4:08.23 12 (Geno Antonio, Scotty Clifton, Brian Corizzo, Santo Giorgio, Dylan James, Kalei Marston)
2 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 4:17.64 10
3 Koloa 4:28.91 9
UnO Hokualele Canoe Club 4:31.56 0
Event 20: Women Novice "A" Time Points
1 Hanalei 4:38.99 12 (Charlene Chai, Kati Conant, Ka'ui Fu, Mahea Hookano, Natalia Smith, Ashley Sugahara)
2 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 5:19.20 10
3 Kaiola Canoe Club 5:20.15 9
4 Puuwai 5:46.93 8
UnO Namolokama 5:03.65 0
UnO Koloa 6:09.85 0
Event 21: Men Novice "A" Time Points
1 Hanalei 8:52.14 12 (Brian Corizzo, Steve Gray, Keith Matie, Jeremy Mohlenkamp, Marty Wilkinson, Austin Wright)
2 Namolokama 9:18.62 10
3 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 9:29.63 9
4 Puuwai 9:41.78 8
5 Koloa 10:05.00 7
Event 22: Women Freshmen Time Points
0 Puuwai 12:29.84 0 (Pam Arroyo, Jasmine Campbell, Erica Hahn, Katherine Muzik, Mary Ogilvie, Kanani Ornellas)
1 Hanalei 9:24.71 12
2 Namolokama 10:23.05 10
3 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 10:30.13 9
4 Kaiola Canoe Club 11:05.39 8
5 West Kaua'i Canoe Club 12:00.75 7
Event 23: Men Freshmen Time Points
0 Kaiola Canoe Club 8:41.65 0 (Vic Allen, Mike Mchenry, Philip Morgan, David Perry, Pepe Trask, Buddy Wilson)
1 Hanalei 8:08.20 12
2 Puuwai 8:41.15 10
3 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 8:45.26 9
4 West Kaua'i Canoe Club 9:30.17 8
UnO Hanalei 9:09.63 0
UnO Hokualele Canoe Club 0
Event 24: Sophomore Women Time Points
0 Puuwai 11:28.56 0 (Pam Arroyo, Jasmine Campbell, Erica Hahn, Katherine Muzik, Mary Ogilvie, Kanani Ornellas)
1 Hanalei 9:57.64 12
2 Kaiola Canoe Club 10:08.18 10
3 Namolokama 10:22.11 9
4 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 11:08.61 8
5 West Kaua'i Canoe Club 11:15.09 7
Event 25: Sophomore Men Time Points
1 Puuwai 7:56.14 12 (BJ Aiwohi, Tiloi Alapa, Jonah Enrique, Matt Louis, Kawika Moniz, Parker Keawemauhili Smith)
2 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 8:05.35 10
3 Hanalei 8:07.05 9
4 Kaiola Canoe Club 8:41.40 8
5 Namolokama 8:45.59 7
6 West Kaua'i Canoe Club 9:37.82 6
Event 26: Women Junior Time Points
1 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 9:04.18 12 (Lauren Denton, Megan Liddell, Dana Miyake, Kristy Nagahisa, Katy O Otsuji, Tara Palama)
2 Hanalei 9:32.65 10
3 Kaiola Canoe Club 9:59.43 9
4 Namolokama 10:03.80 8
5 Puuwai 10:52.54 7
6 West Kaua'i Canoe Club 11:43.86 6
Event 27: Men Junior Time Points
1 Hanalei 8:12.90 12 (Trevor Cabell, Keaki Correa, Savino Mai, Jeremy Mohlenkamp, Matt Rosener, Jhensen Sembrano-Mahuiki)
2 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 8:16.07 10
3 Namolokama 8:43.56 9
4 Kaiola Canoe Club 9:11.30 8
5 Puuwai 9:41.02 7
6 West Kaua'i Canoe Club 9:55.86 6
Event 28: Women Senior Time Points
1 Hanalei 15:37.03 12 (Ipo Hankinson, Terra Kimura, Malia Reghi, Susan Schwartz, Andrea Smith, Sandy Zietz)
2 Puuwai 15:45.23 10
3 Namolokama 15:46.37 9
4 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 16:38.62 8
5 West Kaua'i Canoe Club 17:06.19 7
6 Kaiola Canoe Club 17:36.16 6
Event 29: Men Senior Time Points
1 Puuwai 12:25.76 12 (BJ Aiwohi, Tiloi Alapa, Jonah Enrique, Matt Louis, Kawika Moniz, Parker Keawemauhili Smith)
2 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 12:46.92 10
3 Hanalei 12:48.01 9
4 West Kaua'i Canoe Club 14:36.16 8
SCR Kaiola Canoe Club 0
Event 30: Woman Masters (60 yrs) Time Points
1 Hanalei 12 (Mary Anders, Mary Day, Marsha McAlvage, Diana Meyer, Julie Schuller, Julie Wallace)
Event 31: Men Masters (60 yrs) Time Points
1 Namolokama 4:16.78 12 (Gil Donnelly, Jack Edgehill, Steve Landis, Lance Laney, Sully Sullivan, Tom Thompson)
2 Hanalei 4:25.69 10
Event 32: Women Golden Masters (55) Time Points
1 Kaiola Canoe Club 4:59.74 12 (Fahy Bailey, Lorna Delacruz, Myra Elliott, JoJo Ham Young, Suzanne Kashiwaeda, Cherie Kinchloe)
2 Namolokama 5:00.24 10
3 Hanalei 5:09.31 9
4 Puuwai 5:30.08 8
Event 33: Men Golden Masters (55) Time Points
1 Namolokama 4:00.77 12 (Jim Ciletti, Gil Donnelly, Togo Hermosura, Steve Landis, Sully Sullivan, Tom Thompson)
2 Hanalei 4:23.42 10
Event 34: Senior Women Masters (50) Time Points
1 Namolokama 4:52.36 12 (Patrice Asuncion, Lisen Berquist, Laura Check, Diane Daniells, Lynn Ham Young, Laura Kuryan)
2 Kaiola Canoe Club 4:55.92 10
3 Puuwai 5:02.54 9
4 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 5:06.31 8
5 Hanalei 5:09.99 7
Event 35: Men Masters (50) Time Points
1 Namolokama 4:05.29 12 (Gil Donnelly, Togo Hermosura, Freddie Pardua, Gregory Robison, Sully Sullivan, Tom Thompson)
2 Hanalei 4:18.61 10
3 Kaiola Canoe Club 4:19.28 9
4 Puuwai 4:23.61 8
Event 36: Women Open Four Time Points
1 Namolokama 4:57.77 12 (Laura Check, Leticia McCoy, Loretta Toth, Sarah Waterman)
2 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 5:01.92 10
3 Hanalei 5:21.47 9
4 Puuwai 5:34.03 8
5 West Kaua'i Canoe Club 5:37.94 7
SCR Kaiola Canoe Club 0
Event 37: Men Open Four Time Points
1 Puuwai 4:13.88 12 (BJ Aiwohi, Tiloi Alapa, Jonah Enrique, Parker Keawemauhili Smith)
2 Hanalei 4:22.39 10
3 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 4:30.69 9
4 Namolokama 4:39.44 8
5 West Kaua'i Canoe Club 5:01.95 7
Event 38: Mixed Masters (55) Time Points
1 Hanalei 4:23.99 12 (Bill Berry, Blake Conant, Christian Marston, Marsha McAlvage, Brenda Rogers, Margaret Wright)
2 Puuwai 4:40.51 10
3 Namolokama 4:53.49 9
4 Kaiola Canoe Club 4:54.32 8
Event 39: Mixed Masters (40) Time Points
1 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 4:20.48 12 (Annette Fernandez-Ventura, Andres Grechi, Megan Liddell, Dana Miyake, Keone Miyake, Joe-boy Rapozo)
2 Hanalei 4:28.63 10
3 Kaiola Canoe Club 4:35.99 9
4 Puuwai 4:42.15 8
5 West Kaua'i Canoe Club 5:07.66 7
Event 40: Mixed Men and Women Time Points
1 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 4:20.48 12 (Jacob Akaka, Raquel Akaka, Kehmay Arriola, Aaron Labuguen, Kristy Nagahisa, Hans Reeves)
2 Hanalei 4:28.63 10
3 Kaiola Canoe Club 4:35.99 9
4 Puuwai 4:42.15 8
5 West Kaua'i Canoe Club 5:07.66 7
UnO Namolokama 4:25.13 0
Event 41: Women Masters (40) Time Points
1 Namolokama 9:53.38 12 (Lisen Berquist, Laura Kuryan, Leticia McCoy, Ally Strelchun, Ally Strelchun, Loretta Toth)
2 Hanalei 10:21.90 10
3 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 10:34.35 9
4 Puuwai 10:42.37 8
SCR Kaiola Canoe Club 0
Event 42: Men Masters (40) Time Points
1 Kukui'ula Outrigger Canoe Club 8:41.00 12 (Kennie Denton, Devo Hudson, Mark Jacobson, Mac McDonald, Mac McDonald, Joe-boy Rapozo)
2 Puuwai 9:17.61 10

 

Feel the Power of the Islands!

 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>