« 2013 North Shore Swim Series - Waimea Bay Swim | Main | 2013 Mayor's Umeke ~ Results »
Monday
Jun242013

2013 Waimanalo Beach Regatta ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the Waimanalo Beach Regatta

The overall results are:

Event 1: Girls 12 Time Points
1 Outrigger 2:26.17 7 (Edlin Davis, Shayden Glenn, Sydney Groten, Chantel Montayre, Lia Wong, Kaimi Yoza)
2 Kailua 2:27.84 5
3 Lanikai 2:28.81 4
4 Leeward Kai 2:35.85 3
DQ KEOLA O KE KAI 2:57.19 0
DQ Hui Nalu 2:23.27 0
DQ Waikiki Surf Club 2:30.72 0
DQ Makaha Canoe Club 2:28.24 0
Event 2: Boys 12 Time Points
1 Kailua 2:05.71 7 (Fisher Bricker, Kava Fine, John Helman, Patrick Leonhardt, Jordan Wong, Kaiea Wright-Paredes)
2 Lanikai 2:05.96 5
3 Hui Nalu 2:07.00 4
4 Hui Lanakila 2:11.52 3
5 Leeward Kai 2:16.30 2
6 WAIMANALO 2:17.23 1
7 Outrigger 2:24.73 0
8 Makaha Canoe Club 2:24.94 0
9 Keahiakahoe 2:31.04 0
Event 3: Mixed Boys and Girls 12 Time Points
1 Keahiakahoe 2:08.18 7 (KEAHI FEARING, Kamalei Kahalepuna, Kalei Kahookele, Emma Lindsey, OLA Sanders IV, keaulani stone)
2 Lanikai 2:08.47 5
3 Leeward Kai 2:15.41 4
4 Hui Lanakila 2:16.53 3
5 Kailua 2:17.84 2
6 Waikiki Surf Club 2:81.73 1
7 Hui Nalu 2:20.75 0
8 Kai Oni 2:31.22 0
9 WAIMANALO 2:55.49 0
DQ Outrigger 2:16.84 0
Event 4: Girls 13 Time Points
1 Outrigger 2:15.05 7 (Madison Balish, Leia Deer, CC Konikson, Kiana Sandvold, Mapuhola Sekona, Sarah Vandevanter)
2 Leeward Kai 2:15.90 5
3 Kailua 2:17.50 4
4 Hui Nalu 2:22.68 3
5 Lanikai 2:25.36 2
6 Hui Lanakila 2:27.34 1
7 Honolulu Pearl 2:45.76 0
Event 5: Boys 13 Time Points
1 Lanikai 1:59.62 7 (Jim Foti, Tyler Maher, Jeremy Markowski, Nokeakua Nakachi-Issacs, Joseph Ramos, Wyatt Zelko)
2 Hui Nalu 2:02.25 5
3 Kailua 2:03.24 4
4 Leeward Kai 2:09.52 3
5 Outrigger 2:10.61 2
6 Kai Oni 2:22.84 1
Event 6: Girls 14 Time Points
1 Kailua 2:13.10 7 (Emmie Davidson, Natalie Frank, Kendall Holmstrom, Ryann Kurahara, Kaili Labanon, Joelle Wolff)
2 Leeward Kai 2:14.97 5
3 Keahiakahoe 2:15.65 4
4 Outrigger 2:15.96 3
5 Hui Nalu 2:16.49 2
6 Waikiki Surf Club 2:17.29 1
7 Lanikai 2:19.51 0
8 Hui Lanakila 2:21.92 0
9 Makaha Canoe Club 2:40.63 0
Event 7: Boys 14 Time Points
1 Kailua 1:44.48 7 (Alex Espinoza, Elias Farag, Matthew McGivern, Josh Nichols, Luke Ott, Spencer VanDerKamp)
2 Leeward Kai 1:48.82 5
3 Lanikai 1:50.23 4
4 Outrigger 1:51.95 3
5 Hui Nalu 1:52.41 2
6 Waikiki Surf Club 1:55.75 1
7 KEOLA O KE KAI 2:36.99 0
Event 8: Open Keiki Time Points
0 Kai Oni 0 (Kiale Aiwohi, Luke Antipala, Cromwell Day, Serene Galanti, Shailah Gauthe, Jayson-Benjamin Tai)
UnO KEOLA O KE KAI 0
UnO Kailua 0
UnO Hui Nalu 0
UnO WAIMANALO 0
UnO Hui Lanakila 0
UnO Pu'uloa Outrigger 0
UnO Healani 0
UnO Outrigger 0
UnO Leeward Kai 0
UnO Lanikai 0
UnO Kailua 0
UnO Kai Oni 0
UnO Hui Nalu 0
UnO Waikiki Surf Club 0
UnO Honolulu Pearl 0
UnO Outrigger 0
UnO Makaha Canoe Club 0
UnO Lanikai 0
UnO Keahiakahoe 0
Event 9: Women Novice B Time Points
1 Kailua 7 (Carol Chen, Marta Czajkowska, Lisa Fowler, Allie Gordon, Ginger Lockette, Jess Sultzer)
2 Lanikai 5
3 Outrigger 4
4 Hui Nalu 3
5 Healani 2
6 Honolulu Pearl 1
7 Kai Oni 0
8 Leeward Kai 0
9 Makaha Canoe Club 0
Event 10: Mixed Novice B Time Points
1 Kailua 1:47.62 7 (Fonzo Asejo, Lisa Conley, Julie Doyle, Cat Heggarty, Travis Jones, Jordan Wong)
2 Hui Lanakila 1:49.88 5
3 Lanikai 1:53.75 4
4 Waikiki Surf Club 1:55.54 3
5 Hui Nalu 1:57.07 2
6 KEOLA O KE KAI 2:06.28 1
7 Makaha Canoe Club 2:11.27 0
DQ Outrigger 2:06.02 0
SCR Pu'uloa Outrigger 0
SCR Leeward Kai 0
Event 11: Men Novice B Time Points
1 Healani 1:41.58 7 (Harry Antipala, Alex Kinimaka, Kainoa McGee, Kea Paiaina, Lanson Ronquilio, Spencer Skipper)
2 Lanikai 1:42.41 5
3 Outrigger 1:42.90 4
4 Kailua 1:43.79 3
5 Hui Nalu 1:50.71 2
6 Honolulu Pearl 1:53.01 1
7 WAIMANALO 1:56.14 0
8 Kai Oni 1:57.57 0
9 Makaha Canoe Club 2:15.72 0
Event 12: Girls 15 Time Points
1 Hui Nalu 2:06.12 7 (Dakota Girdley, Savanah Hall, Ohi Lapilio, Emily Lung, Malia Mizuno, Jordyn-Elizabeth Wallace)
2 Waikiki Surf Club 2:07.07 5
3 Kailua 2:07.88 4
4 Lanikai 2:09.99 3
5 Outrigger 2:15.33 2
6 Leeward Kai 2:22.00 1
Event 13: Boys 15 Time Points
1 Kailua 1:48.25 7 (Kainalu Asam, TJ Cacal, Zack Espinoza, Aukai Hines, Tyson Patterson, James Stein)
2 Keahiakahoe 1:48.79 5
3 Outrigger 1:50.45 4
4 Hui Nalu 1:51.22 3
5 Lanikai 1:53.28 2
6 Makaha Canoe Club 2:04.56 1
7 KEOLA O KE KAI 2:05.53 0
Event 14: Girls 16 & Under Time Points
1 Outrigger 5:02.57 7 (Ellen Ashford, Alyssa Basdavanos, Suzanna Bradley, Kara Nystul, Kiele Schwinn, Kaimi Yoza)
2 Lanikai 5:34.98 5
3 Hui Nalu 5:35.84 4
4 Keahiakahoe 5:46.20 3
5 KEOLA O KE KAI 6:18.26 2
6 WAIMANALO 6:28.57 1
7 Kailua 8:51.84 0
Event 15: Boys 16 & Under Time Points
1 Lanikai 4:17.11 7 (Jeremy Brouard, Charles Dickens, Alakai Freitas, Anthony Isham Jr., Brandon Markowski, Dax Mench)
2 Hui Nalu 4:22.32 5
3 Waikiki Surf Club 4:27.87 4
4 Kailua 4:29.40 3
5 Keahiakahoe 4:47.97 2
6 Healani 5:22.79 1
DQ Outrigger 0
DQ KEOLA O KE KAI 5:26.68 0
Event 16: Girls 18 & Under Time Points
1 Hui Nalu 4:45.23 7 (Iisha Fu, Puna Kalipi, Kelly Pang, Tatjana Perrin, Chelsie Puuohau-Hashimoto, Kayla Soong)
2 Lanikai 4:50.73 5
3 Outrigger 4:57.25 4
4 Kailua 5:13.26 3
5 Waikiki Surf Club 5:14.80 2
SCR Keahiakahoe 0
Event 17: Boys 18 & Under Time Points
1 Lanikai 4:04.19 7 (Stavros Bessonoff, Tanner Gillespie, Kyle Morgan, Micah Shigeta, Nalua Spencer, Nick Whitcomb)
2 Outrigger 4:04.44 5
3 Waikiki Surf Club 4:07.92 4
4 Kailua 4:10.85 3
5 Hui Nalu 4:14.06 2
6 KEOLA O KE KAI 4:27.35 1
7 Keahiakahoe 4:28.22 0
Event 18: Women Novice A Time Points
1 Lanikai 4:46.59 7 (Jessica Bills, Tania Cheng, Jessica Deery, Amanda Sidor, Katie Tanaka, Kiah Voyer-Colbath)
2 Kailua 5:06.69 5
3 Healani 5:14.11 4
4 Outrigger 5:22.08 3
5 Waikiki Surf Club 5:34.82 2
6 Leeward Kai 5:54.43 1
7 Kai Oni 6:11.07 0
DQ Hui Nalu 6:32.80 0
SCR KEOLA O KE KAI 0
Event 19: Men Novice A Time Points
1 Kailua 3:54.39 7 (Brian Bagunolo, Austin Carter, Levi-Jordan Goeas, Tony Laglia, Bud MacPherson, Joseph Walter)
2 Hui Lanakila 4:06.87 5
3 Honolulu Pearl 4:14.86 4
4 Healani 4:15.45 3
5 Leeward Kai 4:18.37 2
6 Hui Nalu 4:20.18 1
7 Waikiki Surf Club 4:30.55 0
8 New Hope 5:13.84 0
9 Outrigger 6:42.38 0
10 Lanikai 8:31.73 0
SCR KEOLA O KE KAI 0
Event 20: Women Freshmen Time Points
1 Hui Nalu 1:53.19 7 (Tayte Brock, Jocelyn Enrique, Shep Henly-Shepard, Kehau Lau, Malia Mezu, Maggie Twigg-Smith)
2 Hui Lanakila 1:59.51 5
3 Kailua 2:00.60 4
4 Outrigger 2:02.41 3
5 Lanikai 2:03.12 2
6 WAIMANALO 2:05.08 1
7 Honolulu Pearl 2:15.33 0
SCR Makaha Canoe Club 0
Event 21: Men Freshmen Time Points
1 Keahiakahoe 1:28.97 7 (BJ Bagood, Kalei Kahookele, Kekoa Kau, Maikai Kuhaulua, Kamu Lau, Chase VonNordheim)
2 Hui Nalu 1:30.70 5
3 Lanikai 1:32.20 4
4 Kailua 1:33.39 3
5 Outrigger 1:34.99 2
6 Waikiki Surf Club 1:37.61 1
7 WAIMANALO 1:38.00 0
8 Anuenue 1:39.61 0
9 Hui Lanakila 1:50.07 0
10 KEOLA O KE KAI 1:53.07 0
SCR Healani 0
Event 22: Sophomore Women Time Points
1 Outrigger 4:24.90 7 (Phina Eames, Jessica Kaawa, Malia Kamisugi, Jaimie Kinard, Rachel Ross, Sarah Vandevanter)
2 Hui Nalu 4:25.89 5
3 Kailua 4:30.70 4
4 Keahiakahoe 4:47.90 3
5 Waikiki Surf Club 4:59.19 2
6 Hui Lanakila 5:09.67 1
7 Lanikai 5:13.77 0
8 Kai Oni 5:18.45 0
9 Pu'uloa Outrigger 5:51.71 0
Event 23: Sophomore Men Time Points
1 Hui Nalu 3:47.46 7 (Justin Banfield, Michael Beyer, Kristin Brown, Adam Roversi, Adam Treinen-Aea, Brandon Woods)
2 Outrigger 3:48.97 5
3 Kailua 4:05.61 4
4 Lanikai 4:07.45 3
5 Healani 4:11.69 2
6 Waikiki Surf Club 4:17.58 1
7 KEOLA O KE KAI 4:35.26 0
8 Honolulu Pearl 4:36.77 0
9 Kai Oni 4:43.24 0
Event 24: Women Junior Time Points
1 Hui Lanakila 9:57.06 7 (AWA Koanui-Kong, Kristi Lowry, Whitney Martinez, Lori Nakamura, Ulu Oclit, Liat Portner)
2 Healani 10:13.33 5
3 Kailua 10:39.08 4
4 Lanikai 10:58.71 3
5 Outrigger 11:03.87 2
6 Waikiki Surf Club 11:41.01 1
DQ Hui Nalu 10:55.38 0
Event 25: Men Junior Time Points
1 Hui Nalu 8:11.12 7 (Brad Child, Kaihe Chong, NICHOLAS ENGEBRETSON, Kekai Kamakawiwo'ole, Hayden Ramler, Adam Roversi)
2 Kailua 8:15.66 5
3 Leeward Kai 8:18.14 4
4 Outrigger 8:19.52 3
5 Lanikai 8:23.32 2
6 Healani 8:26.68 1
7 Hui Lanakila 9:02.68 0
8 Kai Oni 9:27.27 0
Event 26: Women Senior Time Points
1 Outrigger 14:06.91 7 (Paula Crabb, Jessica Kaawa, Donna Kahakui, Jane Mckee, Nikki Queyrel, Mary Smolenski)
2 Hui Nalu 14:25.53 5
3 Keahiakahoe 14:34.41 4
4 Kailua 14:41.11 3
5 Lanikai 14:48.64 2
6 Hui Lanakila 15:07.45 1
7 Healani 15:10.89 0
8 Honolulu Pearl 17:37.69 0
9 Waikiki Surf Club 17:44.24 0
Event 27: Men Senior Time Points
1 Lanikai 12:14.51 7 (Ka'ai Bruhn, Kekoa Bruhn, Chauncey Cody, Matt Crowley, John Foti, Tapa Worthington)
2 Hui Nalu 12:24.06 5
3 Kailua 12:25.94 4
4 Outrigger 12:28.95 3
5 Keahiakahoe 12:49.11 2
6 Healani 13:18.97 1
7 Leeward Kai 13:36.36 0
8 Waikiki Surf Club 13:47.24 0
9 WAIMANALO 13:47.54 0
10 Hui Lanakila 13:56.52 0
11 Kai Oni 14:47.11 0
12 Honolulu Pearl 15:25.03 0
13 New Hope 15:40.08 0
Event 28: Women Masters (65) Time Points
1 Keahiakahoe 5:42.85 7 (Mimi Frank, Mary Martin, Susie Oakland, Margee Ralston, Judy Thurston, Sarah Jane Watson)
2 Kailua 5:53.87 5
3 Hui Nalu 6:02.49 4
4 Anuenue 6:37.15 3
5 Lanikai 6:41.59 2
Event 29: Men Masters (65) Time Points
1 Outrigger 4:37.23 7 (Geoff Avery, Ronald Hochuli, Allan Maddalena, Roger McNicoll, William Mowat, Glenn Perry)
2 Keahiakahoe 4:38.55 5
3 Anuenue 4:53.84 4
4 Kailua 5:08.22 3
5 Lanikai 5:08.54 2
6 Hui Nalu 5:17.05 1
Event 30: Woman Masters (60 yrs) Time Points
1 Hui Nalu 5:35.92 7 (Linda Cody, Mel Deutsch, Christine Gibson, Lurline Mcgregor, Linda Nishimura, Elizabeth Sutter)
2 Kailua 5:38.22 5
3 Lanikai 5:42.94 4
4 Outrigger 5:45.47 3
5 Keahiakahoe 5:54.47 2
6 New Hope 6:00.22 1
7 WAIMANALO 6:51.86 0
Event 31: Men Masters (60 yrs) Time Points
1 Outrigger 4:18.83 7 (Thomas Arnott, Kenny Bailey, Chris Crabb, Mel Mau, William Meheula, Bernie Paloma)
2 WAIMANALO 4:19.69 5
3 Keahiakahoe 4:30.01 4
4 Hui Nalu 4:37.98 3
5 Lanikai 4:42.14 2
6 New Hope 5:17.20 1
SCR Kailua 0
Event 32: Women Golden Masters (55) Time Points
1 Outrigger 5:09.56 7 (Katy Bourne, Kimberley Darling, Linda Fernandez, Genie Kincaid, Brigitta Osterholt, Wendy Wichman)
2 Lanikai 5:17.12 5
3 Kailua 5:17.43 4
4 Anuenue 5:22.01 3
5 Hui Nalu 5:24.28 2
Event 33: Men Golden Masters (55) Time Points
1 Outrigger 4:25.97 7 (Karl Heyer, Chris Kincaid, Thomas Mc Tigue, Randall Shibuya, Vik Watumull, Guy Wilding)
2 Keahiakahoe 4:26.53 5
3 WAIMANALO 4:42.59 4
4 Hui Nalu 4:45.46 3
SCR Lanikai 0
SCR Kailua 0
Event 34: Senior Women Masters (50) Time Points
1 Kailua 4:49.17 7 (Lisa Barney, Cynthia Bostick, Debbie Clark, Jennifer Horner, Sherilyn Lacount, Leslie Ann Murakami)
2 Lanikai 4:52.31 5
3 Outrigger 4:54.49 4
4 Hui Nalu 4:55.21 3
5 New Hope 5:28.92 2
SCR Anuenue 0
Event 35: Senior Men Masters (50) Time Points
1 Hui Nalu 4:14.79 7 (Chris Baird, Curt Cottrell, Robert Harrison, Robert Nelson, Bobby Takei, Timothy Twigg-Smith)
2 Outrigger 4:17.22 5
3 Keahiakahoe 4:26.18 4
4 Kailua 4:29.75 3
5 Lanikai 4:32.19 2
6 Waikiki Surf Club 4:34.17 1
7 New Hope 5:07.77 0
Event 36: Women Masters (40) Time Points
1 Outrigger 4:35.91 7 (Paula Crabb, Donna Kahakui, Jane Mckee, Marcie Nowack, Nikki Queyrel, Mary Smolenski)
2 Hui Nalu 4:53.99 5
3 Keahiakahoe 4:56.52 4
4 Lanikai 5:03.03 3
5 New Hope 5:33.49 2
6 Anuenue 5:41.29 1
DQ Kailua 4:32.09 0
Event 37: Men Masters (40) Time Points
1 Hui Nalu 4:01.28 7 (Chris Ball, Nalu Kukea, Danny Loui, David Loui, Todd Payes, John Wacker)
2 Outrigger 4:04.20 5
3 Kailua 4:06.25 4
4 Lanikai 4:08.67 3
5 Healani 4:16.33 2
6 Leeward Kai 4:20.76 1
7 Keahiakahoe 4:26.94 0
8 New Hope 4:43.11 0
Event 38: Women Open Four Time Points
1 Hui Nalu 5:27.27 7 (Kerri Cummins, Catherine Fuller, Kehau Gumapac-Mcguire, Mary Ann Kawakami)
2 Hui Lanakila 5:28.64 5
3 Leeward Kai 5:49.53 4
4 Lanikai 5:54.83 3
5 Kailua 6:00.32 2
6 Outrigger 6:16.40 1
7 Pu'uloa Outrigger 6:27.54 0
8 Healani 6:36.82 0
9 Anuenue 6:37.28 0
SCR Waikiki Surf Club 0
Event 39: Men Open Four Time Points
1 Lanikai 4:16.33 7 (Jim Foti, Andreas Gaeta, Manny Kulukulualani, Mark Miller)
2 Leeward Kai 4:34.61 5
3 Kailua 4:38.44 4
4 Hui Nalu 4:40.11 3
5 Keahiakahoe 4:42.42 2
6 Hui Lanakila 4:51.68 1
7 WAIMANALO 5:28.93 0
8 Anuenue 5:36.31 0
9 Outrigger 5:42.58 0
10 Pu'uloa Outrigger 5:52.00 0
11 Honolulu Pearl 6:00.17 0
12 Waikiki Surf Club 6:15.04 0
SCR Healani 0
Event 40: Mixed Masters (55) Time Points
1 Lanikai 4:39.89 7 (Cindi Chess, Ann Dewey, Daniel Ellis, Dave Hafele, Hillary Radovich, Peter Roney)
2 Hui Nalu 4:47.66 5
3 Kailua 4:52.50 4
4 New Hope 4:54.37 3
5 Keahiakahoe 5:00.91 2
6 Waikiki Surf Club 5:02.06 1
7 Anuenue 5:32.21 0
8 Outrigger 5:51.44 0
Event 41: Mixed Masters (40) Time Points
1 Lanikai 4:23.29 7 (Kepa Dwight, Gary Fernadez, Kanai Kauhane, Robin Lloyd, Auliilani Rosa, Ingrid Seiple)
2 Leeward Kai 4:34.65 5
3 Hui Nalu 4:35.86 4
4 Keahiakahoe 4:36.96 3
5 Kailua 4:39.30 2
6 Outrigger 5:10.03 1
7 New Hope 5:14.88 0
8 WAIMANALO 5:41.13 0
SCR Pu'uloa Outrigger 0
Event 42: Mixed Men and Women Time Points
1 Lanikai 4:10.56 7 (Claire Dewey, Michael Dowsett, Cheyne Mench, Matthew Mench, Jenna Strapple, Vai Sunaoka)
2 Healani 4:26.74 5
3 Kailua 4:37.18 4
4 Hui Nalu 4:41.96 3
5 Anuenue 4:45.71 2
6 Outrigger 4:48.75 1
7 Waikiki Surf Club 4:50.06 0
8 New Hope 4:58.39 0
8 Honolulu Pearl 4:58.39 0
9 Keahiakahoe 5:10.56 0
10 WAIMANALO 5:24.78 0
SCR Pu'uloa Outrigger 5:46.85 0
SCR Leeward Kai 0

  

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>