« 2013 Peaman Red, White and Blue Biathlon ~ Results | Main | 2013 Coconut Chase 8k ~ Results »
Sunday
Jul212013

2013 OHCRA Championship ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the

OHCRA Championship Race

The overall results are:

Event 1: Girls 12 Time Points
1 Hui Nalu 2:20.05 7 (Chloe Arnes, Ashtyn Cummings, Brooke Matson, Melissa Newsham, Honu Nichols, Mahea Nohara)
2 Waikiki Surf Club 2:27.31 5
3 Kailua 2:29.31 4
4 Outrigger 2:30.03 3
5 Lanikai 2:32.99 2
6 Makaha Canoe Club 2:47.85 1
7 Leeward Kai 3:00.85 0
8 KEOLA O KE KAI 3:13.15 0
Event 2: Boys 12 Time Points
1 Hui Lanakila 2:15.62 7 (Haweo Kidder, Kainoa Lum, Amo Montero II, Kaua Moses, Punia Pale, KENNETH VIERNES)
2 Hui Nalu 2:18.12 5
3 Lanikai 2:19.34 4
4 Kailua 2:19.55 3
5 WAIMANALO 2:31.95 2
6 Outrigger 2:42.16 1
7 Makaha Canoe Club 2:43.69 0
8 Leeward Kai 2:53.01 0
9 Keahiakahoe 3:09.00 0
10 KEOLA O KE KAI 3:18.13 0
Event 3: Mixed Boys and Girls 12 Time Points
1 Leeward Kai 2:30.51 7 (Makana Costales-Ceno, Sierra Kaaihue, Isaac Kahoalii-Torres, Caitlin Kawaiaea, Anuhea Strickland, Ezekiel Waiolama)
2 Hui Nalu 2:31.00 5
3 Kailua 2:32.07 4
4 Outrigger 2:33.00 3
5 Keahiakahoe 2:33.66 2
6 Waikiki Surf Club 2:36.24 1
7 Lanikai 2:48.11 0
8 Hui Lanakila 2:54.65 0
9 WAIMANALO 3:45.85 0
Event 4: Girls 13 Time Points
1 Kailua 2:13.06 7 (Kalei Asam, Kylie Cacal, Taylor Chow, Seaenna Correa-Garcia, Trini Morgado, Maile Risch)
2 Outrigger 2:14.64 5
3 Leeward Kai 2:17.91 4
4 Hui Lanakila 2:18.55 3
5 Hui Nalu 2:21.64 2
6 Lanikai 2:27.24 1
SCR Honolulu Pearl 0
Event 5: Boys 13 Time Points
1 Kailua 2:04.05 7 (David Beattie, Nathan Deyoe, Ryan Dressen, Ty Heen, Chauncey Holck, Brenden Martin)
2 Hui Nalu 2:04.62 5
3 Lanikai 2:14.02 4
4 Outrigger 2:16.78 3
5 Kai Oni 2:32.88 2
6 Leeward Kai 2:39.34 1
Event 6: Girls 14 Time Points
1 Keahiakahoe 2:08.89 7 (Shaienne Estepa, Shainna Estepa, Harlee Jay-Pedro, Tate Keliihoomalu, KATELYN KONG, Keaka Rodrigues)
2 Leeward Kai 2:09.23 5
3 Kailua 2:10.06 4
4 Outrigger 2:12.30 3
5 Lanikai 2:12.72 2
6 Hui Nalu 2:16.43 1
7 Hui Lanakila 2:16.93 0
8 Waikiki Surf Club 2:24.13 0
9 KEOLA O KE KAI 2:34.10 0
10 Kai Oni 2:52.10 0
Event 7: Boys 14 Time Points
1 Kailua 1:48.94 7 (Tristan Clapp, Elias Farag, Kai Kirkpatrick, Matthew McGivern, Luke Ott, Spencer VanDerKamp)
2 Outrigger 1:54.38 5
3 Hui Nalu 1:59.00 4
4 Leeward Kai 2:02.67 3
5 Lanikai 2:05.31 2
6 Waikiki Surf Club 2:06.90 1
Event 8: Open Keiki Time Points
UnO Outrigger 2:19.17 0
UnO Waikiki Surf Club 2:22.84 0
UnO Hui Nalu 2:23.52 0
UnO Kailua 2:25.72 0
UnO Hui Lanakila 2:27.45 0
UnO Kailua 2:30.62 0
UnO Hui Nalu 2:32.93 0
UnO Outrigger 2:34.45 0
UnO Lanikai 2:37.00 0
UnO Leeward Kai 2:44.47 0
UnO Lanikai 2:47.36 0
UnO KEOLA O KE KAI 2:48.61 0
UnO WAIMANALO 2:50.60 0
UnO Healani 2:52.55 0
UnO Honolulu Pearl 3:26.39 0
UnO Keahiakahoe 0
UnO Makaha Canoe Club 0
UnO Kai Oni 0
UnO Pu'uloa Outrigger 0
Event 9: Women Novice B Time Points
1 Kailua 2:08.57 7 (Shannon Cuadro, Marta Czajkowska, Linsey Erar, Leilani Murillo, Jess Sultzer, Tara Sutcliffe)
2 Lanikai 2:11.58 5
3 Outrigger 2:19.62 4
4 Honolulu Pearl 2:21.36 3
5 Hui Nalu 2:27.66 2
6 Leeward Kai 2:35.02 1
7 Makaha Canoe Club 2:40.62 0
8 Healani 2:41.13 0
Event 10: Mixed Novice B Time Points
1 Kailua 2:03.16 7 (Andrew Carre, Chelsea Cooper, Julie Doyle, Cat Heggarty, Chris LeGere, Sean McCann)
2 Lanikai 2:03.87 5
3 Hui Nalu 2:12.27 4
4 Waikiki Surf Club 2:13.50 3
5 Outrigger 2:18.65 2
6 Makaha Canoe Club 2:20.14 1
7 KEOLA O KE KAI 2:32.26 0
8 Kai Oni 2:35.47 0
Event 11: Men Novice B Time Points
1 Healani 1:48.04 7 (Harry Antipala, Andrew Fessenden, Alex Kinimaka, Kainoa McGee, Lanson Ronquilio, Spencer Skipper)
2 Kailua 1:52.10 5
3 Outrigger 1:52.33 4
4 Hui Nalu 1:54.34 3
5 Honolulu Pearl 2:03.11 2
6 Lanikai 2:11.53 1
7 Makaha Canoe Club 2:17.71 0
8 WAIMANALO 2:28.02 0
Event 12: Girls 15 Time Points
1 Kailua 2:10.82 7 (McKenna Conboy, Griff Lockette, Pomai Murakami, Serena Nozawa, Kainani Peters, Maka Pollard)
2 Lanikai 2:12.24 5
3 Hui Nalu 2:18.00 4
4 Waikiki Surf Club 2:19.77 3
5 Outrigger 2:21.94 2
6 Leeward Kai 2:36.67 1
7 Makaha Canoe Club 2:44.49 0
Event 13: Boys 15 Time Points
1 Outrigger 1:49.49 7 (Jonathan Chee, Paul Goo, Hunter Johnson, Kincaid Kawananakoa, Ethan Lewis, Keea Lum)
2 Kailua 1:50.23 5
3 Hui Nalu 1:50.96 4
4 Keahiakahoe 1:52.30 3
5 Lanikai 1:57.91 2
6 KEOLA O KE KAI 2:06.00 1
7 Makaha Canoe Club 2:09.24 0
Event 14: Girls 16 & Under Time Points
1 Outrigger 4:25.35 7 (Ellen Ashford, Alyssa Basdavanos, Suzanna Bradley, Kara Nystul, Kiele Schwinn, Kaimi Yoza)
2 Lanikai 4:43.78 5
3 Keahiakahoe 4:45.37 4
4 Waikiki Surf Club 4:45.96 3
5 Kailua 4:46.40 2
6 Hui Nalu 4:47.49 1
7 KEOLA O KE KAI 5:28.74 0
8 WAIMANALO 5:42.28 0
Event 15: Boys 16 & Under Time Points
1 Lanikai 3:54.36 7 (Jeremy Brouard, Talus Carpenter, Alakai Freitas, Brandon Markowski, Micah McGivern, Dax Mench)
2 Hui Nalu 3:59.32 5
3 Waikiki Surf Club 4:02.18 4
4 Outrigger 4:07.07 3
5 Kailua 4:08.25 2
6 Keahiakahoe 4:19.20 1
7 Healani 4:36.45 0
8 KEOLA O KE KAI 4:37.80 0
DQ Honolulu Pearl 4:43.82 0
Event 16: Girls 18 & Under Time Points
1 Outrigger 4:20.75 7 (Ellen Ashford, Lauren Ashford, Suzanna Bradley, Helena Schaefer, Kiele Schwinn, Kaimi Yoza)
2 Hui Nalu 4:22.80 5
3 Lanikai 4:25.01 4
4 Waikiki Surf Club 4:37.01 3
5 Kailua 4:55.65 2
6 Keahiakahoe 5:03.86 1
Event 17: Boys 18 & Under Time Points
1 Outrigger 3:42.42 7 (Walker Bolan, John Bustard, Kapono Fujitani, Oliver Lewis, Alika Philpotts, Beau Sylvester)
2 Lanikai 3:45.38 5
3 Hui Nalu 3:47.09 4
4 Keahiakahoe 3:47.87 3
5 Kailua 3:53.39 2
6 KEOLA O KE KAI 4:12.72 1
DQ Waikiki Surf Club 3:46.58 0
Event 18: Women Novice A Time Points
1 Lanikai 4:28.40 7 (Jessica Bills, Tania Cheng, Jessica Deery, Jennifer Kono, Amanda Sidor, Kiah Voyer-Colbath)
2 Kailua 4:28.78 5
3 Hui Nalu 4:34.35 4
4 Healani 4:35.17 3
5 Outrigger 4:41.48 2
6 Waikiki Surf Club 4:46.10 1
7 Leeward Kai 4:46.61 0
Event 19: Men Novice A Time Points
1 Kailua 3:40.98 7 (Brian Bagunolo, Levi-Jordan Goeas, Hoku Ilae, Tony Laglia, Bud MacPherson, Joseph Walter)
2 Hui Lanakila 3:45.28 5
3 Hui Nalu 3:47.51 4
4 Waikiki Surf Club 3:53.08 3
5 Healani 3:59.13 2
6 Lanikai 4:00.06 1
7 Honolulu Pearl 4:00.77 0
8 Leeward Kai 4:06.86 0
9 Outrigger 4:14.45 0
10 New Hope 4:52.61 0
Event 20: Women Freshmen Time Points
1 Hui Lanakila 2:05.07 7 (Mehana Horner, Kamalolo Koanui-Kong, AWA Koanui-Kong, Ulu Oclit, ILIMA VICENTE, Marisa Wriston)
2 Hui Nalu 2:05.75 5
3 Keahiakahoe 2:09.38 4
4 Outrigger 2:09.68 3
5 Kailua 2:13.92 2
6 Lanikai 2:16.66 1
7 WAIMANALO 2:17.20 0
8 Honolulu Pearl 2:19.94 0
9 Waikiki Surf Club 2:28.56 0
10 Kai Oni 2:37.47 0
11 Makaha Canoe Club 2:45.44 0
12 Pu'uloa Outrigger 2:50.66 0
Event 21: Men Freshmen Time Points
1 Keahiakahoe 1:39.63 7 (Ty Fu, Kekoa Kau, Maikai Kuhaulua, Nathan Loyola, bobby Pratt, Chase VonNordheim)
2 Kailua 1:40.39 5
3 Hui Nalu 1:42.74 4
4 Outrigger 1:44.83 3
5 Lanikai 1:45.45 2
6 Healani 1:47.17 1
7 WAIMANALO 1:50.46 0
8 Anuenue 1:51.52 0
9 Waikiki Surf Club 1:55.39 0
10 KEOLA O KE KAI 1:58.02 0
11 Kai Oni 2:09.28 0
12 Pu'uloa Outrigger 2:19.59 0
Event 22: Sophomore Women Time Points
1 Hui Nalu 4:05.80 7 (Tayte Brock, Tia Brown, Kerri Cummins, Denise Darval-Chang, Mary Ann Kawakami, Madi Minkel)
2 Kailua 4:17.18 5
3 Keahiakahoe 4:23.64 4
4 Outrigger 4:26.75 3
5 Waikiki Surf Club 4:40.33 2
6 Lanikai 4:45.19 1
7 Hui Lanakila 4:50.56 0
8 Pu'uloa Outrigger 5:28.74 0
Event 23: Sophomore Men Time Points
1 Outrigger 3:31.38 7 (Victor Bovino-Agostini, Scott Gamble, Simeon Ke-Paloma, William Pratt, Alfred Van Gieson, Justin Watts)
2 Keahiakahoe 3:34.77 5
3 Lanikai 3:36.92 4
4 Hui Nalu 3:37.30 3
5 Kailua 3:52.27 2
6 Healani 3:53.61 1
7 Waikiki Surf Club 3:55.55 0
8 Honolulu Pearl 4:13.87 0
9 KEOLA O KE KAI 4:20.03 0
Event 24: Women Junior Time Points
1 Outrigger 8:53.45 7 (Anella Borges, Rachel Kincaid, Jane Mckee, Rachel Ross, Mary Smolenski, Sarah Vandevanter)
2 Hui Nalu 9:05.78 5
3 Hui Lanakila 9:10.84 4
4 Healani 9:16.85 3
5 Lanikai 9:35.53 2
6 Kailua 9:44.77 1
7 Waikiki Surf Club 10:26.08 0
Event 25: Men Junior Time Points
1 Kailua 7:41.81 7 (Jason Akamine, Joseph Avicolli, Kawai Mahoe, Julz Wicker, Brad Wong, Dustin Young)
2 Hui Nalu 7:42.31 5
3 Outrigger 7:49.06 4
4 Healani 7:54.25 3
5 Leeward Kai 8:00.10 2
6 Lanikai 8:00.96 1
SCR Hui Lanakila 0
Event 26: Women Senior Time Points
1 Hui Nalu 13:10.00 7 (Tayte Brock, Tia Brown, Kerri Cummins, Denise Darval-Chang, Mary Ann Kawakami, Madi Minkel)
2 Outrigger 13:13.04 5
3 Keahiakahoe 13:28.61 4
4 Lanikai 13:33.67 3
5 Hui Lanakila 13:49.60 2
6 Healani 13:57.06 1
7 Kailua 14:13.05 0
8 Honolulu Pearl 15:24.47 0
9 Waikiki Surf Club 15:55.65 0
SCR Kai Oni 0
Event 27: Men Senior Time Points
1 Outrigger 11:21.70 7 (Billy Balding, Scott Gamble, Simeon Ke-Paloma, William Pratt, Alfred Van Gieson, Justin Watts)
2 Hui Nalu 11:23.20 5
3 Keahiakahoe 11:26.57 4
4 Kailua 11:27.23 3
5 Lanikai 11:43.51 2
6 Healani 12:04.75 1
7 Hui Lanakila 12:05.91 0
8 WAIMANALO 12:52.00 0
9 Waikiki Surf Club 13:17.88 0
DQ Honolulu Pearl 13:24.42 0
SCR Kai Oni 0
SCR Pu'uloa Outrigger 0
Event 28: Women Masters (65) Time Points
1 Keahiakahoe 5:13.95 7 (Mimi Frank, Mary Martin, Susie Oakland, Margee Ralston, Judy Thurston, Sarah Jane Watson)
2 Kailua 5:29.75 5
3 Hui Nalu 5:37.19 4
4 Lanikai 5:50.50 3
5 Anuenue 5:55.73 2
SCR Outrigger 0
Event 29: Men Masters (65) Time Points
1 Anuenue 4:10.02 7 (Harry Ho, Jon Miki, Nappy Napoleon, Samson Rodrigues, J Cappy Sheely, Gaylord Wilcox)
2 Outrigger 4:10.44 5
3 Keahiakahoe 4:20.54 4
4 Lanikai 4:25.06 3
5 New Hope 4:25.74 2
6 Kailua 4:40.62 1
7 Hui Nalu 4:44.93 0
Event 30: Woman Masters (60 yrs) Time Points
1 Hui Nalu 4:37.91 7 (Lita Blankenfeld, Christine Gibson, Teresa Lathrop, Lurline Mcgregor, Katie Scott, Elizabeth Sutter)
2 Kailua 4:49.94 5
3 Keahiakahoe 4:52.12 4
4 Lanikai 4:56.45 3
5 Outrigger 5:05.15 2
6 New Hope 5:27.65 1
7 WAIMANALO 5:49.81 0
Event 31: Men Masters (60 yrs) Time Points
1 WAIMANALO 4:01.92 7 (Harold Akeo, Juvie Coito, Boy Kalama, Cormac O'Carroll, Dennis Sallas, Nathan Butch Ukishima)
2 Hui Nalu 4:07.38 5
3 Keahiakahoe 4:08.04 4
4 Lanikai 4:28.76 3
DQ Outrigger 3:55.44 0
SCR Kailua 0
Event 32: Women Golden Masters (55) Time Points
1 Lanikai 4:30.76 7 (Catherine Bender, Cindi Chess, Ann Dewey, Lauren Faulkner, Hillary Radovich, Lisa Sauer)
2 Kailua 4:34.47 5
3 Anuenue 4:42.31 4
4 Outrigger 4:50.45 3
5 Hui Nalu 4:52.74 2
Event 33: Men Golden Masters (55) Time Points
1 Kailua 3:54.91 7 (Pat Erwin, Walter Hamasaki, Paul Hewlett, Kamoa Kalama, Clifford Tillotson, Nyle Warinner)
2 Keahiakahoe 4:01.41 5
3 Outrigger 4:08.06 4
4 WAIMANALO 4:10.59 3
5 Hui Nalu 4:19.77 2
6 Lanikai 4:45.65 1
Event 34: Senior Women Masters (50) Time Points
1 Kailua 4:25.75 7 (Lisa Barney, Debbie Clark, Cindy Cobb-Adams, Brenan Guyol, Jennifer Horner, Sherilyn Lacount)
2 Hui Nalu 4:27.79 5
3 Outrigger 4:28.79 4
4 Lanikai 4:32.96 3
5 New Hope 5:07.84 2
SCR Anuenue 0
Event 35: Senior Men Masters (50) Time Points
1 Lanikai 3:47.46 7 (Gio Camuso, Jeff Cummings, Scott Freitas, Bruce Lukas, Bill Oliver, David Smith)
2 Outrigger 3:56.97 5
3 Kailua 4:00.22 4
4 Keahiakahoe 4:03.10 3
5 Hui Nalu 4:08.60 2
6 Waikiki Surf Club 4:09.08 1
7 New Hope 4:54.99 0
Event 36: Women Masters (40) Time Points
1 Kailua 4:16.06 7 (Woreen Hamocon, Karen Kiefer, Sarajane Larkin, Ginger Lockette, Susan Maher, Nicole Radford)
2 Lanikai 4:23.04 5
3 Outrigger 4:23.30 4
4 Hui Nalu 4:46.68 3
5 Keahiakahoe 4:47.93 2
6 New Hope 4:52.50 1
7 Anuenue 4:54.29 0
Event 37: Men Masters (40) Time Points
1 Lanikai 3:39.89 7 (Peter Abcarian, Jim Foti, Michael Hall, Pa'a Kaawa, Sean Kaawa, Chauncey Wallwork)
2 Hui Nalu 3:40.64 5
3 Outrigger 3:45.52 4
4 Kailua 3:47.59 3
5 Healani 3:49.62 2
6 Leeward Kai 3:58.79 1
7 Keahiakahoe 4:11.63 0
SCR New Hope 0
Event 38: Women Open Four Time Points
1 Hui Lanakila 4:59.23 7 (Judy Decorte, Ilima Kim, Maluhia Moses, KIM MYDOCK)
2 Leeward Kai 5:09.99 5
3 Lanikai 5:18.36 4
4 Hui Nalu 5:23.50 3
5 Pu'uloa Outrigger 5:43.83 2
6 Anuenue 5:46.98 1
7 Outrigger 5:53.06 0
DQ Kailua 4:59.61 0
Event 39: Men Open Four Time Points
1 Hui Nalu 4:16.06 7 (Kainoa Darval-Chang, Rick Maurer, Maui Tauotaha, Toma Turner)
2 Leeward Kai 4:19.64 5
3 Keahiakahoe 4:20.46 4
4 Kailua 4:25.17 3
5 Outrigger 4:28.93 2
6 New Hope 4:43.44 1
7 WAIMANALO 4:58.56 0
8 Anuenue 5:01.39 0
DQ Hui Lanakila 4:28.37 0
SCR Lanikai 0
SCR Honolulu Pearl 0
Event 40: Mixed Masters (55) Time Points
1 Kailua 4:20.00 7 (Lance Anderson, Amy Crews, Mike McCue, Leslie Ann Murakami, Benny Quitevis, Kelly Sylva)
2 Hui Nalu 4:22.40 5
3 New Hope 4:26.51 4
4 Lanikai 4:28.96 3
5 Keahiakahoe 4:29.99 2
6 Waikiki Surf Club 4:47.38 1
7 Outrigger 5:08.13 0
SCR Anuenue 0
Event 41: Mixed Masters (40) Time Points
1 Hui Nalu 4:05.81 7 (Carol Jaxon, Danny Loui, David Loui, Darren Orr, Shien-Lu Stokesbary, Bozo Vierra)
2 Lanikai 4:10.56 5
3 Leeward Kai 4:14.29 4
4 Keahiakahoe 4:14.62 3
5 Kailua 4:17.50 2
6 Outrigger 4:19.96 1
7 Honolulu Pearl 4:41.66 0
8 New Hope 4:54.32 0
9 WAIMANALO 5:10.64 0
Event 42: Mixed Men and Women Time Points
1 Hui Nalu 3:54.45 7 (Raven Aipa, Brad Child, Catherine Fuller, Claire Townsend, Maggie Twigg-Smith, Brandon Woods)
2 Outrigger 3:55.79 5
3 Lanikai 3:58.24 4
4 Healani 4:10.58 3
5 Anuenue 4:12.49 2
6 Kailua 4:13.08 1
7 Keahiakahoe 4:25.44 0
8 New Hope 4:29.11 0
9 Waikiki Surf Club 4:35.96 0
10 Honolulu Pearl 4:39.09 0
11 WAIMANALO 4:47.24 0
SCR Leeward Kai 0

 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>