« 2013 North Shore Swim Series - North Shore Challenge | Main | 2013 HCRA State Championship »
Sunday
Jul282013

2013 Molokai to Oahu Paddleboard World Championships ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the

Molokai to Oahu Paddleboard World Championships

The overall results are:

Prone Paddle Boards Solo

Place Bib # Time Name Country Category

1 1 5:05:32 Brad Gaul AUS PDB UNL M30-39

2 44 5:07:49 Cam Cole AUS PDB UNL M01-29

3 94 5:11:09 Matt Poole AUS PDB UNL M01-29

4 2 5:19:47 Jackson English SING PDB UNL M30-39

5 4 5:26:14 Michael Porra AUS PDB UNL M50-99

6 40 5:28:10 Rory Chapman AUS PDB UNL M01-29

7 3 5:32:05 Brian Rocheleau USA PDB UNL M30-39

8 78 5:39:23 Alistair Maney NZL PDB UNL M01-29

9 101 5:45:24 Daniel Shade AUS PDB UNL M30-39

10 6 5:46:13 Zeb Walsh AUS PDB STK M30-39

11 8 5:48:16 George Plsek USA PDB UNL M40-49

12 5 5:52:03 Jack Bark USA PDB STK M18-29

13 71 5:57:20 Hogan Kania USA PDB STK M18-29

14 9 5:57:45 Mick Dibetta AUS PDB UNL M50-99

15 73 5:58:47 Tim Kirkby AUS PDB UNL M01-29

16 41 6:04:22 Bert Charlton USA PDB UNL M40-49

17 7 6:10:00 Jordan Mercer AUS PDB UNL Female

18 81 6:19:47 Ryan Matthews USA PDB UNL M30-39

19 49 6:22:40 Leane Darling USA PDB UNL Female

20 98 6:33:53 Matt Sack USA PDB STK M40-49

21 76 6:35:39 George Loren USA PDB UNL M40-49

22 55 6:35:52 Max First USA PDB STK M18-29

23 39 6:38:35 Ryan Butcher SA PDB STK M30-39

24 24 6:41:22 Candice Appleby USA PDB UNL Female

25 50 6:42:06 Miranda Davies AUS PDB UNL Female

26 83 6:57:18 Danny Michaluk CAN PDB STK M40-49

27 30 7:12:14 Joe Bark USA PDB UNL M50-99

28 112 7:12:41 Govi Tillotson USA PDB STK M18-29

29 32 7:12:50 Joanna Bilancieri USA PDB STK Female

30 77 7:15:16 Nick Malloch AUS PDB UNL M30-39

31 57 7:18:01 Nicholas Franco USA PDB UNL M30-39

32 47 7:23:17 Steth Cooper USA PDB UNL M01-29

33 21 7:23:44 Jo Ambrosi AUS PDB STK Female

34 34 7:30:48 Brandon Blake USA PDB STK M30-39

35 93 7:36:15 Laura Pettigrew AUS PDB UNL Female

36 67 7:44:53 John Hicks USA PDB STK M40-49

37 20 7:45:15 Cynthia Aguilar USA PDB STK Female

38 31 7:45:34 Darrell Bednark USA PDB UNL M50-99

39 92 7:46:23 Jeff Peterson USA PDB STK M50-99

40 110 7:55:40 Kathryn Taylor USA PDB STK Female

41 117 7:55:46 Jeremy Walker AUS PDB UNL M30-39

42 111 7:56:28 Colleen Tessler USA PDB STK Female

43 64 8:03:35 Jeremy Grosvenor USA PDB STK M40-49

44 118 8:04:33 Michael Wardle AUS PDB UNL M30-39

45 107 8:25:00 Sarah Stradtner USA PDB STK Female


Stand Up Paddle Boards Solo

Place Bib # Time Name Country Category

1 63 4:50:17 Travis Grant AUS SUP UNL M30-39

2 60 5:00:53 Scott Gamble USA SUP UNL M30-39

3 43 5:02:02 Danny Ching USA SUP UNL M30-39

3 33 5:02:02 Connor Baxter USA SUP UNL M01-29

4 10 5:07:57 Kai Lenny USA SUP UNL M01-29

5 12 5:11:48 Kaeo Abbey USA SUP UNL M01-29

6 17 5:17:29 Luiz Carlos Guida BRA SUP UNL M01-29

7 29 5:22:59 Travis Baptiste USA SUP STK M01-29

8 14 5:24:36 Eric Terrien ESP SUP UNL M30-39

9 72 5:26:21 Kody Kerbox USA SUP STK M01-29

10 58 5:27:43 Mo Freitas USA SUP UNL M01-29

11 48 5:28:46 Tamarua Cowan PF SUP UNL M01-29

12 109 5:30:28 Marcus Tardrew AUS SUP UNL M30-39

13 79 5:34:14 Vinnicius Martins BRA SUP UNL M01-29

14 84 5:38:07 Tomoyasu Murabayashi JPN SUP UNL M30-39

15 11 5:39:32 Livio Menelau USA SUP UNL M30-39

16 19 5:40:40 Terrene Black AUS SUP UNL Female

17 23 5:42:54 Will Anido AUS SUP UNL M40-49

18 51 5:43:59 Lincoln Dews AUS SUP STK M01-29

19 70 5:45:22 Jennifer Kalmbach USA SUP UNL Female

20 36 5:47:27 St�phane Bodet FRA SUP UNL M40-49

21 37 5:47:49 Christian Bradley USA SUP STK M01-29

22 61 5:51:08 Noa Ginella USA SUP UNL M01-29

23 68 5:52:07 Sonni Honscheid GER SUP UNL Female

24 18 5:52:24 Andrea Moller USA SUP UNL Female

25 114 5:58:37 Scott Trudon USA SUP UNL M50-99

26 65 5:58:55 Norman Hann CAN SUP UNL M40-49

27 25 6:02:27 Takuji Araki JPN SUP STK M30-39

28 16 6:04:34 Matt Becker USA SUP UNL M01-29

29 104 6:09:24 Jimmy Spithill AUS SUP UNL M30-39

30 97 6:09:52 Jeremy Riggs USA SUP UNL M40-49

31 108 6:10:43 Mariko Strickland USA SUP UNL Female

32 100 6:15:56 Zane Schweitzer USA SUP STK M01-29

33 88 6:17:23 Gustavo Oliveira BRA SUP UNL M30-39

34 56 6:18:18 Jimmy Fitt USA SUP UNL M30-39

35 86 6:18:50 Yoshiaki Nagamatsu JPN SUP STK M30-39

36 82 6:19:47 Scott McPhail USA SUP UNL M50-99

37 28 6:27:02 Lina Augaitis CAN SUP UNL Female

38 35 6:34:15 Devin Blish USA SUP UNL Female

39 105 6:38:54 J Stephens USA SUP STK M40-49

40 38 6:44:37 Patrick Broemmel USA SUP UNL M40-49

41 26 6:46:09 Roberto Araujo BRA SUP UNL M30-39

42 52 6:47:00 Kimon Dos Santos SA SUP STK M01-29

43 85 6:53:27 Stuart Murray NZL SUP UNL M50-99

44 90 6:54:17 Joel Pepper USA SUP UNL M30-39

45 69 7:03:19 Kevin Horgan USA SUP UNL M40-49

46 115 7:05:29 Chikara Tsumura JPN SUP UNL M50-99

47 45 7:08:34 Joel Comer USA SUP UNL M50-99

48 74 7:09:04 Jennifer Lee USA SUP UNL Female

49 87 7:10:16 Michael Nunnery USA SUP UNL M50-99

Prone Paddle Boards Team

Place Bib # Time Team Country Category

1 222 5:40:21 Lansdown/Lager AUS PDB STK Team 2 M01-79

2 232 5:49:59 Porra/Mitchell AUS PDB STK Team 2 M01-79

3 201 5:51:38 Abbott/DeGues USA PDB STK Team 2 M01-79

4 318 6:00:15 Pflueger/Cross/Yee USA PDB Team 3 Male

5 243 6:08:46 VanDyck/Shlens USA PDB STK Team 2 M01-79

6 224 6:09:20 Lourens/Miralle USA PDB STK Team 2 M01-79

7 218 6:09:48 Hinds/Eichelberger USA PDB STK Team 2 M01-79

8 206 6:10:29 Balding/Lyman-Mersereau USA PDB STK Team 2 M01-79

9 217 6:15:50 Hill/Bayliss AUS PDB STK Team 2 M01-79

10 223 6:16:51 Lincoln/Rocheleau USA PDB STK Team 2 M01-79

11 236 6:18:44 Shimada/Cheape USA PDB STK Team 2 M01-79

12 208 6:20:36 Coon/Burton USA PDB STK Team 2 M01-79

13 312 6:23:21 Justice/Manson/Siegfried USA PDB Team 3 Male

14 225 6:37:49 Miller/Miller AUS PDB STK Team 2 M01-79

15 203 6:38:31 Alderman/Hill USA PDB STK Team 2 M01-79

16 234 6:40:20 Schmidt/Dijan USA PDB STK Team 2 M01-79

17 303 6:49:33 Denhaan/Bland/Parker USA PDB Team 3 Male

18 228 6:52:37 Nolan/Kennett AUS PDB STK Team 2 M01-79

19 321 6:59:58 J (Kimo) Akaka & Ohana USA PB 4 Man Special Team

20 210 7:00:46 Eugenio/Herlong USA PDB STK Team 2 M01-79

21 316 7:06:19 Manson/Grune/Silva USA PDB Team 3 Male

22 204 7:10:25 Alford/Howerton USA PDB STK Team 2 M01-79

23 227 7:13:32 Nance/Dews AUS PDB STK Team 2 M01-79

24 209 7:16:12 Egbert/Wataoka USA PDB STK Team 2 M01-79

25 220 7:17:05 Kessel/Cinzori USA PDB STK Team 2 M01-79

26 242 7:36:42 Towersey/Shimko USA PDB STK Team 2 M01-79

27 214 7:40:56 Goyanko/Miller USA PDB STK Team 2 M01-79

28 310 7:48:06 Jefferys/Asing/Elliott AUS PDB Team 3 Male

29 211 7:49:04 Figueroa/Miller USA PDB STK Team 2 F Open

30 241 7:50:05 Taylor/Thackeray AUS PDB STK Team 2 M01-79

31 205 7:58:36 Anderson/Borula AUS PDB STK Team 2 M01-79

Stand Up Paddle Boards Team

Place Bib # Time Team Country Category

1 207 5:18:51 Bess/Raioha USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

2 322 5:24:12 Kalepa/Napolean/Kerbox USA SUP Team 3 Male

3 226 5:39:09 Moore/Francis AUS SUP STK 14' 2 Team M01-79

4 239 5:39:17 Stehlik/Pavao USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

5 215 5:45:32 Grimaud/Frogier PF SUP STK 14' 2 Team M01-79

6 305 5:50:59 Fong/Perkins/Uemura USA SUP Team 3 Male

7 245 5:52:37 Wheeler/Harrison USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

8 230 5:52:59 Patterson/R Lenny USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

9 311 6:06:31 Jeppesen/Oliver/Tillman USA SUP Team 3 Mixed

10 233 6:07:56 Roberts/Helm USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

11 237 6:11:30 Smith/Evatt USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

12 315 6:12:36 Lui-kwan/Lui-kwan/Lui-kwan USA SUP Team 3 Male

13 235 6:14:23 Schweiger/Notar USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

14 302 6:17:05 Chang/Madisok/Pugh USA SUP Team 3 Mixed

15 323 6:22:57 Moller/Moller/Pagdilao BRA SUP Team 3 Mixed

16 240 6:23:24 Szymanski/Friedman USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

17 231 6:24:37 Pestana/Lii USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

18 244 6:26:28 Walker/Vento USA SUP STK 14' 2 Team Mixed

19 301 6:29:39 Cachuela/Machado/Tom USA SUP Team 3 Male

20 314 6:37:01 Lopez/Hope/Lopez USA SUP Team 3 Male

21 229 6:37:07 Ouellet/Meter USA SUP STK 14' 2 Team Mixed

22 216 6:44:58 Hart/White USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

23 306 6:46:01 Frey/Darbyshire/Welch USA SUP Team 3 Male

24 221 6:48:57 Klemawesch/Klemawesch USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

25 319 6:51:42 Smith/Balouskas/Viveiros USA SUP Team 3 Male

26 238 6:54:00 Smith/Sohier AUS SUP STK 14' 2 Team Mixed

27 309 7:03:56 Hoesterey/Dowling/Riddle USA SUP Team 3 Female

28 304 7:23:40 Farrer/Morgan/Thomas USA SUP Team 3 Male

29 212 7:24:17 Fourcade/Yonehiro USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

30 320 7:25:50 Titcomb/Kam/Kam USA SUP Team 3 Male

31 317 7:29:22 Nagasawa/Ashikawa/Takabayashi USA SUP Team 3 Male

32 308 7:30:48 Gomes/Look/Noa USA SUP Team 3 Female

33 307 8:17:45 Froiseth/Adams/Deeley USA SUP Team 3 Male


 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>