2013 Molokai to Oahu Paddleboard World Championships ~ Results
Sunday, July 28, 2013 at 5:31PM
Energy Dude in Hawaiian Energy Shots, Race Results, energy shots, hour shots, m2o

Congratulations to the paddlers that competed in the

Molokai to Oahu Paddleboard World Championships

The overall results are:

Prone Paddle Boards Solo

Place Bib # Time Name Country Category

1 1 5:05:32 Brad Gaul AUS PDB UNL M30-39

2 44 5:07:49 Cam Cole AUS PDB UNL M01-29

3 94 5:11:09 Matt Poole AUS PDB UNL M01-29

4 2 5:19:47 Jackson English SING PDB UNL M30-39

5 4 5:26:14 Michael Porra AUS PDB UNL M50-99

6 40 5:28:10 Rory Chapman AUS PDB UNL M01-29

7 3 5:32:05 Brian Rocheleau USA PDB UNL M30-39

8 78 5:39:23 Alistair Maney NZL PDB UNL M01-29

9 101 5:45:24 Daniel Shade AUS PDB UNL M30-39

10 6 5:46:13 Zeb Walsh AUS PDB STK M30-39

11 8 5:48:16 George Plsek USA PDB UNL M40-49

12 5 5:52:03 Jack Bark USA PDB STK M18-29

13 71 5:57:20 Hogan Kania USA PDB STK M18-29

14 9 5:57:45 Mick Dibetta AUS PDB UNL M50-99

15 73 5:58:47 Tim Kirkby AUS PDB UNL M01-29

16 41 6:04:22 Bert Charlton USA PDB UNL M40-49

17 7 6:10:00 Jordan Mercer AUS PDB UNL Female

18 81 6:19:47 Ryan Matthews USA PDB UNL M30-39

19 49 6:22:40 Leane Darling USA PDB UNL Female

20 98 6:33:53 Matt Sack USA PDB STK M40-49

21 76 6:35:39 George Loren USA PDB UNL M40-49

22 55 6:35:52 Max First USA PDB STK M18-29

23 39 6:38:35 Ryan Butcher SA PDB STK M30-39

24 24 6:41:22 Candice Appleby USA PDB UNL Female

25 50 6:42:06 Miranda Davies AUS PDB UNL Female

26 83 6:57:18 Danny Michaluk CAN PDB STK M40-49

27 30 7:12:14 Joe Bark USA PDB UNL M50-99

28 112 7:12:41 Govi Tillotson USA PDB STK M18-29

29 32 7:12:50 Joanna Bilancieri USA PDB STK Female

30 77 7:15:16 Nick Malloch AUS PDB UNL M30-39

31 57 7:18:01 Nicholas Franco USA PDB UNL M30-39

32 47 7:23:17 Steth Cooper USA PDB UNL M01-29

33 21 7:23:44 Jo Ambrosi AUS PDB STK Female

34 34 7:30:48 Brandon Blake USA PDB STK M30-39

35 93 7:36:15 Laura Pettigrew AUS PDB UNL Female

36 67 7:44:53 John Hicks USA PDB STK M40-49

37 20 7:45:15 Cynthia Aguilar USA PDB STK Female

38 31 7:45:34 Darrell Bednark USA PDB UNL M50-99

39 92 7:46:23 Jeff Peterson USA PDB STK M50-99

40 110 7:55:40 Kathryn Taylor USA PDB STK Female

41 117 7:55:46 Jeremy Walker AUS PDB UNL M30-39

42 111 7:56:28 Colleen Tessler USA PDB STK Female

43 64 8:03:35 Jeremy Grosvenor USA PDB STK M40-49

44 118 8:04:33 Michael Wardle AUS PDB UNL M30-39

45 107 8:25:00 Sarah Stradtner USA PDB STK Female


Stand Up Paddle Boards Solo

Place Bib # Time Name Country Category

1 63 4:50:17 Travis Grant AUS SUP UNL M30-39

2 60 5:00:53 Scott Gamble USA SUP UNL M30-39

3 43 5:02:02 Danny Ching USA SUP UNL M30-39

3 33 5:02:02 Connor Baxter USA SUP UNL M01-29

4 10 5:07:57 Kai Lenny USA SUP UNL M01-29

5 12 5:11:48 Kaeo Abbey USA SUP UNL M01-29

6 17 5:17:29 Luiz Carlos Guida BRA SUP UNL M01-29

7 29 5:22:59 Travis Baptiste USA SUP STK M01-29

8 14 5:24:36 Eric Terrien ESP SUP UNL M30-39

9 72 5:26:21 Kody Kerbox USA SUP STK M01-29

10 58 5:27:43 Mo Freitas USA SUP UNL M01-29

11 48 5:28:46 Tamarua Cowan PF SUP UNL M01-29

12 109 5:30:28 Marcus Tardrew AUS SUP UNL M30-39

13 79 5:34:14 Vinnicius Martins BRA SUP UNL M01-29

14 84 5:38:07 Tomoyasu Murabayashi JPN SUP UNL M30-39

15 11 5:39:32 Livio Menelau USA SUP UNL M30-39

16 19 5:40:40 Terrene Black AUS SUP UNL Female

17 23 5:42:54 Will Anido AUS SUP UNL M40-49

18 51 5:43:59 Lincoln Dews AUS SUP STK M01-29

19 70 5:45:22 Jennifer Kalmbach USA SUP UNL Female

20 36 5:47:27 St�phane Bodet FRA SUP UNL M40-49

21 37 5:47:49 Christian Bradley USA SUP STK M01-29

22 61 5:51:08 Noa Ginella USA SUP UNL M01-29

23 68 5:52:07 Sonni Honscheid GER SUP UNL Female

24 18 5:52:24 Andrea Moller USA SUP UNL Female

25 114 5:58:37 Scott Trudon USA SUP UNL M50-99

26 65 5:58:55 Norman Hann CAN SUP UNL M40-49

27 25 6:02:27 Takuji Araki JPN SUP STK M30-39

28 16 6:04:34 Matt Becker USA SUP UNL M01-29

29 104 6:09:24 Jimmy Spithill AUS SUP UNL M30-39

30 97 6:09:52 Jeremy Riggs USA SUP UNL M40-49

31 108 6:10:43 Mariko Strickland USA SUP UNL Female

32 100 6:15:56 Zane Schweitzer USA SUP STK M01-29

33 88 6:17:23 Gustavo Oliveira BRA SUP UNL M30-39

34 56 6:18:18 Jimmy Fitt USA SUP UNL M30-39

35 86 6:18:50 Yoshiaki Nagamatsu JPN SUP STK M30-39

36 82 6:19:47 Scott McPhail USA SUP UNL M50-99

37 28 6:27:02 Lina Augaitis CAN SUP UNL Female

38 35 6:34:15 Devin Blish USA SUP UNL Female

39 105 6:38:54 J Stephens USA SUP STK M40-49

40 38 6:44:37 Patrick Broemmel USA SUP UNL M40-49

41 26 6:46:09 Roberto Araujo BRA SUP UNL M30-39

42 52 6:47:00 Kimon Dos Santos SA SUP STK M01-29

43 85 6:53:27 Stuart Murray NZL SUP UNL M50-99

44 90 6:54:17 Joel Pepper USA SUP UNL M30-39

45 69 7:03:19 Kevin Horgan USA SUP UNL M40-49

46 115 7:05:29 Chikara Tsumura JPN SUP UNL M50-99

47 45 7:08:34 Joel Comer USA SUP UNL M50-99

48 74 7:09:04 Jennifer Lee USA SUP UNL Female

49 87 7:10:16 Michael Nunnery USA SUP UNL M50-99

Prone Paddle Boards Team

Place Bib # Time Team Country Category

1 222 5:40:21 Lansdown/Lager AUS PDB STK Team 2 M01-79

2 232 5:49:59 Porra/Mitchell AUS PDB STK Team 2 M01-79

3 201 5:51:38 Abbott/DeGues USA PDB STK Team 2 M01-79

4 318 6:00:15 Pflueger/Cross/Yee USA PDB Team 3 Male

5 243 6:08:46 VanDyck/Shlens USA PDB STK Team 2 M01-79

6 224 6:09:20 Lourens/Miralle USA PDB STK Team 2 M01-79

7 218 6:09:48 Hinds/Eichelberger USA PDB STK Team 2 M01-79

8 206 6:10:29 Balding/Lyman-Mersereau USA PDB STK Team 2 M01-79

9 217 6:15:50 Hill/Bayliss AUS PDB STK Team 2 M01-79

10 223 6:16:51 Lincoln/Rocheleau USA PDB STK Team 2 M01-79

11 236 6:18:44 Shimada/Cheape USA PDB STK Team 2 M01-79

12 208 6:20:36 Coon/Burton USA PDB STK Team 2 M01-79

13 312 6:23:21 Justice/Manson/Siegfried USA PDB Team 3 Male

14 225 6:37:49 Miller/Miller AUS PDB STK Team 2 M01-79

15 203 6:38:31 Alderman/Hill USA PDB STK Team 2 M01-79

16 234 6:40:20 Schmidt/Dijan USA PDB STK Team 2 M01-79

17 303 6:49:33 Denhaan/Bland/Parker USA PDB Team 3 Male

18 228 6:52:37 Nolan/Kennett AUS PDB STK Team 2 M01-79

19 321 6:59:58 J (Kimo) Akaka & Ohana USA PB 4 Man Special Team

20 210 7:00:46 Eugenio/Herlong USA PDB STK Team 2 M01-79

21 316 7:06:19 Manson/Grune/Silva USA PDB Team 3 Male

22 204 7:10:25 Alford/Howerton USA PDB STK Team 2 M01-79

23 227 7:13:32 Nance/Dews AUS PDB STK Team 2 M01-79

24 209 7:16:12 Egbert/Wataoka USA PDB STK Team 2 M01-79

25 220 7:17:05 Kessel/Cinzori USA PDB STK Team 2 M01-79

26 242 7:36:42 Towersey/Shimko USA PDB STK Team 2 M01-79

27 214 7:40:56 Goyanko/Miller USA PDB STK Team 2 M01-79

28 310 7:48:06 Jefferys/Asing/Elliott AUS PDB Team 3 Male

29 211 7:49:04 Figueroa/Miller USA PDB STK Team 2 F Open

30 241 7:50:05 Taylor/Thackeray AUS PDB STK Team 2 M01-79

31 205 7:58:36 Anderson/Borula AUS PDB STK Team 2 M01-79

Stand Up Paddle Boards Team

Place Bib # Time Team Country Category

1 207 5:18:51 Bess/Raioha USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

2 322 5:24:12 Kalepa/Napolean/Kerbox USA SUP Team 3 Male

3 226 5:39:09 Moore/Francis AUS SUP STK 14' 2 Team M01-79

4 239 5:39:17 Stehlik/Pavao USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

5 215 5:45:32 Grimaud/Frogier PF SUP STK 14' 2 Team M01-79

6 305 5:50:59 Fong/Perkins/Uemura USA SUP Team 3 Male

7 245 5:52:37 Wheeler/Harrison USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

8 230 5:52:59 Patterson/R Lenny USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

9 311 6:06:31 Jeppesen/Oliver/Tillman USA SUP Team 3 Mixed

10 233 6:07:56 Roberts/Helm USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

11 237 6:11:30 Smith/Evatt USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

12 315 6:12:36 Lui-kwan/Lui-kwan/Lui-kwan USA SUP Team 3 Male

13 235 6:14:23 Schweiger/Notar USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

14 302 6:17:05 Chang/Madisok/Pugh USA SUP Team 3 Mixed

15 323 6:22:57 Moller/Moller/Pagdilao BRA SUP Team 3 Mixed

16 240 6:23:24 Szymanski/Friedman USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

17 231 6:24:37 Pestana/Lii USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

18 244 6:26:28 Walker/Vento USA SUP STK 14' 2 Team Mixed

19 301 6:29:39 Cachuela/Machado/Tom USA SUP Team 3 Male

20 314 6:37:01 Lopez/Hope/Lopez USA SUP Team 3 Male

21 229 6:37:07 Ouellet/Meter USA SUP STK 14' 2 Team Mixed

22 216 6:44:58 Hart/White USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

23 306 6:46:01 Frey/Darbyshire/Welch USA SUP Team 3 Male

24 221 6:48:57 Klemawesch/Klemawesch USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

25 319 6:51:42 Smith/Balouskas/Viveiros USA SUP Team 3 Male

26 238 6:54:00 Smith/Sohier AUS SUP STK 14' 2 Team Mixed

27 309 7:03:56 Hoesterey/Dowling/Riddle USA SUP Team 3 Female

28 304 7:23:40 Farrer/Morgan/Thomas USA SUP Team 3 Male

29 212 7:24:17 Fourcade/Yonehiro USA SUP STK 14' 2 Team M01-79

30 320 7:25:50 Titcomb/Kam/Kam USA SUP Team 3 Male

31 317 7:29:22 Nagasawa/Ashikawa/Takabayashi USA SUP Team 3 Male

32 308 7:30:48 Gomes/Look/Noa USA SUP Team 3 Female

33 307 8:17:45 Froiseth/Adams/Deeley USA SUP Team 3 Male


 

Article originally appeared on Hawaiian Energy Sports - Feel the Power of the Islands! (http://www.hawaiianenergysports.com/).
See website for complete article licensing information.