« 2013 Duke's Waikiki Ocean Mile Swim ~ Results | Main | 2013 Queen Lili'uokalani Race »
Saturday
Aug242013

2013 Hawaii Paddleboard Championships - Duke's Race ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the

Hawaii Paddleboard Championships 

The overall results are:

Paddleboard

Place Board Fname Lname Craft Divplace Division Time

1 UNL Mikey Cote Paddleboard 1 PB UNL MEN'S OPEN DIVISION 1:37:14

2 UNL Andrew Ozimec Paddleboard 2 PB UNL MEN'S OPEN DIVISION 1:41:12

3 Stock Kai Hall Paddleboard 1 PB STOCK 19-39 MALE STOCK CLAS 1:42:23

4 UNL Matthew Sack Paddleboard 3 PB UNL MEN'S OPEN DIVISION 1:42:34

5 Stock Hunter Pflueger Paddleboard 1 PB STOCK 01-18 Junior PDB STOC 1:42:56

6 Stock Gregory Quinn Paddleboard 1 PB STOCK 50-59 MASTER MEN STOC 1:43:00

7 Stock Kimo Akaka Paddleboard 2 PB STOCK 50-59 MASTER MEN STOC 1:44:19

8 Stock Nat Yee Paddleboard 2 PB STOCK 01-18 Junior PDB STOC 1:45:29

9 12'6 Peter Cross Paddleboard 1 PB JUNIOR RELAY 1:45:47

10 UNL Leane Darling Paddleboard 1 PB UNL WOMEN'S OPEN DIVISION 1:46:43

11 Stock Shane Gallas Paddleboard 2 PB STOCK 19-39 MALE STOCK CLAS 1:47:11

12 Stock Dolan Eversolle Paddleboard 1 PB STOCK 40-49 SENIOR MEN STOC 1:47:52

13 Stock Jeff Peterson Paddleboard 3 PB STOCK 50-59 MASTER MEN STOC 1:48:50

14 Stock Scott Shimada Paddleboard 2 PB STOCK 40-49 SENIOR MEN STOC 1:49:00

15 Relay Ethan Siegfried Paddleboard 2 PB JUNIOR RELAY 1:49:23

16 Stock Guy Pere Paddleboard 3 PB STOCK 40-49 SENIOR MEN STOC 1:49:46

17 UNL Aaron Ungerleider Paddleboard 4 PB UNL MEN'S OPEN DIVISION 1:50:00

18 UNL Tim Burdiak Paddleboard 5 PB UNL MEN'S OPEN DIVISION 1:51:15

19 Stock Dennis Pang Paddleboard 1 PB STOCK 60-99 GRANDMASTER MEN 1:52:04

20 Stock Govi Tillotson Paddleboard 3 PB STOCK 19-39 MALE STOCK CLAS 1:52:10

21 Stock Mark Eugenio Paddleboard 4 PB STOCK 50-59 MASTER MEN STOC 1:52:46

22 Stock John Hicks Paddleboard 4 PB STOCK 40-49 SENIOR MEN STOC 1:52:57

23 Stock Alexander Hossellman Paddleboard 4 PB STOCK 19-39 MALE STOCK CLAS 1:53:55

24 Stock Troe Herlong Paddleboard 5 PB STOCK 50-59 MASTER MEN STOC 1:54:01

25 UNL Clark Abbey Paddleboard 6 PB UNL MEN'S OPEN DIVISION 1:55:00

26 Stock Colleen Tessler Paddleboard 1 PB STOCK 19-39 FEMALE STOCK CL 1:56:49

27 Relay Kaiko Manson Paddleboard 3 PB JUNIOR RELAY 1:58:15

28 Stock Jonathan Chee Paddleboard 3 PB STOCK 01-18 Junior PDB STOC 1:58:53

29 12'6 Noah Hedrick Paddleboard 4 PB JUNIOR RELAY 2:00:08

30 Stock Joanna Bilancieri Paddleboard 2 PB STOCK 19-39 FEMALE STOCK CL 2:01:02

31 Stock Blair Thorndike Paddleboard 6 PB STOCK 50-59 MASTER MEN STOC 2:03:24

32 Stock Jon Wataoka Paddleboard 5 PB STOCK 40-49 SENIOR MEN STOC 2:13:51

33 UNL Elijah Ozimec Paddleboard 7 PB UNL MEN'S OPEN DIVISION 2:14:16

34 Stock Anna Togias Paddleboard 3 PB STOCK 19-39 FEMALE STOCK CL 2:21:17

35 Stock Kathryn Taylor Paddleboard 4 PB STOCK 19-39 FEMALE STOCK CL 2:21:45

36 UNL Wayne Gardener Paddleboard 8 PB UNL MEN'S OPEN DIVISION 2:22:14

37 Stock Michael Lorne Paddleboard 2 PB STOCK 60-99 GRANDMASTER MEN 2:30:52

38 Stock Mark Matheson Paddleboard 7 PB STOCK 50-59 MASTER MEN STOC 2:41:01 

SUP

Place Board Fname Lname Craft Divplace Division Time
1 UNL Kaeo Abbey Stand Up 1 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 1 1:23:20
2 12'6 Andrew Logreco Stand Up 1 SUP 12'6 & UNDER MEN 19-39 1:24:49
3 UNL Livio Menelau Stand Up 1 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 30 1:25:16
4 UNL Aaron Napoleon Stand Up 1 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 40 1:26:34
5 UNL Ingo Rademacher Stand Up 2 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 40 1:27:32
6 14'6 Christian Bradley Stand Up 1 SUP 14'6 & UNDER MALE 1-29 1:27:49
7 UNL Jimmy Fitt Stand Up 2 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 30 1:29:52
8 UNL Leleo Kinimaka Stand Up 1 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 50 1:29:56
9 UNL Beau Oliveira Stand Up 3 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 40 1:33:32
10 UNL Andrea Moller Stand Up 3 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 30 1:33:47
11 UNL Ed Wheeler Stand Up 4 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 40 1:34:24
12 12'6 Mo Freitas Stand Up 1 SUP JUNIOR MALE 1:34:35
13 14'6 Kione Dahlin Stand Up 1 SUP 14'6 & UNDER MALE 30-39 1:35:17
14 12'6 Riggs Napoleon Stand Up 2 SUP JUNIOR MALE 1:35:27
15 UNL James Martindale Stand Up 5 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 40 1:35:39
16 UNL Aaron Lui-Kwan Stand Up 2 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 1 1:36:35
17 14'6 Eugene Ancheta Stand Up 1 SUP 14'6 & UNDER SENIOR MALE 4 1:37:37
18 UNL Scott McPhail Stand Up 2 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 50 1:37:43
19 12'6 Alika Tom Stand Up 2 SUP 12'6 & UNDER MEN 19-39 1:37:52
20 UNL Andrew Ching Stand Up 3 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 1 1:37:54
21 14'6 Dale Hope Stand Up 1 SUP 14'6 & UNDER GRAND MASTER 1:38:48
22 14'6 Roberto Lopes Stand Up 2 SUP 14'6 & UNDER SENIOR MALE 4 1:38:48
23 14'6 Bonga Perkins Stand Up 3 SUP 14'6 & UNDER SENIOR MALE 4 1:39:01
24 14'6 Kane Pai Stand Up 2 SUP 14'6 & UNDER MALE 30-39 1:40:33
25 14'6 Mariko Strickland Lum Stand Up 1 SUP 14'6 & UNDER FEMALE 1-29 1:40:45
26 14'6 Samuel Chong Stand Up 3 SUP 14'6 & UNDER MALE 30-39 1:41:20
27 14'6 Kathy Shipman Stand Up 1 SUP 14'6 & UNDER MASTER FEMALE 1:41:41
28 14'6 Michael Murphy Stand Up 4 SUP 14'6 & UNDER MALE 30-39 1:41:50
29 UNL Brad Feldman Stand Up 3 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 50 1:42:12
30 12'6 Kamuela Aea Stand Up 1 SUP 12'6 & UNDER MASTERS MALE 1:42:26
31 14'6 Warwick Gray Stand Up 1 SUP 14'6 & UNDER MASTER MALE 5 1:42:30
32 UNL Jenn Lee Stand Up 4 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 30 1:43:04
33 12'6 Kjell Van Sice Stand Up 3 SUP JUNIOR MALE 1:43:22
34 14'6 Kevin Seid Stand Up 4 SUP 14'6 & UNDER SENIOR MALE 4 1:44:25
35 12'6 Kent Kam Stand Up 2 SUP 12'6 & UNDER MASTERS MALE 1:45:10
36 12'6 Evann Yamada Stand Up 3 SUP 12'6 & UNDER MEN 19-39 1:45:14
37 UNL Don Lui-Kwan Stand Up 6 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 40 1:45:24
38 UNL Jon Lui-Kwan Stand Up 7 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 40 1:46:41
39 14'6 Layne Owen Stand Up 5 SUP 14'6 & UNDER SENIOR MALE 4 1:46:42
40 UNL Douglas Legrande Stand Up 1 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 60 1:47:02
41 12'6 Daniel Kereopa Stand Up 4 SUP 12'6 & UNDER MEN 19-39 1:47:19
42 12'6 Lucas Won Stand Up 3 SUP 12'6 & UNDER MASTERS MALE 1:47:30
43 14'6 Cory Lar Rieu Stand Up 2 SUP 14'6 & UNDER MASTER MALE 5 1:47:45
44 14'6 David Cordell Stand Up 3 SUP 14'6 & UNDER MASTER MALE 5 1:49:05
45 14'6 Robert Picayo Stand Up 5 SUP 14'6 & UNDER MALE 30-39 1:49:23
46 12'6 Jacy Shimahara Stand Up 4 SUP JUNIOR MALE 1:49:38
47 14'6 Aaron Sundberg Stand Up 6 SUP 14'6 & UNDER MALE 30-39 1:49:59
48 14'6 Albert Verdadero Stand Up 6 SUP 14'6 & UNDER SENIOR MALE 4 1:51:24
49 14'6 Laura Birse Stand Up 1 SUP 14'6 & UNDER FEMALE 30-39 1:51:31
50 14'6 Matt Carreras Stand Up 7 SUP 14'6 & UNDER SENIOR MALE 4 1:52:08
51 14'6 Kelly Tam Sing Stand Up 8 SUP 14'6 & UNDER SENIOR MALE 4 1:52:50
52 Jr. Halie Harrison Stand Up 1 SUP Junior FEMALE 12-18 1:53:16
53 14'6 Jack Dyson Stand Up 2 SUP 14'6 & UNDER GRAND MASTER 1:53:32
54 14'6 Gerry Mosel Stand Up 3 SUP 14'6 & UNDER GRAND MASTER 1:54:48
55 UNL Carlo Prado Stand Up 8 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 40 1:55:05
56 12'6 Paul Zacharias Stand Up 4 SUP 12'6 & UNDER MASTERS MALE 1:56:26
57 14'6 Bodo Vaan Der Leeden Stand Up 4 SUP 14'6 & UNDER GRAND MASTER 1:57:04
58 14'6 Randall Shibuya Stand Up 4 SUP 14'6 & UNDER MASTER MALE 5 1:57:33
59 12'6 Dalbert Jr. Rivera Stand Up 5 SUP JUNIOR MALE 1:57:47
60 12'6 Kevin Eraser Stand Up 5 SUP 12'6 & UNDER MASTERS MALE 2:00:17
61 12'6 Gary Goldstein Stand Up 6 SUP 12'6 & UNDER MASTERS MALE 2:02:07
62 UNL Beau Hodge Stand Up 4 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 50 2:02:42
63 14'6 John Abramson Stand Up 5 SUP 14'6 & UNDER MASTER MALE 5 2:03:09
64 14'6 Jason Goyanko Stand Up 7 SUP 14'6 & UNDER MALE 30-39 2:04:43
65 12'6 Marj Takabayashi Stand Up 1 SUP 12'6 & UNDER FEMALE 40-UP 2:04:46
66 12'6 Ed Price Stand Up 7 SUP 12'6 & UNDER MASTERS MALE 2:04:59
67 12'6 Kevin Kondo Stand Up 1 SUP 12'6 & UNDER MEN 60-UP 2:06:28
68 12'6 Ronald Reyes Stand Up 5 SUP 12'6 & UNDER MEN 19-39 2:07:03
69 12'6 John Carper Stand Up 2 SUP 12'6 & UNDER MEN 60-UP 2:08:22
70 UNL Carolyn Annerud Stand Up 5 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 50 2:09:56
71 14'6 Jeff Thomas Stand Up 9 SUP 14'6 & UNDER SENIOR MALE 4 2:11:57
72 12'6 Peg Tatum Stand Up 2 SUP 12'6 & UNDER FEMALE 40-UP 2:13:13
73 12'6 John Regis Stand Up 8 SUP 12'6 & UNDER MASTERS MALE 2:14:02
74 UNL Mark Dayao Stand Up 9 SUP 14'6 UNLIMITED W/RUDDER 40 2:14:09
75 14'6 Verna Sukumaran Stand Up 2 SUP 14'6 & UNDER MASTER FEMALE 2:14:54
76 12'6 Armando Colucci Stand Up 6 SUP 12'6 & UNDER MEN 19-39 2:15:59
77 12'6 Shane Sakai Stand Up 9 SUP 12'6 & UNDER MASTERS MALE 2:16:00
78 14'6 Jeremy Debie Stand Up 8 SUP 14'6 & UNDER MALE 30-39 2:19:44
79 12'6 Gilbert Baez Stand Up 10 SUP 12'6 & UNDER MASTERS MALE 2:20:03
80 14'6 Edward Nugent Stand Up 10 SUP 14'6 & UNDER SENIOR MALE 4 2:22:18
81 14'6 Audrey Lee Stand Up 3 SUP 14'6 & UNDER MASTER FEMALE 2:22:45
82 Jr. Seachelle Rivera Stand Up 2 SUP Junior FEMALE 12-18 2:24:40
83 14'6 Kevin Kahikina Stand Up 6 SUP 14'6 & UNDER MASTER MALE 5 2:25:17
84 12'6 Bruce Nagel Stand Up 3 SUP 12'6 & UNDER MEN 60-UP 2:26:45
85 14'6 Brian Metcalf Stand Up 7 SUP 14'6 & UNDER MASTER MALE 5 2:27:28
86 14'6 Gabriela Castro Stand Up 4 SUP 14'6 & UNDER MASTER FEMALE 2:30:50
87 12'6 Viadana Arza Stand Up 1 SUP 12'6 & UNDER FEMALE 19-39 2:32:50


 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>