« 2013 Waikiki Roughwater Swim ~ Results | Main | 2013 Haleiwa Joe's Labor Day Paddleboard Race ~ Results »
Monday
Sep022013

2013 Queen Lili'uokalani Race - OC1, OC2, OC6 & Double Hull ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the

Queen Lili'uokalani Canoe Race 

The results of the OC1, OC2, OC6, OC12 (Double Hull) and SUP races held September 1st are:

Men's:
       Place  Name                                       Time
 OC6 17-18 Male
           1  N. A. C. 2                                :35:08       
           2  N. A. C. 1                                :44:09       
 OC1 1-18 Male
           1  Jason Fowler                              :40:09       
           2  Kade Pelekane                             :41:05       
           3  Haaheo Kaiawe                             :41:12       
 OC1 19-39 Male
           1  Vetearui Tavotaha                         :33:36       
           2  Nolan Keakua                              :33:40       
           3  Noel Temanupaioura                        :36:19       
           4  Sean Arellano                             :37:43       
           5  Paddling For Hope                         :37:53       
           6  Puni Freitas                              :38:05       
           7  Chad Alcos                                :38:58       
           8  Tyde Spencer                              :39:09       
           9  Nick Matsuoka                             :39:19       
          10  Rhinehart Jensen                          :40:22       
          11  Shane Kalaniopio                          :40:54       
          12  Jason Loo                                 :41:33       
          13  Colton Williford                          :42:05       
          14  Ben Smillie                               :42:34       
 OC1 40-49 Male
           1  Richmond Teva                             :35:51       
           2  Nue Younderian                            :36:37       
           3  Theron Ogata                              :37:03       
           4  James Hill                                :37:16       
           5  Willy Pea                                 :37:21       
           6  Troy Parker Bailey                        :37:26       
           7  Andy Witherspoon                          :37:38       
           8  Sean Kaawa                                :37:52       
           9  Tyron Nicolas                             :38:21       
          10  Mike Weiss                                :40:02       
          11  Alexandra De Miranda                      :43:19       
          12  Hiram Anakalea                            :44:38       
 OC1 50-59 Male
           1  Steve Cole                                :36:45       
           2  Hunter Anderson                           :36:49       
           3  Ken Denton                                :37:06       
           4  Jeff King                                 :38:07       
           5  Dave Seghorn                              :40:32       
           6  Craig Allind                              :41:50       
           7  Dan White                                 :51:21       
 OC1 60-69 Male
           1  Bob Stewart                               :38:47       
           2  Mel Pahole                                :39:11       
           3  Eric Soo                                  :39:14       
           4  Jon Amundson                              :39:23       
           5  Malama Chamberlin                         :42:23       
           6  Craighton Handley                         :45:34       
 OC2 Open Male
           1  Teku Rio Teraheke Yves                    :33:22       
           2  Terumia Tapaka Guilloux Steeve            :34:45       
           3  Maitland Akau Michael Akau                :35:27       
           4  Kerry Ione Pati Koehnen-Sun               :36:13       
           5  Mamatui Euti Tehahe Roland                :38:31       
           6  Jacob Garcia Riley Gokan                  :52:40       
 OC2 50+ Male
           1  Grant Kojima Scott Ferry                  :34:22       
           2  Lance Kahn Ken Crosby                     :35:41       
           3  Team Paddle Me                            :37:09       
           4  Mac Amos Mike Woodbury                    :41:30       
 DH 18-39 Male
           1  Hono'ura                                  :30:05       
           2  Olukai                                    :30:32       
           3  Kamehameha Hilo 2                         :31:16       
           4  GRPC                                      :31:42       
           5  Koa Kai II                                :32:52       
           6  Kai E Hitu 2                              :33:44       
           7  Niumalu                                   :35:20       
 DH 40-49 Male
           1  Kai E Hitu 1                              :31:56       
           2  Dana Outrigger Kane                       :33:14       
 DH 50-59 Male
           1  Seattle Outrigger                         :33:24       
           2  Kanaka                                    :35:05       
           3  Keaukaha 50's                             :36:14       
 DH 60+ Male
           1  Da Fossils                                :32:41       
           2  Keauhou CC                                :34:10       
           3  Maui Kupuna                               :35:24       
           4  Anuenue                                   :37:25       
                                  Stock Class   
 19 - 29 Male
           1  Bullet Obra                               :26:42       
           2  Evan Obra                                 :28:38       
 30 - 39 Male
           1  Kaleo Ka'aihue                            :27:39       
           2  Rodney Palafox                            :34:04       
           3  Abra Shouse                               :37:06       
           4  Jacob Schneider                           :40:07       
 40 - 49 Male
           1  Joey Napoleon                             :29:47       
           2  Reggie Balidoy                            :29:48       
           3  Guy Yamada                                :30:41       
           4  Keith Cabral                              :32:02       
           5  Juan Cruz                                 :33:27       
           6  Jim Collins                               :35:45       
           7  James Mahuna                              :39:15       
 50 - 59 Male
           1  Charles Lieu                              :30:13       
           2  Les Hopper                                :31:17       
           3  Bill Dominao                              :34:17       
 60 - 69 Male
           1  Chief H                                   :33:49       
           2  Mike Prohorott                            :40:36       
                                   Unlimited    
 14' Male
           1  Mel Ahlo                                  :43:23       
           2  Raydon Vasquez                            :44:54       
           3  Drift Wood                                :45:58       
 16' & UP Male
           1  Dylan Lacy                                :37:55       
Women's:
       Place  Name                                       Time
 OC6 1-16 Female
           1  Niumalu #1                                :39:55       
           2  Niumalu #2                                :43:10       
 OC6 17-18 Female
           1  N. A. C. Wahine                           :38:52       
 OC1 1-18 Female
           1  Nani Wong                                 :56:35       
 OC1 19-39 Female
           1  Melanie Canard                            :39:52       
           2  Andrea Pleven                             :42:27       
 OC1 40-49 Female
           1  Tara Hastings                             :44:38       
 OC1 50-59 Female
           1  Kim Rowe                                  :41:14       
           2  Carolyn Thomas                            :42:13       
           3  Jackie Bell                               :43:02       
           4  Heather Taylor                            :44:59       
           5  Annie Bolding                             :47:48       
           6  Toni Bushong                              :48:11       
 OC2 Open Female
           1  Magda Carey Fiona Van ammers              :38:08       
           2  Laurel Archer Jacinta Sheridan            :38:54       
           3  Maile Corpman Tita Yorkman                :42:47       
           4  L. Rutherford L. Kairau                   :43:01       
           5  Jennifer Kalili Rebekah Mersburg          :43:16       
           6  Brandi Plank Paulene Choy                 :49:17       
 OC2 50+ Female
           1  G. Nickulas S. Gurtler                    :44:02       
           2  M. Coulombe R. Newman                     :44:06       
 DH 18-39 Female
           1  GRPC #1                                   :35:06       
           2  Kawaihae CC 6                             :35:49       
           3  Laeula O Kai Wahine                       :36:12       
           4  Kai E Hitu II                             :36:28       
           5  Salish Slani Va'a                         :37:20       
           6  Waikiki Beach Boys                        :37:31       
           7  Hanalei CC                                :37:37       
           8  Kamehameha Hilo 1                         :38:04       
           9  Koa Kai I                                 :38:19       
          10  Cronulla/Koa Kai                          :39:09       
          11  San Diego OCC                             :39:22       
          12  Ocean Rei                                 :40:06       
 DH 40-49 Female
           1  Oxnard Canoe & Kayak                      :37:18       
           2  Kai E Hitu I                              :37:43       
           3  Wai Nui O Kanaka                          :37:58       
           4  Babes On Waves                            :41:47       
 DH 50-59 Female
           1  Keauhou 50's                              :36:53       
           2  Kihei                                     :37:10       
           3  Dana Outrigger                            :38:44       
           4  Pu'uwai                                   :38:51       
           5  Kawaihae CC 7                             :39:54       
           6  Keaukaha CC 50's                          :40:22       
 DH 60+ Female
           1  Keauhou                                   :38:40       
           2  Kiwi-Can                                  :39:35       
           3  Panamuna Wahine                           :39:45       
           4  Hawaiian CC                               :40:37       
           5  Hui Nalu                                  :45:14       
           6  Kaneohe Canoe Club                        :47:30       
 No Division Female
           1  No Name                                   :56:33       
                                  Stock Class   
 30 - 39 Female
           1  Kahea Waiwaiole                           :30:58       
           2  Donica Shouse                             :34:26       
 40 - 49 Female
           1  Marjorie Kahookele-Pea                    :32:34       
           2  Tammy Hipa-Napoleon                       :34:10       
           3  Cindy Wright                              :35:49       
           4  Andrea Conrad                             :36:39       
           5  Michelle Dominao                          :41:57       
 50 - 59 Female
           1  Victoria Tahayesu                         :36:30       
           2  Laura Gharazeddine                        :45:58       
           3  Linda Vandervoort                         :47:39       
                                   Unlimited    
 14' Female
           1  Paddling For Hope                         :50:42       
Mixed:
       Place  Name                                      Time
 OC6 Mixed
           1  Kilohana                                  :44:44       
 OC2 Open
           1  Shaun Rodrigues Ron Barron                :37:07       
 OC2 Mixed Open
           1  Nicole Holbrook Andy Penny                :34:12       
           2  Jenny Tanaka Shaka Tanaka                 :35:26       
           3  Kristina Doughe Lee Moyers                :36:10       
           4  Michael Akau Noelani Spencer              :36:54       
           5  Tyde Spencer Meleana Spencer              :39:37       
           6  Wendell Kaiawe Aulike Kaiawe              :41:07       
 OC2 Mixed 40+
           1  Willy Pea Marjorie Kahookele-Pea          :35:12       
           2  Lori  Baldado Bubba Baldado               :38:52       
           3  Birgit Meister Nigel Draper               :38:57       
           4  Kristy Hardy Shannon Hardy                :39:34       
           5  Hawelu Alonzo Cheree Rapozo               :41:17       
           6  Annie Allen Vic Allen                     :41:47       
           7  Kawika Yahiro Sandra Yahiro               :42:38       
 DH Mixed Open
           1  False Creek                               :32:54       
           2  Kai E Hitu 3                              :33:34       
           3  Singapore 2                               :34:25       
           4  Laeula O Kai                              :34:35       
           5  Proud Mary                                :35:46       
           6  FRVS Frankfurt                            :36:05       
           7  Singapore 3                               :36:40       
           8  Kapolioka 'Ehukai OCC                     :37:05       
           9  D.O.C.C                                   :37:13       
          10  Team Nohea                                :37:15       
          11  Hui Lokahi O Ke Kai                       :37:17       
          12  New Hopo                                  :37:23       
          13  Salish Slani Va'a Mix                     :37:45       
          14  Dragon Zone                               :38:06       
          15  12 Pack                                   :38:28       
          16  Ikuna Koa                                 :38:51       
          17  Calgary Canoe Club                        :38:56       
          18  Kilohana Mixed                            :40:18       
          19  Pure Light                                :40:48       
          20  Kilauea                                   :41:32       
          21  Keaukaha CC                               :42:30       
          22  Waikoloa CC                               :42:55       
 DH Mixed 40+
           1  Panamuna                                  :33:42       
           2  Kailua CC                                 :34:03       
           3  Surfpark                                  :34:07       
           4  Kawaihae CC 8                             :35:24       
           5  Na Kai e Walu Masters                     :35:38       
           6  Keahiakahoe                               :35:45       
           7  GRPC III                                  :38:01       
           8  Pitwater                                  :38:35       
           9  Ohana Wa'a                                :39:30       
          10  Dragon Zone 40's                          :40:01       
          11  Keauhou Canoe Club                        :40:17       

 


PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>