« 2013 Ironkids Keiki Dip-N-Dash | Main | 2013 PATH Run »
Sunday
Sep292013

2013 Hulakai Race to Fitness ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the Hulakai Race to Fitness

The overall results are:

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age            Division            Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     51:11   7:18.7    343  Bruce/Hunter Ayau/anderson       0  M OC 2 Open                        1    M     1
    2     54:02   7:43.1    350  Puni Freitas                     0  M OC-1 17-39                       1    M     2
    3     54:17   7:45.3    375  Jace Faufata                     0  M OC-1 17-39                       2    M     3
    4     54:43   7:49.0    349  Ken Tanaka                       0  M OC-1 17-39                       3    M     4
    5     54:52   7:50.3    372  Aaron Makaimoku                  0  M Surf Ski Open                    1    M     5
    6     55:06   7:52.3    361  Ivan Mcivor                      0  M Surf Ski Open                    2    M     6
    7     55:27   7:55.3    323  Mike Dowsett                     0  M OC-1 17-39                       4    M     7
    8     55:50   7:58.6    356  Keone Au                         0  M OC-1 17-39                       5    M     8
    9     56:08   8:01.1    305  Theodore/Rodney Lai/Tarpley      0  M OC 2 Open                        2    M     9
   10     56:49   8:07.0    366  George Abood                     0  M Surf Ski Open                    3    M    10
   11     57:08   8:09.7    314  Sean Arellano                    0  M OC-1 17-39                       6    M    11
   12     57:48   8:15.4    322  Tyde Spencer                     0  M OC-1 17-39                       7    M    12
   13     58:00   8:17.1    347  Cheryl/Nicki Villegas/Enos       0  W OC 2 Open                        1    M    13
   14     58:07   8:18.1    365  Lambert Leeloy                   0  M Surf Ski Open                    4    M    14
   15     58:09   8:18.4    352  Derek Park                       0  M OC-1 17-39                       8    M    15
   16     58:37   8:22.4    300  Robert/Gary Vatter/Capri         0  M OC 2 Open                        3    M    16
   17     58:42   8:23.1    312  Spencer Lavea                    0  M OC-1 50-59                       1    M    17
   18     59:24   8:29.1    310  Kade Pelekane                    0  M OC-1 12-16                       1    M    18
   19     59:26   8:29.4    200  Bullet Obra                      0  M Unlimited Sup 14' 50 under       1    M    19
   20     59:36   8:30.9    330  Daniel Legler                    0  M OC-1 40-49                       1    M    20
   21   1:00:03   8:34.7    307  Linny Cox                        0  M OC-1 50-59                       2    M    21
   22   1:00:10   8:35.7    369  Kane Dela Cruz                   0  M OC-1 17-39                       9    M    22
   23   1:00:26   8:38.0    318  Michael Oshaughnessy             0  M OC-1 60 Plus                     1    M    23
   24   1:00:42   8:40.3    309  Gabriel Pelekane                 0  M OC-1 40-49                       2    M    24
   25   1:00:45   8:40.7    328  Chris Grogan                     0  M OC-1 60 Plus                     2    M    25
   26   1:01:07   8:43.9    354  Alisa Prendergast                0  W OC-1 40-49                       1    F     1
   27   1:01:31   8:47.3    329  Scott Ferry                      0  M OC-1 50-59                       3    M    26
   28   1:01:40   8:48.6    339  Haaheo Kaiawe                    0  M OC-1 12-16                       2    M    27
   29   1:01:58   8:51.1    319  Mel Pauole                       0  M OC-1 60 Plus                     3    M    28
   30   1:02:12   8:53.1    304  Sheila/Kainoa Cadaoas/Lavea      0  W OC 2 Open                        2    F     2
   31   1:02:19   8:54.1    370  Mel Kelekolio                    0  W OC-1 40-49                       2    F     3
   32   1:02:32   8:56.0    342  Jensen Rhinehart                 0  M OC-1 17-39                      10    M    29
   33   1:02:39   8:57.0    364  Mana Bailado                     0  M OC-1 17-39                      11    M    30
   34   1:03:19   9:02.7    331  Hi ilei Aldridge                 0  W OC-1 17-39                       1    F     4
   35   1:04:07   9:09.6    341  Lora Schroder Sakai              0  W OC-1 17-39                       2    F     5
   36   1:04:14   9:10.6    338  Wendell Kaiawe                   0  M OC-1 40-49                       3    M    31
   37   1:04:38   9:14.0    326  David Okita                      0  M OC-1 50-59                       4    M    32
   38   1:04:54   9:16.3    334  Nue Youderian                    0  M Rudderless Open                  1    M    33
   39   1:05:23   9:20.4    355  Pete/Peter Greenwell/Lasich      0  M OC 2 Open                        4    M    34
   40   1:05:30   9:21.4    207  Jerry Bess                       0  M Unlimited Sup 14' 50 under       2    M    35
   41   1:05:43   9:23.3    346  Bruce Clifford                   0  M OC-1 60 Plus                     4    M    36
   42   1:05:49   9:24.1    363  Nolan Chock                      0  M OC-1 60 Plus                     5    M    37
   43   1:06:31   9:30.1    332  Stanton Corotan                  0  M OC-1 50-59                       5    M    38
   44   1:06:53   9:33.3    302  Kehau/Nolan Brown/Correa         0  M OC 2 Open                        5    M    39
   45   1:07:40   9:40.0    316  Dillan Wheeler                   0  M OC-1 17-39                      12    M    40
   46   1:07:48   9:41.1    335  Patty Earnee                     0  W OC-1 60 Plus                     1    F     6
   47   1:07:52   9:41.7    371  Tia Ulusaleilupe                 0  W OC-1 40-49                       3    F     7
   48   1:07:58   9:42.6    324  Kerry Long                       0  M OC-1 50-59                       6    M    41
   49   1:08:16   9:45.1    306  Kathleen/Leila Leahy/Daim        0  W OC 2 Open                        3    M    42
   50   1:08:27   9:46.7    231  Dylan Lacy                       0  M Unlimited Sup 16' 50 under       1    M    43
   51   1:08:36   9:48.0    205  Dallas Oshaughnessy              0  M Unlimited Sup 16' 50 under       2    M    44
   52   1:08:56   9:50.9    358  Daniel Mersburgh                 0  M OC-1 40-49                       4    M    45
   53   1:09:19   9:54.1    333  Craig Allind                     0  M OC-1 50-59                       7    M    46
   54   1:09:33   9:56.1    311  Jim Mezzaslma                    0  M OC-1 50-59                       8    M    47
   55   1:10:08  10:01.1    317  Susan Oshaughnessy               0  W OC-1 50-59                       1    F     8
   56   1:10:14  10:02.0    232  Kainoa Hauanio                   0  M Unlimited Sup 14' 50 under       3    M    48
   57   1:10:18  10:02.6    301  Nancye Capri                     0  W OC-1 50-59                       2    F     9
   58   1:10:48  10:06.9    374  Kaleo/Kien Gambill/Averio        0  M OC 2 Open                        6    M    49
   59   1:11:09  10:09.9    313  Iokepa Perez-Juarez-Aponte       0  M OC-1 12-16                       3    M    50
   60   1:11:50  10:15.7    203  Jeff Okuna                       0  M Unlimited Sup 16' 50 under       3    M    51
   61   1:12:11  10:18.7    336  Carol Farkas                     0  W OC-1 50-59                       3    F    10
   62   1:12:33  10:21.9    212  Mel Ahlo                         0  M Unlimited Sup 16' 50 under       4    M    52
   63   1:12:45  10:23.6    204  Kenny Shamel                     0  M Unlimited Sup 16' 51 up          1    M    53
   64   1:13:40  10:31.4    360  Rebekah Mersburgh                0  W Surf Ski Open                    1    M    54
   65   1:14:00  10:34.3    368  Malia Caravalho                  0  W OC-1 40-49                       4    F    11
   66   1:14:24  10:37.7    340  Gary/Kary Medina/Medina          0  Mixed OC 2 Open                    1    M    55
   67   1:14:28  10:38.3    206  Paul Tucker                      0  M Unlimited Sup 14' 50 under       4    M    56
   68   1:15:15  10:45.0    325  Tanya Beirne                     0  W OC-1 50-59                       4    F    12
   69   1:15:53  10:50.4    351  Scott Grainger                   0  M OC-1 40-49                       5    M    57
   70   1:15:57  10:51.0    337  Chris/Leslie Hardenbrook/Sears   0  Mixed OC 2 Open                    2    M    58
   71   1:16:11  10:53.0    327  Erin Foley                       0  W OC-1 17-39                       3    F    13
   72   1:17:43  11:06.3    117  Kaleo Kaaihue                    0  M SUP Stock 12-6'under 17-39       1    M    59
   73   1:18:13  11:10.4    303  Eddie/Craighton Gallano/Hanaley  0  M OC 2 Open                        7    M    60
   74   1:18:33  11:13.3    315  Nathan Pallett                   0  M OC-1 17-39                      13    M    61
   75   1:18:39  11:14.2    149  Kanekawaiola Pai                 0  M SUP Stock 12-6'under 40-49       1    M    62
   76   1:19:20  11:20.0    362  Kekai Gladden                    0  M SUP Stock 12-6'under 17-39       2    M    63
   77   1:19:27  11:21.0    201  James Hanley                     0  M Unlimited Sup 16' 51 up          2    M    64
   78   1:20:19  11:28.4    151  Landon Opunui                    0  M Unlimited Sup 14' 50 under       5    M    65
   79   1:20:35  11:30.7    373  Tyson Yoshizum                   0  M OC-1 17-39                      14    M    66
   80   1:20:47  11:32.4    208  Guy Yamada                       0  M Unlimited Sup 16' 50 under       5    M    67
   81   1:21:06  11:35.1    308  Daniel Gonzales                  0  M OC-1 60 Plus                     6    M    68
   82   1:21:07  11:35.3    215  Kenny Kahalioum                  0  M Unlimited Sup 16' 50 under       6    M    69
   83   1:21:31  11:38.7    321  Ian Kalili                       0  M OC-1 40-49                       6    M    70
   84   1:22:10  11:44.3    348  Ameto Stevens                    0  M OC-1 40-49                       7    M    71
   85   1:22:46  11:49.4    202  Raydon Vasquez                   0  M Unlimited Sup 14' 50 under       6    M    72
   86   1:23:43  11:57.6    150  Black Abraham                    0  M SUP Stock 12-6'under 40-49       2    M    73
   87   1:24:02  12:00.3    367  Anita Tatum                      0  W OC-1 50-59                       5    M    74
   88   1:24:49  12:07.0    209  Ded Phish                        0  M Unlimited Sup 14' 51 up          1    M    75
   89   1:25:52  12:16.0    320  Jennifer Kalili                  0  W OC-1 17-39                       4    F    14
   90   1:26:37  12:22.4    345  Dan White                        0  M OC-1 50-59                       9    M    76
   91   1:26:58  12:25.4    233  Kevin Tarpley                    0  M Unlimited Sup 16' 51 up          3    M    77
   92   1:27:26  12:29.4    214  Jarett Waipa                     0  M Unlimited Sup 14' 50 under       7    M    78
   93   1:28:28  12:38.4    110  Edgan Tuliao                     0  M SUP Stock 12-6'under 40-49       3    M    79
   94   1:28:53  12:41.9    210  Kiki Urbano-pepee                0  M Unlimited Sup 14' 50 under       8    M    80
   95   1:31:13  13:01.9    107  Jeffery Case                     0  M SUP Stock 12-6'under 50-59       1    M    81
   96   1:32:08  13:09.7    120  Charles Lira                     0  M SUP Stock 12-6'under 50-59       2    M    82
   97   1:33:24  13:20.6    119  Abra Shouse                      0  M SUP Stock 12-6'under 17-39       3    M    83
   98   1:34:47  13:32.4    213  Chief Hanakahi                   0  M Unlimited Sup 16' 51 up          4    M    84
   99   1:35:02  13:34.6    101  Rodney Palafox                   0  M SUP Stock 12-6'under 17-39       4    M    85
  100   1:35:22  13:37.4    125  Charles Kaili                    0  M SUP Stock 12-6'under 40-49       4    M    86
  101   1:36:23  13:46.3    108  RD Watters                       0  M SUP Stock 12-6'under 17-39       5    M    87
  102   1:37:47  13:58.2    105  Alan Mitsuyoshi                  0  M SUP Stock 12-6'under 60 plus     1    M    88
  103   1:37:57  13:59.6    234  Carolyn Thomas                   0  W SUP Stock 12-6'under 50-59       1    F    15
  104   1:38:45  14:06.4    115  Barney Beach                     0  M SUP Stock 12-6'under 50-59       3    M    89
  105   1:40:31  14:21.7    104  Dennis Coghill                   0  M SUP Stock 12-6'under 50-59       4    M    90
  106   1:40:37  14:22.5    106  Jennifer Randall                 0  W SUP Stock 12-6'under 40-49       1    F    16
  107   1:41:05  14:26.6    147  Marty Smith                      0  M SUP Stock 12-6'under 50-59       5    M    91
  108   1:41:18  14:28.4    114  Samuel Alexandel                 0  M SUP Stock 12-6'under 17-39       6    M    92
  109   1:41:43  14:32.0    127  Bob Bischoff                     0  M SUP Stock 12-6'under 40-49       5    M    93
  110   1:42:11  14:36.0    144  Dan Sprague                      0  M SUP Stock 12-6'under 50-59       6    M    94
  111   1:42:32  14:38.9    103  Ben Garner                       0  M SUP Stock 12-6'under 17-39       7    M    95
  112   1:42:34  14:39.3    102  Kenny Breitenbach                0  M SUP Stock 12-6'under 50-59       7    M    96
  113   1:42:50  14:41.4    116  Craig Powell                     0  M SUP Stock 12-6'under 60 plus     2    M    97
  114   1:44:23  14:54.8    111  Gerald Akana                     0  M SUP Stock 12-6'under 60 plus     3    M    98
  115   1:45:32  15:04.7    126  Farzin Faridi                    0  M SUP Stock 12-6'under 50-59       8    M    99
  116   1:46:26  15:12.3    118  Donica Shouse                    0  W SUP Stock 12-6'under 17-39       1    F    17
  117   1:48:13  15:27.6    148  Nick Smith                       0  M SUP Stock 12-6'under 17-39       8    M   100
  118   1:48:19  15:28.4    357  Ruthie Mersburgh                 0  W OC-1 12-16                       1    F    18
  119   1:48:31  15:30.1    359  Charlene Mersburgh               0  W OC-1 40-49                       5    F    19
  120   1:51:44  15:57.7    216  Ralph Snively                    0  M Unlimited Sup 14' 51 up          2    M   101
  121   1:52:12  16:01.7    112  Sadie Seymour                    0  W SUP Stock 12-6'under 40-49       2    F    20
  122   1:52:54  16:07.7    109  Mike Prohoroff                   0  M SUP Stock 12-6'under 60 plus     4    M   102
  123   1:53:22  16:11.8    344  Jon Sakata                       0  M SUP Stock 12-6'under 50-59       9    M   103
  124   1:54:05  16:17.9    121  Rhonda Pollard                   0  W SUP Stock 12-6'under 40-49       3    F    21
  125   1:54:40  16:22.9    100  Keith Caloral                    0  M Prone Open                       1    M   104
  126   1:56:24  16:37.7    143  Kealii German                    0  M SUP Stock 12-6'under 17-39       9    M   105
  127   1:59:03  17:00.5    122  Manu Jewell                      0  W SUP Stock 12-6'under 50-59       2    F    22
  128   2:00:27  17:12.4    146  Jim Scheider                     0  M SUP Stock 12-6'under 40-49       6    M   106
  129   2:07:08  18:09.8    145  Scott Jewsbury                   0  M SUP Stock 12-6'under 40-49       7    M   107
  130   2:08:01  18:17.4    123  Benjamin Gorospe                 0  M SUP Stock 12-6'under 60 plus     5    M   108

Division Results

Male

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     51:11   7:18.7    343  Bruce/Hunter Ayau/anderson       0
    2     54:02   7:43.1    350  Puni Freitas                     0
    3     54:17   7:45.3    375  Jace Faufata                     0
    4     54:43   7:49.0    349  Ken Tanaka                       0
    5     54:52   7:50.3    372  Aaron Makaimoku                  0
    6     55:06   7:52.3    361  Ivan Mcivor                      0
    7     55:27   7:55.3    323  Mike Dowsett                     0
    8     55:50   7:58.6    356  Keone Au                         0
    9     56:08   8:01.1    305  Theodore/Rodney Lai/Tarpley      0
   10     56:49   8:07.0    366  George Abood                     0
   11     57:08   8:09.7    314  Sean Arellano                    0
   12     57:48   8:15.4    322  Tyde Spencer                     0
   13     58:00   8:17.1    347  Cheryl/Nicki Villegas/Enos       0
   14     58:07   8:18.1    365  Lambert Leeloy                   0
   15     58:09   8:18.4    352  Derek Park                       0
   16     58:37   8:22.4    300  Robert/Gary Vatter/Capri         0
   17     58:42   8:23.1    312  Spencer Lavea                    0
   18     59:24   8:29.1    310  Kade Pelekane                    0
   19     59:26   8:29.4    200  Bullet Obra                      0
   20     59:36   8:30.9    330  Daniel Legler                    0
   21   1:00:03   8:34.7    307  Linny Cox                        0
   22   1:00:10   8:35.7    369  Kane Dela Cruz                   0
   23   1:00:26   8:38.0    318  Michael Oshaughnessy             0
   24   1:00:42   8:40.3    309  Gabriel Pelekane                 0
   25   1:00:45   8:40.7    328  Chris Grogan                     0
   26   1:01:31   8:47.3    329  Scott Ferry                      0
   27   1:01:40   8:48.6    339  Haaheo Kaiawe                    0
   28   1:01:58   8:51.1    319  Mel Pauole                       0
   29   1:02:32   8:56.0    342  Jensen Rhinehart                 0
   30   1:02:39   8:57.0    364  Mana Bailado                     0
   31   1:04:14   9:10.6    338  Wendell Kaiawe                   0
   32   1:04:38   9:14.0    326  David Okita                      0
   33   1:04:54   9:16.3    334  Nue Youderian                    0
   34   1:05:23   9:20.4    355  Pete/Peter Greenwell/Lasich      0
   35   1:05:30   9:21.4    207  Jerry Bess                       0
   36   1:05:43   9:23.3    346  Bruce Clifford                   0
   37   1:05:49   9:24.1    363  Nolan Chock                      0
   38   1:06:31   9:30.1    332  Stanton Corotan                  0
   39   1:06:53   9:33.3    302  Kehau/Nolan Brown/Correa         0
   40   1:07:40   9:40.0    316  Dillan Wheeler                   0
   41   1:07:58   9:42.6    324  Kerry Long                       0
   42   1:08:16   9:45.1    306  Kathleen/Leila Leahy/Daim        0
   43   1:08:27   9:46.7    231  Dylan Lacy                       0
   44   1:08:36   9:48.0    205  Dallas Oshaughnessy              0
   45   1:08:56   9:50.9    358  Daniel Mersburgh                 0
   46   1:09:19   9:54.1    333  Craig Allind                     0
   47   1:09:33   9:56.1    311  Jim Mezzaslma                    0
   48   1:10:14  10:02.0    232  Kainoa Hauanio                   0
   49   1:10:48  10:06.9    374  Kaleo/Kien Gambill/Averio        0
   50   1:11:09  10:09.9    313  Iokepa Perez-Juarez-Aponte       0
   51   1:11:50  10:15.7    203  Jeff Okuna                       0
   52   1:12:33  10:21.9    212  Mel Ahlo                         0
   53   1:12:45  10:23.6    204  Kenny Shamel                     0
   54   1:13:40  10:31.4    360  Rebekah Mersburgh                0
   55   1:14:24  10:37.7    340  Gary/Kary Medina/Medina          0
   56   1:14:28  10:38.3    206  Paul Tucker                      0
   57   1:15:53  10:50.4    351  Scott Grainger                   0
   58   1:15:57  10:51.0    337  Chris/Leslie Hardenbrook/Sears   0
   59   1:17:43  11:06.3    117  Kaleo Kaaihue                    0
   60   1:18:13  11:10.4    303  Eddie/Craighton Gallano/Hanaley  0
   61   1:18:33  11:13.3    315  Nathan Pallett                   0
   62   1:18:39  11:14.2    149  Kanekawaiola Pai                 0
   63   1:19:20  11:20.0    362  Kekai Gladden                    0
   64   1:19:27  11:21.0    201  James Hanley                     0
   65   1:20:19  11:28.4    151  Landon Opunui                    0
   66   1:20:35  11:30.7    373  Tyson Yoshizum                   0
   67   1:20:47  11:32.4    208  Guy Yamada                       0
   68   1:21:06  11:35.1    308  Daniel Gonzales                  0
   69   1:21:07  11:35.3    215  Kenny Kahalioum                  0
   70   1:21:31  11:38.7    321  Ian Kalili                       0
   71   1:22:10  11:44.3    348  Ameto Stevens                    0
   72   1:22:46  11:49.4    202  Raydon Vasquez                   0
   73   1:23:43  11:57.6    150  Black Abraham                    0
   74   1:24:02  12:00.3    367  Anita Tatum                      0
   75   1:24:49  12:07.0    209  Ded Phish                        0
   76   1:26:37  12:22.4    345  Dan White                        0
   77   1:26:58  12:25.4    233  Kevin Tarpley                    0
   78   1:27:26  12:29.4    214  Jarett Waipa                     0
   79   1:28:28  12:38.4    110  Edgan Tuliao                     0
   80   1:28:53  12:41.9    210  Kiki Urbano-pepee                0
   81   1:31:13  13:01.9    107  Jeffery Case                     0
   82   1:32:08  13:09.7    120  Charles Lira                     0
   83   1:33:24  13:20.6    119  Abra Shouse                      0
   84   1:34:47  13:32.4    213  Chief Hanakahi                   0
   85   1:35:02  13:34.6    101  Rodney Palafox                   0
   86   1:35:22  13:37.4    125  Charles Kaili                    0
   87   1:36:23  13:46.3    108  RD Watters                       0
   88   1:37:47  13:58.2    105  Alan Mitsuyoshi                  0
   89   1:38:45  14:06.4    115  Barney Beach                     0
   90   1:40:31  14:21.7    104  Dennis Coghill                   0
   91   1:41:05  14:26.6    147  Marty Smith                      0
   92   1:41:18  14:28.4    114  Samuel Alexandel                 0
   93   1:41:43  14:32.0    127  Bob Bischoff                     0
   94   1:42:11  14:36.0    144  Dan Sprague                      0
   95   1:42:32  14:38.9    103  Ben Garner                       0
   96   1:42:34  14:39.3    102  Kenny Breitenbach                0
   97   1:42:50  14:41.4    116  Craig Powell                     0
   98   1:44:23  14:54.8    111  Gerald Akana                     0
   99   1:45:32  15:04.7    126  Farzin Faridi                    0
  100   1:48:13  15:27.6    148  Nick Smith                       0
  101   1:51:44  15:57.7    216  Ralph Snively                    0
  102   1:52:54  16:07.7    109  Mike Prohoroff                   0
  103   1:53:22  16:11.8    344  Jon Sakata                       0
  104   1:54:40  16:22.9    100  Keith Caloral                    0
  105   1:56:24  16:37.7    143  Kealii German                    0
  106   2:00:27  17:12.4    146  Jim Scheider                     0
  107   2:07:08  18:09.8    145  Scott Jewsbury                   0
  108   2:08:01  18:17.4    123  Benjamin Gorospe                 0

Female

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:01:07   8:43.9    354  Alisa Prendergast                0
    2   1:02:12   8:53.1    304  Sheila/Kainoa Cadaoas/Lavea      0
    3   1:02:19   8:54.1    370  Mel Kelekolio                    0
    4   1:03:19   9:02.7    331  Hi ilei Aldridge                 0
    5   1:04:07   9:09.6    341  Lora Schroder Sakai              0
    6   1:07:48   9:41.1    335  Patty Earnee                     0
    7   1:07:52   9:41.7    371  Tia Ulusaleilupe                 0
    8   1:10:08  10:01.1    317  Susan Oshaughnessy               0
    9   1:10:18  10:02.6    301  Nancye Capri                     0
   10   1:12:11  10:18.7    336  Carol Farkas                     0
   11   1:14:00  10:34.3    368  Malia Caravalho                  0
   12   1:15:15  10:45.0    325  Tanya Beirne                     0
   13   1:16:11  10:53.0    327  Erin Foley                       0
   14   1:25:52  12:16.0    320  Jennifer Kalili                  0
   15   1:37:57  13:59.6    234  Carolyn Thomas                   0
   16   1:40:37  14:22.5    106  Jennifer Randall                 0
   17   1:46:26  15:12.3    118  Donica Shouse                    0
   18   1:48:19  15:28.4    357  Ruthie Mersburgh                 0
   19   1:48:31  15:30.1    359  Charlene Mersburgh               0
   20   1:52:12  16:01.7    112  Sadie Seymour                    0
   21   1:54:05  16:17.9    121  Rhonda Pollard                   0
   22   1:59:03  17:00.5    122  Manu Jewell                      0

Division: M SUP Stock 12-6'under 17-39

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:17:43  11:06.3    117  Kaleo Kaaihue                    0
    2   1:19:20  11:20.0    362  Kekai Gladden                    0
    3   1:33:24  13:20.6    119  Abra Shouse                      0
    4   1:35:02  13:34.6    101  Rodney Palafox                   0
    5   1:36:23  13:46.3    108  RD Watters                       0
    6   1:41:18  14:28.4    114  Samuel Alexandel                 0
    7   1:42:32  14:38.9    103  Ben Garner                       0
    8   1:48:13  15:27.6    148  Nick Smith                       0
    9   1:56:24  16:37.7    143  Kealii German                    0

Division: M SUP Stock 12-6'under 40-49

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:18:39  11:14.2    149  Kanekawaiola Pai                 0
    2   1:23:43  11:57.6    150  Black Abraham                    0
    3   1:28:28  12:38.4    110  Edgan Tuliao                     0
    4   1:35:22  13:37.4    125  Charles Kaili                    0
    5   1:41:43  14:32.0    127  Bob Bischoff                     0
    6   2:00:27  17:12.4    146  Jim Scheider                     0
    7   2:07:08  18:09.8    145  Scott Jewsbury                   0

Division: M SUP Stock 12-6'under 50-59

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:31:13  13:01.9    107  Jeffery Case                     0
    2   1:32:08  13:09.7    120  Charles Lira                     0
    3   1:38:45  14:06.4    115  Barney Beach                     0
    4   1:40:31  14:21.7    104  Dennis Coghill                   0
    5   1:41:05  14:26.6    147  Marty Smith                      0
    6   1:42:11  14:36.0    144  Dan Sprague                      0
    7   1:42:34  14:39.3    102  Kenny Breitenbach                0
    8   1:45:32  15:04.7    126  Farzin Faridi                    0
    9   1:53:22  16:11.8    344  Jon Sakata                       0

Division: M SUP Stock 12-6'under 60 plus

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:37:47  13:58.2    105  Alan Mitsuyoshi                  0
    2   1:42:50  14:41.4    116  Craig Powell                     0
    3   1:44:23  14:54.8    111  Gerald Akana                     0
    4   1:52:54  16:07.7    109  Mike Prohoroff                   0
    5   2:08:01  18:17.4    123  Benjamin Gorospe                 0

Division: W SUP Stock 12-6'under 17-39

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:46:26  15:12.3    118  Donica Shouse                    0

Division: W SUP Stock 12-6'under 40-49

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:40:37  14:22.5    106  Jennifer Randall                 0
    2   1:52:12  16:01.7    112  Sadie Seymour                    0
    3   1:54:05  16:17.9    121  Rhonda Pollard                   0

Division: W SUP Stock 12-6'under 50-59

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:37:57  13:59.6    234  Carolyn Thomas                   0
    2   1:59:03  17:00.5    122  Manu Jewell                      0

Division: M Prone Open

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:54:40  16:22.9    100  Keith Caloral                    0

Division: M Unlimited Sup 14' 50 under

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     59:26   8:29.4    200  Bullet Obra                      0
    2   1:05:30   9:21.4    207  Jerry Bess                       0
    3   1:10:14  10:02.0    232  Kainoa Hauanio                   0
    4   1:14:28  10:38.3    206  Paul Tucker                      0
    5   1:20:19  11:28.4    151  Landon Opunui                    0
    6   1:22:46  11:49.4    202  Raydon Vasquez                   0
    7   1:27:26  12:29.4    214  Jarett Waipa                     0
    8   1:28:53  12:41.9    210  Kiki Urbano-pepee                0

Division: M Unlimited Sup 14' 51 up

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:24:49  12:07.0    209  Ded Phish                        0
    2   1:51:44  15:57.7    216  Ralph Snively                    0

Division: M Unlimited Sup 16' 50 under

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:08:27   9:46.7    231  Dylan Lacy                       0
    2   1:08:36   9:48.0    205  Dallas Oshaughnessy              0
    3   1:11:50  10:15.7    203  Jeff Okuna                       0
    4   1:12:33  10:21.9    212  Mel Ahlo                         0
    5   1:20:47  11:32.4    208  Guy Yamada                       0
    6   1:21:07  11:35.3    215  Kenny Kahalioum                  0

Division: M Unlimited Sup 16' 51 up

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:12:45  10:23.6    204  Kenny Shamel                     0
    2   1:19:27  11:21.0    201  James Hanley                     0
    3   1:26:58  12:25.4    233  Kevin Tarpley                    0
    4   1:34:47  13:32.4    213  Chief Hanakahi                   0

Division: M OC-1 12-16

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     59:24   8:29.1    310  Kade Pelekane                    0
    2   1:01:40   8:48.6    339  Haaheo Kaiawe                    0
    3   1:11:09  10:09.9    313  Iokepa Perez-Juarez-Aponte       0

Division: M OC-1 17-39

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     54:02   7:43.1    350  Puni Freitas                     0
    2     54:17   7:45.3    375  Jace Faufata                     0
    3     54:43   7:49.0    349  Ken Tanaka                       0
    4     55:27   7:55.3    323  Mike Dowsett                     0
    5     55:50   7:58.6    356  Keone Au                         0
    6     57:08   8:09.7    314  Sean Arellano                    0
    7     57:48   8:15.4    322  Tyde Spencer                     0
    8     58:09   8:18.4    352  Derek Park                       0
    9   1:00:10   8:35.7    369  Kane Dela Cruz                   0
   10   1:02:32   8:56.0    342  Jensen Rhinehart                 0
   11   1:02:39   8:57.0    364  Mana Bailado                     0
   12   1:07:40   9:40.0    316  Dillan Wheeler                   0
   13   1:18:33  11:13.3    315  Nathan Pallett                   0
   14   1:20:35  11:30.7    373  Tyson Yoshizum                   0

Division: M OC-1 40-49

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     59:36   8:30.9    330  Daniel Legler                    0
    2   1:00:42   8:40.3    309  Gabriel Pelekane                 0
    3   1:04:14   9:10.6    338  Wendell Kaiawe                   0
    4   1:08:56   9:50.9    358  Daniel Mersburgh                 0
    5   1:15:53  10:50.4    351  Scott Grainger                   0
    6   1:21:31  11:38.7    321  Ian Kalili                       0
    7   1:22:10  11:44.3    348  Ameto Stevens                    0

Division: M OC-1 50-59

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     58:42   8:23.1    312  Spencer Lavea                    0
    2   1:00:03   8:34.7    307  Linny Cox                        0
    3   1:01:31   8:47.3    329  Scott Ferry                      0
    4   1:04:38   9:14.0    326  David Okita                      0
    5   1:06:31   9:30.1    332  Stanton Corotan                  0
    6   1:07:58   9:42.6    324  Kerry Long                       0
    7   1:09:19   9:54.1    333  Craig Allind                     0
    8   1:09:33   9:56.1    311  Jim Mezzaslma                    0
    9   1:26:37  12:22.4    345  Dan White                        0

Division: M OC-1 60 Plus

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:00:26   8:38.0    318  Michael Oshaughnessy             0
    2   1:00:45   8:40.7    328  Chris Grogan                     0
    3   1:01:58   8:51.1    319  Mel Pauole                       0
    4   1:05:43   9:23.3    346  Bruce Clifford                   0
    5   1:05:49   9:24.1    363  Nolan Chock                      0
    6   1:21:06  11:35.1    308  Daniel Gonzales                  0

Division: W OC-1 12-16

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:48:19  15:28.4    357  Ruthie Mersburgh                 0

Division: W OC-1 17-39

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:03:19   9:02.7    331  Hi ilei Aldridge                 0
    2   1:04:07   9:09.6    341  Lora Schroder Sakai              0
    3   1:16:11  10:53.0    327  Erin Foley                       0
    4   1:25:52  12:16.0    320  Jennifer Kalili                  0

Division: W OC-1 40-49

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:01:07   8:43.9    354  Alisa Prendergast                0
    2   1:02:19   8:54.1    370  Mel Kelekolio                    0
    3   1:07:52   9:41.7    371  Tia Ulusaleilupe                 0
    4   1:14:00  10:34.3    368  Malia Caravalho                  0
    5   1:48:31  15:30.1    359  Charlene Mersburgh               0

Division: W OC-1 50-59

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:10:08  10:01.1    317  Susan Oshaughnessy               0
    2   1:10:18  10:02.6    301  Nancye Capri                     0
    3   1:12:11  10:18.7    336  Carol Farkas                     0
    4   1:15:15  10:45.0    325  Tanya Beirne                     0
    5   1:24:02  12:00.3    367  Anita Tatum                      0

Division: W OC-1 60 Plus

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:07:48   9:41.1    335  Patty Earnee                     0

Division: M OC 2 Open

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     51:11   7:18.7    343  Bruce/Hunter Ayau/anderson       0
    2     56:08   8:01.1    305  Theodore/Rodney Lai/Tarpley      0
    3     58:37   8:22.4    300  Robert/Gary Vatter/Capri         0
    4   1:05:23   9:20.4    355  Pete/Peter Greenwell/Lasich      0
    5   1:06:53   9:33.3    302  Kehau/Nolan Brown/Correa         0
    6   1:10:48  10:06.9    374  Kaleo/Kien Gambill/Averio        0
    7   1:18:13  11:10.4    303  Eddie/Craighton Gallano/Hanaley  0

Division: W OC 2 Open

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     58:00   8:17.1    347  Cheryl/Nicki Villegas/Enos       0
    2   1:02:12   8:53.1    304  Sheila/Kainoa Cadaoas/Lavea      0
    3   1:08:16   9:45.1    306  Kathleen/Leila Leahy/Daim        0

Division: Mixed OC 2 Open

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:14:24  10:37.7    340  Gary/Kary Medina/Medina          0
    2   1:15:57  10:51.0    337  Chris/Leslie Hardenbrook/Sears   0

Division: M Surf Ski Open

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1     54:52   7:50.3    372  Aaron Makaimoku                  0
    2     55:06   7:52.3    361  Ivan Mcivor                      0
    3     56:49   8:07.0    366  George Abood                     0
    4     58:07   8:18.1    365  Lambert Leeloy                   0

Division: W Surf Ski Open

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:13:40  10:31.4    360  Rebekah Mersburgh                0

Division: M Rudderless Open

Place    Time     Pace     Bib#            Name/City            Age 
    1   1:04:54   9:16.3    334  Nue Youderian                    0

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>