« Kokua Kailua Village Stroll ~ January 2014 | Main | Ka Loko o KÄ«holo Restoration Work Day and Talk Story - January 2014 »
Sunday
Jan122014

2014 Magic Island Biathlon ~ Results

Congratulations to the athletes that competed in the Magic Island Biathlon

The results are:

Overall

  ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time
1 DAVID STACKHOUSE 128 44 M 1 40-44 6 18:47.4 8 17:45.1 36:32.5
2 KYLE NAKATSUKA 227 20 M 1 20-24 3 18:34.4 9 18:04.1 36:38.5
3 JORDAN BROWN 146 24 M 2 20-24 11 20:08.7 2 16:34.9 36:43.7
4 GEORGE HEGARTY 116 40 M 2 40-44 10 19:58.2 4 16:57.0 36:55.2
5 KAYA TEREM 92 23 M 3 20-24 15 20:33.5 5 17:02.7 37:36.2
6 CALVIN TAETZSCH 203 31 M 1 30-34 17 20:55.0 3 16:41.8 37:36.8
7 TIM GLICKMAN 173 25 M 1 25-29 1 17:30.1 33 20:07.3 37:37.5
8 JOHN BARILE 112 35 M 1 35-39 7 19:15.9 31 19:58.8 39:14.8
9 TIMOTHY SCHILLER 149 13 M 1 0-19 14 20:30.8 18 18:56.1 39:27.0
10 HARLAN KLEIN 189 43 M 3 40-44 18 21:10.9 17 18:43.2 39:54.2
11 GREGORY LONG 76 29 M 2 25-29 8 19:25.1 42 20:40.6 40:05.7
12 WOODY NOLEEN 196 58 M 1 55-59 13 20:26.3 29 19:44.2 40:10.6
13 MICHAEL BRANDT 48 18 M 2 0-19 16 20:47.3 27 19:37.3 40:24.6
14 VAN CORNWELL 20 43 M 4 40-44 30 22:15.5 11 18:12.1 40:27.7
15 BRUCE WATERMAN 205 44 M 5 40-44 23 21:24.3 21 19:11.9 40:36.2
16 STU SIMMONS 15 53 M 1 50-54 27 21:40.9 23 19:22.3 41:03.2
17 SCOTT MORIOKA 81 38 M 2 35-39 25 21:32.6 24 19:31.3 41:03.9
18 SEAN MCELLIGOT 191 36 M 3 35-39 35 22:49.4 12 18:18.8 41:08.2
19 CHRISTOPHER FOSTER 184 33 M 2 30-34 4 18:37.7 62 22:34.4 41:12.1
20 KENTA NAKAMURA 5 16 M 3 0-19 19 21:12.4 35 20:12.1 41:24.5
21 JESSICA CONWAY 181 26 F 1 25-29 58 24:49.4 6 17:07.4 41:56.9
22 WILLIAM MCCARTHY 31 59 M 2 55-59 41 23:34.7 14 18:26.2 42:00.9
23 ROD BAYBAYAN 167 27 M 3 25-29 5 18:39.4 73 24:18.1 42:57.5
24 PAUL ELLIOTT 97 31 M 3 30-34 12 20:13.2 64 22:46.9 43:00.1
25 BRANDEE SCHILLER 150 15 F 1 0-19 43 23:43.1 26 19:35.6 43:18.7
 
  ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time
26 STANFORD OYAMA 169 50 M 2 50-54 26 21:35.2 53 21:49.6 43:24.8
27 MICHAEL PALLA 170 44 M 6 40-44 51 24:24.9 20 19:01.0 43:25.9
28 JOANNA STALLSMITH 202 40 F 1 40-44 56 24:39.6 19 18:59.9 43:39.5
29 JENNA IKEGAMI 233 12 F 2 0-19 48 24:13.0 28 19:42.1 43:55.1
30 DANO VASQUEZ 217 51 M 3 50-54 33 22:32.1 48 21:30.9 44:03.0
31 RILEY HESTER 186 11 F 3 0-19 66 25:36.8 15 18:35.1 44:11.9
32 MARISSA ANNE MILLER 80 14 F 4 0-19 49 24:13.4 34 20:11.0 44:24.4
33 BLAKE MARR 148 62 M 1 60-64 63 25:19.5 22 19:18.3 44:37.8
34 KRISTIN ICHIKI 187 24 F 1 20-24 54 24:31.6 38 20:30.3 45:01.9
35 VLADIMIR PICHUGIN 124 34 M 4 30-34 44 23:52.6 45 21:13.7 45:06.3
36 SHANNON FORTNER 62 45 F 1 45-49 47 24:03.7 44 21:12.6 45:16.4
37 RUSSELL RYAN 29 50 M 4 50-54 84 26:45.6 16 18:39.3 45:24.9
38 MARK HECKMAN 35 58 M 3 55-59 100 27:58.2 7 17:31.9 45:30.1
39 ARTHUR ASTAKHOV 168 13 M 4 0-19 97 27:38.0 10 18:06.3 45:44.3
40 JOE LATURNAU 153 57 M 4 55-59 40 23:19.4 63 22:43.5 46:02.9
41 KENGO YOSHIMOTO 91 42 M 8 40-44 2 18:17.5 113 28:02.0 46:19.6
42 JACK CARLISLE 51 43 M 7 40-44 124 30:07.0 1 16:12.6 46:19.6
43 MICHAEL LORNE 219 62 M 2 60-64 61 25:04.5 46 21:21.6 46:26.1
44 JASON ARNOLD 43 33 M 5 30-34 37 22:55.5 70 23:52.9 46:48.4
45 TERRY HECKMAN 36 48 F 2 45-49 68 25:39.8 47 21:23.4 47:03.2
46 YUKO NAKAI 82 39 F 1 35-39 24 21:26.5 85 25:40.0 47:06.5
47 MARIE WAGNER 155 57 F 1 55-59 86 26:51.6 36 20:15.7 47:07.3
48 SCOTT PARMLEY 174 54 M 5 50-54 60 25:00.7 55 22:10.7 47:11.5
49 BRADLEY COATES 57 62 M 3 60-64 70 25:42.9 49 21:33.1 47:16.0
50 SHAUN CHUN 54 35 M 4 35-39 59 24:57.3 59 22:28.8 47:26.1
 
  ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time
51 PAMELA NONIS 197 40 F 2 40-44 101 28:04.0 30 19:45.5 47:49.5
52 JAIME MUKAI 158 19 F 5 0-19 81 26:39.1 43 21:11.2 47:50.3
53 KAORI NAKAMURA 4 52 F 1 50-54 50 24:17.8 68 23:32.5 47:50.3
54 MATTHEW OLSON 234 13 M 5 0-19 120 29:29.9 13 18:23.7 47:53.6
55 CHRISTINA MONROE 230 37 F 2 35-39 67 25:37.2 56 22:17.9 47:55.2
56 TIFFANY BENDORF 47 39 F 3 35-39 74 25:57.8 57 22:20.0 48:17.8
57 ROBERT LATOUR 121 50 M 6 50-54 31 22:17.6 91 26:07.9 48:25.5
58 AMY BOLAN 28 18 F 6 0-19 99 27:53.8 39 20:34.5 48:28.3
59 NICHOLAS SHAW 212 14 M 6 0-19 108 28:27.2 32 20:06.9 48:34.2
60 HONGZENG YUEN-SCHAT 147 47 M 1 45-49 46 24:03.1 79 24:48.0 48:51.1
61 STUART CAYZER 53 38 M 5 35-39 32 22:21.7 96 26:35.2 48:56.9
62 ALTON MOTOBU 23 63 M 4 60-64 110 28:32.7 37 20:25.6 48:58.4
63 RUSSELL CASTAGNARO 94 45 M 2 45-49 89 27:02.5 54 21:59.2 49:01.7
64 CHAD IKEGAMI 68 13 M 7 0-19 85 26:50.3 58 22:20.4 49:10.7
65 SUSAN SWEDLER 154 60 F 1 60-64 83 26:42.0 60 22:30.2 49:12.2
66 SETH NASON 213 30 M 6 30-34 34 22:46.5 95 26:31.8 49:18.4
67 PATRICK FOLEY 183 47 M 3 45-49 22 21:23.7 114 28:04.0 49:27.7
68 NATASSIA DUNN 27 16 F 7 0-19 122 29:55.4 25 19:33.3 49:28.8
69 DENNIS FITZGERALD 61 38 M 6 35-39 29 22:09.5 103 27:27.0 49:36.5
70 SHAUN MISTLEBAUER 193 55 M 5 55-59 115 29:10.8 40 20:36.3 49:47.1
71 BRUNO HELDT 165 47 M 4 45-49 103 28:12.2 50 21:44.8 49:57.0
72 CHASTEEN MESIONA 192 36 F 4 35-39 65 25:21.4 76 24:36.2 49:57.6
73 MIEKO IWAMOTO 99 38 F 5 35-39 76 26:03.8 71 24:00.2 50:04.0
74 LINUS CANDELARIA 221 34 M 7 30-34 9 19:49.8 129 30:14.3 50:04.1
75 TED SHAW 9 28 M 4 25-29 96 27:35.6 61 22:34.3 50:09.9
 
  ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time
76 PETER MOATS 228 29 M 5 25-29 52 24:26.5 89 25:59.2 50:25.7
77 SCOTT BURCH 224 39 M 7 35-39 72 25:51.8 78 24:41.6 50:33.4
78 NORMAN CARTER 101 48 M 5 45-49 55 24:33.3 90 26:01.9 50:35.2
79 STEPHEN FOLEY 182 48 M 6 45-49 28 21:56.3 118 28:47.9 50:44.2
80 MITCHELL CHUN 56 26 M 6 25-29 21 21:22.8 123 29:31.7 50:54.6
81 JOEY CARTER 52 33 M 8 30-34 39 23:14.6 108 27:44.0 50:58.6
82 REID FUKUYA 63 29 M 7 25-29 102 28:09.4 67 23:09.8 51:19.2
83 CHASTITY WASSMAN 134 40 F 3 40-44 38 23:13.0 115 28:07.8 51:20.8
84 ANSON CHU 19 27 M 8 25-29 130 30:50.9 41 20:38.6 51:29.5
85 MARK HILDEBRANT 103 56 M 6 55-59 123 29:58.4 51 21:45.2 51:43.7
86 WENDI LAU 72 42 F 4 40-44 69 25:41.5 93 26:14.8 51:56.3
87 VICTORIA CHIA 59 40 F 5 40-44 75 26:00.6 92 26:09.4 52:10.0
88 ANDY MOATS 122 34 M 9 30-34 57 24:44.8 112 27:55.8 52:40.6
89 MICHELLE TRITT 13 42 F 6 40-44 53 24:29.6 117 28:12.0 52:41.7
90 KERI PANG 159 40 F 7 40-44 95 27:34.9 81 25:19.4 52:54.3
91 CARIN STEVENS 143 50 F 2 50-54 79 26:28.2 97 26:49.7 53:17.9
92 EUGENE CHO 232 61 M 5 60-64 45 23:56.3 121 29:22.3 53:18.6
93 SONYA WATTIER 135 32 F 1 30-34 88 26:59.2 94 26:20.9 53:20.1
94 LAUREL NEFF 123 38 F 6 35-39 73 25:57.0 105 27:36.8 53:33.9
95 BRIAN DOBSON 144 52 M 7 50-54 121 29:51.7 72 24:01.6 53:53.4
96 SHEA SIMMONS 16 15 F 8 0-19 109 28:30.0 82 25:25.9 53:55.9
97 TRACY PERREIRA 83 41 M 9 40-44 107 28:26.0 84 25:30.5 53:56.6
98 STEFAN KNOEPFEL 206 30 M 10 30-34 78 26:16.0 107 27:40.8 53:56.9
99 GABRIELLE SCHWING 199 31 F 2 30-34 131 30:57.6 65 23:02.0 53:59.6
100 ELIZABETH ROOT 125 23 F 2 20-24 42 23:42.0 130 30:33.0 54:15.1
 
  ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time
101 DAVID CROSSLAND 229 67 M 1 65-69 87 26:58.2 101 27:17.4 54:15.6
102 DONOVAN RIVERA 12 38 M 8 35-39 93 27:15.3 100 27:12.5 54:27.8
103 PILITA WINCHATZ 136 31 F 3 30-34 91 27:04.6 102 27:26.5 54:31.1
104 LISA WASKOM 89 39 F 7 35-39 82 26:40.9 111 27:54.3 54:35.3
105 LAURIE SLOAN 145 62 F 2 60-64 90 27:04.1 104 27:34.3 54:38.4
106 GILMER BORBO 211 38 M 9 35-39 92 27:11.8 109 27:45.8 54:57.6
107 DON GERMAIN 223 55 M 7 55-59 134 31:58.0 66 23:03.2 55:01.3
108 HEATHER BENNETT 218 35 F 8 35-39 114 29:08.9 87 25:53.7 55:02.7
109 SARAH ZIMMERMAN 138 34 F 4 30-34 77 26:13.5 119 28:54.2 55:07.7
110 JESSICA TABA 22 28 F 2 25-29 129 30:42.1 75 24:28.1 55:10.2
111 MARY BEUST 26 44 F 8 40-44 128 30:37.1 77 24:36.6 55:13.7
112 CRAIG FUKUHARA 141 57 M 8 55-59 140 33:33.1 52 21:46.2 55:19.3
113 TINA BURGOS 50 45 F 3 45-49 125 30:13.2 86 25:52.0 56:05.2
114 SHAUN SCHAFER 198 46 M 7 45-49 20 21:16.1 147 35:46.8 57:02.9
115 ROBIN GRAF 64 56 M 9 55-59 127 30:24.1 99 27:12.0 57:36.1
116 KRISTIN HART 236 32 F 5 30-34 136 32:25.9 83 25:26.0 57:52.0
117 TRINH NGUYEN 195 40 F 9 40-44 64 25:20.1 138 33:01.6 58:21.7
118 FINOLA MCCARTHY 190 24 F 3 20-24 111 28:41.3 124 29:42.2 58:23.6
119 MIRANDA CHANG 162 9 F 9 0-19 132 31:10.8 110 27:49.1 58:59.9
120 MICHELLE CONKLIN 58 34 F 6 30-34 144 35:18.5 69 23:47.8 59:06.3
121 KEN SMITH 17 66 M 2 65-69 141 33:58.7 80 25:15.7 59:14.4
122 SHARON LENG 75 57 F 2 55-59 139 33:22.5 88 25:55.0 59:17.5
123 LEZLIEANN SILVA 127 35 F 9 35-39 98 27:38.7 134 31:41.3 59:20.0
124 ABIGAIL VILLANUEVA 132 35 F 10 35-39 117 29:21.7 126 30:00.5 59:22.3
125 JOANNA TIRADO 204 37 F 11 35-39 62 25:07.0 144 34:18.7 59:25.7
 
  ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time
126 TIMOTHY AMES 179 36 M 10 35-39 126 30:21.1 120 29:21.9 59:43.1
127 MICHELLE REGN 216 51 F 3 50-54 135 32:20.4 106 27:38.6 59:59.0
128 MELANIE TAMURA 130 33 F 7 30-34 118 29:22.0 131 30:40.5 1:00:02.5
129 KAREN NORTHCUTT 6 51 F 4 50-54 104 28:13.8 136 32:21.4 1:00:35.2
130 LINDA MORAN 142 59 F 3 55-59 133 31:12.0 125 29:47.6 1:00:59.6
131 ANGELA WARD 133 43 F 10 40-44 137 32:26.6 122 29:28.7 1:01:55.3
132 TRICIA WRIGHT 235 46 F 4 45-49 94 27:17.9 146 34:40.9 1:01:58.8
133 NIKI SHISHIDO 200 32 F 8 30-34 113 28:58.2 139 33:06.4 1:02:04.6
134 LISA SMAGALA 126 35 F 12 35-39 105 28:16.0 143 33:51.0 1:02:07.1
135 DAVID ALEXANDER 111 36 M 11 35-39 106 28:17.3 142 33:49.9 1:02:07.2
136 JERRY BARTOLOME 164 40 M 10 40-44 36 22:50.7 149 39:17.8 1:02:08.6
137 MEGAN ARII-HEGER 220 24 F 4 20-24 112 28:56.7 140 33:13.1 1:02:09.8
138 DAVID HARTZOG 185 58 M 10 55-59 138 32:55.3 128 30:14.1 1:03:09.4
139 KAPENA JOSE 69 43 F 11 40-44 116 29:15.2 145 34:39.5 1:03:54.7
140 ERIN HOSHIBATA 117 24 F 5 20-24 147 36:57.5 98 26:58.2 1:03:55.7
141 KALANI PASCUAL 160 28 M 9 25-29 80 26:31.9 148 38:00.4 1:04:32.3
142 ROBERTO RODRIGUEZ 161 49 M 8 45-49 142 34:07.9 132 30:52.6 1:05:00.5
143 MICHAEL MCMILLEN 214 40 M 11 40-44 71 25:48.2 150 40:29.4 1:06:17.7
144 STUART ABALOS 46 41 M 12 40-44 143 34:46.4 137 32:36.0 1:07:22.4
145 GAIL SLAWSON 86 49 F 5 45-49 149 40:09.6 116 28:09.1 1:08:18.7
146 CATHERINE MASAR 79 47 F 6 45-49 148 37:07.6 133 31:22.6 1:08:30.2
147 STEPHEN MARSH 215 28 M 10 25-29 146 36:46.0 135 31:50.7 1:08:36.8
148 JOY SCHOENECKER 93 74 F 1 70-99 145 36:20.3 141 33:40.2 1:10:00.6
149 PETER LACEY 120 37 M 12 35-39 119 29:28.9 151 40:45.1 1:10:14.0
150 KATHLEEN KUPKE 208 45 F 7 45-49 150 40:48.6 127 30:07.6 1:10:56.2
 
  ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time
151 ALEXANDRA MOYE 194 32 F 9 30-34 151 46:51.6 74 24:20.2 1:11:11.8

 

Age Group

 

Female 19 and under

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 25 BRANDEE SCHILLER 150 15 1 23:43.1 3 19:35.6 43:18.7

2 29 JENNA IKEGAMI 233 12 2 24:13.0 4 19:42.1 43:55.1

3 31 RILEY HESTER 186 11 4 25:36.8 1 18:35.1 44:11.9

4 32 MARISSA ANNE MILLER 80 14 3 24:13.4 5 20:11.0 44:24.4

5 52 JAIME MUKAI 158 19 5 26:39.1 7 21:11.2 47:50.3

6 58 AMY BOLAN 28 18 6 27:53.8 6 20:34.5 48:28.3

7 68 NATASSIA DUNN 27 16 8 29:55.4 2 19:33.3 49:28.8

8 96 SHEA SIMMONS 16 15 7 28:30.0 8 25:25.9 53:55.9

9 119 MIRANDA CHANG 162 9 9 31:10.8 9 27:49.1 58:59.9

Female 20 to 24

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 34 KRISTIN ICHIKI 187 24 2 24:31.6 1 20:30.3 45:01.9

2 100 ELIZABETH ROOT 125 23 1 23:42.0 4 30:33.0 54:15.1

3 118 FINOLA MCCARTHY 190 24 3 28:41.3 3 29:42.2 58:23.6

4 137 MEGAN ARII-HEGER 220 24 4 28:56.7 5 33:13.1 1:02:09.8

5 140 ERIN HOSHIBATA 117 24 5 36:57.5 2 26:58.2 1:03:55.7

Female 25 to 29

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 21 JESSICA CONWAY 181 26 1 24:49.4 1 17:07.4 41:56.9

2 110 JESSICA TABA 22 28 2 30:42.1 2 24:28.1 55:10.2

Female 30 to 34

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 93 SONYA WATTIER 135 32 2 26:59.2 5 26:20.9 53:20.1

2 99 GABRIELLE SCHWING 199 31 6 30:57.6 1 23:02.0 53:59.6

3 103 PILITA WINCHATZ 136 31 3 27:04.6 6 27:26.5 54:31.1

4 109 SARAH ZIMMERMAN 138 34 1 26:13.5 7 28:54.2 55:07.7

5 116 KRISTIN HART 236 32 7 32:25.9 4 25:26.0 57:52.0

6 120 MICHELLE CONKLIN 58 34 8 35:18.5 2 23:47.8 59:06.3

7 128 MELANIE TAMURA 130 33 5 29:22.0 8 30:40.5 1:00:02.5

8 133 NIKI SHISHIDO 200 32 4 28:58.2 9 33:06.4 1:02:04.6

9 151 ALEXANDRA MOYE 194 32 9 46:51.6 3 24:20.2 1:11:11.8

Female 35 to 39

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 46 YUKO NAKAI 82 39 1 21:26.5 5 25:40.0 47:06.5

2 55 CHRISTINA MONROE 230 37 4 25:37.2 1 22:17.9 47:55.2

3 56 TIFFANY BENDORF 47 39 6 25:57.8 2 22:20.0 48:17.8

4 72 CHASTEEN MESIONA 192 36 3 25:21.4 4 24:36.2 49:57.6

5 73 MIEKO IWAMOTO 99 38 7 26:03.8 3 24:00.2 50:04.0

6 94 LAUREL NEFF 123 38 5 25:57.0 7 27:36.8 53:33.9

7 104 LISA WASKOM 89 39 8 26:40.9 8 27:54.3 54:35.3

8 108 HEATHER BENNETT 218 35 11 29:08.9 6 25:53.7 55:02.7

9 123 LEZLIEANN SILVA 127 35 9 27:38.7 10 31:41.3 59:20.0

10 124 ABIGAIL VILLANUEVA 132 35 12 29:21.7 9 30:00.5 59:22.3

11 125 JOANNA TIRADO 204 37 2 25:07.0 12 34:18.7 59:25.7

12 134 LISA SMAGALA 126 35 10 28:16.0 11 33:51.0 1:02:07.1

Female 40 to 44

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 28 JOANNA STALLSMITH 202 40 3 24:39.6 1 18:59.9 43:39.5

2 51 PAMELA NONIS 197 40 8 28:04.0 2 19:45.5 47:49.5

3 83 CHASTITY WASSMAN 134 40 1 23:13.0 7 28:07.8 51:20.8

4 86 WENDI LAU 72 42 5 25:41.5 6 26:14.8 51:56.3

5 87 VICTORIA CHIA 59 40 6 26:00.6 5 26:09.4 52:10.0

6 89 MICHELLE TRITT 13 42 2 24:29.6 8 28:12.0 52:41.7

7 90 KERI PANG 159 40 7 27:34.9 4 25:19.4 52:54.3

8 111 MARY BEUST 26 44 10 30:37.1 3 24:36.6 55:13.7

9 117 TRINH NGUYEN 195 40 4 25:20.1 10 33:01.6 58:21.7

10 131 ANGELA WARD 133 43 11 32:26.6 9 29:28.7 1:01:55.3

11 139 KAPENA JOSE 69 43 9 29:15.2 11 34:39.5 1:03:54.7

Female 45 to 49

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 36 SHANNON FORTNER 62 45 1 24:03.7 1 21:12.6 45:16.4

2 45 TERRY HECKMAN 36 48 2 25:39.8 2 21:23.4 47:03.2

3 113 TINA BURGOS 50 45 4 30:13.2 3 25:52.0 56:05.2

4 132 TRICIA WRIGHT 235 46 3 27:17.9 7 34:40.9 1:01:58.8

5 145 GAIL SLAWSON 86 49 6 40:09.6 4 28:09.1 1:08:18.7

6 146 CATHERINE MASAR 79 47 5 37:07.6 6 31:22.6 1:08:30.2

7 150 KATHLEEN KUPKE 208 45 7 40:48.6 5 30:07.6 1:10:56.2

Female 50 to 54

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 53 KAORI NAKAMURA 4 52 1 24:17.8 1 23:32.5 47:50.3

2 91 CARIN STEVENS 143 50 2 26:28.2 2 26:49.7 53:17.9

3 127 MICHELLE REGN 216 51 4 32:20.4 3 27:38.6 59:59.0

4 129 KAREN NORTHCUTT 6 51 3 28:13.8 4 32:21.4 1:00:35.2

Female 55 to 59

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 47 MARIE WAGNER 155 57 1 26:51.6 1 20:15.7 47:07.3

2 122 SHARON LENG 75 57 3 33:22.5 2 25:55.0 59:17.5

3 130 LINDA MORAN 142 59 2 31:12.0 3 29:47.6 1:00:59.6

Female 60 to 64

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 65 SUSAN SWEDLER 154 60 1 26:42.0 1 22:30.2 49:12.2

2 105 LAURIE SLOAN 145 62 2 27:04.1 2 27:34.3 54:38.4

Female 70 and over

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 148 JOY SCHOENECKER 93 74 1 36:20.3 1 33:40.2 1:10:00.6

Male 19 and under

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 9 TIMOTHY SCHILLER 149 13 1 20:30.8 3 18:56.1 39:27.0

2 13 MICHAEL BRANDT 48 18 2 20:47.3 4 19:37.3 40:24.6

3 20 KENTA NAKAMURA 5 16 3 21:12.4 6 20:12.1 41:24.5

4 39 ARTHUR ASTAKHOV 168 13 5 27:38.0 1 18:06.3 45:44.3

5 54 MATTHEW OLSON 234 13 7 29:29.9 2 18:23.7 47:53.6

6 59 NICHOLAS SHAW 212 14 6 28:27.2 5 20:06.9 48:34.2

7 64 CHAD IKEGAMI 68 13 4 26:50.3 7 22:20.4 49:10.7

Male 20 to 24

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 2 KYLE NAKATSUKA 227 20 1 18:34.4 3 18:04.1 36:38.5

2 3 JORDAN BROWN 146 24 2 20:08.7 1 16:34.9 36:43.7

3 5 KAYA TEREM 92 23 3 20:33.5 2 17:02.7 37:36.2

Male 25 to 29

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 7 TIM GLICKMAN 173 25 1 17:30.1 1 20:07.3 37:37.5

2 11 GREGORY LONG 76 29 3 19:25.1 3 20:40.6 40:05.7

3 23 ROD BAYBAYAN 167 27 2 18:39.4 6 24:18.1 42:57.5

4 75 TED SHAW 9 28 7 27:35.6 4 22:34.3 50:09.9

5 76 PETER MOATS 228 29 5 24:26.5 7 25:59.2 50:25.7

6 80 MITCHELL CHUN 56 26 4 21:22.8 8 29:31.7 50:54.6

7 82 REID FUKUYA 63 29 8 28:09.4 5 23:09.8 51:19.2

8 84 ANSON CHU 19 27 9 30:50.9 2 20:38.6 51:29.5

9 141 KALANI PASCUAL 160 28 6 26:31.9 10 38:00.4 1:04:32.3

10 147 STEPHEN MARSH 215 28 10 36:46.0 9 31:50.7 1:08:36.8

Male 30 to 34

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 6 CALVIN TAETZSCH 203 31 4 20:55.0 1 16:41.8 37:36.8

2 19 CHRISTOPHER FOSTER 184 33 1 18:37.7 3 22:34.4 41:12.1

3 24 PAUL ELLIOTT 97 31 3 20:13.2 4 22:46.9 43:00.1

4 35 VLADIMIR PICHUGIN 124 34 8 23:52.6 2 21:13.7 45:06.3

5 44 JASON ARNOLD 43 33 6 22:55.5 5 23:52.9 46:48.4

6 66 SETH NASON 213 30 5 22:46.5 6 26:31.8 49:18.4

7 74 LINUS CANDELARIA 221 34 2 19:49.8 10 30:14.3 50:04.1

8 81 JOEY CARTER 52 33 7 23:14.6 8 27:44.0 50:58.6

9 88 ANDY MOATS 122 34 9 24:44.8 9 27:55.8 52:40.6

10 98 STEFAN KNOEPFEL 206 30 10 26:16.0 7 27:40.8 53:56.9

Male 35 to 39

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 8 JOHN BARILE 112 35 1 19:15.9 3 19:58.8 39:14.8

2 17 SCOTT MORIOKA 81 38 2 21:32.6 2 19:31.3 41:03.9

3 18 SEAN MCELLIGOT 191 36 5 22:49.4 1 18:18.8 41:08.2

4 50 SHAUN CHUN 54 35 6 24:57.3 4 22:28.8 47:26.1

5 61 STUART CAYZER 53 38 4 22:21.7 6 26:35.2 48:56.9

6 69 DENNIS FITZGERALD 61 38 3 22:09.5 8 27:27.0 49:36.5

7 77 SCOTT BURCH 224 39 7 25:51.8 5 24:41.6 50:33.4

8 102 DONOVAN RIVERA 12 38 9 27:15.3 7 27:12.5 54:27.8

9 106 GILMER BORBO 211 38 8 27:11.8 9 27:45.8 54:57.6

10 126 TIMOTHY AMES 179 36 12 30:21.1 10 29:21.9 59:43.1

11 135 DAVID ALEXANDER 111 36 10 28:17.3 11 33:49.9 1:02:07.2

12 149 PETER LACEY 120 37 11 29:28.9 12 40:45.1 1:10:14.0

Male 40 to 44

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 1 DAVID STACKHOUSE 128 44 2 18:47.4 3 17:45.1 36:32.5

2 4 GEORGE HEGARTY 116 40 3 19:58.2 2 16:57.0 36:55.2

3 10 HARLAN KLEIN 189 43 4 21:10.9 5 18:43.2 39:54.2

4 14 VAN CORNWELL 20 43 6 22:15.5 4 18:12.1 40:27.7

5 15 BRUCE WATERMAN 205 44 5 21:24.3 7 19:11.9 40:36.2

6 27 MICHAEL PALLA 170 44 8 24:24.9 6 19:01.0 43:25.9

7 42 KENGO YOSHIMOTO 91 42 1 18:17.5 9 28:02.0 46:19.6

8 41 JACK CARLISLE 51 43 11 30:07.0 1 16:12.6 46:19.6

9 97 TRACY PERREIRA 83 41 10 28:26.0 8 25:30.5 53:56.6

10 136 JERRY BARTOLOME 164 40 7 22:50.7 11 39:17.8 1:02:08.6

11 143 MICHAEL MCMILLEN 214 40 9 25:48.2 12 40:29.4 1:06:17.7

12 144 STUART ABALOS 46 41 12 34:46.4 10 32:36.0 1:07:22.4

Male 45 to 49

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 60 HONGZENG YUEN-SCHAT 147 47 4 24:03.1 3 24:48.0 48:51.1

2 63 RUSSELL CASTAGNARO 94 45 6 27:02.5 2 21:59.2 49:01.7

3 67 PATRICK FOLEY 183 47 2 21:23.7 5 28:04.0 49:27.7

4 71 BRUNO HELDT 165 47 7 28:12.2 1 21:44.8 49:57.0

5 78 NORMAN CARTER 101 48 5 24:33.3 4 26:01.9 50:35.2

6 79 STEPHEN FOLEY 182 48 3 21:56.3 6 28:47.9 50:44.2

7 114 SHAUN SCHAFER 198 46 1 21:16.1 8 35:46.8 57:02.9

8 142 ROBERTO RODRIGUEZ 161 49 8 34:07.9 7 30:52.6 1:05:00.5

Male 50 to 54

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 16 STU SIMMONS 15 53 2 21:40.9 2 19:22.3 41:03.2

2 26 STANFORD OYAMA 169 50 1 21:35.2 4 21:49.6 43:24.8

3 30 DANO VASQUEZ 217 51 4 22:32.1 3 21:30.9 44:03.0

4 37 RUSSELL RYAN 29 50 6 26:45.6 1 18:39.3 45:24.9

5 48 SCOTT PARMLEY 174 54 5 25:00.7 5 22:10.7 47:11.5

6 57 ROBERT LATOUR 121 50 3 22:17.6 7 26:07.9 48:25.5

7 95 BRIAN DOBSON 144 52 7 29:51.7 6 24:01.6 53:53.4

Male 55 to 59

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 12 WOODY NOLEEN 196 58 1 20:26.3 3 19:44.2 40:10.6

2 22 WILLIAM MCCARTHY 31 59 3 23:34.7 2 18:26.2 42:00.9

3 38 MARK HECKMAN 35 58 4 27:58.2 1 17:31.9 45:30.1

4 40 JOE LATURNAU 153 57 2 23:19.4 7 22:43.5 46:02.9

5 70 SHAUN MISTLEBAUER 193 55 5 29:10.8 4 20:36.3 49:47.1

6 85 MARK HILDEBRANT 103 56 6 29:58.4 5 21:45.2 51:43.7

7 107 DON GERMAIN 223 55 8 31:58.0 8 23:03.2 55:01.3

8 112 CRAIG FUKUHARA 141 57 10 33:33.1 6 21:46.2 55:19.3

9 115 ROBIN GRAF 64 56 7 30:24.1 9 27:12.0 57:36.1

10 138 DAVID HARTZOG 185 58 9 32:55.3 10 30:14.1 1:03:09.4

Male 60 to 64

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 33 BLAKE MARR 148 62 3 25:19.5 1 19:18.3 44:37.8

2 43 MICHAEL LORNE 219 62 2 25:04.5 3 21:21.6 46:26.1

3 49 BRADLEY COATES 57 62 4 25:42.9 4 21:33.1 47:16.0

4 62 ALTON MOTOBU 23 63 5 28:32.7 2 20:25.6 48:58.4

5 92 EUGENE CHO 232 61 1 23:56.3 5 29:22.3 53:18.6

Male 65 to 69

  Overall ------- RUN ------- ------- Swim ------- Total

Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time

1 101 DAVID CROSSLAND 229 67 1 26:58.2 2 27:17.4 54:15.6

2 121 KEN SMITH 17 66 2 33:58.7 1 25:15.7 59:14.4 

Team

Male 55 to 74                 

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace 

    1      175           Wahiawa                                                              45:31.1  12:14/M

175    GARY SAWAI                    RUN            4       27:51.5       27:51.5   8:59/M

175    KANOA SAWAI                   Swim           1       17:39.6       45:31.1  17:39/K

Male 95 to 114                

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1       30                                                                                41:34.5  11:10/M

30    TOM COLLINS                   RUN            1       20:45.7       20:45.7   6:42/M

30    TOM HEBERLE                   Swim           3       20:48.8       41:34.5  20:48/K

Male 115 & over               

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace 

    1       21                                                                                43:50.9  11:47/M

21    JIM MURRAY                    RUN            2       24:20.3       24:20.3   7:51/M

21    RICK KOOKER                   Swim           2       19:30.6       43:50.9  19:30/K

    2        2                                                                                56:52.9  15:17/M

2    ROY TSUKAMOTO                 RUN            3       26:43.5       26:43.5   8:37/M

2    WARREN HAYAMA                 Swim           4       30:09.4       56:52.9  30:09/K

Female 35 to 54               

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1       39                                                                                49:17.8  13:15/M

39    VAILIMA WALKER                RUN            5       27:54.6       27:54.6   9:00/M

39    SHANNON CHING                 Swim           3       21:23.2       49:17.8  21:23/K

Female 55 to 74               

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1      226                                                                                46:39.3  12:32/M

226    LAUREN HO                     RUN            1       19:42.8       19:42.8   6:21/M

226    MISHA TAJIMA                  Swim           7       26:56.4       46:39.3  26:56/K

Female 75 to 94               

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1       96                                                                                40:59.7  11:01/M

96    SASKIA WRIGHT                 RUN            2       20:07.9       20:07.9   6:29/M

96    VALISA SAUNDERS               Swim           2       20:51.7       40:59.7  20:51/K

    2      176                                                                                45:54.4  12:20/M

176    LEI EVENSON                   RUN            4       22:41.0       22:41.0   7:19/M

176    MATI SAPOLU                   Swim           4       23:13.4       45:54.4  23:13/K

    3       60                                                                                49:19.7  13:15/M

60    JOAN DURAZZO                  RUN            3       22:28.6       22:28.6   7:15/M

60    MOINA LUM                     Swim           6       26:51.1       49:19.7  26:51/K

    4      109                                                                                53:20.8  14:20/M

109    MAYUMI JIJIWA                 RUN            6       28:04.7       28:04.7   9:03/M

109    YUKIKO MATSUURA               Swim           5       25:16.1       53:20.8  25:16/K

    5       40                                                                              1:02:33.1  16:49/M

40    DENISE CUADRADO               RUN            7       32:16.4       32:16.4  10:25/M

40    VICTORIA TUGGLE               Swim           8       30:16.7     1:02:33.1  30:16/K

Female 95 to 114              

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1       14                                                                              1:00:52.3  16:22/M

14    MARIANETTE KAUAHIKAUA         RUN            8       41:39.6       41:39.6  13:26/M

14    DENISE WEBB                   Swim           1       19:12.7     1:00:52.3  19:12/K


Mixed 35 to 54                

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1      106                                                                                43:22.6  11:39/M

106    CRISTIN LIM                   RUN           10       23:05.2       23:05.2   7:27/M

106    RYAN OLDEN                    Swim          11       20:17.3       43:22.6  20:17/K

    2      222                                                                                46:35.8  12:31/M

222    GAGE GALLE                    RUN            6       21:59.7       21:59.7   7:05/M

222    STORM WILLIAMS                Swim          23       24:36.0       46:35.8  24:36/K

    3      151                                                                                55:17.5  14:52/M

151    KAMAKANA NAKAMURA             RUN           25       31:33.4       31:33.4  10:11/M

151    TARA-ROSE NAKAMURA            Swim          19       23:44.1       55:17.5  23:44/K

Mixed 55 to 74                

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1      178                                                                                39:34.1  10:38/M

178    RICKY SALVACION               RUN            4       21:53.0       21:53.0   7:04/M

178    JESSICA NOHARA                Swim           2       17:41.1       39:34.1  17:41/K

     2      139                                                                                42:22.9  11:23/M

139    JUN FUKUTA                    RUN            2       18:34.0       18:34.0   5:59/M

139    SHOKO YAMANAKA                Swim          21       23:48.8       42:22.9  23:48/K

    3       95                                                                                42:54.7  11:32/M

95    ALEX HELDT                    RUN            8       22:55.0       22:55.0   7:24/M

95    JEANEEN HELDT                 Swim          10       19:59.7       42:54.7  19:59/K

    4      209                                                                                47:24.6  12:45/M

209    ARYS NOGUERON                 RUN           13       23:40.2       23:40.2   7:38/M

209    ALLISON DOWD                  Swim          20       23:44.4       47:24.6  23:44/K 

    5      102                                                                                47:25.2  12:45/M

102    FLORANTE ASEJO                RUN           15       24:21.7       24:21.7   7:51/M

102    ALISON ASEJO                  Swim          17       23:03.5       47:25.2  23:03/K

    6      108                                                                                49:30.5  13:18/M

108    KURT BARTHEL                  RUN           11       23:05.8       23:05.8   7:27/M

108    ALANA BARTHEL                 Swim          27       26:24.6       49:30.5  26:24/K

    7        7                                                                                53:13.3  14:18/M

7    KIM VUKOVICH                  RUN           24       30:46.3       30:46.3   9:55/M

7    JOSEPH VUKOVICH               Swim          16       22:27.0       53:13.3  22:27/K

    8      100                                                                              1:01:27.4  16:31/M

100    ELIZABETH BENNETT             RUN           30       40:47.6       40:47.6  13:09/M

100    WARREN DURYEA                 Swim          14       20:39.8     1:01:27.4  20:39/K

Mixed 75 to 94                

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1      172                                                                                35:14.3   9:28/M

172    MONA STOKHECKE                RUN            1       16:56.2       16:56.2   5:28/M

172    NIKLAS SCHNEIDER              Swim           5       18:18.1       35:14.3  18:18/K

    2       34                                                                                41:02.6  11:02/M

34    PAT PHUNG                     RUN            3       21:25.3       21:25.3   6:55/M

34    MEGAN LAUT                    Swim           9       19:37.3       41:02.6  19:37/K

    3      177                                                                                46:14.2  12:26/M

177    STACY NOJIMA                  RUN           21       27:26.0       27:26.0   8:51/M

177    JAMES WEIR                    Swim           6       18:48.1       46:14.2  18:48/K

    4      157                                                                                47:22.3  12:44/M

157    SHOKO FOX                     RUN           12       23:09.7       23:09.7   7:28/M

157    DUSTEN FOX                    Swim          22       24:12.6       47:22.3  24:12/K

    5      180                                                                                48:15.5  12:58/M

180    MARCEY CAMPBELL               RUN           23       27:43.3       27:43.3   8:56/M

180    MIKE YOUNG                    Swim          12       20:32.2       48:15.5  20:32/K

    6      166                                                                                49:14.4  13:14/M

166    KIRSI HAKKINEN                RUN           26       32:36.3       32:36.3  10:31/M

166    GARY LAWTON                   Swim           1       16:38.1       49:14.4  16:38/K

    7      107                                                                              1:05:06.9  17:30/M

107    KRISTIN PARKER                RUN           27       32:58.9       32:58.9  10:38/M

107    RODNEY PARKER                 Swim          29       32:08.0     1:05:06.9  32:08/K

Mixed 95 to 114               

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1       41                                                                                40:50.8  10:59/M

41    ALETHEA REBMAN                RUN            7       22:40.0       22:40.0   7:19/M

41    MIKE BEASON                   Swim           4       18:10.8       40:50.8  18:10/K

    2        8                                                                                43:31.5  11:42/M

8    LINDA LARSEN                  RUN            9       22:57.8       22:57.8   7:24/M

8    DAVE SHERMAN                  Swim          13       20:33.7       43:31.5  20:33/K

    3      156                                                                                45:04.9  12:07/M

156    ELIZA ILANO                   RUN           18       25:45.0       25:45.0   8:18/M

156    TOM BURKE                     Swim           8       19:19.9       45:04.9  19:19/K

    4       32                                                                                45:33.5  12:15/M

32    KEITH MILLER                  RUN            5       21:55.2       21:55.2   7:04/M

32    JEANINE NAKAKURA              Swim          18       23:38.2       45:33.5  23:38/K

    5      140                                                                                48:37.8  13:04/M

140    JUNICHI TSUNOGAI              RUN           14       23:50.9       23:50.9   7:41/M

140    KEIKO TSUNOGAI                Swim          24       24:46.9       48:37.8  24:46/K

    6       38                                                                              1:05:41.2  17:39/M

38    SANDY OMIYA                   RUN           28       33:14.2       33:14.2  10:43/M

38    DAN OMIYA                     Swim          30       32:27.0     1:05:41.2  32:27/K

Mixed 115 & over              

Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1       25                                                                                43:29.4  11:41/M

25    COLLEEN KOBAYASHI             RUN           19       25:46.3       25:46.3   8:19/M

25    STAN KOBAYASHI                Swim           3       17:43.1       43:29.4  17:43/K

    2      152           Honolulu                                                             45:26.5  12:13/M

152    JOANNE KLINKE                 RUN           20       26:30.3       26:30.3   8:33/M

152    ULI KLINKE                    Swim           7       18:56.1       45:26.5  18:56/K

    3      105                                                                                47:24.6  12:45/M

105    TRED EYERLY                   RUN           17       25:41.2       25:41.2   8:17/M

105    AKIKO KODAMA                  Swim          15       21:43.4       47:24.6  21:43/K

    4       18                                                                                50:51.7  13:40/M

18    DENIS TANIGAWA                RUN           16       24:28.8       24:28.8   7:54/M

18    BETH BLACKBURN                Swim          26       26:22.8       50:51.7  26:22/K

    5       11                                                                                57:28.9  15:27/M

11    MICHAEL MCCURDY               RUN           22       27:33.7       27:33.7   8:53/M

11    LUCY MCCURDY                  Swim          28       29:55.2       57:28.9  29:55/K

    6      231                                                                                59:48.0  16:05/M

231    CHERYL SUDA                   RUN           29       34:02.6       34:02.6  10:59/M

231    DONALD EOVINO                 Swim          25       25:45.3       59:48.0  25:45/K

 

 

 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>