« 2014 Papa Pea's Birthday Biathlon and Celebration of Summer ~ Results | Main | Ka Loko o KÄ«holo Restoration Work Day ~ June 2014 »
Monday
Jun162014

2014 Hapuna Roughwater Swim ~ Results

Congratulations to the swimmers that competed in the

Hapuna Roughwater Swim

Race 2 of the Triple Crown

The results are:

Name Gender Age grp Fin Time

Kylie Burgess F 17-18 1 20:45.67

Nathaniel Goodale M 19-24 2 20:58.24

Cara Jernigan F 17-18 3 20:59.60

Madeline Foo F 15-16 4 20:59.91

Daniel Manzo M 17-18 5 21:02.65

Leahi Camacho F 17-18 6 21:03.28

Jack Linden M 17-18 7 21:41.35

Taylor Doherty F 15-16 8 22:03.09

Buddy Rose M 15-16 9 22:17.94

Ikaika Sarme M 19-24 10 22:37.41

Trevor Croley M 40-44 11 22:47.87

Trent Fischer M 40-44 12 22:50.51

Cody Ranfranz M 13-14 13 23:00.41

Noelani Vargas F 19-24 14 23:01.03

Mina Poppas F 13-14 15 23:01.93

Kelly Jernigan F 19-24 16 23:04.19

Aye Chan San Tun M 13-14 17 23:04.98

Ben Fischer M 55-59 18 23:05.74

Benjamin Poppas M 15-16 19 23:06.11

Nolan Grossman M 13-14 20 23:14.08

Akemi King F 19-24 21 23:14.45

Chloe Hughes F 11-12 22 23:16.02

Hannah Tomlinson F 13-14 23 23:20.74

Andrea Lindborg F 35-39 24 23:28.62

Bhillie Luciani F 19-24 25 23:29.67

Weylin Foo M 11-12 26 23:30.24

Leah DeCleene F 11-12 27 23:31.85

Karly Noetzel F 13-14 28 23:33.80

Bodhi Whitmore M 11-12 29 23:34.85

James McCleery M 65-69 30 23:38.21

Paul Tulker M 35-39 31 23:49.74

Kyra Hartley F 13-14 32 23:50.57

Hannah DeCleene F 13-14 33 23:54.77

Jerry Bess M 45-49 34 23:57.89

Jason Freitas M 35-39 35 Midnight.25

Matt Linden M 15-16 36 24:00.67

Felix Peng M 13-14 37 24:01.08

Ashley Rynkewicz F 11-12 38 24:08.95

Jacob Schnitzler M 11-12 39 24:09.19

Tove Fostvedt F 13-14 40 24:23.58

Glee Jewell F 55-59 41 24:24.60

Katie Jefferson F 15-16 42 24:31.73

Malia Dills F 11-12 43 24:31.99

Danny Becker M 40-44 44 24:38.47

Jim Budde M 65-69 45 24:40.27

Don Baldassari M 55-59 46 24:46.43

Chenoa Jesser F 17-18 47 24:49.57

Michael Duggan M 15-16 48 24:54.89

Kai Griley M 9-10 49 24:58.63

Olav Ommedal M 25-29 50 24:59.93

Greg Kathe M 15-16 51 25:00.79

Silas Wiley M 11-12 52 25:04.52

John Kathe M 17-18 53 25:05.71

Ginge Carlson F 17-18 54 25:06.59

Susan MacLean F 35-39 55 25:07.50

Danny Leahy M 15-16 56 25:09.71

Alexis Decarli F 15-16 57 25:15.90

Orion Chisolm M 13-14 58 25:16.75

Alannah Shinde F 11-12 59 25:18.90

Maile Fediuk F 13-14 60 25:23.23

Mel Ahlo M 35-39 61 25:34.10

Jaelyn Estabilio F 13-14 62 25:38.40

Asher Robertson M 15-16 63 25:40.16

Jake Schulman M 17-18 64 25:40.83

Spencer Jobes M 15-16 65 25:41.54

Jean Ouye F 19-24 66 25:43.04

Ed Wetherell M 40-44 67 25:50.01

Sylvia Ravaglia F 35-39 68 26:00.62

Jennifer Stabrylla F 50-54 69 26:10.92

Sheridan Nelson Langacker F 13-14 70 26:12.23

Ryu Koch M 13-14 71 26:27.36

Ron AhLoy M 60-64 72 26:31.29

Kela Vargas F 19-24 73 26:33.66

Michael Horwath M 60-64 74 26:39.10

Susannah Mistr F 40-44 75 26:39.59

Rob Murray M 55-59 76 26:40.03

Ron Whitmore M 45-49 77 26:58.01

David G. Rietow M 70-74 78 27:05.64

Malik Mariano M 15-16 79 27:07.71

Debra Kim F 40-44 80 27:15.10

Jayna Jobes F 17-18 81 27:16.52

Majdi Mariano M 13-14 82 27:29.30

Megan Stone F 15-16 83 27:31.56

Gilles Mauffras M 45-49 84 27:39.04

Dan Gampon M 19-24 85 27:44.42

Sam Martin-Ekings F 55-59 86 27:48.29

Paul Carney M 55-59 87 27:48.89

Michael Smith M 40-44 88 27:55.11

Noa Clark M 9-10 89 27:56.44

Claire Hughes F 9-10 90 28:00.44

Alana Grossman F 11-12 91 28:02.17

Bayleigh Wiernicki F 13-14 92 28:13.56

Brad Linden M 19-24 93 28:15.80

Claudai Bertolone-Smith F 45-49 94 28:23.63

Michael Decarli M 35-39 95 28:31.10

Donna Anderson F 50-54 96 28:35.25

Lisa Youngs F 50-54 97 28:35.90

Joan Campbell F 45-49 98 28:43.38

Mike Marshall M 50-54 99 28:49.25

Peter Morton M 60-64 100 28:51.29

David Dougherty M 30-34 101 29:04.40

Teagan Decarli M 11-12 102 29:08.03

Audrey Nixon F 13-14 103 29:11.61

Nolan Yamaki M 35-39 104 29:21.83

Jonathan Coude M 35-39 105 29:25.98

Keish Doi M 45-49 106 29:31.58

Robyn Scarth F 35-39 107 29:42.51

Bob Momson M 65-69 108 29:43.30

Duke Becker M 9-10 109 30:09.96

Kim Clingman F 45-49 110 30:12.04

Brock Imonen M 11-12 111 30:13.08

Jim Reddekopp M 50-54 112 30:20.88

John Conroyd M 50-54 113 30:27.24

Denise Boatwright F 55-59 114 30:30.22

Angel Rose F 11-12 115 30:33.24

Michael Dahler M 55-59 116 30:36.22

Lance Oliver M 40-44 117 30:38.52

Michael Karson M 45-49 118 30:43.55

Courtney Shinde F 19-24 119 30:46.00

Derek Stuart M 45-49 120 31:07.96

J.K. Spielman M 55-59 121 31:29.55

Jennifer Conroyd F 45-49 122 31:29.63

Tyler Prokopec M 30-34 123 31:33.74

Wendell Causey M 70-74 124 32:04.56

Grace Rynkewicz F 9-10 125 32:06.43

Makena Becker F 11-12 126 32:12.65

Marty Smith M 55-59 127 32:13.32

Kathleen Leahy F 55-59 128 32:14.51

Kaeti Ecker F 65-69 129 32:21.78

Mike Drutar M 40-44 130 32:78.11

Julian Nelson Langacker M 11-12 131 32:43.42

Peter Jefferson M 55-59 132 33:15.09

Kailey Fediuk F 11-12 133 33:16.42

Kiana Wiley F 9-10 134 33:19.47

Sienna Byrnne F 13-14 135 33:22.63

Keakoa Pintor F 9-10 136 33:23.46

Jim Kraus M 65-69 137 33:26.75

Walter Andreae M 65-69 138 33:30.82

Steve Sugar M 65-69 139 33:31.36

David Aldrich M 40-44 140 33:33.77

Gary Romero M 25-29 141 33:35.48

Sydney Wiernicki F 9-10 142 34:00.82

Marina Nogues F 40-44 143 34:25.61

Christopher Whitfield M 15-16 144 34:32.02

Kevin Rooney M 45-49 145 34:32.94

Cassidy Landes F 35-39 146 34:48.07

Susan Nixon F 45-49 147 34:54.30

Heidi Smith F 55-59 148 35:05.76

Mog Mather M 40-44 149 35:08.50

Ian Langevin M 50-54 150 35:17.84

Jane Dierenfield F 65-69 151 35:21.20

Brian Boeggeman M 40-44 152 35:22.97

Billy Rickards M 40-44 153 35:26.00

Charles Keane M 60-64 154 35:30.23

Ryanne Doherty F 11-12 155 35:36.90

Walter Sinicki M 55-59 156 35:40.05

Rachel Thompson F 13-14 157 35:48.35

Richard Hagen M 60-64 158 35:49.90

Rob Van Geen M 50-54 159 35:50.54

Cee Slug M 60-64 160 35:50.97

Randall Cavanaugh M 60-64 161 35:57.60

Douglas Dierenfield M 65-69 162 35:57.81

Dene Sturm F 50-54 163 36:00.23

Chris Owens M 55-59 164 36:03.16

Jason Braswell M 35-39 165 36:04.95

Peter Bresciani M 65-69 166 36:13.29

James Sakai M 55-59 167 36:23.47

Laurie Hillyard F 55-59 168 36:29.29

Mark Ravaglia M 40-44 169 36:30.15

James Cruse M 55-59 170 36:31.60

Daryl Serain M 60-64 171 36:33.13

Nolan Morton M 9-10 172 36:35.45

John Ferdico M 45-49 173 36:36.90

Susannah Roy F 35-39 174 36:40.21

Lisa Week F 50-54 175 36:42.96

Kanaipono Eckart M 9-10 176 36:45.28

Elisa Newman F 55-59 177 36:48.26

Ysabel Thomas F 50-54 178 36:48.90

Bob Ranfranz M 60-64 179 36:57.07

Josiah Randerson M 13-14 180 37:03.20

DeAnna Adams F 45-49 181 37:05.13

David Mattice M 55-59 182 37:06.59

Avan Becerra M 9-10 183 37:09.09

Catherine Shannon F 50-54 184 37:20.99

Tom O’Leary M 60-64 185 37:26.15

Ali Steiner F 40-44 186 37:27.43

Kaile Dills F 9-10 187 37:28.21

Melissa Braswell F 35-39 188 37:28.98

Eva willey F 25-29 189 37:31.18

Carol Langevin F 50-54 190 37:33.22

Finn Morton M 9-10 191 37:45.65

Elliot Reddekopp M 13-14 192 37:46.62

Kai White F 40-44 193 37:47.49

Michael Woodbury M 65-69 194 37:55.46

Al Den Bleyker M 60-64 195 37:58.79

Jada Keen F 8&under 196 38:04.56

Jason Keen M 40-44 197 38:04.80

Kathy Schwarting F 45-49 198 38:05.21

Erin Kawakami F 30-34 199 38:12.78

Lauren DeMent F 30-34 200 38:13.15

Karla Goplen F 50-54 201 38:21.49

Kathy Hasselbring F 60-64 202 38:23.12

Dennis Osier M 75+ 203 38:32.21

Claire Croley F 15-16 204 38:32.55

Michael Traub M 60-64 205 38:54.15

Victoria Jose F 17-18 206 38:55.39

Robin Woodley F 60-64 207 38:58.55

Douglas Schulman M 55-59 208 39:06.37

Ceri Whitfield F 45-49 209 39:16.00

Nophia Pintor F 11-12 210 39:17.17

Randy Campbell M 55-59 211 39:19.27

Frecia Cerballos F 40-44 212 39:19.89

Jan Wilson F 60-64 213 39:24.14

Chitwin San Tun M 45-49 214 39:26.96

Linda Hallinger F 60-64 215 40:07.01

Melanie Eckhard F 35-39 216 40.08.87

Hannah Leahy F 13-14 217 40:09.91

Patrick Leahy M 45-49 218 40:10.53

Sean “Peaman” Pagett M 50-54 219 40:12.18

Kawena Haserot F 9-10 220 40:21.32

Daniel Piccuta M 55-59 221 40:22.37

Mehana Resetnikov F 9-10 222 40:28.54

J.D. Dudek M 55-59 223 40:42.06

Debbie Gallo F 60-64 224 41:14.75

Gary Hammond M 60-64 225 41:19.97

Susan LaLanne F 70-74 226 41;26.46

Jack Hoyt M 65-69 227 41:37.61

Patrick du Monceaux M 60-64 228 41:45.48

Jessie Veriato F 55-59 229 41:47.03

Katherine Cross F 50-54 230 41:52.71

Richard Oehlman M 60-64 231 42:01.12

Mac Amos M 70-74 232 42:14.65

Paul Dolinoy M 65-69 233 42:34.83

Kona Resetnikov F 11-12 234 42:35.66

Linny Vermeire F 65-69 235 42.48.09

Kate Nawahine F 40-44 236 42.50.39

Ihilani Powers F 35-39 237 43:17.65

Margaret Serain F 60-64 238 43:25.33

Tim Wiley M 50-54 239 43:30.96

Laura Rogers F 55-59 240 43:31.52

Gayle Waddingham F 60-64 241 43:40.21

Marianne Starr F 65-69 242 45:07.89

Paul Patnode M 70-74 243 45:23.57

Royal Carroll M 35-39 244 46:23.46

Ailidh Carroll F 9-10 245 46:24.85

Lily Kassis F 9-10 246 46:08.08

Patricia Kassis F 40-44 247 46:49.06

Carolanne Rose F 60-64 248 47:26.08

Caroline Hagen F 65-69 249 48:33.35

Calvin Serain M 40-44 250 49:17.71

Lindsey Larkin F 30-34 251 49:37.46

Unknown M n/a 252 50:48.66

Unknown M n/a 253 50:49.83

Mike Machado M 55-59 254 66:13.00

 

 

The final leg of the Triple Crown, The 20th Annual King's Swim, is July 5th at Kailua Bay.

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>