« 2014 John C. Kekua Jr. Regatta ~ Results | Main | 2014 Kona Marathon - 5K ~ Results »
Monday
Jun232014

2014 Waimanalo Regatta ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the

Waimanalo Regatta

The results are:

Club by Division

Division AAA (27-45 events) Events Points
Kailua 40 162
Hui Nalu 41 149
Outrigger 41 143
Lanikai 37 141
Division AA (14-26 events) Events Points
Keahiakahoe 24 64
Waikiki Surf Club 17 38
Leeward Kai 15 32
Division A (0-13 events) Events Points
Hui Lanakila 13 43
WAIMANALO 12 33
Healani 11 24
KEOLA O KE KAI 9 13
Koa Kai 10 11
Anuenue 9 11
New Hope 11 10
Makaha Canoe Club 6 3
Honolulu Pearl 7 1
Ewa Pu'uloa Outrigger 8 0

 

Event by Place:

Event 1: Girls 12 Time Points

1 Outrigger 2:29.12 7

(Hayden Brown, Tia Coen, Hannah Humphreys, Eliza Lewis, GG Thomas, Kiana Yost)

2 Hui Nalu 2:34.18 5

3 WAIMANALO 2:35.47 4

4 Lanikai 2:38.07 3

5 Kailua 2:42.79 2

6 Keahiakahoe 3:35.56 1

SCR Leeward Kai 0

Event 2: Boys 12 Time Points

1 Lanikai 2:20.65 7

(Nalu Blair, Padgett Carpenter, Jeremy Mansell, Giovanni Rufino, Kaden Wolfley, Benjamin Zinsius)

2 Hui Nalu 2:22.34 5

3 Outrigger 2:26.37 4

4 Kailua 2:28.44 3

5 Leeward Kai 2:31.72 2

6 WAIMANALO 2:58.67 1

7 Hui Lanakila 3:16.15 0

Event 3: Mixed Boys and Girls 12 Time Points

1 Leeward Kai 2:22.66 7

(Keao Aipia-Flood, Sierra Kaaihue, Mason Oliveria, Chrislin Strickland, Shayne Van Gieson, Ezekiel Waiolama)

2 Hui Lanakila 2:26.86 5

3 Outrigger 2:28.70 4

4 Kailua 2:30.30 3

5 Waikiki Surf Club 2:31.23 2

6 KEOLA O KE KAI 2:41.46 1

7 Hui Nalu 2:45.31 0

8 Makaha Canoe Club 2:46.44 0

9 Lanikai 2:46.91 0

SCR Ewa Pu'uloa Outrigger 0

SCR Keahiakahoe 0

Event 4: Girls 13 Time Points

1 Hui Nalu 2:20.71 7

(Chloe Arnes, Sierra Burgon, Brooke Matson, Melissa Newsham, Honu Nichols, Ocean Rea)

2 Lanikai 2:20.99 5

3 WAIMANALO 2:21.23 4

4 Kailua 2:23.80 3

5 Waikiki Surf Club 2:24.18 2

6 Outrigger 2:27.45 1

7 Keahiakahoe 2:44.37 0

SCR Makaha Canoe Club 0

Event 5: Boys 13 Time Points

1 Lanikai 2:14.97 7

(Kekoa Blair, Joshua Gonzalez, Thomas Henshaw, Michael Noon, Colin Perry, Finn Reyes)

2 Kailua 2:18.74 5

3 WAIMANALO 2:20.57 4

4 Outrigger 2:22.18 3

5 New Hope 2:23.88 2

6 Keahiakahoe 2:24.41 1

7 Leeward Kai 2:25.45 0

8 Hui Nalu 2:27.97 0

Event 6: Girls 14 Time Points

1 Outrigger 2:17.77 7

(Lauren Bloom, Kailee Graf, Helen Hogan, Micaela Kauhane, CC Konikson, Kiana Sandvold)

2 Lanikai 2:21.01 5

3 Kailua 2:21.83 4

4 Leeward Kai 2:22.66 3

5 Waikiki Surf Club 2:31.44 2

6 Hui Nalu 2:32.95 1

7 KEOLA O KE KAI 2:55.64 0

8 Ewa Pu'uloa Outrigger 3:15.62 0

Event 7: Boys 14 Time Points

1 Kailua 2:02.92 7

(Koa Baginski, David Beattie, Nathan Deyoe, Chauncey Holck, Hunter Kupahu, Kai Navarro)

2 Lanikai 2:03.70 5

3 Outrigger 2:04.48 4

4 Waikiki Surf Club 2:05.24 3

5 Hui Nalu 2:06.31 2

6 KEOLA O KE KAI 2:19.55 1

7 Leeward Kai 2:32.66 0

Event 8: Open Keiki Time Points

UnO Koa Kai 2:05.15 0

UnO Hui Lanakila 2:06.61 0

UnO Outrigger 2:18.63 0

UnO Kailua 2:24.47 0

UnO Makaha Canoe Club 2:30.89 0

UnO Hui Nalu 2:33.61 0

UnO Lanikai 2:34.09 0

UnO KEOLA O KE KAI 2:35.52 0

UnO WAIMANALO 2:36.36 0

UnO Honolulu Pearl 2:37.39 0

UnO Leeward Kai 2:40.70 0

UnO Waikiki Surf Club 2:41.01 0

UnO Ewa Pu'uloa Outrigger 2:54.05 0

UnO Keahiakahoe 0

Event 9: Women Novice B Time Points

1 Kailua 2:01.07 7

(Deana Evans, Mo Lemieux, Nani Maxey, Jasmine Navarro, Katie Peterson, Michelle Rathke)

2 Lanikai 2:05.02 5

3 Outrigger 2:07.28 4

4 Koa Kai 2:12.95 3

5 New Hope 2:24.74 2

6 Hui Nalu 2:25.04 1

7 Healani 2:28.34 0

DQ Makaha Canoe Club 2:25.41 0

SCR Honolulu Pearl 0

Event 10: Mixed Novice B Time Points

1 Hui Lanakila 1:56.83 7

(Kawai Engle-Kamanao, Frank Genco, Ivonne Lagodlagod, Miles Maloy, Dana Souza, Marissa Vinberg)

2 Kailua 2:00.96 5

3 WAIMANALO 2:02.09 4

4 Outrigger 2:04.57 3

5 Koa Kai 2:13.13 2

6 Honolulu Pearl 2:21.89 1

7 Hui Nalu 2:22.55 0

8 Ewa Pu'uloa Outrigger 2:43.23 0

DQ Lanikai 1:59.15 0

Event 11: Men Novice B Time Points

1 Outrigger 4:02.33 7

(Jordan Brant, Peter Cross, Chris Deuchar, Chris Jensen, Cody Tavares, Michael Yani)

2 Kailua 4:06.46 5

3 Koa Kai 4:11.94 4

4 Makaha Canoe Club 4:18.35 3

5 New Hope 4:28.13 2

6 Hui Nalu 6:59.12 1

SCR Ewa Pu'uloa Outrigger 0

Event 12: Girls 15 Time Points

1 Waikiki Surf Club 4:39.17 7

(Lehua Kamealoha-Tanna, Tehani McLean, Tyanna Vierra, Lei Wales, Conner White, Teisa Wolfgramm)

2 Outrigger 4:51.34 5

3 Hui Lanakila 4:53.54 4

4 Kailua 4:54.17 3

6 Hui Nalu 5:04.40 1

7 Keahiakahoe 5:05.57 0

8 New Hope 5:20.26 0

Event 13: Boys 15 Time Points

1 Kailua 3:58.58 7

(Tristan Clapp, Alex Espinoza, Elias Farag, Matthew McGivern, Luke Ott, Spencer VanDerKamp)

2 Outrigger 4:03.08 5

3 Hui Nalu 4:07.68 4

4 Lanikai 4:26.70 3

Event 14: Girls 16 & Under Time Points

1 Keahiakahoe 4:37.40 7

(Shaienne Estepa, Shainna Estepa, Harlee Jay-Pedro, Tate Keliihoomalu, KAILA MALAMA, Keaka Rodrigues)

2 Hui Nalu 4:38.30 5

3 Outrigger 4:40.58 4

4 Lanikai 4:44.05 3

5 Kailua 4:48.80 2

6 Waikiki Surf Club 5:10.26 1

7 Koa Kai 5:11.97 0

Event 15: Boys 16 & Under Time Points

1 Hui Nalu 3:54.03 7

(Sinjin Bradley, Noah Hedrick, Alex Look, Kekoa Nakasone, Liam Namba, Levi Richards)

2 Lanikai 3:57.02 5

3 Outrigger 3:57.35 4

4 Kailua 4:02.86 3

5 KEOLA O KE KAI 4:20.58 2

6 Leeward Kai 4:26.73 1

7 Keahiakahoe 4:31.21 0

8 Waikiki Surf Club 4:32.91 0

9 Ewa Pu'uloa Outrigger 5:29.90 0

Event 16: Girls 18 & Under Time Points

1 Waikiki Surf Club 4:42.84 7

(Mahinalani Cavalieri, Iisha Fu, Kamea Moss, Brandie Peltier, Brittney Saldania, Makamae Shook)

2 Hui Nalu 4:49.73 5

3 Lanikai 4:50.05 4

4 Leeward Kai 5:06.46 3

5 Kailua 5:18.62 2

6 KEOLA O KE KAI 5:25.98 1

7 Outrigger 5:56.70 0

8 Ewa Pu'uloa Outrigger 5:59.54 0

Event 17: Boys 18 & Under Time Points

1 Outrigger 3:45.24 7

(Kyle Chang, Noah Deer, Kapono Fujitani, Oliver Lewis, Alika Philpotts, Nathan Stoker)

2 Hui Nalu 3:56.38 5

3 Lanikai 3:57.06 4

4 Waikiki Surf Club 4:00.98 3

5 Kailua 4:17.16 2

6 Healani 4:40.58 1

7 KEOLA O KE KAI 5:06.54 0

Event 18: Women Novice A Time Points

1 Lanikai 4:38.62 7

(Christina Dwight, Monica Esquivel, Kellen Garcia, Brenda Moritz, Sarah Sonognini, Banu Yousey)

2 KEOLA O KE KAI 4:41.30 5

3 Kailua 4:45.39 4

4 Leeward Kai 4:48.49 3

5 Hui Nalu 4:52.88 2

6 Outrigger 4:53.60 1

7 Keahiakahoe 5:00.15 0

8 Healani 5:00.68 0

10 Anuenue 5:21.43 0

Event 19: Men Novice A Time Points

1 Kailua 3:48.29 7

(Brian Bagunolo, Levi-Jordan Goeas, Hoku Ilae, Travis Jones, Ikaika Kepaa, Daniel Wilcox)

2 Waikiki Surf Club 3:52.81 5

3 Hui Lanakila 3:54.77 4

4 Outrigger 3:55.48 3

5 Hui Nalu 4:06.18 2

6 Lanikai 4:12.80 1

7 Honolulu Pearl 4:43.30 0

DQ WAIMANALO 0

DQ Anuenue 0

Event 20: Women Freshmen Time Points

1 Kailua 1:58.23 7

(Alison Asejo, Carolyn Fisher, Catia Garell, Kehau Makaena-Gillum, Lauren McDowell, Kehau Meyer)

2 Lanikai 2:03.54 5

3 Hui Lanakila 2:06.76 4

4 Outrigger 2:08.43 3

5 Keahiakahoe 2:08.98 2

6 Leeward Kai 2:11.35 1

7 Hui Nalu 2:13.77 0

8 New Hope 2:20.59 0

Event 21: Men Freshmen Time Points

1 Lanikai 1:37.58 7

(Nick Foti, Noah Foti, Lincoln Liesemeyer, Cheyne Mench, Matthew Mench, Derek Ruebenstahl)

2 Kailua 1:40.31 5

3 Healani 1:43.40 4

4 Hui Nalu 1:44.14 3

5 Hui Lanakila 1:46.70 2

6 Anuenue 1:51.00 1

7 Leeward Kai 1:52.25 0

8 Koa Kai 1:56.26 0

9 New Hope 2:02.64 0

DQ Outrigger 1:43.89 0

DQ Waikiki Surf Club 1:42.37 0

SCR Honolulu Pearl 0

Event 22: Sophomore Women Time Points

1 Keahiakahoe 4:34.91 7

(Keala Bertulfo, Ama Keama, Kuuleialoha Mcgee, U'i Santos, Ku'ulei Smith, Koren Uyemura)

2 Hui Nalu 4:40.37 5

3 Outrigger 4:42.17 4

4 KEOLA O KE KAI 4:43.62 3

5 Hui Lanakila 4:48.47 2

6 Kailua 4:51.39 1

7 New Hope 5:24.74 0

SCR Lanikai 0

Event 23: Sophomore Men Time Points

1 Lanikai 3:37.93 7

(Ka'ai Bruhn, Matt Crowley, Jim Foti, Andreas Gaeta, Manny Kulukulualani, Tapa Worthington)

2 Kailua 3:38.98 5

3 Keahiakahoe 3:42.83 4

4 Hui Lanakila 3:51.40 3

5 Outrigger 3:51.65 2

6 Waikiki Surf Club 4:10.58 1

DQ Hui Nalu 3:38.29 0

SCR New Hope 0

SCR Healani 0

Event 24: Women Junior Time Points

1 Hui Lanakila 9:39.47 7

(Aimee Cama, Judy Decorte, Ilima Kim, KIM MYDOCK, Deborah Rosenblum, Marisa Wriston)

2 Outrigger 9:55.89 5

3 Hui Nalu 9:59.95 4

4 Lanikai 10:16.08 3

5 Waikiki Surf Club 10:36.82 2

DQ Koa Kai 11:02.33 0

DQ Kailua 9:27.84 0

Event 25: Men Junior Time Points

1 Kailua 8:05.45 7

(Moki Anderson, Troy Anderson, Maui Cambra, Nick Herrera, Jason LaBranch, J.B. Weitz)

2 Hui Nalu 8:26.14 5

3 Outrigger 8:44.53 4

4 Lanikai 8:44.93 3

5 Koa Kai 9:14.38 2

6 New Hope 10:09.20 1

SCR Healani 0

Event 26: Women Senior Time Points

1 Hui Nalu 13:57.13 7

(Tayte Brock, Kerri Cummins, Donna Kahakui, Claire Townsend, Maggie Twigg-Smith, Traci Yamada)

2 Lanikai 14:11.72 5

3 Kailua 14:16.26 4

4 Hui Lanakila 14:53.69 3

5 Outrigger 14:57.77 2

6 Keahiakahoe 15:31.37 1

7 KEOLA O KE KAI 16:09.90 0

Event 27: Men Senior Time Points

1 Kailua 11:42.70 7

(Levi-Jordan Goeas, Gavin Hanoa, Conrad Martin, Joseph O' Malley, Bobby Pratt, Jordan Wong)

2 Hui Nalu 11:50.89 5

3 Lanikai 11:52.93 4

4 Outrigger 12:11.49 3

5 Keahiakahoe 12:13.71 2

6 Hui Lanakila 13:04.64 1

7 Waikiki Surf Club 13:27.65 0

8 Healani 13:37.10 0

Event 28: Women Masters (65) Time Points

1 Keahiakahoe 5:20.18 7

(Nani Akeo, Mimi Frank, Susan Heitzman, Mary Martin, Judy Thurston, Sarah Jane Watson)

2 Hui Nalu 5:42.80 5

3 WAIMANALO 6:07.93 4

4 Anuenue 6:33.94 3

DQ Kailua 5:31.23 0

SCR Outrigger 0

Event 29: Men Masters (65) Time Points

1 Outrigger 4:32.43 7

(Geoff Avery, Mark Buck, Juvie Coito, Willilam Johnson, William Mowat, Glenn Perry)

2 Keahiakahoe 4:34.22 5

3 Hui Nalu 4:37.93 4

4 Anuenue 4:46.55 3

5 Lanikai 4:48.59 2

Event 30: Woman Masters (60 yrs) Time Points

1 Hui Nalu 5:10.47 7

(Christine Gibson, Teresa Lathrop, Lurline Mcgregor, Linda Nishimura, Marcia Omura, Katie Scott)

2 Kailua 5:11.66 5

3 Keahiakahoe 5:33.26 4

4 Outrigger 5:35.22 3

5 New Hope 5:50.20 2

Event 31: Men Masters (60 yrs) Time Points

1 Outrigger 4:16.08 7

(Thomas Arnott, Kenny Bailey, Chris Crabb, Mel Mau, Cormac O'Carroll, Bernie Paloma)

2 WAIMANALO 4:18.58 5

3 Keahiakahoe 4:19.45 4

4 Hui Nalu 4:25.55 3

5 Lanikai 4:35.38 2

6 New Hope 5:31.18 1

SCR Kailua 0

Event 32: Women Golden Masters (55) Time Points

1 Hui Nalu 4:51.39 7

(Lesline Conner, Mary Jo Gumbert, Catherine Kam-Ho, Ellen Komatsu, Terry Malterre, Pono Tuinei)

2 Kailua 4:51.91 5

3 Outrigger 4:53.21 4

4 Anuenue 5:11.06 3

SCR Lanikai 0

Event 33: Men Golden Masters (55) Time Points

1 Kailua 4:05.15 7

(Bob Eheler, Pat Erwin, Walter Hamasaki, Paul Hewlett, Kamoa Kalama, Nyle Warinner)

2 Outrigger 4:07.97 5

3 Keahiakahoe 4:12.93 4

4 Hui Nalu 4:24.83 3

SCR Lanikai 0

Event 34: Senior Women Masters (50) Time Points

1 Hui Nalu 4:37.66 7

(Denise Darval-Chang, Torrey Goodman, Heidi Hansen-Smith, Donna Kahakui, Grace Maeoka-Fitzpatrick, Norma Santiago)

2 Kailua 4:43.79 5

3 Lanikai 4:51.59 4

4 Outrigger 4:52.53 3

SCR Anuenue 0

Event 35: Senior Men Masters (50) Time Points

1 Lanikai 3:53.72 7

(Jeff Cummings, Keith Cutler, Scott Freitas, Bruce Lukas, Bill Oliver, Chauncey Wallwork)

2 Kailua 4:04.62 5

3 Hui Nalu 4:08.72 4

4 Waikiki Surf Club 4:19.16 3

5 Keahiakahoe 4:20.49 2

6 Outrigger 4:26.95 1

Event 36: Women Masters (40) Time Points

1 Hui Nalu 4:49.59 7

(Becky Fardal, Catherine Fuller, Krista Galaida, Carol Jaxon, Nikki Queyrel, Bozo Vierra)

2 Kailua 4:56.88 5

3 Outrigger 5:04.97 4

4 Lanikai 5:20.94 3

5 Keahiakahoe 5:27.55 2

Event 37: Men Masters (40) Time Points

1 Lanikai 3:49.86 7

(Kekoa Bruhn, Gio Camuso, John Foti, Michael Hall, Derek Parker, Carson Perry)

2 Healani 4:04.72 5

3 Kailua 4:06.37 4

4 Outrigger 4:22.79 3

DQ Hui Nalu 3:49.31 0

Event 38: Women Open Four Time Points

1 Hui Nalu 2:13.28 7

(Kehau Gumapac-Mcguire, Nohealani Hirahara, Mary Ann Kawakami, Madison Minkel)

2 Kailua 2:22.25 5

3 Healani 2:27.58 4

4 Leeward Kai 2:28.08 3

5 Outrigger 2:29.03 2

6 Lanikai 2:29.88 1

7 WAIMANALO 2:31.84 0

8 Honolulu Pearl 2:35.71 0

9 Anuenue 2:41.25 0

10 Waikiki Surf Club 2:41.79 0

11 Koa Kai 2:42.51 0

12 Ewa Pu'uloa Outrigger 2:43.04 0

SCR Makaha Canoe Club 0

Event 39: Men Open Four Time Points

1 Healani 1:51.28 7

(Mahoe Haia, Kea Paiaina, Kapuni Patcho, Tad Yamashita)

2 Lanikai 1:53.18 5

3 Keahiakahoe 1:55.83 4

4 Outrigger 1:57.12 3

5 Leeward Kai 1:59.96 2

6 Hui Lanakila 2:00.21 1

7 Kailua 2:00.61 0

8 Hui Nalu 2:01.13 0

9 Honolulu Pearl 2:03.17 0

10 WAIMANALO 2:28.68 0

SCR Ewa Pu'uloa Outrigger 0

SCR Koa Kai 0

Event 40: Mixed Masters (55) Time Points

1 Lanikai 4:35.94 7

(Lauri Broad, Ann Dewey, Daniel Ellis, Gordon Nakachi, Benny Quitevis, Lisa Sauer)

2 Kailua 4:36.62 5

3 Keahiakahoe 4:52.69 4

4 Hui Nalu 4:57.93 3

5 Outrigger 4:59.01 2

6 Anuenue 5:54.29 1

Event 41: Mixed Masters (40) Time Points

1 Leeward Kai 4:23.75 7

(Mikala Bradley, Dwayne Kaaihue, Vanessa Lono-Soares, Kathy Mahoe, Mel Puu, Ryan Van Gieson)

2 Hui Nalu 4:24.84 5

3 Lanikai 4:27.71 4

4 Keahiakahoe 4:34.30 3

5 Kailua 4:34.63 2

6 Outrigger 4:37.88 1

7 WAIMANALO 4:49.82 0

Event 42: Mixed Men and Women Time Points

1 WAIMANALO 4:13.12 7

(Royce Campbell, Tiara Mundon, Kalaukahiki Reis-Moniz, Lanakila Reis-Moniz, Shannin Rohr, Chante` Wallwork)

2 Hui Nalu 4:14.80 5

3 Kailua 4:19.62 4

4 Healani 4:24.76 3

5 Outrigger 4:29.45 2

6 Lanikai 4:34.26 1

7 Waikiki Surf Club 4:46.47 0

8 Keahiakahoe 4:47.70 0

9 Koa Kai 4:58.85 0

SCR Makaha Canoe Club 0

SCR Honolulu Pearl 0

SCR Leeward Kai 0

Note: Races marked * are unnofficial and do NOT count towards State Standings 

 

 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>