« 2014 Papa Pea's Birthday Biathlon and Celebration of Summer | Main | 2014 Pa'a 'Eono Hoe ~ Results »
Sunday
Jun082014

2014 (OHCRA) King Kamehameha Regatta ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the

OHCRA

King Kamehameha Regatta

The results are:

Club by Division:

Division AAA (27-45 events) Events Points
Hui Nalu 41 172
Kailua 40 159
Lanikai 40 154
Outrigger 41 142
Division AA (14-26 events) Events Points
Keahiakahoe 25 53
Waikiki Surf Club 19 38
Leeward Kai 17 36
Division A (0-13 events) Events Points
Hui Lanakila 13 30
WAIMANALO 12 24
New Hope 13 22
Healani 11 20
Koa Kai 12 16
KEOLA O KE KAI 9 10
Anuenue 8 8
Honolulu Pearl 7 2
Ewa Pu'uloa Outrigger 7 2
Makaha Canoe Club 5 0
Kai Oni 1 0

 

Event by Place:

Event 1: Girls 12 Time Points

1 Lanikai 2:50.48 7

(Helani Aspelund, Maile Belnap, Kamalani Freitas, Cameron Hema, Kristen Myhre, Ayla Specher)

2 Hui Nalu 2:51.45 5

3 Kailua 2:51.90 4

4 Leeward Kai 3:12.14 3

5 WAIMANALO 3:18.59 2

DQ Outrigger 2:49.51 0

SCR Keahiakahoe 0

Event 2: Boys 12 Time Points

1 Lanikai 2:36.87 7

(Kai Binney, Nalu Blair, Padgett Carpenter, Reece Miller, James Morris, Kaden Wolfley)

2 Kailua 2:45.51 5

3 Hui Nalu 2:46.27 4

4 Leeward Kai 2:51.79 3

5 Koa Kai 3:03.50 2

6 WAIMANALO 3:14.63 1

DQ Outrigger 2:55.17 0

Event 3: Mixed Boys and Girls 12 Time Points

1 Leeward Kai 2:43.58 7

(Sierra Kaaihue, Mason Oliveria, Shaisen Rabacal, Chrislin Strickland, Shayne Van Gieson, Ezekiel Waiolama)

2 Outrigger 2:55.66 5

3 Waikiki Surf Club 2:58.09 4

4 Hui Nalu 3:04.46 3

5 Kailua 3:21.81 2

6 Lanikai 3:24.52 1

7 KEOLA O KE KAI 3:26.88 0

8 Keahiakahoe 4:13.53 0

SCR Ewa Pu'uloa Outrigger 0

SCR Makaha Canoe Club 0

Event 4: Girls 13 Time Points

1 Lanikai 2:36.41 7

(Kualii Copp, Holland Hildebrant, Kate Jeszenszky, Shianne Pezel, Meredyth Quitt, Izzy Wexler)

2 WAIMANALO 2:37.12 5

3 Hui Nalu 2:44.82 4

4 Kailua 2:45.51 3

5 Outrigger 2:54.84 2

6 Hui Lanakila 2:56.96 1

7 Waikiki Surf Club 3:09.64 0

8 Keahiakahoe 3:10.77 0

Event 5: Boys 13 Time Points

1 Kailua 2:30.20 7

(Makana Dudoit, Campbell Duncan, Diego Escobar-Bushnell, Kava Fine, Conor Higgins, Ryu Traylor)

2 Hui Nalu 2:30.77 5

3 Lanikai 2:33.99 4

4 WAIMANALO 2:38.13 3

5 New Hope 2:40.67 2

6 Outrigger 2:41.23 1

7 Hui Lanakila 2:42.79 0

8 Keahiakahoe 2:43.90 0

9 KEOLA O KE KAI 3:17.83 0

DQ Leeward Kai 2:34.42 0

Event 6: Girls 14 Time Points

1 Kailua 2:35.51 7

(Ailee Antipala, Kalei Asam, Kylie Cacal, Taylor Chow, Terina DeFries, Trini Morgado)

2 Hui Nalu 2:37.63 5

3 Lanikai 2:45.71 4

4 Leeward Kai 2:50.93 3

5 Waikiki Surf Club 2:53.12 2

DQ Outrigger 0

Event 7: Boys 14 Time Points

1 Kailua 2:14.44 7

(David Beattie, Sean Day, Nathan Deyoe, Ty Heen, Ricky Helman, Chauncey Holck)

2 Lanikai 2:15.07 5

3 Hui Nalu 2:15.91 4

4 Outrigger 2:25.54 3

5 KEOLA O KE KAI 2:43.42 2

6 Leeward Kai 3:33.41 1

Event 8: Open Keiki Time Points

UnO Ewa Pu'uloa Outrigger 2:48.41 0

UnO Kailua 2:55.86 0

UnO WAIMANALO 2:57.50 0

UnO Keahiakahoe 2:58.92 0

UnO Lanikai 3:01.92 0

UnO Hui Nalu 3:07.64 0

UnO Hui Lanakila 3:09.91 0

UnO Waikiki Surf Club 3:17.36 0

UnO Leeward Kai 3:17.68 0

UnO Outrigger 3:20.60 0

UnO KEOLA O KE KAI 3:23.29 0

UnO Honolulu Pearl 3:33.60 0

UnO Hui Nalu 4:08.79 0

UnO Makaha Canoe Club 0

Event 9: Women Novice B Time Points

1 Outrigger 2:23.92 7

(Britta Bourne, Jennifer Fratzke, Natasha Haine, Helen Hogan, Tina Larson, Tiffany Rabacal)

2 Kailua 2:27.64 5

3 Lanikai 2:34.44 4

4 Koa Kai 2:41.59 3

5 Hui Nalu 2:46.19 2

6 Healani 2:54.77 1

7 Makaha Canoe Club 2:58.76 0

8 New Hope 3:01.87 0

9 Honolulu Pearl 3:19.48 0

Event 10: Mixed Novice B Time Points

1 Kailua 2:13.40 7

(GC Baffaro, Sean Barney, Jade Katsuda, Mo Lemieux, Chip Lewis, Kelly Powell)

2 Lanikai 2:13.65 5

3 Hui Lanakila 2:24.21 4

4 WAIMANALO 2:24.87 3

5 Outrigger 2:25.64 2

6 Koa Kai 2:31.06 1

DQ Hui Nalu 2:35.70 0

SCR Ewa Pu'uloa Outrigger 0

Event 11: Men Novice B Time Points

1 Kailua 4:29.29 7

(Jason Compton, Gerald DeCorte, Skoznee Pecora, Blake Picquet, Scott Rathke, Jude York)

2 Outrigger 4:33.87 5

3 Koa Kai 4:43.52 4

4 New Hope 4:52.80 3

5 Hui Nalu 4:55.36 2

DQ Makaha Canoe Club 4:53.88 0

SCR Lanikai 0

Event 12: Girls 15 Time Points

1 Waikiki Surf Club 4:58.22 7

(Lehua Kamealoha-Tanna, Tehani McLean, Tyanna Vierra, Lei Wales, Conner White, Teisa Wolfgramm)

2 Lanikai 5:02.91 5

3 Kailua 5:06.01 4

4 Keahiakahoe 5:06.31 3

5 Outrigger 5:09.43 2

6 Hui Lanakila 5:23.59 1

7 Hui Nalu 5:41.06 0

8 New Hope 6:00.81 0

SCR Leeward Kai 0

Event 13: Boys 15 Time Points

1 Outrigger 4:13.21 7

(Peter Cross Jr., Keolala'i Edwards, Hunter Johnson, Ethan Lewis, Cole Pelayo, Ethan Siegfried)

2 Hui Nalu 4:30.38 5

3 Lanikai 4:43.91 4

4 Waikiki Surf Club 4:53.90 3

5 Kailua 5:08.98 2

SCR Leeward Kai 0

Event 14: Girls 16 & Under Time Points

1 Hui Nalu 5:00.27 7

(Dakota Girdley, Alexandra Hagedorn, Sierra Keolanui, Ohi Lapilio, Malia Mizuno, Jordyn-Elizabeth Wallace)

2 Outrigger 5:07.12 5

3 Kailua 5:09.52 4

4 Waikiki Surf Club 5:27.99 3

5 Koa Kai 5:52.81 2

6 Ewa Pu'uloa Outrigger 6:19.78 1

DQ Lanikai 5:11.15 0

DQ Keahiakahoe 5:41.32 0

Event 15: Boys 16 & Under Time Points

1 Outrigger 4:17.09 7

(Nainoa Barlan, James Freitas, Cam Kono, Roy Lim, Keea Lum, Yuki Saito)

2 Hui Nalu 4:25.63 5

3 Kailua 4:27.50 4

4 Lanikai 4:30.39 3

5 Keahiakahoe 4:35.20 2

6 KEOLA O KE KAI 4:36.98 1

7 Ewa Pu'uloa Outrigger 5:59.33 0

SCR Waikiki Surf Club 0

Event 16: Girls 18 & Under Time Points

1 Outrigger 5:01.42 7

(Alyssa Basdavanos, Bianca Batten, Amy Bolan, Nicole Fong, Kelley Heyer, Sarah Stoker)

2 Lanikai 5:15.25 5

3 Waikiki Surf Club 5:23.02 4

4 Kailua 5:29.37 3

5 Hui Nalu 5:48.82 2

6 KEOLA O KE KAI 5:58.43 1

Event 17: Boys 18 & Under Time Points

1 Outrigger 4:00.52 7

(Noah Deer, Kapono Fujitani, Oliver Lewis, Alika Philpotts, Riggs Silva, Nathan Stoker)

2 Hui Nalu 4:11.54 5

3 Lanikai 4:12.95 4

4 Waikiki Surf Club 4:17.61 3

5 Kailua 4:24.77 2

6 Healani 5:03.09 1

7 KEOLA O KE KAI 5:21.69 0

Event 18: Women Novice A Time Points

1 Lanikai 4:52.40 7

(Michelle Berry, Christina Dwight, Monica Esquivel, Kellen Garcia, Maile Mitchell-Akita, Brenda Moritz)

2 Outrigger 4:59.52 5

3 KEOLA O KE KAI 5:02.44 4

4 Leeward Kai 5:06.13 3

5 Kailua 5:10.97 2

6 Koa Kai 5:17.35 1

7 Healani 5:20.16 0

8 Hui Nalu 5:21.83 0

9 Keahiakahoe 5:29.46 0

10 New Hope 5:39.30 0

11 Honolulu Pearl 6:03.41 0

DQ Anuenue 5:36.31 0

Event 19: Men Novice A Time Points

1 Kailua 3:59.40 7

(Brian Bagunolo, Justin Gilbert, Levi-Jordan Goeas, Hoku Ilae, Ikaika Kepaa, Joseph Walter)

2 Waikiki Surf Club 4:04.40 5

3 Hui Lanakila 4:08.16 4

4 Hui Nalu 4:13.68 3

5 Outrigger 4:18.51 2

6 Lanikai 4:19.01 1

7 Honolulu Pearl 4:56.69 0

8 Anuenue 4:59.34 0

9 WAIMANALO 5:06.88 0

Event 20: Women Freshmen Time Points

1 Lanikai 2:24.86 7

(Mia Coffman, Brittney Keith, Amber Kuhlmann, Annie Lovell, Jami Strapple, Vai Sunaoka)

2 Hui Nalu 2:28.59 5

3 Outrigger 2:30.89 4

4 Hui Lanakila 2:31.74 3

5 Leeward Kai 2:33.38 2

6 Keahiakahoe 2:36.80 1

7 Kailua 2:37.49 0

8 Waikiki Surf Club 2:40.61 0

Event 21: Men Freshmen Time Points

1 Lanikai 1:53.18 7

(Ka'ai Bruhn, Kekoa Bruhn, Matt Crowley, Jim Foti, John Foti, Noah Foti)

2 Kailua 1:57.09 5

3 Leeward Kai 1:57.63 4

4 Outrigger 1:58.03 3

5 Healani 1:58.49 2

6 Waikiki Surf Club 2:06.17 1

7 Hui Lanakila 2:06.49 0

8 Honolulu Pearl 2:13.62 0

9 Hui Nalu 2:21.96 0

DQ Anuenue 2:03.48 0

SCR Keahiakahoe 0

Event 22: Sophomore Women Time Points

1 Kailua 4:37.28 7

(Alison Asejo, Carolyn Fisher, Catia Garell, Leilani Loredo, Kehau Makaena-Gillum, Kehau Meyer)

2 Keahiakahoe 4:43.03 5

3 Outrigger 5:03.11 4

4 Hui Nalu 5:06.96 3

5 KEOLA O KE KAI 5:12.35 2

6 Lanikai 5:25.96 1

7 Koa Kai 5:26.33 0

DQ Hui Lanakila 4:40.56 0

Event 23: Sophomore Men Time Points

1 Lanikai 3:47.54 7

(Ka'ai Bruhn, Kekoa Bruhn, Matt Crowley, Jim Foti, John Foti, Derek Parker)

2 Hui Nalu 3:54.89 5

3 Hui Lanakila 3:55.35 4

4 Keahiakahoe 4:00.46 3

5 Kailua 4:00.78 2

6 Outrigger 4:06.85 1

7 Healani 4:09.48 0

8 Koa Kai 4:28.86 0

SCR Waikiki Surf Club 0

Event 24: Women Junior Time Points

1 Hui Nalu 9:23.41 7

(Violet Carrillo, Dondi Dawson, Mary Ann Kawakami, Madison Minkel, Allison Sokei, Traci Yamada)

2 Kailua 9:32.43 5

3 Hui Lanakila 9:51.79 4

4 Outrigger 9:52.20 3

5 Lanikai 10:21.32 2

Event 25: Men Junior Time Points

1 Lanikai 8:10.51 7

(Nick Foti, Jerome Kamai, Cheyne Mench, Matthew Mench, Kasey Romero, Derek Ruebenstahl)

2 Hui Nalu 8:24.88 5

3 Kailua 8:35.25 4

4 Koa Kai 9:10.81 3

5 Healani 9:27.08 2

DQ Outrigger 9:08.40 0

Event 26: Women Senior Time Points

1 Hui Nalu 14:16.31 7

(Violet Carrillo, Denise Darval-Chang, Mary Ann Kawakami, Madison Minkel, Allison Sokei, Traci Yamada)

2 Hui Lanakila 14:35.58 5

3 Outrigger 14:43.99 4

4 Lanikai 14:45.62 3

5 Kailua 15:10.13 2

6 Leeward Kai 15:43.88 1

7 KEOLA O KE KAI 16:41.27 0

8 Ewa Pu'uloa Outrigger 21:32.87 0

DQ Waikiki Surf Club 16:58.08 0

DQ Keahiakahoe 15:47.20 0

Event 27: Men Senior Time Points

1 Hui Nalu 12:29.91 7

(Makana Darval-Chang, Makena Fernandez, Nakoa Gumapac-Mcguire, Heath Hemmings, Danny Loui, Timothy Twigg-Smith)

2 Kailua 12:35.89 5

3 Hui Lanakila 12:50.72 4

4 Lanikai 12:53.00 3

5 Outrigger 12:58.75 2

6 Keahiakahoe 13:15.47 1

7 Leeward Kai 13:29.03 0

8 Healani 14:26.16 0

DQ Ewa Pu'uloa Outrigger 0

DQ Waikiki Surf Club 0

Event 28: Women Masters (65) Time Points

1 Keahiakahoe 5:27.16 7

(Nani Akeo, Mimi Frank, Susan Heitzman, Mary Martin, Judy Thurston, Sarah Jane Watson)

2 Outrigger 5:40.14 5

3 Hui Nalu 5:49.15 4

4 Kailua 5:49.38 3

5 WAIMANALO 6:23.96 2

6 Anuenue 6:52.14 1

SCR Lanikai 0

Event 29: Men Masters (65) Time Points

1 Outrigger 4:38.08 7

(Geoff Avery, Mark Buck, Juvie Coito, Willilam Johnson, William Mowat, Glenn Perry)

2 Keahiakahoe 4:47.39 5

3 Hui Nalu 4:51.28 4

4 New Hope 4:57.69 3

5 Anuenue 5:06.63 2

6 Lanikai 5:07.85 1

Event 30: Woman Masters (60 yrs) Time Points

1 Hui Nalu 5:16.43 7

(Christine Gibson, Lesley Ilitzky, Lurline Mcgregor, Linda Nishimura, Marcia Omura, Katie Scott)

2 Kailua 5:20.28 5

3 Keahiakahoe 5:20.64 4

4 New Hope 5:56.22 3

SCR Outrigger 0

Event 31: Men Masters (60 yrs) Time Points

1 Outrigger 4:19.06 7

(Thomas Arnott, Kenny Bailey, Chris Crabb, Jimmy Kincaid, Cormac O'Carroll, Bernie Paloma)

2 Hui Nalu 4:23.34 5

3 Keahiakahoe 4:23.64 4

4 WAIMANALO 4:30.38 3

5 Lanikai 4:43.98 2

6 Kailua 4:55.75 1

7 New Hope 5:01.12 0

Event 32: Women Golden Masters (55) Time Points

1 Kailua 4:49.38 7

(Cindy Cobb-Adams, Brenen Guyol, Lois Hewlett, Carleen Ornellas, Vivian Pilbrow, Sandy Scafe-Kalama)

2 Outrigger 5:04.71 5

3 Hui Nalu 5:06.86 4

4 Anuenue 5:20.20 3

5 Lanikai 5:45.62 2

Event 33: Men Golden Masters (55) Time Points

1 Kailua 4:12.10 7

(Pat Erwin, Walter Hamasaki, Paul Hewlett, Kamoa Kalama, Clifford Tillotson, Nyle Warinner)

2 Outrigger 4:14.82 5

3 Keahiakahoe 4:20.94 4

4 Hui Nalu 4:25.91 3

5 Lanikai 5:09.52 2

Event 34: Senior Women Masters (50) Time Points

1 Outrigger 4:51.35 7

(Paula Crabb, Kimberley Darling, Diane Esecson, Kisi Haine, Lisa Livingston, Linda Nelson)

2 Lanikai 4:53.00 5

3 New Hope 5:16.61 4

4 Hui Nalu 5:18.18 3

5 Anuenue 5:36.34 2

DQ Kailua 4:42.93 0

Event 35: Senior Men Masters (50) Time Points

1 Lanikai 3:57.94 7

(Keith Cutler, Scott Freitas, Kanai Kauhane, Bruce Lukas, Bill Oliver, Chauncey Wallwork)

2 Kailua 4:07.29 5

3 Hui Nalu 4:09.47 4

4 Waikiki Surf Club 4:16.97 3

5 Outrigger 4:19.90 2

6 Keahiakahoe 4:30.44 1

7 New Hope 5:02.66 0

Event 36: Women Masters (40) Time Points

1 Hui Nalu 4:32.59 7

(Julie Aio, Denise Darval-Chang, Catherine Fuller, Pauahi Ioane, Carol Jaxon, Shien-Lu Stokesbary)

2 Kailua 4:59.84 5

3 Outrigger 5:16.96 4

4 New Hope 5:23.73 3

5 Lanikai 5:25.47 2

6 Keahiakahoe 5:33.05 1

Event 37: Men Masters (40) Time Points

1 Hui Nalu 3:58.86 7

(Raven Aipa, Chris Ball, Mike Hangai, Heath Hemmings, Danny Loui, Darren Orr)

2 Kailua 4:04.41 5

3 Lanikai 4:26.05 4

4 Outrigger 4:38.04 3

5 New Hope 4:43.90 2

SCR Healani 0

Event 38: Women Open Four Time Points

1 Hui Nalu 2:28.52 7

(Tia Brown, Kerri Cummins, Leah Miller, Claire Townsend)

2 Healani 2:45.33 5

3 Kailua 2:45.65 4

4 Leeward Kai 2:49.64 3

5 Lanikai 2:53.32 2

6 Ewa Pu'uloa Outrigger 3:08.18 1

7 Honolulu Pearl 3:10.09 0

8 WAIMANALO 3:14.80 0

9 Outrigger 3:16.80 0

10 Waikiki Surf Club 3:22.71 0

11 Anuenue 3:35.59 0

12 Makaha Canoe Club 4:13.50 0

SCR Keahiakahoe 0

SCR Koa Kai 0

Event 39: Men Open Four Time Points

1 Healani 2:07.32 7

(Mahoe Haia, Kea Paiaina, Kapuni Patcho, Tad Yamashita)

2 Keahiakahoe 2:08.16 5

3 Lanikai 2:11.60 4

4 Outrigger 2:18.73 3

5 Honolulu Pearl 2:19.53 2

6 Kailua 2:20.45 1

7 Hui Nalu 2:26.23 0

8 Leeward Kai 2:29.53 0

9 Waikiki Surf Club 2:30.53 0

10 Hui Lanakila 2:32.96 0

11 Koa Kai 2:46.58 0

12 Kai Oni 2:58.37 0

13 WAIMANALO 3:42.83 0

Event 40: Mixed Masters (55) Time Points

1 Lanikai 4:42.57 7

(Lauri Broad, Cindi Chess, Daniel Ellis, Dave Hafele, Benny Quitevis, Lisa Sauer)

2 Outrigger 4:58.53 5

3 Keahiakahoe 5:14.17 4

4 Hui Nalu 5:19.37 3

5 New Hope 5:53.66 2

DQ Kailua 4:36.54 0

Event 41: Mixed Masters (40) Time Points

1 Hui Nalu 4:36.23 7

(Scott Erwin, Becky Fardal, David Loui, Corlyn Orr, Todd Payes, Nikki Queyrel)

2 Lanikai 4:43.15 5

3 Kailua 4:51.05 4

4 Keahiakahoe 4:53.30 3

5 Leeward Kai 4:57.80 2

6 Outrigger 5:16.06 1

7 WAIMANALO 5:27.02 0

Event 42: Mixed Men and Women Time Points

1 Hui Nalu 4:13.66 7

(Jessica Carew-Takei, Kekai Kamakawiwo'ole, Kehau Lau, MARIO MAUSIO, Hayden Ramler, Maggie Twigg-Smith)

2 WAIMANALO 4:19.32 5

3 Leeward Kai 4:25.36 4

4 Waikiki Surf Club 4:28.00 3

5 Healani 4:25.58 2

6 Lanikai 4:46.76 1

7 Koa Kai 4:49.10 0

8 Kailua 4:58.51 0

9 Outrigger 5:12.91 0

10 Makaha Canoe Club 6:20.14 0

SCR Honolulu Pearl 0

Note: Races marked * are unnofficial and do NOT count towards State Standings

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>