« 2014 Hilo Triathlon ~ Results | Main | 2014 Dougie Tihada Regatta ~ Results »
Sunday
Jul132014

2014 John D. Kaupiko Regatta ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the

John D. Kaupiko Regatta

The results are:

Club by Division: 

Division AAA (27-45 events) Events Points
Hui Nalu 41 172
Kailua 40 167
Outrigger 41 148
Lanikai 38 124
Division AA (14-26 events) Events Points
Keahiakahoe 25 70
Waikiki Surf Club 17 29
Leeward Kai 17 28
New Hope 14 19
Division A (0-13 events) Events Points
Hui Lanakila 13 41
WAIMANALO 13 27
Healani 11 23
KEOLA O KE KAI 7 13
Koa Kai 12 10
Anuenue 10 9
Makaha Canoe Club 6 5
Honolulu Pearl 6 4
Ewa Pu'uloa Outrigger 8 1
Kai Oni 1 0

 

Event by Place:

 

Event 1: Girls 12 Time Points

1 Kailua 2:23.58 7

(Kiana Andrade, Jasmine Awaya, Teani DeFries, Malia McGivern, Kiana Paiaina, Phoebe Wallace)

2 Outrigger 2:30.25 5

3 Lanikai 2:31.23 4

4 Hui Nalu 2:33.21 3

5 WAIMANALO 2:52.38 2

6 Keahiakahoe 2:52.91 1

SCR Leeward Kai 0

Event 2: Boys 12 Time Points

1 Leeward Kai 2:19.65 7

(Isaiah DeFreitas, Kia'i Flood, Micah Kaaihue, JONAH KAHULI-APO, Mason Oliveria, Shaisen Rabacal)

2 Hui Nalu 2:24.49 5

3 Outrigger 2:27.46 4

4 Lanikai 2:30.21 3

5 Kailua 2:32.41 2

6 Koa Kai 2:36.11 1

7 Keahiakahoe 2:45.42 0

8 WAIMANALO 2:56.23 0

SCR Hui Lanakila 0

Event 3: Mixed Boys and Girls 12 Time Points

1 Hui Lanakila 2:25.43 7

(Punohu Keahi-Wood, Stella Martinez, Kaua Moses, MIKI OKUDA, Punia Pale, KENNETH VIERNES)

2 Lanikai 2:28.77 5

3 Kailua 2:31.86 4

4 Leeward Kai 2:32.21 3

5 Waikiki Surf Club 2:36.99 2

6 Outrigger 2:41.57 1

7 Hui Nalu 2:53.80 0

8 WAIMANALO 3:03.51 0

9 Ewa Pu'uloa Outrigger 3:09.33 0

DQ Makaha Canoe Club 2:55.64 0

SCR Keahiakahoe 0

Event 4: Girls 13 Time Points

1 WAIMANALO 2:16.45 7

(Aaraiah-Ann Hale, Artaysia Hashimoto, Alysa Joseph, Elena Kekauoha, Kylee Kipapa, Jade Ramos)

2 Hui Nalu 2:19.52 5

3 Kailua 2:22.84 4

4 Lanikai 2:24.36 3

5 Outrigger 2:27.86 2

6 Waikiki Surf Club 2:31.07 1

7 Keahiakahoe 2:37.85 0

SCR Makaha Canoe Club 0

Event 5: Boys 13 Time Points

1 Hui Nalu 2:02.25 7

(Manoa Buckman, Dylan Ellis, Blaise Espiritu, Kinsey Fujimori-Moniz, Nainoa Orr, Craig Riley)

2 Kailua 2:08.23 5

3 New Hope 2:13.29 4

4 Outrigger 2:23.48 3

5 Lanikai 2:25.05 2

6 WAIMANALO 2:26.83 1

7 Leeward Kai 2:27.97 0

Event 6: Girls 14 Time Points

1 Outrigger 2:05.73 7

(Madison Balish, Leia Deer, Kailee Graf, Micaela Kauhane, Kiana Sandvold, Kealoha Scullion)

2 Kailua 2:17.12 5

3 Leeward Kai 2:21.99 4

4 Hui Nalu 2:22.34 3

5 Lanikai 2:25.72 2

6 Waikiki Surf Club 2:26.65 1

7 KEOLA O KE KAI 2:57.36 0

SCR Ewa Pu'uloa Outrigger 0

Event 7: Boys 14 Time Points

1 Hui Nalu 1:59.56 7

(Nick Dworshak, Kāna'i Ho, Avi Laird, Riley Lathrop, Kamuela-Spencer Wallace, Wyatt Yee)

2 Kailua 2:02.63 5

3 Lanikai 2:04.86 4

4 Outrigger 2:07.85 3

5 Waikiki Surf Club 2:11.50 2

6 KEOLA O KE KAI 2:32.05 1

7 Leeward Kai 3:30.17 0

Event 8: Open Keiki Time Points

UnO Hui Lanakila 2:17.87 0

UnO Kailua 2:19.54 0

UnO Honolulu Pearl 2:28.91 0

UnO Leeward Kai 2:29.74 0

UnO Makaha Canoe Club 2:35.62 0

UnO Outrigger 2:37.60 0

UnO Hui Nalu 2:42.97 0

UnO Keahiakahoe 2:49.74 0

UnO KEOLA O KE KAI 2:50.92 0

UnO Lanikai 3:07.10 0

UnO Ewa Pu'uloa Outrigger 3:15.99 0

UnO WAIMANALO 3:22.82 0

UnO Waikiki Surf Club 3:00.03 0

UnO Koa Kai 0

Event 9: Women Novice B Time Points

1 Outrigger 2:03.04 7

(Britta Bourne, Caryn Davies, Jennifer Fratzke, Natasha Haine, Tina Larson, Tiffany Rabacal)

2 Kailua 2:05.64 5

3 Lanikai 2:09.22 4

4 Koa Kai 2:15.78 3

5 Hui Nalu 2:24.17 2

6 New Hope 2:25.94 1

7 Healani 2:29.08 0

SCR Makaha Canoe Club 0

Event 10: Mixed Novice B Time Points

1 Hui Lanakila 2:00.68 7

(Kawai Engle-Kamanao, Ivonne Lagodlagod, Stuart Lee, Kyle Rimando, Dana Souza, Marissa Vinberg)

2 Makaha Canoe Club 2:02.73 5

3 Kailua 2:03.50 4

4 WAIMANALO 2:04.27 3

5 Lanikai 2:06.22 2

6 Outrigger 2:09.19 1

7 Koa Kai 2:10.00 0

SCR Hui Nalu 0

SCR Honolulu Pearl 0

SCR Ewa Pu'uloa Outrigger 0

Event 11: Men Novice B Time Points

1 Kailua 3:47.45 7

(Sean Barney, Gerald DeCorte, Johnny Farfan, Skoznee Pecora, Scott Rathke, Brian Sultzer)

2 Outrigger 3:52.93 5

3 Koa Kai 4:05.71 4

4 Hui Nalu 4:10.19 3

5 New Hope 4:10.50 2

Event 12: Girls 15 Time Points

1 Keahiakahoe 4:34.56 7

(Shaienne Estepa, Shainna Estepa, Harlee Jay-Pedro, Tate Keliihoomalu, KATELYN KONG, Keaka Rodrigues)

2 Outrigger 4:41.11 5

3 Lanikai 4:42.51 4

4 Waikiki Surf Club 4:43.54 3

5 Hui Lanakila 4:51.40 2

6 Kailua 5:01.53 1

7 Hui Nalu 5:05.65 0

SCR New Hope 0

Event 13: Boys 15 Time Points

1 Outrigger 3:51.18 7

(Peter Cross Jr., Keolala'i Edwards, Hunter Johnson, Ethan Lewis, Cole Pelayo, Ethan Siegfried)

2 Kailua 3:55.62 5

3 Lanikai 4:09.59 4

4 Hui Nalu 4:10.45 3

5 Leeward Kai 4:15.58 2

6 KEOLA O KE KAI 4:58.37 1

Event 14: Girls 16 & Under Time Points

1 Hui Nalu 4:36.06 7

(Kainani Bailo, Alexandra Hagedorn, Sierra Keolanui, Ohi Lapilio, Malia Mizuno, Alyssa Soares)

2 Lanikai 4:42.13 5

3 Kailua 4:43.31 4

4 Outrigger 4:45.63 3

5 Waikiki Surf Club 5:06.71 2

6 Keahiakahoe 5:09.94 1

7 Koa Kai 5:11.40 0

8 Ewa Pu'uloa Outrigger 5:26.12 0

Event 15: Boys 16 & Under Time Points

1 Hui Nalu 3:50.09 7

(Trevor Blake, Sinjin Bradley, Alex Look, Kekoa Nakasone, Liam Namba, Levi Richards)

2 Outrigger 3:51.02 5

3 Kailua 3:51.87 4

4 Keahiakahoe 4:09.25 3

5 KEOLA O KE KAI 4:13.93 2

6 Ewa Pu'uloa Outrigger 5:13.22 1

DQ Lanikai 4:08.38 0

SCR Waikiki Surf Club 0

Event 16: Girls 18 & Under Time Points

1 Outrigger 4:24.73 7

(Alyssa Basdavanos, Bianca Batten, Amy Bolan, Shannon Buckland, Nicole Fong, Sarah Stoker)

2 Waikiki Surf Club 4:32.58 5

3 Hui Nalu 4:34.77 4

4 Kailua 4:40.75 3

5 KEOLA O KE KAI 5:20.23 2

DQ Lanikai 4:51.58 0

SCR Leeward Kai 0

Event 17: Boys 18 & Under Time Points

1 Outrigger 3:39.06 7

(Noah Deer, Eric Dorflinger, Kapono Fujitani, Oliver Lewis, Kaiko Manson, Alika Philpotts)

2 Hui Nalu 3:47.53 5

3 Lanikai 3:52.67 4

4 Waikiki Surf Club 3:56.59 3

5 Kailua 4:04.20 2

6 Healani 4:27.77 1

7 KEOLA O KE KAI 4:40.59 0

SCR Keahiakahoe 0

Event 18: Women Novice A Time Points

1 KEOLA O KE KAI 4:26.29 7

(Jessica Bills, Tania Cheng, Jessica Deery, RIKKI GARCIA, Jennifer Kono, Katie Tanaka)

2 Hui Nalu 4:30.06 5

3 Outrigger 4:31.53 4

4 Lanikai 4:32.30 3

5 Leeward Kai 4:36.49 2

6 Kailua 4:37.71 1

7 Healani 4:45.38 0

8 Koa Kai 4:56.67 0

SCR Anuenue 0

Event 19: Men Novice A Time Points

1 Hui Lanakila 3:43.47 7

(MICHAEL BRAVO, Christian Coito, MICAH DOI, KALEO MAURICIO, JAY TADA, Michael Yeager)

2 Waikiki Surf Club 3:46.73 5

3 Kailua 3:48.41 4

4 Hui Nalu 3:51.18 3

5 Outrigger 3:53.28 2

6 Lanikai 4:00.63 1

7 Anuenue 4:20.81 0

8 Honolulu Pearl 4:26.98 0

SCR WAIMANALO 0

Event 20: Women Freshmen Time Points

1 Hui Nalu 1:59.83 7

(Kerri Cummins, Becky Fardal, Shep Henly-Shepard, Mehana Horner, Jaimie Kinard, Claire Townsend)

2 Keahiakahoe 2:00.16 5

3 Lanikai 2:06.99 4

4 Kailua 2:09.08 3

5 Outrigger 2:10.68 2

6 Leeward Kai 2:11.53 1

7 Hui Lanakila 2:13.06 0

8 Anuenue 2:34.79 0

SCR New Hope 0

Event 21: Men Freshmen Time Points

1 Lanikai 1:39.19 7

(Nick Foti, Jerome Kamai, Lincoln Liesemeyer, Cheyne Mench, Matthew Mench, Derek Ruebenstahl)

2 Kailua 1:40.97 5

3 Outrigger 1:42.10 4

4 Hui Nalu 1:42.50 3

5 Hui Lanakila 1:44.43 2

6 Leeward Kai 1:45.72 1

7 Healani 1:48.89 0

8 Koa Kai 1:49.84 0

9 Honolulu Pearl 1:52.77 0

10 Anuenue 1:53.20 0

SCR Waikiki Surf Club 0

Event 22: Sophomore Women Time Points

1 Hui Nalu 4:03.04 7

(Kerri Cummins, Mary Ann Kawakami, Kehau Lau, Madison Minkel, Allison Sokei, Maggie Twigg-Smith)

2 Kailua 4:13.98 5

3 Hui Lanakila 4:16.15 4

4 Outrigger 4:22.95 3

5 Keahiakahoe 4:33.64 2

6 Lanikai 4:38.82 1

Event 23: Sophomore Men Time Points

1 Kailua 3:27.39 7

(Jason Akamine, Maui Cambra, Gavin Hanoa, Nicholas Ho, Conrad Martin, Bobby Pratt)

2 Keahiakahoe 3:34.18 5

3 Hui Nalu 3:37.78 4

4 Hui Lanakila 3:39.71 3

5 Outrigger 3:46.65 2

6 Lanikai 3:59.71 1

7 Koa Kai 4:07.32 0

8 Waikiki Surf Club 4:11.09 0

SCR Healani 0

Event 24: Women Junior Time Points

1 Hui Nalu 8:47.45 7

(Violet Carrillo, Dondi Dawson, Nohealani Hirahara, Mehana Horner, Jaimie Kinard, Traci Yamada)

2 Hui Lanakila 9:02.55 5

3 Outrigger 9:11.65 4

4 Kailua 9:44.83 3

5 Waikiki Surf Club 9:46.27 2

SCR Lanikai 0

Event 25: Men Junior Time Points

1 Lanikai 7:21.12 7

(Ka'ai Bruhn, Matt Crowley, John Foti, Andreas Gaeta, Manny Kulukulualani, Tapa Worthington)

2 Outrigger 7:33.18 5

3 Hui Nalu 7:39.66 4

4 Kailua 7:53.14 3

5 Healani 8:09.26 2

Event 26: Women Senior Time Points

1 Hui Nalu 12:55.52 7

(Tayte Brock, Tia Brown, Violet Carrillo, Denise Darval-Chang, Donna Kahakui, Claire Townsend)

2 Lanikai 13:46.51 5

3 Hui Lanakila 13:46.89 4

4 Outrigger 13:55.80 3

5 Kailua 14:03.20 2

6 Leeward Kai 14:47.69 1

7 Keahiakahoe 14:49.48 0

Event 27: Men Senior Time Points

1 Lanikai 11:12.91 7

(Ka'ai Bruhn, Matt Crowley, John Foti, Andreas Gaeta, Manny Kulukulualani, Tapa Worthington)

2 Hui Nalu 11:20.18 5

3 Kailua 11:20.59 4

4 Keahiakahoe 11:52.15 3

5 Outrigger 11:52.88 2

6 Healani 12:06.66 1

7 Hui Lanakila 12:09.19 0

8 Waikiki Surf Club 12:41.52 0

9 Leeward Kai 12:51.02 0

Event 28: Women Masters (65) Time Points

1 Keahiakahoe 5:00.49 7

(Nani Akeo, Mimi Frank, Susan Heitzman, Mary Martin, Judy Thurston, Sarah Jane Watson)

2 Kailua 5:04.82 5

3 Outrigger 5:06.29 4

4 Hui Nalu 5:15.05 3

5 Anuenue 5:39.83 2

6 WAIMANALO 5:57.64 1

Event 29: Men Masters (65) Time Points

1 Outrigger 4:13.80 7

(Geoff Avery, Mark Buck, Juvie Coito, Willilam Johnson, William Mowat, Glenn Perry)

2 Anuenue 4:15.33 5

3 New Hope 4:22.08 4

4 Keahiakahoe 4:22.93 3

5 Lanikai 4:33.66 2

6 Hui Nalu 4:43.34 1

Event 30: Woman Masters (60 yrs) Time Points

1 Hui Nalu 4:43.32 7

(Lita Blankenfeld, Christine Gibson, Teresa Lathrop, Lurline Mcgregor, Katie Scott, Diane Warncke)

2 Keahiakahoe 4:47.82 5

3 Kailua 4:53.40 4

4 New Hope 5:22.96 3

SCR Outrigger 0

Event 31: Men Masters (60 yrs) Time Points

1 Keahiakahoe 3:59.41 7

(Benjamin Ancheta, Dickie Chow, Joe Kim, Kapena Kim, Bill King, Sully Sullivan)

2 Hui Nalu 3:59.65 5

3 Outrigger 4:00.33 4

4 WAIMANALO 4:02.01 3

5 Kailua 4:23.07 2

6 Lanikai 4:27.16 1

7 New Hope 4:57.64 0

Event 32: Women Golden Masters (55) Time Points

1 Kailua 4:26.31 7

(Catherine Bender, Cindy Cobb-Adams, Brenen Guyol, Lois Hewlett, Carleen Ornellas, Vivian Pilbrow)

2 Lanikai 4:27.82 5

3 Hui Nalu 4:29.07 4

4 Outrigger 4:32.59 3

5 Anuenue 4:42.90 2

Event 33: Men Golden Masters (55) Time Points

1 Kailua 3:58.17 7

(Freddie Delos Santos, Pat Erwin, Walter Hamasaki, Paul Hewlett, Clifford Tillotson, Nyle Warinner)

2 Hui Nalu 3:59.80 5

3 Outrigger 4:02.59 4

4 Keahiakahoe 4:03.92 3

SCR Lanikai 0

Event 34: Senior Women Masters (50) Time Points

1 Hui Nalu 4:25.05 7

(Denise Darval-Chang, Liz Fischer, Heidi Hansen-Smith, Donna Kahakui, Ann Marie Kirk, Grace Maeoka-Fitzpatrick)

2 Outrigger 4:26.50 5

3 Kailua 4:27.86 4

4 Lanikai 4:36.94 3

5 New Hope 4:49.87 2

SCR Anuenue 0

Event 35: Senior Men Masters (50) Time Points

1 Lanikai 3:41.53 7

(Gio Camuso, Jeff Cummings, Keith Cutler, Scott Freitas, Bill Oliver, Chauncey Wallwork)

2 Kailua 3:46.60 5

3 Outrigger 3:51.50 4

4 Keahiakahoe 3:56.13 3

5 Hui Nalu 3:58.85 2

6 Waikiki Surf Club 4:05.74 1

7 New Hope 4:29.85 0

Event 36: Women Masters (40) Time Points

1 Hui Nalu 4:13.16 7

(Julie Aio, Tayte Brock, Lianne Cameron, Carol Jaxon, Nikki Queyrel, Shien-Lu Stokesbary)

2 Kailua 4:14.53 5

3 Lanikai 4:24.34 4

4 Outrigger 4:47.16 3

5 Keahiakahoe 4:52.44 2

6 Koa Kai 4:58.52 1

7 New Hope 5:01.82 0

Event 37: Men Masters (40) Time Points

1 Hui Nalu 3:35.88 7

(Raven Aipa, Mike Hangai, Heath Hemmings, Danny Loui, Daniel Sheard, Mike Z Szewczyk)

2 Kailua 3:40.64 5

3 Healani 3:45.05 4

4 Outrigger 4:01.87 3

5 Lanikai 4:02.25 2

6 Koa Kai 4:07.42 1

7 New Hope 4:20.43 0

Event 38: Women Open Four Time Points

1 Kailua 2:22.50 7

(Miranda Foley, Britty Leandro, Dana Lee-Rye, Lida Morgado)

2 Lanikai 2:26.27 5

3 WAIMANALO 2:27.72 4

4 Honolulu Pearl 2:36.36 3

5 Keahiakahoe 2:39.00 2

6 Healani 2:40.06 1

7 Outrigger 2:41.03 0

8 Ewa Pu'uloa Outrigger 2:43.91 0

9 Anuenue 2:51.27 0

10 Koa Kai 2:51.95 0

11 Makaha Canoe Club 3:13.25 0

DQ Leeward Kai 2:30.21 0

DQ Hui Nalu 2:42.14 0

Event 39: Men Open Four Time Points

1 Healani 1:50.95 7

(Mahoe Haia, Kea Paiaina, Kapuni Patcho, Tad Yamashita)

2 Keahiakahoe 1:55.28 5

3 Lanikai 1:56.05 4

4 Outrigger 1:57.08 3

5 Hui Nalu 2:03.96 2

6 Honolulu Pearl 2:04.46 1

7 Leeward Kai 2:06.29 0

8 WAIMANALO 2:11.81 0

9 Ewa Pu'uloa Outrigger 2:29.94 0

10 Makaha Canoe Club 2:30.49 0

11 New Hope 2:36.23 0

SCR Kailua 0

SCR Hui Lanakila 0

SCR Anuenue 0

SCR Waikiki Surf Club 0

Event 40: Mixed Masters (55) Time Points

1 Kailua 4:10.47 7

(Lance Anderson, Lorey Bode, Bob Eheler, Marcia Hart, Kimo Miranda, Kelly Sylva)

2 Outrigger 4:17.31 5

3 Keahiakahoe 4:30.72 4

4 New Hope 4:32.49 3

5 Lanikai 4:33.12 2

6 Hui Nalu 4:40.93 1

Event 41: Mixed Masters (40) Time Points

1 Leeward Kai 4:00.99 7

(Mikala Bradley, Margaret D'Entremont, Dwayne Kaaihue, Albert Kawaiaea, Kathy Mahoe, Ryan Van Gieson)

2 Hui Nalu 4:07.26 5

3 Kailua 4:08.46 4

4 Lanikai 4:10.67 3

5 Keahiakahoe 4:17.68 2

6 WAIMANALO 4:37.66 1

7 Outrigger 4:51.23 0

Event 42: Mixed Men and Women Time Points

1 Healani 3:55.84 7

(Corrie Agon, Melvea Hardy, Uluwehi Keaunui, Mike Keliipuleole, Celeste Paiaina, Patrick Von)

2 WAIMANALO 4:01.77 5

3 Lanikai 4:02.66 4

4 Hui Nalu 4:10.13 3

5 Waikiki Surf Club 4:19.09 2

6 Kailua 4:26.49 1

7 Keahiakahoe 4:31.26 0

8 Koa Kai 4:31.88 0

9 Outrigger 4:38.26 0

10 Kai Oni 4:43.98 0

11 Ewa Pu'uloa Outrigger 5:20.27 0

SCR Leeward Kai 0

SCR Honolulu Pearl 0

Note: Races marked * are unnofficial and do NOT count towards State Standings

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>