« 2014 Queen Liliuokalani Long Distance Canoe Race ~ Results | Main | 2014 Emergency Medical Services 5K Run Walk ~ Results »
Tuesday
Aug262014

2014 Great Waikoloa Long Distance Race ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the

Great Waikoloa Long Distance Race

The results are: 

WOMEN & MIXED RACE:  10 MILE COURSE 
OVERALL TIME CLUB & CANOE NAME PLACE PLACE in DIVISION
1 1:15:58 KAI OPUA  in Kahiau 2 Surfski 1st Unlimited Canoe - Women
Crew: Melanie Kelekolio/Tia Ulufaleilupe/Cheryl Villegas/Alisa Pendergast/Darcy Daniels/Nicki Lacey-Enos
2 1:19:51 PUNA  in Boogie Kalama 1 50-59 2nd Unlimited Canoe - Women
3 1:20:38 KAI OPUA  in Ka Piko Kai 1 19-39 3rd Unlimited Canoe - Women
4 1:22:32 KAI OPUA  in Tesoro 1 40-49 1st Open Women
Crew: Maile Leslie/Nichole Meier/Veronica Fields/Nicole Holbrook/Rebekah Lussiaa/Angela Rey
5 1:22:52 KAWAIHAE  in Waiaka Ilio 1 OC 2 Mix -50 1st Open Mixed
Crew: Megan Ploski/Rachel Gillis/Tricia Tom/Bobby Clement/Charles Lira/Richard Kaniho
6 1:23:32 KAWAIHAE  in Pelekane 3 50-59 1st 40+ Mixed
Crew: Michelle Bousquet/Mary Gray/Brandie Oye/Jon Salvador/JR Lai/Kalani Kaniho
7 1:23:44 NA WA'A HANAKAHI  in Hilo Paliku 2 40-49 2nd Open Mixed
8 1:23:53 PUNA  in  Kapili 5 19-39 4th Unlimited Canoe - Women
9 1:24:28 KAI OPUA  in Keokea 4 50-59 2nd Open Women
10 1:24:59 KEAUHOU  in Aukuu 1 40-49 1st 40+ Women
Crew: Tina Flower/Carolyn Carter/Corinne Convery/Jennifer Nerger/Jennifer McDaniel/Mamo Lind-Strauss
11 1:25:20 HUI WA'A O WAIAKEA  in Waiakea 1 OC 2 Mix -50 1st Koa Mixed
Crew: Christine McMahon/Adrian Charkowlsky/Analu Layus/Erica Talbert/Lauren Pacheco/Ira Kekaualua
12 1:26:17 KAI OPUA  in Laulani 3 50-59 3rd Open Women
13 1:26:18 KEOUA  in  Kai Pahe'e 2 40-49 3rd Open Mixed
14 1:27:26 KAMEHAMEHA  in Kauohi 5 19-39 5th Unlimited Canoe -Women
15 1:30:20 WAIKOLOA  in Kama O Kalani 4 50-59 2nd Koa Mixed
16 1:30:59 KAI EHUTU  in Makalalpua 2 40-49 4th Open Women
17 1:31:10 HUI WA'A O WAIAKEA  in Kamanu 2 40-49 2nd 40+ Mixed
18 1:32:25 KAI E HITU  in Makanani 2 40-49 5th Open Women
19 1:34:39 KEAUHOU  in Iolana 2 40-49 1st 50+ Women
Crew: Leila Duim/Carol Carroll/Leslie Crawford/Nancy Concepcion/Teri Fong/Sherri Carney
20 1:34:46 KEOUA  in Pali Kapu O Keoua 2 40-49 1st Novice Women
Crew: Pauahi Kamakau/Kawailehua Domingo/Jene Green/Leialoha Kaleohano/Angela Green/Brittany Caporrimo
21 1:34:47 KAMEHAMEHA  in Kekualani 2 40-49 2nd 40+ Women
22 1:35:12 KAMEHAMEHA  in  Tuahine 2 40-49 6th Open Women
23 1:38:33 KAWAIHAE  in  Uila 2 40-49 1st 55+ Mixed
Crew: Cindy Oswald/Lili Hitt/Larry Vidiak/Bobby Hitt/Dee Edmunds/Bob Herkes
24 1:39:06 KAI OPUA  in Kukini Kai 2 40-49 7th Open Women
25 1:39:14 KEAUHOU  in Kai Pueone 2 40-49 2nd 50+ Women
26 1:42:53 KEAUKAHA  in  Kialoa Kou Pookela 2 40-49 2nd 55+ Mixed
27 1:44:36 WAIKOLOA  in  Ho'omaluo 2 40-49 1st Non-Traditional Canoe - Women
Crew: Kimberly Pratt/Erin Block/Amy Kendziorski/Maryann Obrey/Iris Yap/DeeAnn Mitchell
28 1:57:06 WAILOLOA  in Makani I Ke Kai 2 40-49 2nd Non-Traditional Canoe - Women
MEN'S RACE: 10 MILE COURSE 
OVERALL TIME CLUB & CANOE NAME PLACE PLACE in DIVISION
1 1:15:14 KEAUHOU  in Olamau 2 Surfski 1st Open Men
Crew: Chevise Conte/Kainoa Tanoai/Daniel Chun/Keakua Nolan/Koa Spoon/Kaeo Peterson
2 1:16:56 KEAUHOU  in Aukuu 1 50-59 1st 40+ Men
Crew: Mesepa Tanoai/Keone Au/Bruce Ayau/Lyle Palakiko/Thibert Lussiaa/Nue Youderian
3 1:18:36 LAKA/SURF PARK  in Pau ka Ilima 1 19-39 1st Unlimited Canoe - Men
Crew: Ed Doherty/Pepper Chong/Michael Akau/Eric Mitchell/Derek Park/Toby Wilkinson
4 1:20:01 KAMEHAMEHA  in Kauohi 1 40-49 2nd Unlimited Canoe - Men
5 1:20:36 KAWAIHAE  in Pelekane 1 OC 2 Mix -50 2nd Open Men
6 1:21:11 KAI OPUA  in Keokea 3 50-59 2nd 40+ Men
7 1:22:18 KEAUHOU  in Kahiau 2 40-49 3rd Unlimited Canoe - Men
8 1:22:43 KAI EHITU  in  Uila 5 19-39 3rd Open Men
9 1:25:45 KEAUHOU  in Konawaena 4 50-59 1st 50+ Men
Crew: George Abood/Forest Wild/Paul Daugherty/Rupert Adarme/Barry Francis/Lambert Lee Loy
10 1:25:54* KEAUHOU  in Kai Ili'ili Nehe 4 50-59 4th Open Men
11 1:26:04 KAI OPUA  in  Tesoro 4 50-59 2nd 50+ Men
12 1:30:50 KAI EHITU  in Makanani 3 50-59 3rd 40+ Men
13 1:33:23 KAI EHITU  in  Makalapua 2 40-49 5th Open Men
14 1:35:30 KEAUHOU  in Kai Pueone 5 19-39 1st 60+ Men
Crew: Lorrin Ching/Peter Lasich/Bob Bruce/Mike Sullivan/Jerry Franklin/Kerry Long
15 1:35:44 KAMEHAMEHA  in Kekualani 4 50-59 6th Open Men
16 1:40:35 WAIKOLOA  in Makani I ke Kai 2 40-49 1st Non-Traditional Canoe - Men
Crew: Jeb Goss/Jeff Spikerman/Russell Simpliano/John Warneke/Jim Albone/Robert Yap
17 1:43:08 KEAUKAHA  in Kialoa Kou Po'okela 2 40-49 3rd 50+ Men
18 1:53:59 WAIKOLOA  in Ho'o Maluo 2 40-49 2nd Non-Traditional Canoe - Men
* = 3 minute penalty added to time for 2 non-conforming paddles (no wood in construction)
 

 


 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>