« 2014 Peaman Thrash and Dash Biathlon ~ Results | Main | 2014 Na Wahine O Ke Kai ~ Results »
Sunday
Sep282014

2014 Hulakai & Da Hui Race to Fitness ~ Results

Congratulations to the paddlers that competed in the

4th Annual Hulakai & Da Hui Race to Fitness

The results are:

Overall:

        Time     Pace     Bib#              
       53:53   7:41.9    359  Bruce/Lyle Ayau                           
       54:06   7:43.7    369  Keakua Kaawa-nolan                        
       57:05   8:09.3    337  Michael/Maitland Akau                     
       57:26   8:12.3    398  C Santiago                                
       57:37   8:13.9    348  Aaron Makaimoku                           
       57:58   8:16.9    374  Hunter/Andy Anderson/Witherspoon          
        58:16   8:19.4    402  Jace Faufata                              
       58:27   8:21.0    302  Daniel Legler                             
       58:51   8:24.4    341  Ed/Tina Doherty                           
       58:58   8:25.4    324  Derek Park                                
       59:00   8:25.5     381 Abood George
       59:01   8:25.9    377  Thibert Lussian                           
       59:18   8:28.3    383  Eddie Hayward                            
       59:45   8:32.1    395  Joe Zenk                                  
      1:00:03   8:34.7    340  Tia/Darcy Ulufaleilupe/Daniel             
      1:00:34   8:39.1    417  Kai Robson                                
      1:00:38   8:39.7    396  Keone Au                                  
      1:00:42   8:40.3    390  Lambert/bev Lee loy                       
      1:00:51   8:41.6    407  Bob/richard Bruce/everett                 
      1:00:58   8:42.6    356  Nue/Alii Youderrian                      
      1:01:05   8:43.6    300  Nathan Grocholski                         
     1:01:19   8:45.6    413  Nicki/cheryl Lacey enos/villegas          
      1:01:25   8:46.4    391  Nicholas Cranwell                         
      1:01:30   8:47.1    406  Laurel/ina N                              
       1:01:45    8:47.8    344  Correa/Brown, Nolan/Kehau
      1:02:11   8:53.0    322  Peter Chong                               
      1:02:14   8:53.4    388  Kili boy Wakana                           
      1:02:38   8:56.9    393  Jr Meier
      1:02:52   900.7    355  Phillip Prendergast 
      1:02:53  900.9    307  Eric Mitchell
      1:02:58   8:59.7    313 Therton Ogata                          
      1:03:05   9:00.7    353  Paul Streiter                             
     1:03:14   9:02.0    349  Tim/lorrin Flower/ching                   
     1:03:32   9:04.6    357  Koa Paulo                                 
     1:03:35   9:04.7    365  Lin Cox
     1:03:32   9:39.1    335  Guy Loa                               
     1:03:44   9:06.3    346  Sheila/Kainoa Cadaoas/Lavea               
     1:03:50   9:07.1    411  Jenna/dave Fuga                           
     1:03:52   9:07.4    354  Alisa Prendergast                         
     1:03:56   9:08.0    408  Nick Matsuoka                             
     1:03:59   9:08.4    403  Chris Sundstrom                           
     1:04:03   9:09.0    401  Chad Alcos                                
     1:04:08   9:09.7    384  Greg Payton                               
     1:04:17   9:11.0    326  Kade Pelekane                             
     1:04:22   9:11.8    107  James,tatiana,doug Tan                    
     1:04:29   9:12.7    330  Johnathan Salvador                        
     1:04:31   9:13.0    412  Dane Enos 
     1:04:34   9:13.4    334  David Okita                               
     1:04:45   9:15.0    339  Aulike/Wendell Kaiawe                     
     1:04:48   9:15.4    366  Sean Arellano                             
     1:04:52   9:16.0    387  Melanie Kelekolio                         
     1:04:56   9:16.6    363  Nelson/Fred Estioko/berengue              
     1:05:00   9:17.1    308  Toby Willinson                            
     1:05:09   9:18.4    314  Sean Ingram
     1:05:11   9:18.6     376 Paul Sullivan                         
     1:05:12   9:18.9    347  Graham Haines                             
     1:05:24   9:20.6    361  Steve Arneit                              
     1:05:27   9:21.0    394  Trent Fischer                             
     1:05:39   9:22.7    376  Jenn/steve Nerger/berenquer               
     1:05:47   9:23.9    368  Keven Rinkenbach                          
      1:05:50   9:24.7    315  Jason Napihaa
     1:05:57   9:25.3    350  Haaheo Kaiawe                             
      1:06:09   9:27.0    400  Jeff King                                 
      1:06:12    9:27.5  329   Spencer Lavea
     1:06:16   9:28.0    404  Noel Spencer                              
     1:06:27   9:29.6    342  Peter/Peter Lasich/Greenwall              
     1:06:32   9:30.3    352  Tyde Spencer                              
     1:06:36   9:30.9    343  Mac/Mike Amos/Woodbury                    
     1:06:48   9:32.6    316  Winstanley Fukumitsu                      
     1:06:57   9:33.9    338  Robert/Kawai Olson/Griego                 
     1:07:00   9:34.3    364  Rhinehart Jensen                         
     1:07:09   9:35.6     20  Jerry Bess                                
     1:07:11   9:35.9    372  Richie Mitchell                           
     1:07:26   9:38.0    362  Leo Santimer                              
     1:07:33   9:39.0    336  Ikaika Vivas                               
     1:08:14   9:44.9    389  Kathleen/leila Leahy/duim                 
     1:08:20   9:45.7    392  Gabriel Pelekane                          
     1:08:23   9:46.1    409  Kekai Gladden                             
     1:08:54   9:50.6    360  Caleb/diana Westfell/cacae                
     1:09:00   9:51.4    310  Jr Lai                                    
     1:09:01   9:51.4    21  Bullet Obra
     1:09:16   9:53.7    414  John Husak                                
     1:09:35   9:56.4    345  Kalai/Shannon Hardy                       
     1:09:48   9:58.3    312  Rachel Orange                             
     1:10:00  9:59.3     309  Nancye Capri
     1:10:05  10:00.7    221  Dylan Lacy                                
     1:10:22  10:03.1    320  Frank Wilkins                             
     1:10:28  10:04.0    306  Christina Williams                        
     1:11:08  10:09.7    370  Carolyn Thomas                            
     1:11:12  10:10.3    405  Darryl Ah mau                             
     1:11:38  10:14.0    303  Steve Lonqballa                           
     1:12:00  10:17.1    378  Sam Alexander                             
     1:12:09  10:18.4    375  Cole Naehu                                
     1:12:48  10:24.0    332  Chad Kalele                               
     1:12:50  10:24.3    213  Nick Muragin                              
     1:12:51  10:24.4    351  Jan/Christen Spencer/julian               
     1:12:57  10:25.3    220  Roland Shackelford                        
     1:13:04  10:26.3    379  Dave Yamagata                             
     1:13:07  10:26.7    333  Mike Chinquee                             
     1:14:12  10:36.0     22  Ekolu Kalama                              
     1: 14: 44 10:40,0    313 Theron Ogata
     1:14:55  10:42.2    385  Kawika/alton/john/john Leicher/kaono/gam  
     1:15:06  10:43.7     25  Jenny Kalmbach                            
     1:15:36  10:48.0    323  Gary Medina                               
     1:15:48  10:49.8    358  Tyson/kien/broson/sherwn Yoshi/aveiro/ka  
     1:15:53  10:50.4    223  Charles Lira                              
     1:16:41  10:57.3    215  Jesse Logan                               
     1:17:02  11:00.3    331  Richard Kaniho                            
    1:17:04  11:00.6    206  Serrell Kanuha                            
    1:17:08  11:01.1    397  Tracy Lewis/                              
    1:17:12  11:01.8    367  Inc Oye                                   
    1:17:15  11:02.1    218  Kenny Shamel                              
    1:17:20  11:02.9    216  Kenny Kahaliounii                         
     1:17:27  11:03.9    373  Chris/jeff/bob/kyle Nilas/spikerman/risl  
     1:18:07  11:09.6    228  Jeff Okuna                                
     1:18:19  11:11.3    371  Susan Lalanne                             
     1:18:35  11:13.6    386  Amy/linda Kendziorski/gallana             
     1:18:57  11:16.7    410  Rich Stevenson                            
     1:19:03  11:17.6    208  Paul Tucker                               
     1:19:21  11:20.1    226  Gut Yamada                                
     1:20:03  11:26.1    317  Gerald Akana                              
     1:20:36  11:30.9    311  Mike Goyette                              
     1:21:04  11:34.9    210  James Hanley                              
     1:21:10  11:35.7    219  Casey Cho                                 
     1:21:42  11:40.3    207  Raydon Vasquez                            
     1:23:29  11:55.6    227  Edgan Tuliao                              
     1:24:19  12:02.7    301  Lisa Legler                               
     1:24:33  12:04.7    112  Mahina/shell/kilia/chad Chillingworth/fe  
     1:24:36  12:05.1    304  Joanne Mento                              
     1:24:41  12:05.9     23  Mahealani Gambill                         
     1:24:48  12:06.9    305  Quince Mento                              
    1:26:09  12:18.4    201  Abraham Shouse                            
     1:27:03  12:26.2    106  Rebe,char,dan,ruth Mersburgh              
     1:27:47  12:32.5    415  Renee and co Balanga crew                 
     1:28:19  12:37.0    327  Daniel Gonzalez                           
     1:28:36  12:39.5    416  Kahealani Veincent crew                   
     1:28:59  12:42.7    109  Puni Freitas                              
     1:29:03  12:43.3     26  Honora Kalama                             
     1:29:42  12:48.9    205  Alan Mitsuyoshi                           
     1:30:24  12:54.9    222  Keola Hulama                              
     1:31:26  13:03.7    399  Shane Lee                                 
     1:32:22  13:11.7     24  Lokelani Alpa                             
     1:33:45  13:23.7    217  Sam Pae                                   
     1:34:16  13:28.0    224  Dennis Coghill                            
      1:34:44  13:28.7   309 Nancye Capri
     1:35:00  13:34.3    108  Chad Marote                               
     1:35:00  13:34.3    214  Squidd Lipps                              
     1:37:58  13:59.8    101  Keith Cabral                              
     1:38:40  14:05.7    211  Chief Hanakahi                            
     1:41:12  14:27.5    110  Mark Reese                                
     1:41:32  14:30.3    209  Jamine Dagamat                            
     1:43:38  14:48.4    103  Mikuela Ortiz                             
     1:47:04  15:17.7    204  Alec Fierman                              
     1:53:22  16:11.7    203  Mike Prohoroff                            
     1:53:50  16:15.8    102  Bob Bischoff                              
     1:54:16  16:19.5    100  Jeffery Case                              
     2:00:27  17:12.5    111  Wesley Moore                              
     2:23:23  20:29.1    104  John Kaiwi      
By Division:
                        
Division: Men stock 12'under 40-49
Place    Time     Pace     Bib#      Name
    1   1:33:45  13:23.7    217  Sam Pae                                   
    2   2:23:23  20:29.1    104  John Kaiwi 
Division: Men Stock 12' under 60+
     1    1:53:22  16:11.7    203  Mike Prohoroff                                                          
Division: Men stock 12' under 50-59
Place    Time     Pace     Bib#       Name
    1   1:35:00  13:34.3    108  Chad Marote                               
    2   1:37:58  13:59.8    101  Keith Cabral                              
    3   1:53:50  16:15.8    102  Bob Bischoff                             
    4   1:54:16  16:19.5    100  Jeffery Case                              
Division: Men stock 12' under 17-39
Place    Time     Pace     Bib#                Name 
    1   1:41:12  14:27.5    110  Mark Reese                                
    2   1:43:38  14:48.4    103  Mikuela Ortiz                             
    3   2:00:27  17:12.5    111  Wesley Moore                              
Division: OC 3 open
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:04:22   9:11.8    107  James,tatiana,doug Tan                   
Division: OC 4 men open
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:14:55  10:42.2    385  Kawika/alton/john/john Leicher/kaono/gam  
    2   1:15:48  10:49.8    358  Tyson/kien/broson/sherwn Yoshi/aveiro/ka  
    3   1:17:27  11:03.9    373  Chris/jeff/bob/kyle Nilas/spikerman/risl  
Division: OC 4 women open
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:27:47  12:32.5    415  Renee and co Balanga crew                 
    2   1:28:36  12:39.5    416  Kahealani Veincent crew                   
Division: 12'6 race men
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:15:53  10:50.4    223  Charles Lira                              
    2   1:17:04  11:00.6    206  Serrell Kanuha                            
    3   1:19:21  11:20.1    226  Gut Yamada                               
    4   1:21:42  11:40.3    207  Raydon Vasquez                            
    5   1:23:29  11:55.6    227  Edgan Tuliao                             
    6   1:26:09  12:18.4    201  Abraham Shouse                            
    7   1:29:42  12:48.9    205  Alan Mitsuyoshi                           
    8   1:47:04  15:17.7    204  Alec Fierman                                                      
Division: 12'6 race women
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:38:59  14:08.4    202  Donica Shouse                             
    2   1:44:10  14:52.9    225  Tracey Bischoff                           
Division: 14 plus race open women
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:46:44  15:14.9    212  Natasha Silva                             
Division: 14 plus race open men
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:10:05  10:00.7    221  Dylan Lacy                                
    2   1:12:50  10:24.3    213  Nick Muragin                              
    3   1:12:57  10:25.3    220  Roland Shackelford                        
    4   1:16:41  10:57.3    215  Jesse Logan                             
    5   1:17:15  11:02.1    218  Kenny Shamel                              
    6   1:17:20  11:02.9    216  Kenny Kahaliounii                        
    7   1:18:07  11:09.6    228  Jeff Okuna                                
    8   1:19:03  11:17.6    208  Paul Tucker                               
    9   1:21:04  11:34.9    210  James Hanley                              
   10   1:21:10  11:35.7    219  Casey Cho                                 
   11   1:30:24  12:54.9    222  Keola Hulama                              
   12   1:34:16  13:28.0    224  Dennis Coghill                            
   13   1:35:00  13:34.3    214  Squidd Lipps                              
   14   1:38:40  14:05.7    211  Chief Hanakahi                            
   15   1:41:32  14:30.3    209  Jamine Dagamat                            
Division: Surf ski open men
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1     57:26   8:12.3    398  C Santiago                                
    2     57:37   8:13.9    348  Aaron Makaimoku                           
    3   1:05:12   9:18.9    347  Graham Haines                             
Division: Rudderless men
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:03:32   9:39.1    335  Guy Loa                               
    2   1:04:34   9:13.4    334  David Okita                               
    3  1:07:11   9:35.9    372  Richie Mitchell                            
    4 1:07:33   9:39.0    336  Ikaika Vivas                                
Division: OC 1 12-16 men
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:04:17   9:11.0    326  Kade Pelekane                             
Division: OC 1 17-39 men
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1     58:58   8:25.4    324  Derek Park                                
    2     59:45   8:32.1    395  Joe Zenk                                  
    3   1:00:34   8:39.1    417  Kai Robson                                
    4   1:01:05   8:43.6    300  Nathan Grocholski                         
    5   1:01:25   8:46.4    391  Nicholas Cranwell                         
    6   1:02:14   8:53.4    388  Kili boy Wakana                           
    7   1:02:38   8:56.9    393  Jr Meier                                  
    8   1:03:32   9:04.6    357  Koa Paulo                                 
    9   1:03:56   9:08.0    408  Nick Matsuoka                             
   10   1:03:59   9:08.4    403  Chris Sundstrom                           
   11   1:04:08   9:09.7    384  Greg Payton                               
   12   1:04:48   9:15.4    366  Sean Arellano                             
   13   1:05:57   9:25.3    350  Haaheo Kaiawe                             
   14   1:06:32   9:30.3    352  Tyde Spencer                              
   15   1:07:00   9:34.3    364  Rhinehart Jensen                          
   16  1:08:23    9:38.5    409 Kekai Gladden
   17  1:11.38    10:00      Steve Lonqballa                     
   18  1:12:48  10:24.0    332  Chad Kalele                               
Division: OC 1 17-39 women
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:09:48   9:58.3    312  Rachel Orange                             
    2   1:16:53  10:59.0    319  Harriet Parsons                           
Division: OC 1 40-49 men
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1     58:27   8:21.0    302  Daniel Legler                             
    2     59:01   8:25.9    377  Thibert Lussian                           
    3     59:18   8:28.3    383  Eddie Hayward                             
    4   1:00:38   8:39.7    396  Keone Au  
    5   1:02:52   8:59.0    355 Phillip Prendergast
    6    1:02:53    8:59.1   307  Eric Mitchell                         
    7   1:02:58   8:59.7    313 Therton Ogata                           
    8  1:03:05   9:00.7    353  Paul Streiter                            
    9   1:04:03   9:09.0    401  Chad Alcos                                
   10  1:05:09   9:17.1    308  Toby Willinson                            
   11   1:05:09   9:18.4    314  Sean Ingram
   12   1:05:11   9:18.6   376  Paul Sullivan                                             
   13   1:05:27   9:21.0    394  Trent Fischer                             
   14   1:06:48   9:32.6    316  Winstanley Fukumitsu                      
   15   1:08:20   9:45.7    392  Gabriel Pelekane                          
   16   1:09:16   9:53.7    414  John Husak                                
   17   1:10:22  10:03.1    320  Frank Wilkins                             
   18   1:12:00  10:17.1    378  Sam Alexander                             
   19   1:17:02  11:00.3    331  Richard Kaniho                            
   20   1:18:57  11:16.7    410  Rich Stevenson                            
   21   1:31:26  13:03.7    399  Shane Lee                                 
Division: OC 1 40-49 women
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:10:28  10:04.0    306  Christina Williams                        
    2   1:24:19  12:02.7    301  Lisa Legler                               
    3   1:27:13  12:27.6    328  Kristy Hardy                              
Division: OC 1 50-59 men
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:02:11   8:53.0    322  Peter Chong                               
    2   1:04:29   9:12.7    330  Johnathan Salvador                        
    3   1:04:31   9:13.0    412  Dane Enos                                 
    4   1:06:09   9:27.0    400  Jeff King                                 
    5   1:09:00   9:51.4    310  Jr Lai                                    
    6   1:11:12  10:10.3    405  Darryl Ah mau                             
    7   1:12:09  10:18.4    375  Cole Naehu                                
    8   1:13:04  10:26.3    379  Dave Yamagata                             
    9   1:24:48  12:06.9    305  Quince Mento                              
Division: OC 1 50-59 women
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:10:00  9:59.3     309  Nancye Capri
    2   1:11:08  10:09.7    370  Carolyn Thomas                            
    3   1:24:36  12:05.1    304  Joanne Mento                              
    4                               
Division: OC 1 60 plus men
Place    Time     Pace     Bib#                Name 
    1   1:05:24   9:20.6    361  Steve Arneit                              
    2   1:05:47   9:23.9    368  Keven Rinkenbach                          
    3   1:07:26   9:38.0    362  Leo Santimer                              
    4   1:13:07  10:26.7    333  Mike Chinquee                             
    5   1:15:36  10:48.0    323  Gary Medina                               
    6   1:20:03  11:26.1    317  Gerald Akana                              
    7   1:20:36  11:30.9    311  Mike Goyette                              
    8   1:28:19  12:37.0    327  Daniel Gonzalez                           
Division: OC 1 60 plus women
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:18:19  11:11.3    371  Susan Lalanne                             
    2   1:27:52  12:33.1    318  Karen Mickienc                            
Division: Elite $ 14 plus men
Place    Time     Pace     Bib#                Name 
    1   1:07:09   9:35.6    20  Jerry Bess                                
    2  1:09:01   9:51.4    21  Bullet Obra 
    3  1:14:12   10:00     22  Ekolu Kalama   
    4  1:28:59  12:42.7    109  Puni Freitas                              
Division: Elite $ 14 plus women
Place    Time     Pace     Bib#                Name 
    1   1:15:06  10:43.7     25  Jenny Kalmbach                            
    2   1:24:41  12:05.9     23  Mahealani Gambill                         
    3   1:29:03  12:43.3     26  Honora Kalama                             
    4   1:32:22  13:11.7     24  Lokelani Alpa                             
Division: Elite $ OC 1 Men
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1     54:06   7:43.7    369  Keakua Kaawa-nolan                        
    2     58:16   8:19.4    402  Jace Faufata                              
Division: Elite $ OC 1 Women
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:03:52   9:07.4    354  Alisa Prendergast                         
    2   1:04:52   9:16.0    387  Melanie Kelekolio                         
    3   1:06:16   9:28.0    404  Noel Spencer                              
Division: OC 2 Men Open
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1     53:53   7:41.9    359  Bruce/Lyle Ayau                           
    2     57:05   8:09.3    337  Michael/Maitland Akau                     
    3     57:58   8:16.9    374  Hunter/Andy Anderson/Witherspoon          
    4   1:00:51   8:41.6    407  Bob/richard Bruce/everett                 
    5   1:00:58   8:42.6    356  Nue/Alii Youderrian                       
    6   1:04:56   9:16.6    363  Nelson/Fred Estioko/berengue              
    7   1:06:27   9:29.6    342  Peter/Peter Lasich/Greenwall              
    8   1:06:36   9:30.9    343  Mac/Mike Amos/Woodbury                   
    9   1:06:57   9:33.9    338  Robert/Kawai Olson/Griego                 
   10   1:17:08  11:01.1    397  Tracy Lewis/                              
Division: OC 2 Women open
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:00:03   8:34.7    340  Tia/Darcy Ulufaleilupe/Daniel             
    2   1:01:19   8:45.6    413  Nicki/cheryl Lacey enos/villegas          
    3   1:03:44   9:06.3    346  Sheila/Kainoa Cadaoas/Lavea               
    4   1:08:14   9:44.9    389  Kathleen/leila Leahy/duim                 
    5   1:12:51  10:24.4    351  Jan/Christen Spencer/julian               
    6   1:18:35  11:13.6    386  Amy/linda Kendziorski/gallana             
Division: OC 2 Mixed Open
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1     58:51   8:24.4    341  Ed/Tina Doherty                           
    2   1:00:42   8:40.3    390  Lambert/bev Lee loy                       
    3   1:01:30   8:47.1    406  Laurel/ina N                              
    4   1:03:14   9:02.0    349  Tim/lorrin Flower/ching                   
    5   1:03:50   9:07.1    411  Jenna/dave Fuga                           
    6   1:04:45   9:15.0    339  Aulike/Wendell Kaiawe                     
    7   1:05:39   9:22.7    376  Jenn/steve Nerger/berenquer               
    8   1:08:54   9:50.6    360  Caleb/diana Westfell/cacae                
    9   1:09:35   9:56.4    345  Kalai/Shannon Hardy                     
Division: OC 4 mixed open
Place    Time     Pace     Bib#                Name
    1   1:17:12  11:01.8    367  Inc Oye                                   
    2   1:24:33  12:04.7    112  Mahina/shell/kilia/chad Chillingworth/fe  
    3   1:27:03  12:26.2    106  Rebe,char,dan,ruth Mersburgh              

 

 

PrintView Printer Friendly Version

EmailEmail Article to Friend

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>